Kullanıcı Haber Listesi

İSİB, 2020’nin En Çok İhracat Gerçekleştiren Şirketlerini Ödüllendirdi

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 2020 yılı içinde ihracat pazarında etkili rol üstlenen ve en çok ihracat gerçekleştiren firmaları ödüllendirdi.


Montair ile Hassas İklimlendirme İhtiyacına Yenilikçi Çözümler

56 yıllık tecrübesi ile iklimlendirme sektörünün öncü firmalarından Form, İtalya menşeli Montair Hassas Kontrollü Klima Sistemleri ile, nem ve sıcaklık kontrolünün büyük önem taşıdığı alanlarda uygun iklimlendirme koşullarının oluşmasını sağlıyor.


Yerkürenin Geleceği İçin İklimlendirmede Dijital Dönüşüm Şart

Fabrikalar, alışveriş merkezleri, havalimanları, şehir hastaneleri, acil durum hastaneleri, endüstriyel tesisler gibi dev projelerin iklimlendirmesini sağlayan Systemair HSK, enerji verimli ve güvenilir iklimlendirme çözümlerini ekolojik hassasiyetle üretmeyi ve pazara sunmayı temel sorumluluğu olarak kabul ediyor. Farklı havalandırma ihtiyaçlarına cevap verirken aynı zamanda çevre ve iklim hareketlerini dünyanın lehine çevirmek için çalışmalarını sürdüren Systemair HSK, iklimlendirme sistemlerinde dijital dönüşümü ve sürdürülebilir yaklaşımları esas alıyor.


Temiz ve %100 Taze Hava için AiolosAir

AIOLOSAIR geliştirdiği %100 taze havalı HybriCool Flat-V cihazı ile COVİD-19 tedbirleri kapsamındaki tüm gereklilikleri karşılamaktadır. AIOLOSAIR, %100 taze havalı, dış ünitesiz, evaporatif soğutmalı HybriCool Flat-V salon tipi klima cihazıyla mevcut havalandırma sistemlerinde sağlanan verimlilik ve enerji tasarrufu standartlarının oldukça üstünde bir performans sergiliyor.


Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği Yeni Yönetim Kurulunu Seçti

Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği 8. OIağan Genel Kurul Toplantısı, 23 Haziran 2021 tarihinde Bostancı Dedeman Otel’de gerçekleşti. MTMD 8. Dönem Yönetim, Denetim ve Onur Kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu. Yönetim Kurulu Asıl Üyeler YK Başkanı: Hüseyin ERDEM ERDEMLER ELEKTROMEKANİK YK Başkan Yard.: Murat SUİÇMEZ ACAR MEKANİK Genel Sekreter: Tayfun YÖNDEM MET MÜHENDİSLİK Sayman: Önder POLATDEMTA ISI İbrahim BİNER BİRLEŞİM MÜHENDİSLİK Mehmet Ali BOZYEL SÖNMEZ GLOBAL Tunç KARAKAYA AKTES MÜHENDİSLİK


Akıllı Şehir Teknolojileri Çevre Sorunlarına Çözüm Olabilir mi?

Son günlerde karşımıza sıkça, akıllı şehirleşme projeleri ve süreçlerinin yanı sıra müsilaj, orman yangınları, atık yönetimi, su ve enerji kaynaklarının yönetilmesi gibi konular çıkıyor. Peki akıllı şehirleşme ve çevre sorunları birbiriyle girift halde, nasıl değişimler sağlayabilir?


2021 yılının ilk 4 ayında üretim yüzde 29,7 arttı

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Haziran 2021 Sektör Raporu’na göre, inşaat malzemeleri sanayi üretimi nisan ayında geçen yılın nisan ayına göre yüzde 67,2 artış gösterdi. 2021 yılının ilk 4 ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre üretim artışı yüzde 29,7 olarak gerçekleşti. Yılın ilk yarısında iç pazarda inşaat malzemelerine talebin göreceli olarak beklentilerin üzerinde gerçekleştiği, devam eden işler ve yenileme çalışmalarının talebi canlı tuttuğu belirtilen raporda ayrıca, yılın ikinci yarısında inşaat sektörü ve dolaylı olarak inşaat malzemeleri sanayisini şekillendirecek 9 unsura dikkat çekildi.


Emlak Katılım Bankası Şubeleri, Mitsubishi Heavy Kalitesiyle İklimleniyor

Form MHI Klima Sistemleri, üstün Japon teknolojisi ve yüksek enerji verimliliği sunan ürünleriyle ticari alanların iklimlendirme sistemlerine değer katıyor. Emlak Katılım Bankası, 2020 yılında hizmete açtığı birçok yeni şubesinin iklimlendirmesini Mitsubishi Heavy kalitesine emanet etti.


Sıcaklıklar arttı, klima bakım talepleri Türkiye’de ve Romanya’da tavan yaptı

Türkiye’nin hizmet alanındaki online platformu Armut, hava sıcaklarının yükselmesiyle birlikte artan klima bakım taleplerini inceledi. Bu yıl klima montaj ve bakım taleplerinde büyük artış yaşanırken, benzer yoğunluğun Romanya’da da gerçekleştiğini gözlemlendi.


