TTMD' nin Düzenlediği Endüstride Enerji Verimliliği Semineri Yapıldı.

TTMD' nin Düzenlediği Endüstride Enerji Verimliliği Semineri Yapıldı.

TTMD’ nin Düzenlediği Endüstride Enerji Verimliliği Semineri Yapıldı.

TTMD İstanbul Temsilciliğinin düzenlediği “Endüstride Enerji Verimliliği” semineri İTÜ Gümüşsuyu Binası’nda yapıldı. 07 Şubat 2015 tarihinde gerçekleşen, oturum Başkanlığını Prof. Dr. Ahmet Arısoy’ un yaptığı seminerin Uzman konuşmacısı Cafer Ünlü idi. Endüstride Enerji Verimliliği konusunda iki bölümden oluşan bir sunum hazırlamış olan Cafer Ünlü, ilk bölümde Türkiye’nin enerji tüketimi ve enerji verimliliğini anlattı. Türkiye’nin tükettiği enerjinin dörtte üçünün ithal edildiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü.

“2014 yılında yapılan enerji ithalatı 54,9 milyar USD dir. Enerji’nin %39’ u sanayide tüketilmektedir. Sanayi kollarına göre tasarruf potansiyeli %44’e kadar varmaktadır.”

Sanayide önemli tasarruf potansiyeli olan sektörler ve potansiyel oranını da şöyle açıkladı. “Bugün, otel ve hastanelerde %26’ ya, demir-çelik ve çimento sanayide %44’ e, seramik ve cam sektöründe %42’ ye, petrokimya’da %32’ ye, gıda ve tekstilde %30’a kadar varan oranda tasarruf potansiyeli vardır.” Bu tasarrufu sağlayabilmek için Enerji verimliliği konusunda yapılacakları ise şöyle özetledi. “Enerji kayıplarının azaltılması, atıkların değerlendirilmesi ve yüksek verimli yeni teknolojilerin kullanılmasıdır.”

Isıtma sistemleri, Soğutma sistemleri, Havalandırma sistemlerinde iyileştirme örnekleri ve yapılan tasarrufları uygulanan sektörlere göre anlatan Cafer Ünlü, Prosese yönelik de Buhar sistemleri, kızgın yağ sistemleri, basınçlı hava sistemleri ve aydınlatma sistemlerinde yapılabilecek tasarrufları örnekleri ile açıkladı. Özellikle atık ısı geri kazanımı işletmelere göre ayrı, ayrı anlatıldı. Buhar sistemleri ve enerji tasarrufu konusunda da bilgi verildi.

Elektrik motorları konusunu da ayrı bir başlıkta anlatan Ünlü, elektrik motorlarının çok yaygın kullanım alanı olduğunu, sanayide makinalarda kullanıldığı gibi fanlar ve pompalarda da kullanılmaktadır diye belirttikten sonra elektrik motorlarının verimlilik sınıfı konusunda ayrıntılı bilgi verdi. EFF3 sınıfındaki motorların düşük verimden dolayı Avrupa’da üretimden kaldırıldığını ancak, ülkemizde fabrikalarda bulunan motorların %65’ inin bu sınıfta yer aldığını vurguladı. 2015’ten itibaren ise Premium verimli IE3 motorların zorunlu hale geleceğini belirterek ülkemizde de bu yöne gidilmesi gerektiğini söyledi.

Seminerde Prof. Dr. Ahmet Arısoy da, Çelik sektöründeki atık ısı kayıplarının değerlendirilemediğini, bu yönde çalışma yapılmasının getireceği kazançları anlattı.

  

 
logo 12.02.2015 tarihinde
Escon Enerji Sistemleri ve Cihazları San. Tic. Ltd. Şti. / Seher Yavuz Paylaştı
2178 Görüntüleme


 

Yorum Yapın

 
 

Copyright 2018. Tüm Hakları Saklıdır.

Argenova Teknoloji