UNIDO-SOSİAD Demonstrasyon Projesi'nin Hikâyesi-1

17.02.2020 tarihinde
Hvac Portal / Hvac Portal Paylaştı
291 Görüntüleme
logo
UNIDO-SOSİAD Demonstrasyon Projesi'nin Hikâyesi-1

SOSİAD (Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği), iklim değişikliği ile mücadeleye destek veren ve “Türkiye Cumhuriyeti’nde Düşük Küresel Isınma Potansiyeline (KIP) Sahip Soğutkanların Teşvik Edilmesi için Tanıtım ve Pilot Faaliyetler” başlıklı UNIDO (Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü) Demonstrasyon Projesi kapsamındaki son tematik toplantısını, İstanbul’da düzenledi. Projenin Hikâyesini Proje Sorumluları Kıvanç Arslantaş ve Barış Uçaner'le konuştuk.

BİR PROJENİN HİKAYESİ

Türkiye Cumhuriyeti Montreal Protokolü yükümlülüklerini yerine getirmek için hidrokloroflorokarbon (HCFC) soğutkanların kullanımını sınırlandırıldı. Bu kapsamda HCFC’lerin tüketimi, hesaplanan referans değerin yüzde 86’sına azaltmaya yönelik çalışma yürütülmesi kararı alındı. Bunun sonucu olarak, kullanıcıları ve tedarikçileri bilgilendirmenin ve farkındalığı artırma amacıyla SOSİAD (Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği), UNIDO (Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü) ile birlikte Demonstrasyon Projesi kapsamında “Türkiye Cumhuriyeti’nde Düşük Küresel Isınma Potansiyeline (KIP) Sahip Soğutkanların Teşvik Edilmesi için Tanıtım ve Pilot Faaliyetler” başlıklı Demonstrasyon Projesi gerçekleştirdi. Demonstrasyon Projesi kapsamında 3 ayrı ilde yer alan tesisleri, alternatif soğutkanlarla başarılı bir şekilde dönüştürülmesini kapsıyor. Demonstrasyon Projesi Pilot uygulamalarıyla olumlu çıktılar alındı. Proje Pilot uygulamalarla mevcut sistemlerin daha düşük KIP değerine sahip yeni nesil soğutkanlara dönüştürülmesinin önemine dikkat çekti. Proje sonuçları üç büyük ilde düzenlenen toplantılarla ilgililere anlatıldı.

HvacPortal olarak Projenin Hikâyesini, anlatılmayanları, süreç içerisinde yaşanılan zorlukları, Proje  Sorumluları Kıvanç Arslantaş ve Barış Uçaner’le konuştuk.  

 
logo 17.02.2020 tarihinde
Hvac Portal / Hvac Portal Paylaştı
291 Görüntüleme


 

Yorum Yapın

 
 

Copyright 2018. Tüm Hakları Saklıdır.

Argenova Teknoloji