İSKİD Ar-Ge Proje Destekleri Semineri

28.10.2019 tarihinde
Hvac Portal / Hvac Portal Paylaştı
369 Görüntüleme
logo
İSKİD Ar-Ge Proje Destekleri Semineri

İklimlendirme sektörü ile üniversiteler arasında ilişki ve işbirliğinin geliştirilmesine yönelik bir köprü oluşturmak amacıyla faaliyetler yürüten İSKİD Üniversite Sanayi İşbirliği ve Burs Komisyonu (ÜSİB) Ar-Ge Proje Destekleri ve Proje Hazırlama Kriterleri " konusunda seminer düzenledi.

İSKİD, 17 Ekim Perşembe günü İstanbul Point Otel Barbaros'ta düzenlenen seminer, İSKİD üye firmaları; Friterm ve Samsung ana, Frigo Block, MGT Filtre, Termokar ve Venco'nun sponsorluğunda gerçekleştirildi. "Ar-Ge Proje Destekleri ve Proje Hazırlama Kriterleri " Semineri'nin açılış konuşmasını İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy ve İSKİD- ÜSİB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin Onbaşıoğlu yaptı. Seminerde; ARGEDEM'den Emrah Karabıyık, "Ar-Ge Proje Geliştirme ve Yönetim Stratejileri", Marmara Üniversitesi Ürün Geliştirme Merkezi -MÜRGEMER'den Dr. Selim Hartomacıoğlu "Ürün Geliştirme Yöntem Yaklaşımları", TÜBİTAK'tan TEYDEB USETEG Bilimsel Prog. Uzmanı Şenol Erdoğan, "TEYDEB Destek Programları Tanıtımı ve Proje Yazımında Dikkat Edilecek Hususlar", KOSGEB Kobi Uzman Yardımcısı Mustafa Yaşar, "KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Destekleri " konulu sunumları gerçekleştirdiler. Firma Sunumları bölümünde ise, Friterm Ar-Ge Müdürü Dr. Hüseyin Onbaşıoğlu "Co2 Soğutucu akışkanın düz boru içerisinde süper kritik bölgede kritik nokta yakınındaki ısı transferi ve basınç karakteristiklerinin incelenmesi" ve Samsung Satış Müdürü Tibet Tokat, "Samsung'un AR-GE Çalışmaları ve Yenilikçi Çözümleri" konulu sunumlarını katılımcılarla paylaştılar.

İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy, iklimlendirme sektörüne değer katan çalışmaların Ar-Ge'den geçtiğini belirttiği konuşmasında, günümüzde enerjinin çok önemli hale geldiğini, enerjinin de çevreci yolarla üretilmesi gerektiğini, iklim değişikliğinin günümüz insanını bu yöne doğru yönlendirdiğini belirtti. İklim değişikliği konusunda üretilen enerjinin büyük bölümünü kullanan iklimlendirme sistemleri cihazları üreticisi firmaların da atması gereken adımlarının olduğunu, bunun da ancak firmaların Ar-Ge departmanları sayesinde olabildiğini vurguladı. Atasoy konuşmasının devamında; "Şuanda kullandığımız sistemlerin 5-10 yıl içinde daha çevreci, doğaya daha az zarar veren, daha az kaynak kullanan sistemlerle değiştirilmek durumunda. Türkiye olarak bu değişimi kaçırmamamız gerekiyor. Bu sürece sektör olarak adapte olmamız gerekiyor. Bunu sağlayacak olan da sektörün Ar-Ge çalışanlarıdır. Üretimden yaratılan katma değer her geçen gün azalma eğiliminde. Daha fazla katma değer yaratabilmek için Ar-Ge ve İnovasyona odaklanarak, bu konuda daha çok yatırım yapmalıyız.” Atasoy, Üniversite ve Sanayi iş birliği çerçevesinde üniversitelerimizden gelen bitirme tezi taleplerini değerlendirmenin, Ar-Ge faaliyetleri için önemli bir bilgi kaynağı yaratacağını da sözlerine ekledi.

İSKİD- ÜSİB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin Onbaşıoğlu konuşmasında Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon arasındaki farklara değinerek, “Ür-Ge faaliyetleri ile mevcut müşterilerimizin, Ar-Ge ile yeni müşterilerimizin ve inovasyon ile gelecekteki müşterilerimizin beklentilerini karşılıyoruz."açıklamasında bulundu. 80’den fazla sektör firma temsilcisinin katılımı ile gerçekleşen seminerde yer alan sunumlara, İSKİD web sayfası(www.iskid.org.tr) “Bilgi Bankası-Sunumlar “ başlığı içinden ulaşılabilir.


 
logo 28.10.2019 tarihinde
Hvac Portal / Hvac Portal Paylaştı
369 Görüntüleme


 

Yorum Yapın

 
 

Copyright 2018. Tüm Hakları Saklıdır.

Argenova Teknoloji