DSÖ, Koronavirüsün aeresoller aracılığıyla da bulaşabildiğini kabul etti

10.07.2020 tarihinde
HVACPORTAL / Mehmet ÖREN Paylaştı
217 Görüntüleme
logo
DSÖ, Koronavirüsün aeresoller aracılığıyla da bulaşabildiğini kabul etti
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 32 ülkeden 239 bilim insanının katılımıyla Journal Clinical Infectious Diseases'da  yayınlanan açık mektubunun ardından COVID-19'un havadan yayılabilmesi ile ilgili ortaya çıkan kanıtlarını kabul ettiğini açıkladı. REHVA, DSÖ'nün birçok REHVA uzmanı da dahil 239 bilim insanının imza attığı mektubun içeriğinin kabulünü memnuniyetle karşıladığını açıkladı. 
REHVA, Dünya Sağlık Örgütü'nün basın toplantısında, 32 ülkeden birçok REHVA uzmanı da dahil 239 bilim insanının bu hafta Journal Clinical Infectious Diseases'da yayınlanan açık bir mektubunun ardından, COVID-19'un havadan yayılabilmesi ile ilgili ortaya çıkan kanıtlarını kabul ettiğini memnuniyetle karşıladığı açıklandı. Bu adım, aerosoller/mikro damlacıklar yoluyla bulaşmayı olasılık olarak değerlendirmek ve gerekli hafifletici önlemleri uygulamak gerektiğini savunan REHVA ve dünya çapında çeşitli profesyonel organizasyon ve bilimsel kuruluşlar tarafından uzun zamandır beklenmekteydi.
DSÖ, özellikle kalabalık, kapalı, kötü havalandırılan ortamlarda belirli koşullarda hava yoluyla bulaşma olasılığının kanıtlarını  7 Temmuz tarihinde  kabul etti. Konuyla ilgili olarak DSÖ Koordinatörü Prof. Benedetta Allegranzi; “Bu kanıtlara açık olmamız gerektiğine ve bunun bulaşma biçimleri ve alınması gereken önlemler konusundaki etkilerini anlamamız gerektiğine inanıyoruz. ”  dedi. Benedetta Allegranzi, Enfeksiyon kontrolünde kanıtların kesin olmadığın da belirtti. 
REHVA Başkanı Frank Hovorka: "COVID-19 için hazırladığımız rehberde bu olasılığı ilk günden dikkate almıştık"
REHVA Başkanı Frank Hovorka ise; “DSÖ, COVID-19'un havadan bulaşma olasılığının olduğunu, AB ve dünyadaki üye derneklerimizden güvenilir bir ekip çalışmasına dayanarak kabul etti. COVID-19 için hazırladığımız rehberde bu olasılığı ilk günden dikkate almıştık. Uzman ekibimiz HVAC sistemlerinin güvenli çalışması için gerekli önlemleri önermişti. Bu çalışmayı IEQ Global Alliance üyeleriyle paylaştık. HVAC profesyonellerine ve tesis yöneticilerine yardımcı olmaya devam edeceğiz.” dedi.
REHVA Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Atze Boerstra: "Şimdiye  aerosollerin rolünün hafife alınması talihsiz bir durumdu."
REHVA Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Atze Boerstra; “DSÖ'nün son birkaç aydır Koronavirüsü ile savaşını takdir ediyorum. Şimdiye kadar zayıf havalandırılan odalarda aerosollerin rolünün hafife alınması talihsiz bir durumdu. Bu bilginin güncellenmesi birçok hayatı kurtaracak. Son zamanlarda, DSÖ ile hastane odaları için havalandırma rehberlerini güncellemek için çalıştık. Umarım yakında işyerlerinde ve diğer hastane dışı binalarda da hava yoluyla Covid-19 iletimini sınırlamak için dünyanın neler yapabileceğini daha fazla tanımlamak için onlarla birlikte çalışabiliriz.” dedi.
REHVA Teknoloji ve Araştırma Komitesi Başkanı Profesör Jarek Kurnitski: "Artık enfeksiyon riskinin aerosol konsantrasyonuna ve mekanlardaki insan yoğunluğu süresine bağlı olduğunu biliyoruz."
 Teknoloji ve Araştırma Komitesi Başkanı Profesör Jarek Kurnitski; “Bu kanıt, bu virüsün enfeksiyonlarını açığa çıkaracak ve süper yayılma olayların çoğunun neden meydana geldiğini açıkça gösterecektir. Artık enfeksiyon riskinin aerosol konsantrasyonuna ve mekanlardaki insan yoğunluğu süresine bağlı olduğunu biliyoruz. Bunlardan ilki dış mekan havalandırma hızı ve oda büyüklüğü ile ilgilidir. Enfeksiyon riski tipik oda düzenleri için hesaplanabilir ve binalarda havalandırmayı iyileştirmek için önleyici tedbirler alınabilir. İlaç ve aşı bulunana kadar havalandırma çözümleri en önemli enfeksiyon kontrol önlemleri olmaya devam edecektir. Eğer düzgün bir şekilde uygulanırsa, ikinci dalgada çok daha az karantinaya ihtiyaç duyulacaktır. Bu iyi haber, COVID-19 salgını ile ilgili birçok yeni REHVA girişimi de bunun ardından gelecek. REHVA, Mart 2020'de halihazırda havadaki iletim göz önüne alındığında bir rehber yayınlamıştı ve uzmanlarımız şu anda ikinci versiyon üzerinde çalışıyor. REHVA, hava sirkülasyonlu fan coiller ve geçen hafta döner ısı geri kazanım ekipmanlarındaki sızıntıların kontrolü hakkında iki özel belge daha yayınladı. Önümüzdeki haftalarda okul binaları ve enfeksiyon riski hesaplayıcısı ile ilgili diğer belgelerle birlikte rehberin üçüncü versiyonu da gelecek. Eylül ayında REHVA, binaların karantina sürecinden sonra ve salgın sırasında güvenli, sağlıklı çalışmasına odaklanan bir çevrimiçi kurs başlatacak. Bu kurs, insanlar sınırlı pencere havalandırması ile kapalı mekanlarda kaldıklarında enfeksiyon riskinin artacağı kış mevsimini dikkate alacak. Kışın enerji verimliliğini dikkate alırken sağlıklı iç mekan iklimi sağlama zorluğuna hazırlanmalıyız” dedi.

Daha fazla güncelleme için REHVA COVID19 kılavuz sayfasını https://www.rehva.eu/activities/covid-19-guidance ve sosyal medya hesaplarını https://www.rehva.eu/social-media takip edin.
 
logo 10.07.2020 tarihinde
HVACPORTAL / Mehmet ÖREN Paylaştı
217 Görüntüleme


 

Yorum Yapın

 
 

Copyright 2018. Tüm Hakları Saklıdır.

Argenova Teknoloji