“Artan ürün çeşitliliği ve değişen makine parkuru, Makro Teknik’i her anlamda geliştirdi”

19.06.2018 tarihinde
Doğa Sektörel Yayın Grubu / Emin Deniz Demirek Paylaştı
1041 Görüntüleme
logo
“Artan ürün çeşitliliği ve değişen makine parkuru, Makro Teknik’i her anlamda geliştirdi”

Makro Teknik Satış/Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Atok

Makro Teknik İhracat Genel Müdür Yardımcısı Onur Kuduoğlu

1998 yılında kurulmuş bir hvac komponentleri üretim firması olan Makro Teknik, sürekli üretim biçimini ve tekniğini geliştirmeyi, ürün çeşitliliğini artırmayı ve de bunu mümkün olan en tasarruflu maliyetlerle sunarak, müşteri memnuniyetini sürekli kılmayı hedefleyen bir firma. Makro Teknik köklü bir şirket olmasına rağmen genç bir ekiple bir değişim sürecinde. Firmanın Satış / Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Atok ve İhracat Genel Müdür Yardımcısı Onur Kuduoğlu, Makro Teknik’in değişen yüzünü anlattı…

Makro Teknik’in değişen yüzü

Oğuzhan Atok: Makro Teknik’e yaklaşık 4,5 yıl önce dahil oldum. Makro Teknik 1998 yılında kurulmuş bir hvac komponentleri üretim firması ve aynı zamanda yalıtım ürün gruplarının da tedarikçisi ve satıcısıdır. Bizim yetişemediğimiz o yıllarda Makro Teknik Kartal, Keyap, Şekerpınar gibi çeşitli lokasyonlarda hem kanal imalatı yapmış hem flanş makinelerinin ar-ge’siyle uğraşmış ve bugünlere gelmiş.

Benim dahil olduğum dönemden sonra Makro Teknik’te hem kadro hem makine parkuru hem de satış-pazarlama tarafında bazı değişiklikler oldu. Satışını gerçekleştirdiğimiz ürünlerin formlarını geliştirerek güncel gelişmeleri ve teknolojileri takip ederek, araştırarak, ar-ge yaparak değiştirdik. Firmamızın kurucusu Nurettin Özdemir’in önderliğinde Makro Teknik’e bir kalıphane dahil edildi. Önceden dışarıda yaptırıyorduk, ancak o şekilde hem kontrol etmek hem istediğimizi aktarmak hem de aktardığımızı alabilmemiz çok zordu. Kalıphaneyi bünyemize katarak işimiz hem hızlandı hem kolaylaştı hem de doğru yürümeye başladı. Böylece anlık olarak istediğimiz kalıbı yaptırıp, talebe göre ürünleri geliştirebiliyoruz. Tabii bunu yaparken ürün çeşitliliğini artırdık. Çünkü ürünün kalınlıklarını değiştirebilir hale geldik. Kabul gören standartlarda ürünler 20’lik, 25’lik 0.60’lık olabiliyor. Biz Makro Teknik olarak bu ölçüleri 70’lere kadar çıkardık. 30’luk ve 35’lik ürünleri ise 80, 90, 1.00 mm’lere kadar çıkardık. Köşe kalınlıklarında tırnaklı-tırnaksız, fireli-firesiz üretmeye başladık ve bu ürünleri 2 mm, 2.20 mm, 2.5 mm’lere çıkardık. Tüm bunları gerçekleştirmek için mevcut yerimizi, fabrikamızın arkasında bulunan firma ayrılınca, o kısmı da bünyemize 2014 yılının sonunda katarak genişlettik. Makro Teknik olarak şu anki mevcut yerimizde makinelerimiz ve ekibimiz tamamen yenilenmiş bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Köklü bir şirket olmamıza rağmen genç bir ekibiz. Şu an için ekibimiz 38 kişi, bu sayıyı 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz.

