İzmir'de üretiliyor, Ortadoğu ve Avrupa'ya gidiyor

21.05.2019 tarihinde
Hvac Portal / Hvac Portal Paylaştı
1012 Görüntüleme
logo
İzmir'de üretiliyor,  Ortadoğu ve Avrupa'ya gidiyor

Johnson Controls Türkiye ve Hazar Bölge Müdürü Alp Yılmaz ve Johnson Controls İzmir Fabrika Müdürü Müjdat Paydos 3 yıl önce Ege Serbest Bölge'de kurulan, Johnson Controls üretim tesislerinde gerçekleştirilen Basın Toplantısı'nda Johnson Controls’un Türkiye’deki gelişim sürecini anlattılar.

Sektörel Basın temsilcilerinin ve Johnson Controls bayilerinin katıldığı organizasyon İzmir Ege Serbest Bölge Üretim Tesislerinde gerçekleşti. Basın gezisi öncesinde düzenlenen toplantıda Johnson Controls Türkiye ve Hazar Bölge Müdürü Alp Yılmaz, kısa bir hoş geldiniz konuşması yaparak sözü Johnson Controls İzmir Fabrika Müdürü Müjdat Paydos'a bıraktı.

JCI Türkiye İzmir Fabrika Müdürü Müjdat Paydos, markanın gelişim sürecini aktardı

Johnson Controls İzmir Fabrika Müdürü Müjdat Paydos; Johnson Controls’un, Türkiye'de 2006 yılından beri York markası ile Türkiye’de yer aldığını, 3 yıl önce Ege Serbest Bölge'de kurulan tesislerde başlangıçta daha çok klima santrali üretirken 2015 yılı başından itibaren İspanya'daki Sabadell fabrikasından chiller ve rooftop grubunun üretimini de Türkiye’ye taşıdıklarını söyledi.

"YALIN ÜRETİM" KAVRAMI İLE ÇALIŞIYORUZ...”

Kendisinin Otomotiv sektöründen geldiğini söyleyen Paydos, benzer üretim tekniğini iklimlendirme ürünleri için uyguladıklarını belirttiği konuşmasına, “Biz Yalın Üretim kavramı ile çalışıyoruz. Yalın Üretim, süreçlerdeki israfları önleyerek maliyet ve üretim zamanını düşüren ve kaliteyi artıran sistematik bir yaklaşımdır. Ürettiğimiz chiller ve AHU ürünlerimiz yalın üretim sürecine uygun olmalı. Johnson Controls fabrikamızda atılan her adımın ve yapılan her işin zamansal ve süreç olarak bir standardı var. Bu standartlar gerek müşterimize kalite, sevkiyat ve maliyet açısından en iyi çözümleri sunmak ve hem de çalışanlarımızın konfor ve güvenliği açısından önemlidir. Dünyada 107 adet fabrikamız var ve gururla söylemeliyim ki Johnson Controls İzmir Fabrikamız 107 fabrika arasında yalın üretim sistemlerinde dünyada 7. Sırada bulunuyor. Avrupa'da, Ortadoğu'da ve Rusya'da üretimini planladığı zamanda planladığı seviyede tamamlayan tek fabrikayız.” şeklinde devam etti.

HEDEF PAZARLAR AVRUPA, ORTADOĞU VE TÜRKİYE

Johnson Controls İzmir Ege Serbest Bölge Üretim Tesislerinde chiller, klima santralleri, DX grubu rooftopların üretildiğini belirten Müjdat Paydos, burada üretilen ürünlerin, Avrupa, Rusya, Orta Doğu, Afrika ve Çin’e gönderildiğini dolayısıyla ağırlıklı olarak ihracat odaklı bir üretim merkezi olduklarını belirtti. Johnson Controls İzmir Fabrika Müdürü Müjdat Paydos konuşmasının devamında; “Klima santrallerinde Ortadoğu'da büyük bir pazarımız var. Birçok klima santrali üreticisi var ancak kalite bizim için önemli, Eurovent ve hijyen sertifikalarımız ile hizmet veriyoruz ve tedarikçilerimizde aynı standartları kullanıyor. Klima santrallerinde bize pazarda daha çok esneklik ve rekabet üstünlüğü sağlayacağını bildiğimiz modüler dizayn olan yeni bir ürün grubunu devreye aldık. Belçika’nın Andwerp kentinde bulunan hub lokasyonumuzla beraber  teslim süresini kısaltmak için Bulgaristan Sofya'ya da yeni bir hub merkezi açtık.” açıklamasında bulundu.