Bireysel Isıtma mı? Merkezi Isıtma mı?

Doğal gaz fiyatlarında yaşanan artış sonrasında en fazla merak edilen konulardan biri de merkezi ısıtma kazan sistemlerinin mi, yoksa bireysel ısıtma kombi sistemlerinin mi daha fazla avantaj sağladığı. Fortes Mühendislik A.Ş. Verimli Enerji Sistemleri Departmanı Müdürü Anıl Acar konu hakkında merak edilenlere açıklık getirdi.


SOSİAD Dünya Soğutma Günü’nde Sektördeki Kariyer Fırsatlarına Dikkat Çekti

SOSİAD, 26 Haziran Dünya Soğutma Günü’nün bu yılki teması olan “Soğutmanın Şampiyonları: Daha İyi Bir Dünya için Saygın Kariyer” başlığı altında çevrimiçi bir etkinlik düzenledi. 25 Haziran Cuma günü 10.00-12.00 saatleri arasında yapılan ve moderatörlüğünü SOSİAD Genel Sekreteri Hayati Can’ın üstlendiği webinar, soğutma sektörünün giderek artan nitelikli eleman ihtiyacına ve sektördeki kariyer fırsatlarına dikkat çekti.


Buderus uzmanlığının ürünü: Buderus Logamax plus GB122i

Buderus’un yeni nesil duvar tipi yoğuşmalı kombisi Logamax plus GB122i daha verimli, güvenli, estetik ve kompakt boyutları sayesinde en küçük yaşam alanlarına bile uyum sağlıyor.


TTMD 14. Dönem Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği 14. Dönem Olağan Genel Kurul Toplantısı, 24 Haziran 2021 tarihinde TTMD üyelerinin katılımlarıyla ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Tesislerinde gerçekleştirildi. Genel Kurul ardından yapılan 15. Dönem Yönetim Kurulu ilk toplantısında görev dağılımı şu şekilde oluştu: Meriç Sapçı (Başkan), Bünyamin Tamer Şenyuva (Başkan Yrd.), Dr. Kemal Gani Bayraktar (Başkan Yrd.), Nermin Köroğlu Işın (Başkan Yrd.), Kemal Gökay (Genel Sekreter), Ceren Ercan (Sayman)


DemirDöküm, MaxiAir ısı pompası ailesinin yeni üyesini satışa sundu

İklimlendirme sektöründe satışa sunduğu doğa dostu ürünleriyle sektöre öncülük eden DemirDöküm; ısıtma, soğutma ve sıcak suda geleceğin cihazı olarak gösterilen ısı pompası ürün ailesini geliştirmeye devam ediyor. 2018 yılında MaxiAir ile ısı pompası alanına giriş yaparak kısa sürede önemli bir pazar payına ulaşan DemirDöküm, MaxiAir Plus Mono'yu satışa sundu. Isı pompası ürün grubuna her yıl yeni yatırımlar yapan DemirDöküm bu alandaki hedefini büyüttü.


Bomaksan 2020 yılında yüzde 100 büyüdü

Endüstriyel tesislerin toz, gaz ve duman problemlerine yönelik çözümler geliştiren Bomaksan, profesyonel hava temizleme sektörünün büyüme hedeflerini açıkladı. 2020 yılında piyasaya sürdüğü profesyonel hava temizleme cihazları sektörüne hızlı bir giriş yapan Bomaksan 2020 yılında yüzde 100 büyüdü. Bomaksan’ın Genel Müdürü R. Bora Boysan, sektörün ihracatla büyüdüğünü ve büyümesini pandemiyle hızlandırdığını, pandemiyle birlikte 2021 yılında da artan kaliteli iç ortam hava talebiyle sektörün büyümesini sürdüreceğini ve büyümenin yüzde 200 olacağını söyledi.


Alarko Carrier, Türkiye’nin Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan firmalarının belirlendiği listede 131. sırada

67 yıldır iklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren Alarko Carrier, Turkishtime tarafından bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri” araştırma sonuçlarına göre, 2020 yılında Ar-Ge’ye ayırdığı 13 milyon TL’nin üstünde kaynakla 131. Sırada yer aldı.


Schneider Electric karbonsuzlaştırmayı hızlandırmak için Roca Group ile ortak hareket edecek

Schneider Electric, 170 ülkede faaliyet gösteren, 85 fabrika ve 24,000 çalışanı olan Roca Group’a iklim danışmanlığı hizmetleriyle destek verecek ve iki şirket ortak bir sürdürülebilirlik politikası oluşturacak.


Borusan Cat, Yenilenebilir Enerji Alanındaki Hizmetlerini Solar Sistemlerle genişletiyor

Borusan Cat, enerji alanındaki 25 yılı aşkın mühendislik deneyimini solar sistem projeleriyle genişletiyor. Öncelikli olarak kendi tesislerinin dönüşümü ile başlayan Borusan Cat, 6 ülkede solar projesi geliştirirken karbon ayak izini de sıfırlıyor.


LG Dual Vane Kaset Tipi Klimaların Hikayesi

Araştırma Mühendisi Oh Jae-hyun ve Ürün Tasarımcısı Jung Soon-ho Başarılı Çözümler Sunmanın Müşterilerin İhtiyaçlarını Anlamakla Başladığı Gerçeğinden Yola Çıkarak LG Dual Vane Kaset Tipi Klimayı Ortaya Çıkardılar.