Makro Teknik’in satış ve pazarlama departmanında da birtakım değişiklikler oldu. İnternet sayesinde artık her şeye çok hızlı bir şekilde ulaşılabildiği için pazarlamanın tozlu yöntemlerini bırakıp yenilendik. Günümüzde her şey anlık şekilde gelişiyor, satış ve pazarlama da buna dahil. Makro Teknik olarak İstanbul’u Anadolu ve Avrupa bölgesi olarak ayırdık. Bir arkadaşımız günlük rutin Avrupa Yakası’na, başka bir arkadaşımız da yine günlük rutin Anadolu Yakası’na ziyaretlerde bulunuyor. Türkiye genelinde ise ‘route’larımız (sorumlu olduğumuz bölgeler) var. Bu route’larda “mevsim”, belirleyici unsur oluyor. Hangi mevsimde hangi bölge çalışıyor, bunları tespit edip iş planımızı bu tespitlere göre şekillendiriyoruz. Çok fazla dokuya temas ettiğimiz için seyahatlerimiz uzun soluklu oluyor. Türkiye geneline ben, Emre Bey ve Zeki Bey olmak üzere üç kişi bakıyoruz. Her kişinin kendi ‘route’ları ve programları var ve buna göre hareket ediyoruz.

Amaç, her ülkede tek bayilik

Onur Kuduoğlu: Makro Teknik’e 2 buçuk sene önce dahil oldum ve şu an ihracat müdürü olarak görev yapıyorum. Yurt içi ve yurt dışı satış ve pazarlama çok farklı işliyor, tek benzer nokta mevsimin belirleyici unsur olması. Oğuzhan Bey’in de dediği gibi, tozlu yöntemleri bırakınca ister istemez gelişim gösterdik ve hâlâ da gösteriyoruz. Yeni makine parkurumuz sayesinde hızımızı ciddi oranda artırdık. Müşterilerimize çok hızlı bir şekilde cevap verebiliyoruz, tabii bu da müşteri memnuniyetinde çok önemli bir etken. Hal böyle olunca satışlarımızda da ciddi anlamda artış oldu. Hem sistemin hem de makinelerin değişmesi, Makro Teknik’i her anlamda geliştirdi. Artan ürün çeşitliliği ve değişen makine parkurumuz, diğer ülkelere satış yaparken bize çok ciddi avantaj sağlıyor. Çünkü her ülkenin talebi birbirinden farklı oluyor. Makine parkurumuzun değişmesi, tüm bu taleplere cevap verebilmemizi sağladı. İhracat bölümünde belirli ülkelere giderek oradaki büyük satıcılarla tanışıp bayi ediniyoruz. Amacımız, her ülkede tek bayilik vermek. Makro Teknik olarak yüzde 70 iç pazar, yüzde 30 ihracat payımız var. İhracatımızı artıracağız. Hedefimiz yüzde 70 ihracat yüzde 30 iç pazar payına ulaşmak. Bu şekilde olursa dolar artışından etkilenmeyeceğiz.

Yurtdışında Arap bölgesinden Cihan Bey sorumlu. Arap bölgesi de güçlenen bölgeler arasında. Geçen sene Dubai’de bir ofis açtık. Katar’a malzeme satmaya başladık. Ülkemizin yakın çevresi; Avrupa, Türki cumhuriyetler, Rusya bölgesi en güçlü olduğumuz bölgeler. Mauritius, Sri Lanka, Seyşeller’e bile ürünlerimizi gönderdik. Afrika, Hindistan, Çin’de üretilen flanşlar bizim ürettiğimiz formda değil, daha eski teknolojilerle üretilen flanşlar olduğu için Makro Teknik olarak bu bölgelerde avantajlı konumda oluyoruz. Çünkü ürünlerimizin kalitesi ve teknolojisi öne çıkıyor. Fuar katılımları da bu açıdan önemli. Bayilerimizi daha üst seviyelere çıkarmak ve yeni müşterilerle tanıştırmak için bayilerimizin olduğu ülkelerdeki fuarlara katılma kararı aldık. Böylece iyi çalışan bayilerimizi motive ediyoruz. Bu sene Gürcistan, önümüzdeki sene Almanya’da fuarlara katılacağız. Her sene Dubai’de Big 5’a katılıyoruz. Yılda ortalama 5-6 fuara katılıyoruz.

