Caner BULUT
Caner BULUT Yüksek Bilgisayar Mühendisi canerblt@gmail.com

12 Etkili Dijital Pazarlama Tekniği

89003OKUNMA
Her pazarlamacı pazarlama stratejilerinin ne kadar önemli olduğunu bilir. Dijital dönüşüm konusunun çok önemli olduğu bu dönemde dijital pazarlama kaçınılmaz olmuştur.

Dijital dönüşüm'ün bir diğer konusu olan dijital pazarlama yapmak için günümüzde kullanılabilecek bir çok teknoloji mevcut.

Dijital pazarlama hakkında çevrenizde bir çok yorum duymuş olabilirsiniz, peki hangisi diğerinden daha faydalı?

2019 yılı için dijital pazarlamayı tam olarak anlamak için 12 başlıkta konuyu incelemek gerekiyor.

1 . SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Dijital pazarlamanın en önemli tekniklerinden birisidir. Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamak, içerikleri buna göre düzenlemek SEO için en büyük gereksinimdir. 

"SEO" (Search Engine Optimization), kısaltmasıdır. Arama motorları SEO işlemleri ile web sitelerini daha kolay bir şekilde taraması için yapılan teknik kriter düzenlemelerdir. (Search Engine Optimization) Türkçe de Arama motoru optimizasyonu demektir.


Eğer SEO hakkında yeterince bilginiz yok ise bu alanda uzman bir ekip yada firma ile çalışabilirsiniz. 

2 - Arama Motoru Pazarlaması

Eski yöntemlerle yapılan reklamların (dergi, tabela, radio v.b.) çağı artık bitiyor. İnsanlar zamanlarının  büyük bir kısmını internette geçiriyorlar. Bu nedenle reklamların en etkili olacağı mecra artık internet. Doğru verilecek internet reklamları ile milyonlarca kişiye erişebilirsiniz.

Google Ads, Youtube Ads yada Facebook Ads gibi teknolojiler ile reklamlarınızı istediğiniz tasarımda, istediğiniz yaş grubuna yada istediğiniz coğrafyaya göre verebilirsiniz. Buda reklamların istediğiniz müşteri kitlesine ulaşmasını sağlıyor. 

3 - Lokal Arama Pazarlaması

Son yıllarda lokal aramalarda bulunabilmek dijital pazarlamanın diğer önemli tekniklerinden birisi. Lokal aramalarda bulunabilmek her geçen gün daha değerli hale geliyor. 


Daya iyi anlamak için aşağıdaki veriler yardımcı olabilir.

- İnternet kullanıcılarının %85’i lokal firmaları bulmak için arama yapıyor.

- Her gun yaklaşık olarak 2 milyar lokal arama yapılıyor.

Google, Yandex ve Microsoft gibi arama motorlarının sunmuş olduğu lokal bilgilerinizi girebileceğiniz araçlar üzerinden lokal görünürlüğünüzü sağlayabilirsiniz. 

Lokal aramalarda müşterileriniz kurumunuz hakkında yorumlar yazabilir, firmanıza 5 yıldız üzerinden notlar verebilir. Buralarda alacağınız başarılar firmanızın lokalde başarısına büyük katkılar sağlarlar. 

4 - İçerik Pazarlama

Web sitesinize hedeflediğiniz ziyaretçileri çekebilmeniz için onların ilgisini çekecek içerikleri oluşturmanız gerekiyor. İçeriklerin sadece ilgi çekici olması yeterli değil, aynı zamanda değer taşımalı, aranılan konu ile ilgili olmalı ve tutarlı olmalıdır. Ve bu içerikleri arama motorlarında görünür kılmak son derece önemlidir. 

Yeni ve kaliteli içerikler oluşturulması web sitelerini SEO açısından değerli kılar. Organik aramalarda web sitenize daha çok kullanıcı çekmenize yardımcı olur. Buda işinizi büyütmenize katkı sağlar.

İçeriklerin sadece masaüstü kullanıcıları için oluşturmaması gerekiyor. %50 internet kullanıcısının artık mobilden geldiği günümüzde mutlaka içeriklerin mobil uyumlu olması gerekmektedir. 

5 - Yeniden Pazarlama (Remarketing)

Diğer bir dijital pazarlama yöntemide web sitenize gelen ve istediğiniz banner yada içeriklere ulaşmayan ziyaretçilere yeniden ulaşma yöntemidir. Ziyaretçi web sitesinize girdiğinde bilgisayarında bir dosya (cookie) indirilir. Ziyaretçi benzer içerikli sitelerde gezerken ürünlerinizin hayada hizmetlerinizin reklamı yapılmış olur.  

6 - Mobil Uyumlu Web Sitesi

Mobil internet kullanıcıları her geçen gün artıyorlar. 2009 yılında mobil kullanıcı oranı %0,7 iken 2018 yılında bu oran %52,2 ye ulaşmıştır. 

Web sitenizin mobil uyumlu olması dijital pazarlamanın en önemli şartıdır. Web sitenizin artık tüm telefonlarda sorunsuz şekilde çalışabilecek bir teknolojiye sahip olması gerekiyor. 


Hatta telefonlarda yetmez tabletleride destekliyor olmanız gerekiyor.

