Made in Turkey By Form Under Licence Of Lennox

07.03.2019 tarihinde
Hvac Portal / Hvac Portal Paylaştı
131 Görüntüleme
logo
Made in Turkey By Form Under Licence Of Lennox

LENNOX'un ilk ve tek lisans anlaşması

İzmir Pancar Organize Sanayi bölgesinde yer alan fabrikasında Lennox markalı ürünlerin üretimi için özel bir hat oluşturan Form Şirketler Grubu, gerçekleştirdiği bu yatırım ile paket klima (rooftop) cihazların üretimini yapacak. Form ile imzalanan bu lisans anlaşması, Lennox tarafından paket klima konusunda uluslararası pazarlarda verilen ilk ve tek lisans anlaşması olma özelliğini de taşıyor. Türkiye’de iklimlendirmenin öncü firmalarından Form Şirketler Grubu, Amerika’nın en büyük klima üreticilerinden biri olan Lennox ile 1983 yılından beri süren iş birliğini bir adım daha ötesine taşıyarak yerli üretime geçiyor. Form Şirketler Grubu’nun İzmir Pancar Organize Sanayi bölgesinde yer alan fabrikasında Lennox ürünlerinin üretimi için 2 milyon TL’lik bir yatırımla özel bir üretim hattı faaliyete başladı. Bu hatta, lisans kapsamında orijinal Lennox markalı olarak üretilecek cihazlar “Made in Turkey By Form Under Licence Of Lennox” şeklinde etiketlenecek. Form, Lennox markalı ürünlerin üretim kapasitesini 2020 yılına kadar iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Form üretim tesislerine yaklaşık 2 milyon TL'lik bir yatırım yapıldı

2015 yılında hizmete başlayan 20 m2 açık alan üzerine 11 m2 kapalı alandan oluşan fabrikada ilk aşamada 80 kW üstü kapasitelerde Lennox markalı paket klima (rooftop) cihazları üretilecek. 36 yıldır Lennox’u Türkiye’de tek yetkili olarak temsil eden Form Şirketler Grubu bu yatırım kapsamında 2020’den itibaren 80 kW altı kapasiteleri de üretmeye başlayacak. İzmir Pancar Organize Sanayi bölgesinde yer alan fabrikanın bir bölümü tümüyle Lennox ürünleri için ayrıldı, yaklaşık 2 milyon TL’lik bir yatırımla bir dönüşüm gerçekleştirildi. Cihazlar üzerinde kullanılacak tüm komponentler, Lennox tarafından onaylanmış parçalar olacak. Bu sayede Eurovent performans sertifikası dâhil tüm uluslararası sertifikalar Form tesislerinde üretilen cihazlar için de geçerli olacak. İlerleyen süreçte daha fazla Türk Malı komponentlerin de Lennox tarafından uygunluk onayı alınarak sürece dâhil edilmesi ve hatta bu komponentlerin yurtdışındaki diğer Lennox üretim tesislerine ihracatı hedefleniyor.

Paket klimada Form imzası

Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun, konuyla ilgili şunları söyledi: “Yaklaşık 500 milyon Euro olan merkezi klima ana ekipmanları pazarında, paket klimalar yaklaşık 25 milyon Euro’luk bir paya sahip. Bir diğer adı Rooftop (çatı tipi) klima olan paket klimalar, tek bir cihaz ünitesi üzerinden tüm soğutma, ısıtma, havalandırma, filtrasyon ve taze hava işlemlerini yönetebilmesi itibariyle, birçok işletme tarafından giderek artan bir talep görüyor. Bugün; AVM’ler, spor tesisleri, marketler, fuar alanları, seminer salonları, fabrikalar, depolar ve benzeri büyük hacim içeren her türlü bina, paket klimanın kullanım yeri olarak ön plana çıkıyor. 1990’lı yıllarda Türkiye’de Form ve Lennox ile paket klima alanının oluşumunu sağlayan bu iş birliğine, 1992 yılında 100 bin Dolarlık bir ciro ile başlanmıştı. Bugün Form-Lennox olarak Türkiye pazarında % 50’ye yakın bir pazar payına ve binlerce cihazlık referansa sahibiz. 40 yıla yaklaşan bu başarılı işbirliğinin bir sonucu olarak Lennox ile imzaladığımız bu lisans anlaşması, Lennox tarafından uluslararası pazarlarda paket klima için verilen ilk ve tek lisans anlaşması olma özelliğini de taşıyor. Hedefimiz paket klimaların uygulama alanlarını çoğaltmak ve piyasanın da gelişimi ile pazar payımızı arttırmak.”

