Bosch Termoteknik profesyonelleri tasarruf için yoğuşmalı kombileri anlattı

15.02.2021 tarihinde
HVACPORTAL / Mehmet ÖREN Paylaştı
51 Görüntüleme
logo
Bosch Termoteknik profesyonelleri tasarruf için yoğuşmalı kombileri anlattı

Isıtma soğutma sektörünün öncü markalarından Bosch Termoteknik, yoğuşmalı kombilerin diğer kombilerden temel farklarını açıkladı. Kombiler arasındaki en temel fark; yoğuşmalı kombilerin konvansiyonel kombilerin işletim esnasında atmosfere attığı su buharının sahip olduğu enerjiyi de kullanabilmesi. Atık gazın içinde bulunan ve ısı transferiyle sıcaklığı düşen su buharı, sıvı faza dönüşerek yoğuşur. Yoğuşmalı kombiler adını bu yoğuşma işleminden alır. Eski kombilerde atık gazın sahip olduğu kullanılmayan enerji, yoğuşmalı kombilerde kullanılarak radyatörleri ısıtan tesisat suyuna aktarılır. Böylece aynı birim yakıttan daha fazla yararlanılır ve doğalgaz faturalarında tasarruf sağlanır.  

Yoğuşmalı bir cihazdan maksimum tasarruf sağlayabilmek için maksimum seviyede yoğuşma gerçekleşmelidir. Maksimum yoğuşma için doğru sistem tasarımı oldukça önemlidir. Enerji tasarrufu ve çevreci işletim sağlayan yoğuşmalı kombiler aynı zamanda yüksek modülasyon aralıklarına sahiptir. Tüm premiks yoğuşmalı kombiler A enerji sınıfındadır ancak verimlilikleri farklılık gösterebilir. Kombilerde bulunan ErP bilgi dokümanları kombiler arası verimlilik karşılaştırması yapılabilir. 

%94 ErP verimliliğine sahip A sınıfında yer alan Bosch yoğuşmalı kombiler, aynı zamanda modülasyonlu dış hava sıcaklığına göre çalışan oda kumandalarıyla kullanıldığında oda kumandalarının getirdiği +4 puan ile A+ enerji verimliliği sınıfına ulaşır. Modülasyon teknolojisi mekanların ısıtma ihtiyacının düşük olduğu durumlarda kombi kapasitesini kısarak yakıttan tasarruf sağlar. Yoğuşmalı bir kombinin geniş modülasyon aralığına sahip olması, özellikle son yıllarda sık değişen hava koşulları ve belirsiz mevsim geçişleri göz önünde bulundurulduğunda, kombi seçiminde önemli bir kriterdir. Bosch yoğuşmalı kombiler geniş modülasyon aralığıyla yüksek enerji tasarrufu sağlar.


 
logo 15.02.2021 tarihinde
HVACPORTAL / Mehmet ÖREN Paylaştı
51 Görüntüleme


 

Yorum Yapın

 
 

Copyright 2018. Tüm Hakları Saklıdır.

Argenova Teknoloji