Vaillant yenilenen ecoTEC Plus kombileri ile evlere konfor ve rahatlık sağlıyor

Vaillant kombi ailesi, maksimum tasarruf ve konforun yüksek teknoloji ile geliştirildiği çok şık tasarlanmış yeni ecoTEC Plus serisi kombileri ile genişlemeye devam ediyor. Vaillant’ın 147 yıllık deneyimi ve teknolojisiyle üretilen ecoTEC Plus, maksimum sıcak su konforu sunarken, paslanmaz çelik eşanjör yapısı ile kullanıcısına uzun yıllar süren kullanım ömrü vadediyor.


Toshiba, Yeni SMMS-U VRF Ürününü Tanıttı

Üstün teknolojisi ve yenilenen tasarımı ile piyasaya sürülen Toshiba SMMS-u VRF Sistemleri’nin ürün lansmanı, Alarko Carrier’ın önderliğinde yapılan webinar ile gerçekleşti.


Türk İklimlendirme Sektörü’nden Kanada’ya İhracat Köprüsü

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 1-3 Haziran 2021 tarihleri arasında Kanada’ya düzenlediği dijital ticari heyet organizasyonunu toplam 154 görüşme ile tamamladı. Türkiye’den 17 firmanın katıldığı organizasyona Kanada’dan toplam 33 firma iştirak etti.


Bosch Termoteknoloji’den klimalarla ilgili merak edilen sorular için bilgilendirme videoları

“Müşteri odaklı yaklaşım” ilkesini destekleyen çalışmalarına devam eden Bosch Termoteknoloji, bu ilke kapsamında 2019 yılında başlattığı “Bilinçli müşteri, Bilinçli tüketim” projesi ile YouTube kanalında farklı içeriklere yer veriyor. Bosch Termoteknoloji profesyonelleri tarafından hazırlanan videolar ile kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak hedefleniyor. Tüketicilerin en çok sorduğu ve merak edilen soruların cevaplandığı video serisinin ilk videosunda klimalar ile ilgili en çok aratılan “Inverter klima nedir?” sorusuna cevap veriliyor.


SOSİAD Dünya Soğutma Günü’nü Çevrimiçi Etkinlikle Kutlayacak

Her yıl 26 Haziran günü kutlanan Dünya Soğutma Günü etkinlikleri çerçevesinde SOSİAD (Soğutma Sanayi İş İnsanları Derneği), 2021 yılının teması “Soğutmanın Şampiyonları: Daha İyi Bir Dünya için Saygın Kariyer” ile bir web seminer düzenliyor.


DemirDöküm'den yeni nesil salon tipi inverter klima: A420 FI

DemirDöküm, geniş ürün gamını farklı kullanıcıların iklimlendirme ihtiyaçları doğrultusunda genişletmeye devam ediyor. Yaz sezonunu yeniliklerle açan DemirDöküm, geniş mekanlar için geliştirdiği Türkiye'nin yeni nesil inverter salon tipi kliması A420 FI'yi satışa sundu.


Schneider Electric global biyoçeşitlilik kaybıyla mücadele taahhüdünün ayrıntılarını açıkladı

Schneider Electric, 2030’a kadar operasyonlarında net sıfır biyoçeşitlilik kaybı sağlamayı taahhüt ediyor. Tüm Schneider tesislerinde biyoçeşitliliği koruma ve eski haline getirme programları uygulanacak


Profesyonellerin Tercihi; Clivet Santrifüj Chiller

56 yıllık tecrübesiyle iklimlendirme sektörünün öncülerinden Form Grup, Clivet Santrifüj Soğutma Grupları ile merkezi iklimlendirme ihtiyaçlarına verimli ve işlevsel çözümler sunuyor. Clivet Santrifüj Soğutma Grupları, patentli İki Kademeli Kompresör, Back to Back Impeller tasarımı ve Full Falling Film Evaporatör özellikleriyle öne çıkıyor.


Systemair HSK’dan endüstriyel tesislerde iç hava sağlığını ve kalitesini artıran enerji tasarruflu ve güvenilir havalandırma çözümleri

Endüstriyel tesislerde kullanılan havalandırma sistemlerinin bugünün şartlarına göre yenilenmesi hem çalışan sağlığının korunması hem de tesislerin enerji tüketimlerini minimuma düşürmesi açısından büyük önem taşıyor. Systemair HSK; enerji tasarruflu ve ileri teknoloji çözümleriyle sanayi kuruluşları, fabrikalar, üretim tesisleri ve işletmelerde enerji tüketimini azaltırken iç hava kalitesini artırıyor.


Enerji Etkin Mekanik Tesisat Buluşması ( ETAB’21 ) İçin Geri Sayım Başladı

Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği ( MÜKAD ) tarafından düzenlenen Enerji Etkin Mekanik Tesisat Buluşması ( ETAB’21 ) 23 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilecek.