Biz 36 yıldır paket klimalar konusunda Lennox firması ile çalışıyoruz

Türkiye Paket Klima pazarının 25 milyon Euro olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de paket klima söz konusu olduğunda ilk akla gelen marka Lennox ve Form olduğunu görebiliyoruz. Bunu Lennox’un kaliteli ve birçok opsiyona sahip, çok geniş bir ürün gamı olmasına, Form olarak da çok iyi bir teknik alt yapıya sahip olmamız ve bunu yıllardır sürdürüyor olmamızdan kaynaklanıyor. Buna satış sonrası hizmeti de eklememiz gerekiyor. Bir işi 30 yıldan fazla bir süredir yapıyorsanız satış kadar satış sonrasına da önem veriyor olmanız gerekiyor. 1990’lı yıllardan bu yana Türkiye’ye temin ettiğimiz 10 bin paket klimamız var ve halen 20 yıldan bu yana çalışan paket klimalarımız var. Amerikan standartlarının 15 yıl olduğunu düşünürseniz, 20 yıl çok önemli bir süredir.

Lisans anlaşması süreci

“Türkiye’deki paket klima pazarı güzel bir şekilde büyüyor. Biz de bu anlamda yerli imalat olarak yer almak istiyorduk. Bu da ancak kaliteden ödün vermeden düşük maliyetli Türkiye’de üreterek olabilirdi. Yaklaşık 3 yıllık görüşmelerimizin neticesinde2018 yılının ortalarında bir lisans anlaşması yaptık. Ardından da her iki tarafın teknik ekipleri çalışmalarına başladılar. 2018 Kasım ayında cihazımızı üretip Lennox’un onayını aldık. Mart ayı itibariyle de seri üretime başlamış durumdayız. İlk siparişlerimizi de bu toplantının ardından İzmir’den törenle sevkiyatını gerçekleştireceğiz. Lennox’un tüm dünya genelinde üretim lisansı verdiği tek firma Form Grup oldu. Bu da bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Bu güne kadar Lennox ya firma satın alma ya da yeni bir tesis kurarak imalat yapıyordu. Kendi Know-how’larını bize verecek kadar bize güvendikleri ilk firma biziz.” Lennox Uluslararası Yönetim Kurulu Başkanı Todd Bluedorn: “Türkiye ekonomisine yatırım ve istihdam anlamında katkı sağlayacağını bilmekten de büyük mutluluk duyuyoruz.” Türkiye’ye gelen Lennox Uluslararası Yönetim Kurulu Başkanı Todd Bluedorn Form Şirketler Grubu ile gerçekleştirdikleri üretim hakkında şunları söyledi: “1895 yılında kurulan Lennox, bugün 4 Milyar Dolarlık cirosu ile yalnız Amerika’nın değil dünyanın en büyük iklimlendirme firmalarından biridir. Lennox’un en büyük özelliği daima tüketiciyi dinlemek ve ihtiyaçlara en uygun çözümleri sunmak diyebiliriz.

1980’lerde Türkiye pazarı için Form ile çalışmaya başlarken, Form’un sektördeki mühendislik tecrübesine, esnek ve sağlam organizasyon yapısına güvendik ve birlikte güzel bir yola çıktık. 40 yıla yaklaşan bu ortaklık ile Form, Türkiye paket klima pazarında Lennox ürünleriyle liderliğini sürdürüyor. Yeni lisans anlaşması ile karşılıklı iş birliğimizi bambaşka ve ileri bir boyuta taşıdık. Lennox kalite standartlarıyla birlikte Eurovent ve Eco design sertifikasyonlarını taşıyan bu üretimle hem müşterilerin taleplerine daha uygun ve esnek tasarımlar sunabileceğiz hem de bu üretimi çok daha kısa zamanda ve nispeten daha düşük maliyetlerle gerçekleştirebileceğiz. Böylece yatırımcılara son derece önemli bir avantaj sağlamayı hedefliyoruz. Bu vesileyle söz konusu üretimin Türkiye ekonomisine yatırım ve istihdam anlamında katkı sağlayacağını bilmekten de büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Yerli imalata geri dönüş programı uyguluyoruz

Toplantının son bölümünde gazetecilerden gelen soruları yanıtlayan Korun; Form Şirketler Grubu’nun son dönemlerde ilan ettiği anlaşmalar sonrasında nasıl bir yapılanmaya doğru gittiği şeklindeki sorumuza; “Yerli imalata geri dönüş programı uyguluyoruz. 1970’li ve 1980’li yıllarda Form Grup olarak soğutma grupları, klima santralleri gibi bütün merkezi sistemleri üreten bir şirket olarak faaliyet gösteriyorduk. Bugünlerin şartları ve kurallarından dolayı bu özelliğimizi biraz geri plana atmıştık. Yine şartlar ve durumlar bizi yerli üretime doğru yönlendirdi. Form olarak bu programı hayata geçirebilecek, bilgi birikimimiz, heyecanımız var. Hepsinden önemlisi bunca yıldan sonra çok iyi partnerlerimiz var. Çünkü Türkiye’de tek başına imalat yapmanın çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Bugün yapmamız gereken dünya koşullarını da iyi değerlendirerek, gelişen teknolojileri sıfırdan öğrenmeden, elde ederek çalışmamız gerektiğini düşünüyorum.” cevabını verdi.

 
logo 07.03.2019 tarihinde
Hvac Portal / Hvac Portal Paylaştı
131 Görüntüleme


 

Yorum Yapın

 
 

Copyright 2018. Tüm Hakları Saklıdır.

Argenova Teknoloji