Üç yıl önce kurulan Johnson Controls İzmir Ege Serbest Bölge Üretim Tesisleri’nin kuruluş ve üretim süreçlerini de anlatan Paydos, “Biz fabrika olarak kendi mutfağımızdaki hazırlıkları bitirdik. 4M'in yanına 5M'i de koyduk, 5M Performans Yönetim Sistemimiz hazır, SAP yatırımımızı da yaptık. Türkiye'de varız. İstanbul'a yakın çalışma içindeyiz. Tedarikçilerimiz dâhil olmak üzere yüzde yüz izlenebilirlik sağlıyoruz. Şu anda huzurlarınızdayız…" dedi.


Johnson Controls Türkiye ve Hazar Bölge Müdürü Alp Yılmaz, “Bizim için önemli olan Johnson Controls standartlarını ülkemize getirebilmek.”

Johnson Controls İzmir Fabrika Müdürü Müjdat Paydos’un ardından açıklamalarda bulunan Johnson Controls Türkiye ve Hazar Bölge Müdürü Alp Yılmaz’da standartlar, pazarlar ve Johnson Controls ürünleri hakkında bilgiler verdi. “Johnson Controls olarak bizim için önemli olan Johnson Controls standartlarını ülkemize getirebilmek.” açıklamasında bulundu.  

“BİZ SEKTÖRDE TEKNOLOJİ VE STANDARTLARIMIZ İLE LİDER OLMAYI HEDEFLİYORUZ.”

Yılmaz, ancak lider firmaların pazarı en üst seviyeye taşıyabileceğini ve geleceği dizayn edebileceğini belirttiği konuşmasında; “Türkiye'de her sektörde iyi standardı olan ve iyi üretim yapan firmalar var. Türkiye'de 70'in üzerinde klima santrali imal eden firma olduğu gibi sahada müşteri memnuniyeti için çok iyi yerlere gelmiş firmalar da var. Johnson Controls olarak bizim için önemli olan standartlarımızı ülkemize getirebilmek. Ve bu standartlarımız ile ülkemizde üretimi yükseltmek. Standartlarımız ile fiyata odaklanmadan kaliteden ödün vermeyerek çalışıyoruz. İsteğimiz JCI kalitesi ve markasını üst seviyede koruyabilmek ve daha da önemlisi pazarda teknik ve standartlar açısından öncü olabilmek.” dedi.

“İZMİR FABRİKAMIZ SADECE TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞMIYOR”

Global standarda sahip Johnson Controls ürünlerini Türkiye'de üretip, insana yatırım yapıp, enerji verimliliği doğrultusunda hizmetler ve çözümler sunduklarını belirten Alp Yılmaz; “Johnson Controls'ün dünyada 107 fabrikası var. Dünyanın 70. büyük firması. Global anlamda düşündüğümüz zaman İzmir fabrikamız sadece Türkiye için çalışmıyor. Üretiminin  %15-20'si Türkiye'ye,  %80'i Ortadoğu ve Avrupa'ya gidiyor. Kendi ürün dizaynımızı yaratır durumundayız. Market ihtiyacını karşılayabilecek bir fabrika ve dizayn merkezimiz var. Global standarda sahip ürünlerimizi Türkiye'de üretip, insana yatırım yapıp, enerji verimliliği doğrultusunda işletme maliyetlerini düşüren ürünler, hizmetler ve çözümler sunmaya devam etmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Basın Toplantısın ardından fabrika yetkililerinin rehberliğinde Tesislerinde chiller, klima santralleri ve rooftopların üretildiği Johnson Controls İzmir Fabrikası gezisi ile program sona erdi.

 
logo 21.05.2019 tarihinde
Hvac Portal / Hvac Portal Paylaştı
1012 Görüntüleme


 

Yorum Yapın

 
 

Copyright 2018. Tüm Hakları Saklıdır.

Argenova Teknoloji