Profesyonel Hava Temizleme sektörü 2021’de 2 kat büyüyecek

Endüstriyel tesislerin toz, gaz ve duman problemlerine yönelik çözümler geliştiren Bomaksan, profesyonel hava temizleme sektörünün büyüme hedeflerini açıkladı. 2020 yılında piyasaya sürdüğü profesyonel hava temizleme cihazları sektörüne hızlı bir giriş yapan Bomaksan 2020 yılında yüzde 100 büyüdü. Bomaksan’ın Genel Müdürü R. Bora Boysan, sektörün ihracatla büyüdüğünü ve büyümesini pandemiyle hızlandırdığını, pandemiyle birlikte 2021 yılında da artan kaliteli iç ortam hava talebiyle sektörün büyümesini sürdüreceğini ve büyümenin yüzde 200 olacağını söyledi.


İZODER 28. Kuruluş Yıl Dönümünü Kutluyor

Yalıtım sektörünün çatı kuruluşu Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER), 28’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı. İZODER’in ısı, su, ses ve yangın yalıtımı gibi dört önemli branşta faaliyet gösteren sektörün standartlarını yükseltmeyi ve ülke genelinde yalıtım bilincini artırmayı hedeflediğini belirten İZODER Başkanı Emrullah Eruslu, “28 yıllık deneyime sahip bir çatı örgüt olarak, ülkemizin ekonomik kalkınmasında önemli yer tutan yalıtım sektörüne öncülük etmeye devam edeceğiz” dedi.


Enspire Kreatif Enerji Çözümleri Türkiye’yi ESCO modeli ile tanıştırıyor

Dünyada kullanımı her yıl daha da yaygınlaşan ESCO modeli, kendi kendini ödeyen finansman yapısı ile tesisler için enerji tüketimi, zaman ve iş gücü tasarrufu sağlamasıyla ön plana çıkıyor. Koç Topluluğu şirketlerinden Entek Elektrik, Türkiye’de Performansa Dayalı Sözleşmeler ile enerji verimliliği ve yerinde enerji üretimi projelerine hayat vermek için Enspire Kreatif Enerji Çözümleri’ni kurdu. Entek Elektrik ve Enspire Genel Müdürü Bilal Tuğrul Kaya, ESCO’nun Türkiye'de geleceğin enerji yatırım modeli olacağını belirtiyor.


Bosch Termoteknoloji'ye Social Media Awards’dan 2 Ödül Birden

Hayatı kolaylaştıran ürün ve hizmetleriyle sektörünün öncü markalarından Bosch Termoteknoloji, Türkiye’nin en büyük ve prestijli sosyal medya ödülleri Social Media Awards Turkey 2021’de, Veri Analitiği kategorisinde iklimlendirme alanında ve Mikrosite Kategorisinde ödüller aldı.


İnşaat malzemeleri ihracatı nisan ayında 2,5 milyar dolar seviyesini aştı

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Nisan 2021 sonuçlarına göre, ihracatta yüksek performansını nisan ayında da koruyan inşaat malzemeleri sanayisinin aylık ihracatı uzun yıllar sonra ilk kez 2,5 milyar dolar seviyesini aştı.


DemirDöküm, 3 bini aşkın iş ortağına PASAD ekibi ile çözüm sunacak

DemirDöküm, DemirClub üyesi satış noktalarına yönelik hayata geçirdiği PASAD (Pazarlama Saha Destek Ekibi) projesiyle iş ortaklarını bilgilendirmeye ve sorunlarına çözüm ortağı olmaya devam ediyor. Şirket, tüm Türkiye genelinde faaliyet gösteren PASAD ekibi ile müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyor.


Vaillant’ın 700 kat daha çevreci ısı pompası aroTHERM plus’a “En İyi Isı Pompası” Ödülü

Daha yaşanabilir bir dünya için kaynaklarının büyük bölümünü sürdürülebilirliğe ayıran Vaillant’ın, bu doğrultuda geliştirdiği ısı pompası aroTHERM plus, İngiltere'de düzenlenen Green Home Awards'da “En İyi Isı Pompası” ödülünün sahibi oldu.


Sağlık Bakanlığı’ndan NEFFES’in Etkinliğine Onay*

İklimlendirme sektörünün öncülerinden Form’un yüzde 100 yerli Hava Temizleme cihazı NEFFES, Sağlık Bakanlığı’ndan aldığı Aktif Madde İçermeyen Biyosidal Ürün Belgesi* ile mantar ve bakterilere karşı olan etkinliğini kanıtladı. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce verilen bu belgeye sahip NEFFES Hava Temizleyici’yi tercih eden firmaların “Güvenli İş Yeri Sertifikası” alması da kolaylaşıyor.


Bosch Termoteknoloji’den cepleri serinleten klima bakım kampanyası

İklimlendirme sektörünün öncü markalarından Bosch Termoteknik, indirimli periyodik klima bakım kampanyası ile öncelikle sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü müşterilerini ve tüm kullanıcılarının tasarruf etmelerini sağlıyor.


