“Dijitalleşme, Gelecekte de Piyasayı Domine Etmeye Devam Edecek”

18.10.2019 tarihinde
Hvac Portal / Hvac Portal Paylaştı
174 Görüntüleme
logo
“Dijitalleşme, Gelecekte de Piyasayı Domine Etmeye Devam Edecek”
SOSİAD (Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Karakuş:“Dijitalleşme, Gelecekte de Piyasayı Domine Etmeye Devam Edecek. Soğutma endüstrisinin dijitalleşmesi, geleceğin soğutma teknolojilerini ve süreçlerini biçimlendiriyor. Bu süreç, sektör için bugüne kadarki en kapsamlı ve en büyük dönüşüm hareketidir. Dijitalleşme, gelecekte piyasayı domine etmeye devam edecektir.”
Dijitalleşme ile Dijital Dönüşümü Ayırt Etmek Gerekiyor

Her şeyden önce, dijitalleşme ve dijital dönüşüm kavramları arasındaki büyük farkı görmek gerekiyor. Analogdan dijitale taşıdığınız her bir iş yapma veya yaşam alışkanlığınızın sizi dijitalleştirdiğini söyleyebiliriz. Örneğin yazışmalarınızı e-posta ile yapıyorsanız, faks göndermek yerine sosyal mecralar üzerinden doğrudan akıllı telefonlar aracılığı ile mesajlarınızı gönderiyorsanız, dahası işlerinizi, müşteri ilişkilerinizi kolaylaştıracak, hızlandıracak bir mobil uygulamanız varsa dijitalleşmiş olabilirsiniz. Ama dijital dönüşüm, çok yönlü bir vizyon gerektiren, yaşamın, iş yapış şekillerinin, gelecek hedefleri ve stratejilerinin bütünleşik olarak ele alınması gereken, hızlı ve esnek yepyeni bir iş ve gelir yaratma modeli olarak değerlendirilmelidir. Yani dijital dönüşüm, dijitalleşmenin yeni tekniklerini kullanarak kurguladığınız yeni bir gelecek modelidir. Bunu kurgulamak, oldukça zordur, zira belli, standart bir reçetesi yoktur. Her kuruluşun kendisine göre kusursuz biçilmesi gereken bir elbise gibidir.

Bir başka şekilde tanımlamak gerekirse, dijitalize olmak; iş süreçlerinin analogdan dijital bir forma aktarılması, dijital dönüşüm ise; yeni gelir yaratmak, değer yaratacak fırsatları ortaya çıkartmak için iş modellerinin dijital teknolojiler kullanılarak dönüştürülmesi, bütünüyle dijital bir iş süreci tesis edilmesidir.

Konunun uzmanları, şirketlerin bu konuda vakit kaybetmeksizin harekete geçmeleri konusunda uyarıyor. Şirketlerin iş modellerini analiz etmesi ve gerçekten dijital dönüşümün kendileri için ne derece gerekli olduğunu belirlemeye çalışması, içinde bulundukları pazarı detaylı analiz etmesi, beklentileri ve eğilimleri tespit etmesi, kendisini riske sokmadan, dijital dönüşümü nasıl sağlayabilecekleri konusunda bir yol haritası belirlemesi gerektiğini söylüyorlar. Etraflıca düşünmeden atılan tezcanlı adımların hızla geri tepebileceği ve bir çok sermayeyi sıfırlayabileceği konusunun da altını çiziyorlar.

Dijitalizasyon Uzmanı Christoph Bornschein “Firmaların kendisini radikal biçimde değiştirmesi gerekiyor” diyor ve şunları söylüyor: “Giderek artan sayıda geleneksel firma ve kuruluş, kendi geleneklerinin artık onlara rekabet avantajı sağlamadığını keşfederek dijital ekonomi içerisinde ne tür bir rol oynamak istediğini sorguluyor. Sadece dijitalleşme araçları ve hangi noktalarda değişiklik yapılması hakkında konuşanların sayısı ise giderek azalıyor. Çoğu branşta oluşan “kazanan hepsini alır” piyasası, birçok kaybeden yaratıyor. Tek tek önlemler ve inovasyonlar tek başına yeterli olmuyor. Sonuna kadar gitmek gerekiyor. Küçük firmalar, güçlenmek için başka kuruluşlarla işbirliği yapmak zorunda olduklarını fark etmek zorundalar. Değer üretme zincirinden başlayan yapısal değişikliklerin birçoğu, küçük hamlelerle hayata geçirilemez. Bu yola yalnız çıkılamaz.”  

