22. Isı Bilimi ve Tekniği Kongresi bu yıl uluslararası olarak gerçekleştirildi

15.09.2019 tarihinde
Hvac Portal / Hvac Portal Paylaştı
475 Görüntüleme
logo
22. Isı Bilimi ve Tekniği Kongresi bu yıl uluslararası olarak gerçekleştirildi

Isı Bilimi ve Tekniği Kongreleri (ULIBTK), 1977 yılından bu yana Türk Isı Bilimi ve Tekniği Derneği (TIBTD) öncülüğünde iki yılda bir farklı bir üniversitede düzenleniyor. 22. Isı Bilimi ve Tekniği Kongresi (ULIBTK'19), 11-14 Eylül 2019 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi organizasyonuyla Türk Isı Bilimi ve Tekniği Derneği, Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü ve ASHRAE Türkiye Bölümü işbirliğinde ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ana Sponsorluğu, İSİB, Tübitak MAM, Tüpraş, İzaydaş, İGSAŞ ve Standart Pompa sponsorluğunda gerçekleştirildi.

"22. Isı Bilimi ve Tekniği Kongresi" Isı bilim ve tekniği açısından yenilikçi, ileri mühendislik uygulamaları hakkındaki bilim insanlarının ortaya koymuş olduğu en son araştırma bulgularını paylaşmak amacıyla düzenlenen kongreye Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yaşar Çakmak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Türk Isı Bilimi ve Tekniği Derneği Başkanı Prof. Dr. Atilla Bıyıkoğlu, ASHRAE Türkiye Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ayhan Onat, Isı Bilimi ve Tekniği Derneği'nin eski başkanları, firma temsilcileri, akademisyenler, araştırmacılar ve alanlarında uzman konuklar katıldı. Kongre ulusal düzeyde düzenlenmesine rağmen, bu yıl uluslararası bir boyut kazanarak ABD, Almanya, Azerbaycan, Bangladeş, Belarus, Belçika, Beyrut, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Çin, Endonezya, Fransa, Hırvatistan,  Hindistan, İngiltere, İtalya, İspanya, İsviçre, Kanada, Kuveyt, Lübnan, Macaristan, Malezya, Meksika, Mısır,  Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Sri lanka, Sudi Arabistan, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan'tan ısı bilimi alanında araştırmalar yapan bilim insanları katılım göstererek, çalışmalarını sundular.

Kongrenin açılış konuşmaları  Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. İlhan Tekin Öztürk, Koaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Türk Isı Bilimi ve Tekniği Derneği Başkanı Prof. Dr. Atilla Bıyıkoğlu, ASHRAE Türkiye Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ayhan Onat, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yaşar Çakmak tarafından gerçekleiştirildi.

Açılıştaki konuşmasında Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yaşar Çakmak, "Enerji dünyanın en önemli konularından birisi. Çevre kirliliği, küresel ısınma gibi konular günümüz dünyasının en önemli sorunları arasında yer alıyor. Dünyanın bu sorunlarına yönelik düşünmemiz ve çözümler üretmemiz gerekiyor. Bu tür kongrelerde de dünyadaki en son gelişmeler ile birlikte ne tür çözümler üretilebileceği ele alınıyor." dedi. Türk Isı Bilimi ve Tekniği Derneği Başkanı Prof. Dr. Atilla Bıyıkoğlu, dernek ile ilgili bilgiler verirken ASHRAE Türkiye Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ayhan Onat ise ASHRAE'yi tanıtıcı bir konuşma gerçekleştirdi. Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. İlhan Tekin Öztürk ise kongre ile ilgili bilgiler verdi.

Kongrenin açılış konuşmalarının ardından, Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kongre Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Birol Kılkış, "Energy to the Rescue",  ASHRAE Eğitim Temsilcisi Dr. Drury B. Crawley, "Building Performance-Simulation: What's in the Black Box?", Düsseldorf Üniversitesi'nden Prof Dr. Ali Cemal Benim, "Callenges in Modelling Gas Turbine Combustion", Aselsan Kıdemli Mühendis Dr. Yiğit Akkuş, "First Steps in Phase-change based Chip-level Cooling at Nanoscale" başlıklı bildirilerini sundular.

Üç gün süren kongrede 293 bildiri ve 7 poster sunuldu. Bu yıl ilk defa uluslararası olarak düzenlenen kongrede ısı ve kütle transferi, termodinamik, akışkanlar mekaniği, yakıtlar ve yanma, soğutma teknolojileri, enerji ekonomisi ve yönetimi, ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma, enerji dönüşümü ve depolanması, hesaplamalı akışkanlar dinamiği, mikro ve nano boyutta uygulamalar, alternatif ve temiz enerji teknolojileri, enerji hasadı ve enerji ve çevre konuları ele alındı.  
logo 15.09.2019 tarihinde
Hvac Portal / Hvac Portal Paylaştı
475 Görüntüleme


 

Yorum Yapın

 
 

Copyright 2018. Tüm Hakları Saklıdır.

Argenova Teknoloji