AFET YÖNETİMİNDE BAŞARININ ANAHTARI KAPSAMLI İŞ BİRLİKLERİ

TÜRKONFED ve CIPE iş birliğinde yerel kalkınma politikaları kapsamında çözüm önerileri geliştirilmesi ve farkındalık yaratılması amacıyla düzenlenen Yerel Kalkınma Webinar’larının sonuncusu, “Afet Dayanıklılığı” temasıyla gerçekleşti. Katılımcılar, afet yönetiminin kamudan özel sektöre, sivil toplum kuruluşlarından bireylere uzanan kapsamlı iş birlikleri ile başarıya ulaşabileceğini söylerken, bu konunun partiler üstü olduğuna da dikkat çekildi.


Kaliteli Uyku İçin Temiz Hava Şart

klimlendirme uzmanı Alarko Carrier, hava kalitesinin uykuya etkisini inceledi. Uzmanlar; yaşamımızın üçte birini uykuda geçirdiğimizi ve uykudan alacağımız maksimum verimin, soluduğumuz havanın kalitesi ile doğrudan ilişkili olduğunu söylüyor.


Yüksek verimli ve çevre dostu yeni nesil klima

Mitsubishi Electric, çevreci özellikleriyle öne çıkan HareME klimasıyla dikkat çekiyor. Mevcut soğutucu akışkan R410A’ya göre üçte bir oranında daha düşük küresel ısınma potansiyeline sahip R32 gazının kullanıldığı HareME klimada, Mitsubishi Electric’in gelişmiş teknolojileri ve tasarımı sayesinde daha az miktarda soğutucu akışkan bulunuyor. Yeni nesil HareME klimada karbon salımını azaltmak amacıyla bir önceki seriye göre yaklaşık yüzde 82 oranında daha düşük CO2 eş değeri emisyonu bulunuyor. Sezonsal verimlilik kriterlerine göre sezonsal ısıtma verimliliğinde A+ ve sezonsal soğutma verimliliğinde A++ enerji sınıfında yer alan HareME klima, sağladığı ideal iklimlendirme koşulları ve sessizliği sayesinde kullanıcıların konfor standartlarını yükseltiyor. Bulut tabanlı bir çözüm olan MELCloud ve opsiyonel arayüz sayesinde kullanıcılar kişisel bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarıyla klimalarını ve klimalarının çalışma durumunu kontrol edebilirken Econo Cool özelliğiyle de enerji tasarrufu sağlıyor.


ODE Yalıtım Genç Yeteneklerle Buluştu

ODE Yalıtım, faaliyet gösterdikleri sektörün önde gelen firmalarıyla Bilgi Üniversitesi’nin öğrenci ve mezunlarını buluşturan BİLGİ Talent Fest 2021’e katıldı. ODE Yalıtım İnsan Kaynakları Müdürü Gizem Özgüney ve Kıdemli İnsan Kaynakları Uzmanı Canan Orhan, işe alım, staj, eğitim destekleri, yetenek ve gelişim programları ile sosyal sorumluluk projeleri hakkında gençlere bilgi verdi.


Şehirler akıllanmak zorunda

EY (Ernst&Young) Türkiye, Türkiye Belediyeler Birliği ve WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından hazırlanan “Değer Yaratmak için Akıllı Şehirler” raporu yayımlandı. Akıllı şehirlerin yarattığı değerin örneklerle aktarıldığı raporda büyüyen kentlerin çevre ve yaşam kalitesi üzerinde yarattığı baskılara dikkat çekilerek yenilikçi teknolojilerle akıllı şehir dönüşümünü gerçekleştirmenin gerekliliği vurgulandı.


Ekonomik büyümeyi sanayi, sanayinin büyümesini ise inşaat malzemeleri sanayisi sürüklüyor

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Mayıs 2021 Sektör Raporu’na göre, ocak ayında yüzde 17,8, şubat ayında yüzde 12,3 artan inşaat malzemeleri sanayi üretimi, mart ayındaki yüzde 20,9 artışın da katkısı ile yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 17,2 büyüdü. Raporda ayrıca 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüyen ekonomiyi sanayinin desteklediği, sanayideki büyümenin arkasında ise büyük ölçüde inşaat malzemeleri sanayisinin bulunduğu belirtildi.


Bu son şansımız mı?

SALT’ın, iklim değişikliğinin insana ve dünyaya etkilerine dikkati çekme amaçlı Bu son şansımız mı? gösterim programı yedinci yılında Garanti BBVA desteğiyle gerçekleştiriliyor.


Tasarım ve İnovasyonda Son Nokta : KXZ 2 VRF

Form MHI Klima Sistemleri uzun yıllardır yüksek teknolojili iklimlendirme hizmeti sunduğu KXZ VRF serisinden sonra, Japon Teknoloji devi Mitsubishi Heavy’nin üstün özelliklere sahip KXZ2 serisini de satışa sundu.


İlk çeyrek büyüme rakamlarına göre inşaat ve gayrimenkul sektörlerindeki faaliyetlerde artış gözlemlendi

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), Türkiye ekonomisinin bu yılın birinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıkladı. Türkiye ilk çeyrekte yüzde 7 oranında büyüme kaydederken, inşaat faaliyetleri yüzde 2,8, gayrimenkul faaliyetleri de yüzde 2,4 artış gösterdi.


