İklimlendirme sektöründe son durum

02.10.2020 tarihinde
HVACPORTAL / Mehmet ÖREN Paylaştı
88 Görüntüleme
logo
İklimlendirme sektöründe son durum

İSİB Başkanı Mehmet Şanal; "Pandemi ile birlikte İklimlendirme sektöründe Ar-Ge ve inovasyonun önemi daha da arttı. Çevre odaklı, sağlık ve hijyen merkezli ürün ve hizmet çeşitliliği de artacak."

İSİB İklimlendirme sektörünün durumunu internet üzerinden gerçekleştirilen basın toplantısıyla paylaştı. Basın toplantısına İSİB Başkanı Mehmet Şanal, İSİB Başkan Yardımcısı Ali Aktaş, İSİB ve OAİB yetkilileri katıldı. İSİB Başkanı Mehmet Şanal, İklimlendirme Sektörünün 2019’tan 2020 geçişi perspektifinden son Durumu&Büyüklükleri hakkında açıklamalarda bulundu.  

İklimlendirme sektörünün dördüncü sanayi devrimi kapsamındaki dijitalleşme çalışmaları, sürdürülebilirlik, çevre duyarlılığı, enerji verimliliği ve üniversite sanayi işbirliği konularındaki duyarlılığı ile küresel rekabet gücünü her geçen gün artırdığını belirten Şanal, Türkiye iklimlendirme sektörü firmalarının, ürünlerinin kalitesini en üst standartlardaki kalite belgeleriyle tescillediğini, çevreci ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını arttıran tasarruflu ürünler ürettiğini belirtti.  Pandemi ile birlikte Ar-Ge ve inovasyon önemini daha da arttığını ifade eden Şanal, çevre odaklı, sağlık ve hijyen merkezli ürün ve hizmet çeşitliliği artacağını söyledi. 

TAZE HAVALI SİSTEMLER ÖN PLANA ÇIKIYOR

Şanal açıklamasının devamında; "İklimlendirme Sektörü’nde 30 firmada AR-GE merkezi bulunmaktadır. Bu merkezlerin varlığı ile sektör inovatif ve katma değeri yüksek ürünlerin üretim merkezi konumundadır. Yaşanan pandemi süreci bizlere  oluşabilecek yeni virüsel tehditlere karşı iklimlendirme sistemlerinde yeni dizaynların, yeni ürünlerin ve %100 taze havalı iklimlendirme sistemlerin kullanımının artacağını gösteriyor.  Özellikle hastanelerde kullanılan hijyenik ortam cihazlarını ve çok gelişmiş filtre teknolojilerini sektörümüz üretiyor. Üreticiler pandemi ile birlikte özellikle filtre tarafında çok büyük bir talep ile karşı karşıya kaldı. Bu dönemde sektörümüz hem iç pazar için hem de ihracat için yoğun bir çaba içerisinde çalıştı.  Filtre üretimi ile hijyenik cihaz ihracatında ciddi artışlar kaydettik.

ÇİN'DEN BOŞALAN PAZARI DOLDURACAĞIZ

Avrupa önümüzdeki yıllarda iklim krizinin ve hava kirliliğinin etkilerinin önüne geçmek için bazı standartlara geçiyor. Sektörümüz gereken standartlarda üretim yapmayı sürdürüyor. Artık Avrupa’da bazı gazların kullanılması yasak. Doğayı, insanı ve kentleri koruyan teknolojileri kabul ediyorlar. Biz de sektörümüzde faaliyet gösteren firmalarımızla bu standartları yakından takip ederek bu pazar için gerekli standartta üretim yapıyoruz. En büyük rakibimiz olan Çin pandemi sonrası güç kaybediyor. Bu açığı biz tamamlayacağız.

TÜRK İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ DÜNYA PASTASINDAN %1 PAY ALIYOR

2019 yılında iklimlendirme sektörümünün toplam 4,678M $ ihracat gerçekleştirdiğini, ihracatın ithalatı karşılama oranın da %99 olarak sağlandığını açıklayan Şanal, İklimlendirme sektörünün ihracat anlamında Türkiye’nin 11. büyük sektörü olduğunu belirtti. Şanal'ın İklimlendieme sektörünü değerlendirdiği açıklamalarının satır başları şöyle: 

2019 yılında sektör Türkiye ortalamasının üstünde bir büyüme gerçekleştirdi. Dünyada sektörün toplam ithalat büyüklüğü 504,7 milyar dolardır. Türk İklimlendirme Sektörünün pastadan aldığı pay yaklaşık %1 dir. Hedefimiz ise bu payı %1,5’a çıkarmak. Sektör ihracatının büyük bir kısmı Avrupa Birliği ülkelerine yapılmaktadır. 2019 yılında Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa ve Romanya ilk beş sırayı alan ülkeler oldu. 