Soğutma Endüstrisinin Geleceği Dijitalleşmede…

Soğutma endüstrisinin dijitalleşmesi, geleceğin soğutma teknolojilerini ve süreçlerini biçimlendiriyor. Bu süreç, sektör için bugüne kadarki en kapsamlı ve en büyük dönüşüm hareketidir. Dijitalleşme, gelecekte piyasayı domine etmeye devam edecektir. Dijital teknolojiler, soğutma endüstrisinin verimsiz enerji tüketiminden kurtarabiliyor, bakım ve servis süreçlerinin, sipariş ve stok yönetiminin daha akıllı bir altyapıya geçmesini sağlıyor, böylelikle toplam verimliliği artırıyor. Soğutma tesislerini bir Nesnelerin İnterneti (IoT) platformuna bağlayarak, yüz binlerce veri noktasını gerçek zamanlı olarak izlemek ve yönetmek mümkün. Sistemlerin gerçek zamanlı performans verimliliği kontrol altında tutmak, hataları eş zamanlı tespit edebilmek ve yine eş zamanlı müdahale edebilmek mümkün. Böylelikle enerji verimliliğinin yanı sıra, genel bakım maliyetlerinin düşmesi, soğutmanın güvence altına alması gereken gıda veya ilaç gibi yaşamsal maddelerin kaybedilmeden korunabilmesi mümkün. Özellikle soğuk zincir uygulamaları için bunun önemi çok büyüktür. Stokların korunması, gıda kalitesinin değer kaybına uğramadan tüketilme noktasına erişmesi ve raf ömürlerinin iyileştirilmesi, bu teknolojilerle sağlanabilmektedir. Araştırmalara göre, soğutma sistemlerinin dijitalleşmesinin, soğutucu stok kaybında yüzde 49 azalmaya yol açtığı gözlenmiştir.

Dijital Dönüşüm Veri Merkezlerini ve Soğutma Sistemlerini Önemli Ölçüde Etkiliyor

Dijital dönüşüm, daha fazla verinin üretilmesine ve beraberinde daha çok ve daha büyük ölçekli veri merkezlerine gereksinim yaratmaktadır. Mevcut veri merkezlerinin de daha güçlü sunuculara yatırım yapmaları gerekmektedir. Bu kez de kaçınılmaz olarak mevcut yüzey alanı üzerinde daha yüksek bir ısı yükü ortaya çıkmaktadır. Tabii ki yeni ihtiyaçlara göre veri merkezlerinin modernizasyonu mümkündür, ancak çok kolay değildir. Yıllar önce 1 MW'lık bir ısı yükü için planlanan veri merkezinde şimdi aynı alanda 3 MW ve daha fazlası üretiliyorsa, soğutma cihazlarının yanı sıra tüm altyapının; borular, pompalar, yükseltilmiş zeminler -ne varsa her şeyin- yenilenmesi gerekir. Ayrıca, veri merkezinde daha fazla klima ünitesi, chiller için daha fazla alana ihtiyaç olacaktır. Dolayısıyla söz konusu veri merkezlerinin modernizasyonunda soğutma ile ilgili teknolojileri de çok iyi değerlendirmek gerekmektedir. Veri merkezleri için özel tasarlanan, “free-cooling” özellikli, çok yüksek verimliliğe sahip hassas klimalar ve chiller grupları seçimi, sorunu en aza indirgeyecektir. Yüksek ölçekli veri merkezleri ölçeklenebilirlik ve verimlilik gerektirir.

SOSİAD Üyeleri ve Dijital Teknolojiler

Tarım ve gıda sektöründe ürünler sofraya ulaşana kadar üretimin yaklaşık yüzde 25’i zarar görüyor ve bu zarar tüketici israfı ile birlikte yüzde 35’lere varıyor. Konuyla ilişkili meslek örgütleri; Türkiye’de meyve ve sebzelerin taşınması sürecinde %40-50 oranında kayıplar yaşanabildiğine dikkat çekiyor. Dünya geneli için kritik konuların üst sıralarında yer alan gıda güvenliği, tıbbi malzeme güvenliği gibi konular, soğutma sektörünün oyuncuları için farkındalığın yüksek olduğu konulardır. Aynı zamanda bu kuruluşlar, dijitalleşen soğutma sektörünün teknoloji ve çözüm sunucularıdır. Soğuk zincirin güvenceleri; dijital termometreler, pH ölçüm cihazları, dataloggerlar ve izleme sistemleri, soğuk ortamda taşınması gereken aşı, dondurulmuş gıda gibi ürünlerin sıcağa maruz kalarak bozulması durumunda renk değiştiren akıllı etiketler, ürünlerin takip edilmelerini sağlayan ve ısıları kayıt altına alan yazıcılar, soğuk taşıyıcı ve muhafaza edici depo ve araçların kapı açılmalarını takip eden sensörler, üyelerimizin sektöre sundukları çözümlerdir.

SOSİAD üyeleri, soğutma gibi fevkalade dinamik bir endüstrinin oyuncuları olarak, “zamanın ruhunu” içselleştirmiştir ve dünya trendlerini yakından takip etmektedir. SOSİAD, bu yıl ilkini kutladığı 26 Haziran Dünya Soğutma Günü’nün gelecek yılında, soğutma sektöründe dijital dönüşüm konusunu gündeminde bulundurmaktadır. Konuya ilişkin yeni teknolojilerin hedef sektörleri ile buluşabilmesi için meslek örgütleri çerçevesinde bazı çalışmalar gerçekleştirecektir.

Dijital teknolojiler, tüm sektörleri olduğu gibi soğutma endüstrisini de şekillendirmeye devam edecek ve pazar açısından da yepyeni fırsatlar doğuracak. Türkiye, bu fırsatları doğru değerlendirirse, küresel dominant oyuncular arasında yerini alması hiç de güç olmayacak.

 
logo 18.10.2019 tarihinde
Hvac Portal / Hvac Portal Paylaştı
174 Görüntüleme


 

Yorum Yapın

 
 

Copyright 2018. Tüm Hakları Saklıdır.

Argenova Teknoloji