Yazlık evlerde ısı yalıtımının önemi daha da arttı

İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği), pandemi koşulları nedeniyle kentlerde yaşayanların yoğun ilgi gösterdiği yazlık evlerde ısı yalıtımının gerekliliğine dikkat çekti. İZODER Başkanı Levent Gökçe, “Yıl genelinde kalma süresinin uzadığı yazlık evler ısı yalıtımı ile daha sağlıklı ve konforlu hale geldiği gibi, bu evlerde kışın ısıtma, yazın da soğutma amacıyla harcanan enerjide yüksek oranlarda tasarruf sağlanıyor” dedi.


DemirDöküm Akademi Online teknik eğitimlerle sektörün gelişimine katkı sağlamaya devam ediyor

Pandemi ile birlikte dijitalleşme çalışmalarına ağırlık veren ve bu alanda yatırıma devam eden DemirDöküm, sektörün gelişimine büyük katkı sağlayan DemirDöküm Akademi eğitim platformunu güçlendirmeye devam ediyor. Çalışanlarının yanı sıra iş ortaklarının da mesleki ve kurumsal gelişimini destekleyen kurum, satış ve pazarlama eğitimlerinin ardından teknik ürün eğitimlerini de dijital platforma taşıdı.


Mitsubishi Electric Yeşil bir gezegen için sürdürülebilir teknolojiler geliştiriyor

100 yıldır evden uzaya kadar birçok farklı faaliyet alanında öncü teknolojiler geliştiren Mitsubishi Electric; enerji verimli, çevreci, yenilikçi ürün ve hizmetleriyle sürdürülebilir bir dünya için çalışıyor. Yeşil bir şirket olma felsefesinin ışığında gerçekleştirdiği global ölçekli yeniliklerle dikkat çeken şirket, Üç Çevresel Eylem İlkesi’ne dayanan “Çevresel Sürdürülebilirlik Vizyonu 2050” kapsamında doğa ile uyum içinde yaşayan, düşük karbonlu ve geri dönüşüm odaklı bir toplum oluşturmak için kritik önem taşıyan uygulamaları hayata geçiriyor. Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda da çalışan ve kurumsal ilkesi “Daha İyisi İçin Değişim” ruhuyla yol alarak dünya genelinde toplumların yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen Mitsubishi Electric, sürdürülebilirlik çalışmalarını her geçen yıl artırıyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında sürdürülebilir teknolojinin önemini vurgulayan Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu, gezegenimiz ve yeni nesillere iyi bir dünya bırakmak için yaptıkları çalışmaları paylaştı.


Flexiva Koronavirüs Bulaş Riskini Azaltan İklimlendirme Çözümü Geliştirildi

Türkiye iklimlendirme sektöründe esnek hava kanalları üretiminde inovatif girişimleri ve patentli ürünleriyle dikkat çeken kuruluş Işıl Mühendislik A.Ş.’nin Flexiva Ürün Ailesi, Koronavirüsü etkisizleştiren çözümü ile devrim niteliğindeki bir başarıyla genişledi.


Doğadaki Enerji Teknolojinin Yardımıyla Evlere Taşınıyor

Yaşam alanları olan evler için en önemli konuların başında iç mekanların iklimlendirilmesi geliyor. İç mekanların doğru iklimlendirilmesi, hem konforu artırıyor hem de bütçeyi koruma altına alıyor. Sürdürülebilir yaşam, sürdürülebilir gezegen ve sürdürülebilir gelecek bilinciyle; her alanda olduğu gibi, iklimlendirme sektöründe de farklı alternatifler yaygınlaşamaya başladı. Bu noktada yaygın olarak kullanılmaya başlayan ısı pompası teknolojisi de bunların başında geliyor.


Buderus Star Club’tan Kat Kat Puan Kampanyası

Buderus Star Club, 1-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek kat puan kampanyasıyla iş ortaklarına kazandırmaya devam ediyor. Tüm Türkiye’de devreye alımı gerçekleştirilecek Logamax plus GB122i, Logamax plus GB022i ve Logamax plus GB062 model kombilerde geçerli olacak kampanya ile Buderus Star Club üyeleri 3 kat puan kazanma fırsatı yakalıyor.


İnşatta fiyat farkı düzenlemesi kaçınılmaz hale geldi

TÜİK’in açıkladığı 2021 yılı ilk çeyrek büyüme rakamlarını değerlendiren Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, “Türkiye ekonomisinin beklentilerin üstüne çıkarak yüzde 7 büyümesi tüm iş dünyası için memnuniyet vericidir. Bununla birlikte geçen yılın son çeyreğinde yüzde 12.5 daralan ekonomimizin lokomotifi olan inşaat sektörümüz bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 2.8’lik büyüme kaydetmiştir. Çözüm bekleyen konularda atılacak adımların, sektörümüzün büyümesini daha da artıracağına olan inancımız tamdır” dedi.


DemirDöküm’ün Düzce’deki yeni yetkili servisi Okyay Teknik oldu

Türkiye'nin 81 ilinde tüketicilerini geniş ürün gamıyla buluşturan DemirDöküm'ün yeni yetkili servisi Düzce ilinin merkezindeki Okyay Teknik oldu. Geniş ürün gamıyla Düzcelilerin tercihi olan DemirDöküm, yeni yetkili servisiyle birlikte ildeki gücünü artırmaya devam ediyor.


