İklimlendirme İhracatı Ocak-Nisan döneminde yükseldi

09.05.2019 tarihinde
Hvac Portal / Hvac Portal Paylaştı
205 Görüntüleme
logo
İklimlendirme İhracatı Ocak-Nisan döneminde yükseldi

2018 yılının aynı dönemine göre yüzde 2,7 oranında ihracatını artıran iklimlendirme sektörü, kg bazında da yüzde 6,7 büyüdü. Sektörün Ocak-Nisan 2019 dönem ihracatı 1 milyar 465 milyon dolardan 1 milyar 505 milyon dolara ulaştı. Sektör bu dönemde başta Almanya olmak üzere İngiltere, İspanya, Fransa, Romanya, Polonya, Irak, Rusya ve ABD, Mısır ve Hollanda’ya olan ihracatını arttırdı.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, ülke ekonomisinin içinde bulunduğu durağanlığa rağmen iklimlendirme sektörünün ihracatta yükselişini sürdürdüğünü ifade etti. Sektörün ihracat potansiyelini maksimum seviyede değerlendirebilmek için İSİB olarak pazar yelpazesini genişletmeyi amaçladıklarını, bu nedenle Güney Amerika, Afrika ve Uzak Doğu ülkelerini mercek altına aldıklarını ifade eden Şanal, 2019 yılında ihracatı 5 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

İSİB’in bu sene özellikle sektörel ticari heyet organizasyonları ile yeni pazarlara kapı açacağını söyleyen Şanal, “Geçtiğimiz sene Şili, Arjantin, Tanzanya ile başlayan sektörel ticari heyet organizasyonlarımız, bu sene de artarak devam edecek. Yılın ilk aylarında Mısır, Kolombiya-Peru ve Polonya’ya ticari heyet organizasyonları düzenledik. Bu organizasyonların sektörümüz ihracatına olumlu yansıyacağını düşünüyoruz.  Gittiğimiz ülkelerde sadece ürün tanıtımı değil Türk iklimlendirme sektörü ve Türkiye hakkında da ayrıntılı bilgiler veriyoruz. B2B görüşmeleri ile daha kalıcı ilişkiler kurma imkanı elde ediyoruz. İhracatçımız daha fazla pazarlara ulaşmak istiyor. Biz de İSİB olarak ihracatçımıza kılavuz olmak ve onların hedef ve istekleri doğrultusunda hareket ederek sektör ihracat çıtamızı her geçen sene daha da yukarıya taşıyoruz” dedi.

Şanal öte yandan sektör ithalat rakamlarında da gerileme yaşandığına dikkat çekerek, ihracat/ithalat makasını daraltmayı, ihracat fazlası veren bir sektör olmayı amaçladıklarını vurguladı. Sektörün 2019 Ocak-Mart dönem ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 97,4 olarak gerçekleşirken, ithalat geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 22 oranında geriledi. 

 
logo 09.05.2019 tarihinde
Hvac Portal / Hvac Portal Paylaştı
205 Görüntüleme


 

Yorum Yapın

 
 

Copyright 2018. Tüm Hakları Saklıdır.

Argenova Teknoloji