TUNEX İle Konforlu Yapılar Tasarlıyoruz.

20.03.2017 tarihinde
DKM İnşaat ve Danışmanlık / Tuğba Çayır Paylaştı
1107 Görüntüleme
logo
TUNEX İle Konforlu Yapılar Tasarlıyoruz.

İstanbul, dünyanın en önemli metropolleri arasında yer almaktadır. Dünyanın en kalabalık şehirleri arasında yer alan İstanbul, 5.313 km2 yüzölçümüne sahip ve yaklaşık 14.840.652 insana ev sahipliği yapmaktadır. Bu da özellikle inşaat sektörüne doğrudan yansımaktadır.

İstanbul, tarihi eskiye dayanan bir şehir olduğu için eski dönemlerden beri yerleşim anlamında gelişmiş bir ilimizdir. Ülkemizde sanayileşme ile birlikte sosyo-ekonomik değişimler başlamıştır. Bununla beraber kentlere göçün hızlanması inşaat sektöründe özellikle konut yapımının önem kazanmasını sağlamıştır. Planlı bir üretime geçiş sağlanamadığı için denetimsiz inşaat alanları nedeniyle İstanbul’da kalitesiz konut üretiminin yaygınlaşmasına neden olmuştur.

1980’li yıllara gelindiğinde Türkiye sadece kentleşme değil sosyal anlamda da büyük bir dönüşüme girmiş ve bu dönüşümde İstanbul’da payına düşeni almıştır. Sonraki dönemlerde Toplu Konut İdaresi ve Emlak Bankası ile birlikte sektör gelişmeye başlamıştır. Çok katlı, site tipi binalar daha fazla yaygınlaşmış ve inşaat sektörünün daha çağdaş bir yapıda olmasına zemin hazırlamıştır.

Ancak nüfusun ve yapıların artışından kaynaklanarak şehrin gürültüsünü de çoğaltmış ve yaşam alanlarını rahatsız etmeye başlamıştır. İnşaat halindeki ve mevcut tüm binalara, insanların beden ve ruh sağlığının korunması için gürültü kriterleri getirilmiştir. Hazırlanan düzenlemede hastaneler, okullar, evler, konser salonları gibi alanlarda uygulanması gereken ses yalıtım düzeyleri ayrı ayrı belirlenerek evlerde eşya taşıma, yürüme, koşma, gibi darbe seslerine kadar tüm gürültü yaratan durumlara yer verilmiştir.

Darbe ve vurma sesleri genel olarak topuk sesi olarak tanımlanır. Bu tür gürültü bina döşemelerine de sık ve devamlı tekrar eden bir etki yaratır. Eğer döşeme yeterli ağırlığa sahipse hava doğuşlu seslere karşı tatmin edici korumayı sağlar fakat darbe kaynaklı gürültülere karşı bir etkisi olmaz. Gerçekte bu tip gürültüler hava doğuşlu olanlara oranla çok daha yüksek enerjiye sahiptirler ve yapıyı doğrudan etkileyerek titreşime ve yüksek gürültünün iletimine sebep olurlar.

 

Dinamik sertlik arttıkça malzemenin ses indirgeme değeri azalır. Bunun sebebi de malzemenin daha rijit olması ve dolayısıyla gürültüye neden olan titreşimi sönümleyici etkisinin düşmesidir. Dinamik sertlik yüzer döşeme malzemelerinin yalıtım özelliklerini hesaplamada kullanılır. Malzemenin elastik olarak deforme olma kapasitesini gösterir ve dinamik stresi azaltır. Döşemelerde kullanılan ses yalıtım malzemeleri şapın ağırlığı dolayısıyla ön yüklenmiş olarak çalışırlar.

Malzemenin sertliği arttıkça dinamik sertlik azalır. Bu malzemelerin dinamik sertliklerinin çok düşük olması da tercih edilmez. Aksi takdirde malzeme sıkıştırılabilir olur ve kırılmalara sebep olabilir.

DKM İnşaat tarafından geliştirilen Tunex “Darbe Sesi Yalıtım Membranı”; yapılarda katlar arası ses geçişini en üst seviyede engeller. Bunun yanı sıra düşük ısı iletkenlik değeriyle ısı yalıtımına da katkı sağlar. 5 ve 8 / 4 mm kalınlığında şap altına, halı, parke, seramik gibi kaplamaların altına 17/8 mm kalınlığında mekanik hacimlerde şap altına pratik bir şekilde uygulanabilmektedir.

•%100 Geri Dönüşüm Olması ile Çevreci

• Yangına Mukavim

• Isı Yalıtımına Katkı

• LEED ve BREEAM Puanlamasına Katkı

• Gürültü Yönetmeliklerine ve Binalarda Enerji Performans Yönetmeliğine Uygun

• Darbe Sesi Yalıtımı IIC55 dB

• Hava Sesi Yalıtımı STC65 dB

• Isı İletkenlik Katsayısı 0.047 W/mK özellikleriyle istenen kalite ve konforu sağlamaktadır.

Ulusal ve uluslararası pazarlardaki eksiklikleri, bina teknolojilerindeki gelişmeleri, tüketici ve yatırımcının Yeşil Bina (LEED ve BREEAM) sertifikalarına talebini göz önüne alarak, ses yalıtımı konusundaki deneyim ve uzmanlığımız ile Kauçuk esaslı ısı yalıtım malzemesini dönüştürerek geri kazanımıyla inovatif bir ürün gamı oluşturup iç ve dış pazarlarda büyük ilgi sağlamaktayız.

 
logo 20.03.2017 tarihinde
DKM İnşaat ve Danışmanlık / Tuğba Çayır Paylaştı
1107 Görüntüleme


 

Yorum Yapın

 
 

Copyright 2018. Tüm Hakları Saklıdır.

Argenova Teknoloji