Bosch Termoteknoloji, dekoratif ve sessiz çalışan fanlarından 1500 modelini yeniledi

Isıtma soğutma ve havalandırma sektörünün önde gelen firmalarından Bosch Termoteknik sessiz ve dekoratif duvar tipi aksiyal 1500 fanını kullanıcılar için yeniledi.


Vaillant’tan 700 kat daha çevreci ısı pompası: aroTHERM Plus

Geleceğin ısıtma sistemleri olarak değerlendirilen ısı pompalarına yatırıma devam eden Vaillant, sektördeki benzerlerine göre küresel ısınma potansiyeli açısından 700 kat daha çevreci ve verimli aroTHERM Plus ısı pompasını tüketicileriyle buluşturuyor.


Dünyanın Devi Kuruluş Amazon, Bir Türk Markasını Tercih Etti

Amazon, bu yıl İtalya'da ilk üç yıl boyunca 1.100 kalıcı iş yaratacak iki yeni lojistik sitesini hizmete açıyor. Amazon, İtalya'ya 5,8 milyar Euro'nun üzerinde yatırım yaparak 2010'da ülkeye gelişinden bu yana 8.500'den fazla tam zamanlı istihdam yarattı. Amazon, İtalya’daki 230 milyon Euro’luk Yeni Tesislerinde Türk Mühendisliğinin Güçlü Markası AIRONN Ürünlerine Güveniyor.


Vaillant yeni çevreci ürünü aroTHERM Plus ısı pompalarını iklim değişikliğine dikkat çektiği bir toplantı ile tanıttı

Vaillant çevreci yeni ürünü aroTHERM Plus ısı pompasını, iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratma hedefiyle düzenlediği “İklim Değişiyor Kim Değişmiyor?” lansman toplantısı ile tanıttı. Vaillant Group Türkiye CEO’su Alper Avdel, “Dünyayı koruma konusunda yaratmaya çalıştığımız farkındalığı hem doğa dostu ürünler hem de projelerle destekliyoruz. Gezegenimizin ve tüketicilerimizin iyiliği adına üç hedef belirledik: Çevreye en duyarlı ve teknolojik ürünleri sunmaya, bu teknolojinin yayılması için tüm gücümüzü ortaya koymaya ve sektör dernekleri ile iş birliği halinde tanıtım faaliyetlerine öncülük yapmaya devam edeceğiz” dedi.


Bir klimadan daha fazlası Baymak

Baymak, 2021 yılında da yeni nesil çevreci R32 gazlı ve inverter özellikli duvar tipi mono ve multi split serisi klimalarıyla; yüksek konforu, düşük enerji tüketimini, kaliteyi ve diğer pek çok gelişmiş teknolojiyi Türkiye tüketicileri ile buluşturmaya devam ediyor


İSİB’ten Kanada’ya Dijital Ticari Heyet Organizasyonu

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), dijital ticari heyet organizasyonlarına hız kesmeden devam ediyor. İSİB, 1-3 Haziran 2021 tarihleri arasında Kanada dijital ticari heyet organizasyonu düzenliyor.


Tam yoğuşmalı Atromix model kombiler, 2021’de satış adedinde rekor tazeleyecek

DemirDöküm, “Dahası Atromix” temasıyla gerçekleştirdiği dijital toplantıda yetkili satıcı ve satış noktalarıyla bir araya geldi. Pandemiye rağmen iş ortaklarıyla arasındaki mesafeyi kaldıran ve farklı vesileler ile sık sık bir araya gelen DemirDöküm, bu defaki dijital etkinliğinde yüksek performansıyla öne çıkan yoğuşmalı kombi Atromix’in teknik avantajları ile ürüne yönelik hayata geçecek kampanya detaylarını 400’e yakın katılımcıyla paylaştı.


“Enerji Verimliliği” Birincil Enerji Kaynağımız Olmalı

Tükettiğimiz enerjinin yüzde 30’u binalarda kullanılıyor. Sadece binalarda kullanmak için her sene yaklaşık 15 milyar dolar enerji ithal ediliyor. Avrupa Birliği’nde 1 Ocak 2021 itibariyle zorunlu hale getirilen ‘Sıfır Enerji Binalar’a dönüşüm; sunduğu enerji tasarrufu ve verimliliği ile çevre, ülke ekonomisi ve birey ekonomisi için büyük kazanımlar barındırıyor. Enerji tasarrufu için en hızlı hareketin binalar özelinde başlatılması gerekliliğini ifade eden ve bu sürece hız katacak mercilerin Belediyeler olacağına dikkat çeken Yüksek Mimar, Pasif Ev Tasarımcısı ve Danışmanı ZeroBuild Türkiye Genel Sekreteri Yasemin Somuncu, kullanılmayan enerjinin üretilmesine de gerek olmadığı için, verimlilik ‘birincil enerji kaynağımızdır” diyor.


İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi nisan ayında da artışa devam etti

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi nisan ayı sonuçlarına göre, Bileşik Endeks nisan ayında da artışa devam etti. Faaliyetlerin büyüme ivmesini sürdürdüğü nisan ayında güven gerilerken, beklentilerde sınırlı bir artış gerçekleşti.