Avrupa Birliği ülkelerini takiben yine ülkemiz komşu ülkelere önemli miktarda ihracat gerçekleştirmektedir. Irak, Rusya Fed. Gürcistan, Bulgaristan ilk 20 ülke arasında yer almaktadır. Türki cumhuriyetler yine vazgeçilemez partnerlerimiz arasında yer alırken Çin, ABD gibi ülkelere olan ihracatımız da her geçen gün artış göstermekteydi. Türkiye İklimlendirme Sektörü 175 ülkeye ihracat yapıyor. Türkiye’nin jeopolitik konumu sayesinde sektör, Avrupa’nın üretim üssü konumuna geldi.

İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ ÜLKE İHRACATININ %2,6'SINI GERÇEKLEŞTİRİYOR

İklimlendirme Sektörü 2019 yılında Türkiye İhracatından %2,6 oranında pay almıştır. Yine bu oran her geçen yıl yukarı gitmekte sektörümüzün ülke ekonomisine olan katkısı artmaktadır. Sektör split klimadaki üretim kapasitesi ile Avrupa’nın pazar lideri, radyatör ve havlupan ihracatında ise dünya lideri konumunda. Sektör, soğutma, tesisat, yalıtım ve havalandırma gibi diğer ürün gruplarında da benzer başarıları yakalamayı ve dünya sıralamasında ilk 10’a girmeyi hedefliyor.  2020 yılı 27 Eylül itibariyle ise sektörün ihracatı 3,2 milyar doları aşan bir büyüklüğe ulaştı.  Bu büyüklük geçen yılın aynı zamanına göre pandemi etkisiyle yaklaşık yüzde 5,4 oranında bir küçülmeye işaret ediyor. İklimlendirme sanayi ürünlerinin kilogram başına katma değeri 4.3 dolar olarak gerçekleşti. 2020 sonunda İklimlendirme sektörü bir önceki yılın büyüklüğüne ulaşacağını öngörüyor.  İç pazarda bu yıl pandemi nedeniyle sektör ürün grupları çeşitliğine göre % 12-18 oranında bir küçülme gözlemlenmektedir. 2020’de her ne kadar Avrupa Birliğe yapılan ihracatta yüzde 8,5’luk bir kayıp olsa da ihracatın yaklaşık yüzde 50’si yine AB ülkelerine yapılmaktadır.  İklimlendirme Sektörü alt kırılımlarına baktığımızda 2020 Ocak-Ağustos itibariyle

Isıtma sistem ve elemanları 644.8 milyon dolar

Soğutma sistem ve elemanları 402.3 milyon dolar

Klima Sistem ve elemanları 343.6 milyon dolar

Tesisat Sistem ve elemanları 1 milyar 100 milyon dolar

Havalandırma Sistem ve elemanları 290,2 milyon dolar

Yalıtım Malzemeleri 60.6 milyon dolar büyüklüğe ulaşmıştır. 

SEKTÖRDE TEDİRGİNLİK 2021’İN İLK YARISINDA DEVAM EDECEK

Sektör olarak yılın kalan kısmında ve 2021’in ilk yarısında tedirginliğin devam edeceğini düşünmekteyiz. Mevcut veriler salgın sürecinin maalesef tekrar yükselişe geçtiğini gösteriyor. İkinci büyük bir şok gelmezse sektörümüzde son çeyrekle birlikte yeni bir ivmelenme görebileceğimizi düşünmekteydik. Ancak gelen günlük vaka sayıları bu sürecin beklentilerimizin çok daha ötesinde uzun süreceğini gösteriyor.  Covid-19 sonrasında özellikle artan talebi karşılamak için ülkeler arasında bir üretim rekabeti yaşanacağını düşünüyoruz. Ancak özellikle pandeminin ilk dalgası ile yoğun hasar alan Avrupa ülkelerinde pek çok üreticinin bu süreç sonrasında kapanacağı ve bu durumun mevcut pozisyonunu koruyan Türk imalatçısı için bir fırsat doğuracağını düşünüyoruz.  Bununla birlikte yükselecek talebi karşılamak için ticaretteki engellerin azaltılması yönünde adımlar atılması kaçınılmaz görünüyor. Sektör olarak bu zorlu süreçte doğru tedarik zinciri stratejilerini uygulamamız gerekiyor. 


 
logo 02.10.2020 tarihinde
HVACPORTAL / Mehmet ÖREN Paylaştı
88 Görüntüleme


 

Yorum Yapın

 
 

Copyright 2018. Tüm Hakları Saklıdır.

Argenova Teknoloji