Enerji Sektörü 10. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı'nda Buluştu

12.04.2019 tarihinde
Hvac Portal / Hvac Portal Paylaştı
218 Görüntüleme
logo
Enerji Sektörü 10. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı'nda Buluştu

Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı’nın açılışını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DönmezKKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı ve Malta Enerji Bakanı ile birlikte gerçekleştirdi. "Bir kaynak olarak enerji verimliliği" ana teması çerçevesinde düzenlenen forumda 18 oturumda 108 ulusal ve uluslararası uzman tarafından ülkemizde ve dünyada enerji verimliliği alanında yürütülen çalışmaların, gelişmelerin ve gelecek öngörüleri paylaşıldı. Organizasyonun açılışında Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı Murat Kalsın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Enerji Bakanı Özdil Nami, Malta Enerji ve Su Yönetimi Bakanı Hon Joseph Mizzi ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez birer konuşma yaptlar.

 

Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı Murat Kalsın: "Verimlilikte odaklanılması gereken en büyük konu sanayidir."

Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı Murat Kalsın açılışta yaptığı konuşmada, “Enerji verimliliği için 7’den 70’e herkesi bilgilendirmeye çalışıyoruz ama verimlilikte odaklanılması gereken en büyük konu sanayidir. Verimli binalar konusunda ise var olan binalarımızın da verimli olmasıyla yüzde 50’ye varan tasarruf yapmak mümkün. Bu alandaki çalışmalarımızı yoğunlaştırmaya devam edeceğiz. Enerji verimliliği dünyada en önemli sektör haline gelmiştir ve konuyu bir kültür haline getirmeliyiz. Verimli enerji güçlü Türkiye demektir” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Enerji Bakanı Özdil Nami: “Enerjiyi ne kadar pahalı ürettiğimiz ortada, enerji verimliliği büyük önem arz ediyor.”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Enerji Bakanı Özdil Nami’de konuşmasında, “Tüm maliyetlerin fazla olduğu ülkemizde enerjiyi ne kadar pahalı ürettiğimiz ortada. Bu yüzden enerji verimliliği büyük önem arz ediyor. KKTC olarak yenilenebilir enerji kullanımı adına somut adımlar atmaya başladık. Farkındalık yaratmak bunlardan biri. Bakanlığımıza bağlı bankamız 27,5 milyon krediyi yenilenebilir enerjiye kullandı. Enerji verimliliği konusunda ilgili odalar ve kişiler ile yeni yönetmelik çıkarmak için çalışmalar başlatıyoruz. Bu ve bunun gibi çalışmalara her zaman desteğimizi vereceğiz.  Enerji depolamamız olmadığı için büyük şebekelere bağlanmak Kıbrıs için bir gereklilik” ifadelerini kullandı.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: “2023'e kadar 10,9 milyar dolar yatırım gerçekleştirilecek.”

10'uncu Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı'nın açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında 2023'e kadar 10,9 milyar dolar yatırım gerçekleştireceğini belirtti. Dönmez, "Enerji verimliliğinin önemini her platformda altını çizdik. Çünkü kaynak zengini bir ülke değiliz. Yurt dışı kaynakları arzlar ekonomimize yük getiriyor. Daha az maliyetle daha iyi verim almalıyız. Enerji verimliliği bizim için sahip olmakla değerlendirmek arasındaki farktır. Enerji israfı ve bilinçsiz tüketimi önleyerek enerji verimliliğini hayatımıza koymak zorundayız. 2023'e kadar birincil enerji tüketimimizdeki yaklaşık yüzde 14 azalma ile sera gazı salımında da 66 milyon ton karbondioksit azalımı sağlamış olacağız. Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamındaki çalışmalar sonucunda geçen yıl sonu itibarıyla yerli kaynaklardan elektrik üretiminde yüzde 50'ye ulaştı. Bu yılın ilk çeyreğinde ise yüzde 60'a ulaştı" dedi. Dönmez, binalarda enerji verimliliğinin sağlanması için de proje yürüttük." dedi.

 

KAMU BİNALARINDA YÜZDE 15 VERİMLİLİK SAĞLAYACAĞIZ

Ulusal Enerji Verimliliği kapsamında 2017 ve 2018'de hayata geçirilen pek çok konuda somut ilerlemeler kaydedildiğini aktaran Bakan Fatih Dönmez, "Kamu binaları için 2023 yılı sonuna kadar yüzde 15 verimlilik sağlama hedefini belirliyoruz. Çalışmamızda nihai aşamaya geldik. Diğer yandan kamuda enerji performans sözleşmelerinin yapılmasını sağlayan kanun geçtiğimiz yıl yürürlüğe girdi" diye konuştu. Kamu binalarının enerji verimliliğinde performanslarının artırılmasına yönelik çalıştıklarını belirten Dönmez, "Dünya Bankası ve Çevre Bakanlığımız ile 200 milyon dolarlık projemizin ilk fazına başlıyoruz. 30 milyon dolar tutarında Enerji Performans Sözleşmeleri ve sıfır enerjili binalar, ısı pompası gibi maliyet etkin yeni teknoloji uygulamalarımız da olacak" dedi.

 

Açılış konuşmalarının ardından 2019 Yılı Sanayide Verimlilik Arttırıcı Projeleri Başarı Belgesi Takdim Töreni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından gerçekleştirildi.

 
logo 12.04.2019 tarihinde
Hvac Portal / Hvac Portal Paylaştı
218 Görüntüleme


 

Yorum Yapın

 
 

Copyright 2018. Tüm Hakları Saklıdır.

Argenova Teknoloji