Masdaf 2019 yılının ilk yarısında ihracatını %21 arttırdı

15.11.2019 tarihinde
Hvac Portal / Hvac Portal Paylaştı
315 Görüntüleme
logo
Masdaf 2019 yılının ilk yarısında ihracatını %21 arttırdı

Masdaf Yönetim Kurulu Üyesi Denizhan Polatoğlu: “2018 yılının ilk çeyreğinden itibaren iç piyasadaki daralma pompa sektörünü de doğrudan etkiledi. Masdaf olarak iç piyasadaki bu daralmayı halihazırda 65 ülkeye devam eden ihracatımızı geliştirmek adına bir fırsata dönüştürdük. Dış pazarlarımızı çeşitlendirme stratejilerimiz doğrultusunda, ihracatımız istikrarlı büyüme gösterdi. 2019 yılının ilk yarısında ihracatımız, geçen yılın aynı dönemine göre %21 artış gösterdi. İhracatımızın ciroya oranı % 40 seviyelerine ulaştı.”

Yaklaşık yarım asırdır akışkan sistemleri konusunda inovasyona ve teknolojiye öncülük eden Masdaf, tasarruflu ve çevreci pompa teknolojileri ile sektörde öncü olmaya devam ediyor. Küresel pazarlarda rekabet edebilmek ve sürdürülebilir olmak için çevreci teknolojilerle, ürünlerin enerji performanslarının iyileştirilmesine yönelik Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor. Masdaf Yönetim Kurulu Üyesi Denizhan Polatoğlu, Masdaf’daki dijital dönüşüm, üretim teknolojileri ve ihracat çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

“Tüm süreçlerimizi değerlendiriyor, analiz ediyor ve geliştiriyoruz”

 Dijital dönüşümle birlikte sürekli olarak değişen müşteri beklentileri doğrultusunda Ar-Ge’den, Satış Sonrası Hizmetlere kadar tüm süreçlerimizi, sürekli olarak değerlendiriyor, analiz ediyor ve geliştiriyoruz. Dijital dönüşümle gelen değişime uyum sağlayabilmek için tüm süreçlerimizde yenilikçi ve müşteri odaklı bir yaklaşım benimsiyoruz. Masdaf olarak sürdürülebilir büyümemizin temelinde; dünyadaki teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek, yeni üretim yöntemlerini kısa sürede sistemimize dahil etmek, Ar-Ge çalışmaları ile inovatif pompa teknolojileri geliştirmek ve markalaşmak yatıyor. Tüm bu çalışmalarla sektörümüze de yön verecek pozisyona ulaştık. Dijital dönüşümü tüm süreçlerimizin merkezine alan yatırımlarımız ve geliştirme çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.  

“Marka iletişimi konusunda dijitalleşme faaliyetlerine ağırlık verdik”

Bu kapsamda marka iletişimi konusunda da dijitalleşme faaliyetlerine ağırlık verdik. Dönüşüme öncelikle web sitemizle başladık. Daha sonra kurumsal kimliğimizi ve logomuzu yeniledik. Markalaşma adına yaptığımız bu yenilikleri, değişen dünya dinamikleri ve müşteri beklentilerine uygun olarak kurguladık. Müşterilerimiz ile sürdürülebilir bir işbirliği sağlamanın temelinde geliştirdiğimiz inovatif ürünler ve müşteri odaklı hizmet anlayışımız kadar markalaşma adına yaptığımız çalışmalar da büyük önem taşıyor. Masdaf olarak en büyük hedefimiz “her koşulda %100 müşteri memnuniyeti sağlamak. Bu kapsamda startını verdiğimiz projelerden bir diğeri de mevcut ürün seçim programımızın yenilenmesi oldu. Masdaf ürün grubu ailesine yeni katılan ürünlerimiz ile birlikte seçim programımızı da hem yurt içi hem de yurt dışındaki müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak şekilde yeniliyoruz. Kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olan yeni programımız ile ürün seçimi yapmak daha verimli olacak.

“2019 yılının ilk yarısında ihracatımız, geçen yılın aynı dönemine göre %21 artış gösterdi”

2018 yılının ilk çeyreğinden itibaren iç piyasadaki daralma pompa sektörünü de doğrudan etkiledi. Biz de bu daralmayı vaktinde öngörerek ihracat faaliyetlerimize ağırlık verdik. Nitekim POMSAD verileri de bizi destekledi. 2018 yılında pompa ihracatı %15 artarak 542,9 Milyon Dolara ulaştı. Son iki yıldır ihracatımızı geliştirmek adına farklı ülkelerde çok sayıda fuara katıldık, yurt dışındaki iş ortaklarımızla birlikte bölgedeki mekanik tasarım ve mekanik uygulama ofislerine yönelik olarak “pompa seminerleri ve eğitimler” düzenledik, yurt dışı bayi satış kanallarımızı genişlettik. Kısacası iç piyasadaki bu daralmayı, halihazırda 65 ülkeye devam eden ihracatımızı geliştirmek adına bir fırsata dönüştürdük. Dış pazarlarımızı çeşitlendirme stratejilerimiz doğrultusunda, ihracatımız istikrarlı büyüme gösterdi. 2019 yılının ilk yarısında ihracatımız, geçen yılın aynı dönemine göre %21 artış gösterdi. İhracatımızın ciroya oranı % 40 seviyelerine ulaştı.