7 - Email Pazarlama

Email ile pazarlama yöntemi çok sık başvurulan dijital pazarlama yöntemlerinden birisidir. Doğru yapılacak email pazarlama yöntemleri ile satışlarınızı artırabilir, markanızı daha değerli hale getirebilirsiniz.

Email pazarlamanın sağlayacağı en büyük katkı web sitenize trafik çekmektir. Email ile gönderilecek içerikleri siz belirlediğiniz için, gelecek ziyaretçilerin web sitesi üzerinde kalmasını ve sitenize katkı sağlamasını sağlayabilirsiniz.

Ancak doğru zamanda doğru hedef kitlesine pazarlama yaptığınızdan emin misiniz?

İçeriklerinizi takipçilerinize düzenli şekilde ulaştırır ve paylaşmaları için gerekli teknolojileri sağlarsanız içeriklerinizin sosyal medyada paylaşılması şansını yakalamış olursunuz. 

Doğru gönderimi yapabilmek için bir email pazarlama stratejisinin oluşturulması, doğru içeriklerin doğru zamanda doğu hedef müşterilere gönderilmesi gerekir.

8 - Sosyal Medya Pazarlama

Bilginin her yerde olduğu dijital bir çağda yaşıyoruz. Sosyal medyada bu altın çağın en favori teknolojilerinden birisi durumunda. 

Sosyal medyada (Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn v.b.) paylaşılan içeriklerin müşteri ile etkileşime geçebilmesi önemlidir. Eğer paylaşımlarınız ile müşteriyi yakalayamazsanız onu kaybedeceksiniz. Bu nedenle doğru paylaşımların yapılması önemlidir.

Sosyal medya paylaşımlarının beliri bir strateji doğrultusunda yapılması gerekir. Örneğin gece yapacağınız paylaşımlar, sabah yapılan paylaşımlara göre daha az etkileşim alacaktır. Yada yurt dışı için paylaşımlar yapıyor iseniz zaman farklarını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. 

Sosyal medya sayfalarının ve gruplarının açılıp doğru şekilde yönetimlesi firmanın ürün ve hizmetleri için değerlidir.

9 - Pazarlama Otomasyonları

Artık dijital pazarlamayı sizin yerinize yapabilecek çeşitli otomasyon teklikleri mevcuttur. 

Firmanıza uygun kuracağınız bir CRM programı ile çeşitli otomasyonları yapabilmeniz mümkündür. Çünkü CRM içerisinde hali hazırda bulunan müşteri verisi ile çeşitli işlemleri otomatik hale getirmek mümkündür.

Belirli içeriklerin belirli zamanlarda belirlenmiş bir hedef kitleye ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sistemi bir kere kurduğunuzda sistem otomatik olarak bu işlemleri yapacaktır. 

10 - Etkileyicilerle Pazarlama

Dijital ajanslara bir sürü yatırım yapmak yerine doğru bir ünlünün yada takipçisi çok olan bir sosyal medya kullanıcısının firmanız yada ürünleriniz hakkında yapacağı bir reklam epey etkili sonuçlar doğurabilir.

Bu tür kişilere sosyal medya üzerinden erişip, markasınıza katkı sağlayabilirler mi diye sorabilirsiniz. Karşılığında bir ödeme yada ücretsiz ürünler önerebilirsiniz. 

Bu yöntemde yapılan yatırımın takip edilmesi önemlidir. Yaptığınız yatırımın ne kadar süre sonra geri döndüğüne bakarak verimliliği anlayabilirsiniz.

11 - Video İçerik

Teknoloji geliştikçe internet kullanıcıları daha görsel şeyleri tercih etmeye başlamıştır. Dijital pazarlama yapan firmaların %87’si video içerikleri ile müşterilerine ulaşmaya çalışıyor.

Video içerikler ile vermek istediğiniz mesajları çok daha net şekilde müşterilerine ulaştırabilirsiniz. Oluşturulacak video içeriğin uzunluğu, kurgusu bu başarıyı yakalamak için önemlidir.

12 - Kampanya Sayfalarının Revize Edilmesi

Eğer kampanyanız için bir web sayfası hazırladı iseniz şu soruyu sormak önemlidir. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar tekrar geri geliyorlar mı? Yada merak ederek web siteniz içerisinde ulaşılmasını istediğiniz içeriklere erişebiliyorlar mı?

Bu sorularının yanıtını web sitesini iyi şekilde izleyerek, eğer var ise sorunları bulup çözerek verebiliriz. 

Sonuç olarak

Dijital pazarlamaya başlamak için bunların hepsini aynı anda yapmak zorunda değiliz. Ama markamızı dijital ortamda daha çok parlatmak için bu yöntemleri bilmek ve bir plan dahilinde kullanmak önemlidir. 

Bu teknik konuların hepsine hakim olmak zorunda değiliz, güvenilir bir dijital pazarlama danışmanı yada ajansı ile planlı bir şekilde bütçenize uyacak planlar yapabilirsiniz.

 


Diğer Paylaşımlar

hvacportal.org’a
HEMEN ÜCRETSİZ
ÜYE OLUN!

hvacportal.org üyelik avantajlarından hemen yararlanmaya başlayın.

Bilgilerinizi düzenleyin. HVAC dünyasında keyifli bir yolculuğa çıkın !

Ve daha fazlası için hemen tıklayın...  
   
   
   
 

Copyright 2018. Tüm Hakları Saklıdır.

Argenova Teknoloji