Piyasa için yenilikler yapıp Makro Teknik’i ön plana çıkarıyoruz

Oğuzhan Atok: Makro Teknik, aksesuar ve flanş üretimi gerçekleştiriyor. 20, 25, 30 ve 35’lik olmak üzere çeşitli gruplarda üretim yapıyor. Galvaniz olarak üretim yapılıyor. 20, 25 ve 30’luk paslanmaz olarak üretiliyor. Aynı zamanda bunların köşeleri, bu köşelere uygun son bağlantı elemanı dediğimiz G klipsleri (klemens) hem paslanmaz hem galvaniz olarak üretiliyor. Kalınlık oynamalarını bünyemizde geliştirdik. Bunların 2 ve 3 mm’lerini üretiyoruz. Bunlar da kanal boylarına göre değişim gösteriyor. Aynı zamanda C, L ve U olarak standartlara uygun tüm kalınlıklarda (2, 2.5, 3 ve 4 mm) perfore üretimi de yapıyoruz, ürünlerin boylarında oynayabiliyoruz ve 6 mm’ye kadar çıkarabiliyoruz. Normalde piyasada 2 mm satılıyor, bizim bunu 6 mm’ye kadar çıkarmamızın sebebi, hem talebin olması hem de şantiye ortamındaki fireyi azaltmak. Bunun haricinde köşe ürün grubumuzda da bazı değişiklikler yaptık ve sistemi kilitli hale getirdik. Bunun yanında kilitsiz olan ürün grubumuz da mevcut ancak biz kilitli sistemi öneriyoruz. Çünkü kilitli sistemde ürün kalitesi maksimum seviyede oluyor. Bunların dışında bizim için en önemli ayrıntı, mastik. Mastik ürünümüzü de geliştirdik ve tüm flanşlarımızda sızdırmazlık için mastik kullanıyoruz. Piyasada çok fazla mastiksiz flanş var, ancak bunun olmaması gerekiyor. Metrede en fazla mastik kullanan markanın Makro Teknik olduğunu söyleyebilirim. 13 ila 15 gram arası mastik kullanıyoruz ve bu flanş büyüklüğüne göre 20 gramlara kadar çıkabiliyor. Makro Teknik’i piyasada farklı kılan özellikleri bu şekilde sıralayabiliriz. Piyasa için böyle yenilikler yapıp Makro Teknik’i ön plana çıkarmaya çalışıyoruz.

Makro Teknik olarak, onaylı, tamamı sertifikalı sac kullanıyoruz. Sacda birinci metre neyse bininci metre de aynı kalitede çıkıyor. Böylece makineye zarar vermiyor. Ayrıca kendi test firmamız Makro Test ve Türkiye’nin her noktasında müşterilerimize aynı kalite ile hizmet götürme prensibiyle çalışan Makro Express iş modeli, gücümüze güç katıyor. Böylece piyasada fark yaratıyoruz.

Makro Teknik’in bu ürünler dışında aynı zamanda “ticari ürünler” diye tanımladığı bir ürün grubu da var. Bu ürünleri al-sat yapıyor veya markamızla satışlarını gerçekleştiriyoruz. Buradaki amacımız ise bize paket bazında çok fazla keşif ve talep geldiği için bu talebin tamamını karşılamak; cıvatasından puluna, somunundan bağlantı elemanına, mengenesinden kelepçesine, yapıştırıcısından mastiğine, kauçuğundan camyününe, askılama aparatlarına kadar tüm ürün grubunu paket halinde sunmak.

Amacımız, sektörün tamamına hâkim olmak

Oğuzhan Atok: Makro Teknik olarak, kanalcıya da, mekanik, taahhüt, inşaat firmasına da ürünlerimizin ulaşması gerektiğini düşünüyoruz. Yani amacımız, sektörün tamamına hâkim olmak. 2016 yılında tamamen projelere odaklanmamızın sebebi de bu. Türkiye’de bütün proje firmalarını ve bu firmaların yurtdışı bağlantılarını araştırdık ve birkaç firmayla anlaştık. Daha sonra belgelendirme çalışmalarına odaklandık. Flanşlar için TSEK belgelerini aldık, bu ürünlerin testleri yapıldı, KOSGEB’den gelindi ve numuneler alındı. Bu çalışmalar neticesinde belgelerimizi alıp şirket bünyesinde aktif hale getirdik.