“Üretimdeki verimliliğimiz son bir yılda %18 arttı”

40.000 m² alan üzerine kurulan Düzce tesislerimizin bilgi işlem altyapısını Endüstri 4.0’a uyumlu hale getirecek çalışmaların startını verdik, son üç yıldır akıllı üretim teknolojileri konusundaki yatırımlarımıza da hız kesmeden devam ediyoruz. Endüstri 4.0 kapsamında gerçekleştirdiğimiz yatırımların meyvesini almaya başladık. Üretimdeki verimliliğimiz son bir yılda %18 arttı. Bunun yanı sıra yüksek katma değerli ürünlerimiz ile küresel üretim değer zincirinden çok daha fazla pay almayı hedefliyoruz.

“2019 yılında ciromuzun %7’sini Ar-Ge’ye ayırdık”
Daf Serisi Pompalar

Güçlü Ar-Ge ekibimiz ile inovatif ürünler geliştirmeye devam ediyoruz. 2019 yılında ciromuzun %7’sini Ar-Ge’ye ayırdık. Bu kapsamda 2019 yılında piyasaya sürdüğümüz yeni seri pompalarımızla, müşterilerimize uzun ömürlü ve tasarruflu kullanım imkânı sunmayı hedefledik. İlk kez geçtiğimiz Ekim ayında ISK Sodex Fuarı’ndaki standımızda sergilediğimiz “Daf Serisi Pompalar” da paslanmaz kademe yapısıyla mekanik dayanımı artırdık. Aynı zamanda patent başvurusu da yapılan bu yeni ürünümüz ile müşterilerimize uzun ömürlü bir kullanım imkânı sunmayı hedefledik.

HEXA Serisi Paslanmaz Pompalar

Güçlü yarı mamul stoğumuz sayesinde müşterilerimize, tüm kapasitelerde hızlı teslim avantajı sunacağımız “HEXA Serisi Paslanmaz Pompalar” da komple paslanmaz çelik malzemeden dik milli ve yüksek verimli olarak geliştirdiğimiz bir diğer ürünümüz. Oldukça fonksiyonel olan Hexa Serisi Paslanmaz Pompalar, şebeke suyu uygulamalarından, farklı sıcaklık, debi ve basma yüksekliğindeki endüstriyel sıvıların uygulamalarına kadar oldukça geniş bir yelpazede kullanılıyor.

Derin Kuyu Dalgıç Pompalar

Derin kuyular için ideal çözümler sunan ve genellikle temiz ya da demineralize edilmiş suların basınçlandırılmasında, tarım sulamada, ham su tedariğinde, yer altı su düzeyinin düşürülmesinde ve endüstriyel uygulamalarda kullanılan, tamamen akışkan içinde çalıştıkları için gürültü ve titreşime neden olamayan yeni “Derin Kuyu Dalgıç Pompa”larımız da 2019 yılında piyasaya sürdüğümüz ürünlerimiz arasında yer alıyor.

“2009 yılında da Türkiye’de ilk, dünyada ise 8. UL ve FM sertifikasını alan firma unvanını kazandık”

Binalarda ve endüstri tesislerindeki sulu yangın söndürme sistemlerinin basınçlandırılmasında kullanılan ve yangınla mücadelede hayati önem taşıyan yangın pompalarında, FM SERTİFİKALI ürün grubu ailesini genişlettik. Geçtiğimiz yıllarda uluslararası bağımsız bir mühendislik ve güvenlik şirketi olan UL (Underwriters Laboratories) tarafından sertifikalandırılan “Ayrılabilir Gövdeli Yangın Pompaları”mız, diğer yangın pompaları ürün grubunda yer alan ürünlerimiz gibi dünyanın en yüksek kalite standardı olan FM (Factory Mutual) tarafından onaylandı. 2009 yılında da Türkiye’de ilk kez, dünya sıralamasında ise 8. olarak UL ve FM sertifikasını alan firma unvanını kazanmıştık.

Ayrılabilir Gövdeli Yangın Pompaları

Yangınla mücadelede hayati önem taşıyan “Ayrılabilir Gövdeli Yangın Pompaları” ile binalarda oluşabilecek yangın felaketine karşı zamanında müdahale imkânı sunarak binaların güvenliğini sağlamayı hedefledik. Yüksek güvenlik ve kalite standardına sahip olan yangın pompalarımız aynı zamanda ekonomik ve kullanıcı dostu olarak geliştirildi.

“Müşterilerimize kusursuz hizmet sunmayı hedefliyoruz”

Yangınla mücadelede pompanın, yüksek kalite standartlarında üretilmesi son derece önemli ancak başka önemli olan bir diğer husus da binalarda kullanılacak pompa teknolojilerinin “doğru seçimi” yani “doğru mühendislik hesaplamaları”. İşte biz bu noktada alanında uzman mühendislerden oluşan ekibimizle sistem seçiminden, devreye almaya kadar tüm süreçlerimizde müşterilerimize kusursuz hizmet sunmayı hedefliyoruz.

 
logo 15.11.2019 tarihinde
Hvac Portal / Hvac Portal Paylaştı
315 Görüntüleme


 

Yorum Yapın

 
 

Copyright 2018. Tüm Hakları Saklıdır.

Argenova Teknoloji