Onur Kuduoğlu: Yurtdışında genel olarak, sarf malzeme olduğu için bizim ürünlerimizde belge aranmıyor. Kauçuklarda bazen belge isteniyor. TSE onayı da zaten Avrupa standartlarında ve neredeyse tüm ürünlerimizde mevcut olduğu için herhangi bir sorun yaşamıyoruz. Zaten çoğu coğrafyada Türkiye menşeli ürünlere olan bakış son derece olumlu yönde.

Türkiye’de sektörün gelişimine Makro Teknik olarak öncülük etmeye çalışıyoruz

Oğuzhan Atok: Bahsettiğimiz onca olumlu konunun yanında ne yazık ki sektörümüzdeki olumsuzluklardan da bahsetmek gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye’de sektörün gelişimine Makro Teknik olarak öncülük etmeye çalışıyoruz. Sektörde flanşlar genellikle 4 metre çekilir. Ancak 3.85 çekip fatura ederken bu rakamı 4 yazanları görüyor ve duyuyoruz. İşte bu şekilde haksız kazanç elde ediliyor. Buna şantiyede kimsenin bakma şansı yok. Çok iyi bir depocunuz, çok iyi bir teknikeriniz, çok iyi bir saha mühendisiniz olacak ki bunları görecek. Biz Makro Teknik olarak bu tarz uygulamaları engellemek için çok mücadele ediyor ve taviz veriyoruz. Yeter ki iş doğru yürüsün diye düşünüyoruz. Çünkü bazı projeler o kadar hassas oluyor ki… Örneğin bir hastane projesinde çok kötü malzemeler kullanılabiliyor. Tabii böyle bir durumda işin içine vicdan da giriyor. Ameliyathane projelerinde maalesef galvaniz kullanılıyor. Bunlar çok yanlış uygulamalar. Böyle hassas projelerde paslanmaz malzeme kullanılması gerekiyor. Hatırlarsanız bir dönem hastanelerde bebek ölümleri artmıştı. Bunun tek sebebi, malzemelerin paslanmaz değil, galvaniz olmasıydı. Çünkü galvaniz kanalın içinde mikrop ürer. Biri karbon çelik diğeri paslanmaz çelik olan bu iki ürünün aynı yerde depolanması bile çok yanlış. Paslanmaz çelik kestiğiniz bıçaklarla karbon çeliği keserseniz, bir daha paslanmaz çelik kesmeniz gerektiğinde, karbon tozu paslanmaz çeliğe bulaşır. Bu ürünlerin ayrı depolanması, ayrı bıçaklarla kesilmesi gerekir. O kadar hassas bir durum ki bu, o yüzden sektörü bu konuda dikkatli olmaya davet ediyoruz.

Makro Teknik’in pazarda güçlü bir imajı var

Onur Kuduoğlu: Yeni makine yatırımlarımız devam ediyor. Ayrıca sektörün ihtiyacı olan yeni bir ürün üzerinde çalışıyoruz. Şu an geliştirme aşamasındayız, yakın zamanda pazara sunacağız. Ürün çeşitliliğini artırmak için yeni ürün olmazsa olmaz. Gerekli zamanda gerekli adımları atacağız.

Oğuzhan Atok: Makro Teknik’in pazarda güçlü bir imajı var. Üretim biçimimizi ve tekniğimizi geliştirerek, ürün çeşitliliğimizi artırarak bu güçlü imajı kazandık. Bu imajı sağlamlaştırarak ve hedeflerimizin üzerine katarak yolumuza devam edeceğiz. Daima büyüme, gelişme, değer katma hedeflerimizdir. Bu hedefler doğrultusunda ilerlemeye devam edeceğiz. İnsan hayatının devam etmesinin en temel şartı olan temiz havanın sağlanması için kendimizi sürekli geliştiriyoruz.

 
logo 19.06.2018 tarihinde
Doğa Sektörel Yayın Grubu / Emin Deniz Demirek Paylaştı
1041 Görüntüleme

 

Yorum Yapın

 
 

Copyright 2018. Tüm Hakları Saklıdır.

Argenova Teknoloji