Blansol PEX-a EVOH Yerden Isıtma Boruları, Türkiye’de Alarko Carrier Tarafından Piyasaya Sunuldu

Plastik boru ve pirinç bağlantı elemanları üretiminde Güney Avrupa’nın değerli şirketlerinden olan ve 50’den fazla ülkede faaliyet gösteren Blansol Industrial S.A’nın PEX-a EVOH yerden ısıtma boruları Alarko Carrier deneyimi ve güvencesiyle Türkiye’de satışa sunuldu. Yerden ısıtma konusunda en üst kaliteyi temsil eden PEX-a EVOH boruları birçok özelliği ile sektörde fark yaratıyor.


Clivet Soğutma Grupları Merkezi İklimlendirme İhtiyaçlarına Verimli ve İşlevsel Çözümler Sunuyor

Clivet’in santrifüj chiller modelini bir süre önce pazarla buluşturan Form Endüstri Ürünleri, kısa sürede çok önemli referanslara imza attı. Bu kapsamda İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, KKTC Ercan Havalimanı, Nuh Çimento, Ankara’da bulunan Sincan 480 yataklı Devlet Hastanesi ve Osmaniye’deki 600 yataklı devlet hastanesi iklimlendirme sistemlerinde Clivet Santrifüj Soğutma Gruplarını tercih etti.


Yaz Sıcaklarına Serin Bir Mola: LG CeilingFan

Yaz sıcaklarının kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde, yumuşak bir serinlik arayanların öncelikli tercihi LG CeilingFan… Doğal bir serinlik sunması, özel dizayna sahip kanatları sayesinde daha geniş bir alanda hava akımı sağlaması ve ThinQ ile uzaktan kontrol edilebilmesi ile LG CeilingFan, kullanıcılara ekstra konfor sunuyor.


Klima Seçimi ve Kullanımının 10 Püf Noktası

Kapalı alanlarda daha çok vakit geçirdiğimiz ve yavaş yavaş havaların ısınmaya başladığı bugünlerde evlerine, ofislerine ya da yazlıklarına klima almak isteyen tüketiciler, doğru klimayı nasıl seçecekleri ve hangi kriterleri değerlendirecekleri konusunda kararsız kalabiliyor. Tercih edilen klimanın enerji maliyeti, konfor koşulları, sağlık ve çevre üzerinde önemli etkileri olacağını belirten Mitsubishi Electric Klima Sistemleri Bölümü Ürün ve Teknik Takımı Takım Müdürü Tarık Çıvak, doğru klima seçimi ve kullanımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.


Binalarda ve Sanayide Enerji Verimliliği Masaya Yatırıldı

ODE Yalıtım, özellikle Avrupa Yeşil Mutabakatı ile birlikte Türkiye’nin ve dünyanın öncelikli gündem maddelerinden biri haline gelen enerji verimliliğinin tüm yönleriyle ele alındığı bir etkinlik düzenledi. Özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve finans kurumu temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen çevrim içi etkinlikte, sanayide ve binalarda enerji verimliliği sağlanması için atılması gereken adımlara dikkat çekildi.


Wavin tüm dünyada yeni global hedeflerini duyurdu İklim değişikliklerine karşı dirençli şehirler

Dünya plastik boru sektöründe; su tesisatından, ısıtma ve soğutmaya, yağmur suyu yönetiminden, altyapı ve kanalizasyona kadar birçok ürün ve çözüm sunan Wavin, “Sağlıklı ve Sürdürülebilir Ortamlar İnşa Etmek” misyonu ile belirlediği 4 hedef doğrultusunda küresel ısınmanın ve su krizinin şehirler üzerindeki etkilerini azaltmak için düğmeye bastı.


EUROVENT Derneği Yönetim Kurulunu belirledi

4 Mayıs tarihinde online olarak gerçekleşen EUROVENT Genel Kurulu’nda İSKİD Temsilcisi (Friterm) Naci ŞAHİN 10 yıl süren Yönetim Kurulu üyeliğinin ardından son 3 yıldır başarıyla yürütmüş olduğu EUROVENT Başkanlığını İspanya AFEC Temsilcisi (Systemair) Raul Corredera Haener’e devretti. Ozan ATASOY da EUROVENT Derneği Yönetim Kurulu İSKİD Temsilciliği görevini Naci Şahin’den devraldı.


REFCOIL endüstriyel soğutma komponentleri ihracatına ivme kazandırma hedefiyle yola çıktı

Refcoil Kurucusu Ayk Serdar Didonyan; "İhracat atılımına odaklanacak ekibimiz, hızlı bir şekilde endüstriyel soğutmanın her alanında sektör firmalarına destek olacak ve ihracatımıza güç katacaktır." Yakın zamanda ayrılık haberini duyurduğumuz Ayk Serdar Didonyan, bu ayrılık sonrasında yeni bir oluşum için kollarını sıvamıştı. Bu oluşumun Refcoil A.Ş olarak gerçekleştiği haberi sonrasında kendisine sorular yönelttik.


2021 Serisi LG Klimalar Daha Temiz Hava Sunuyor

2021 Serisi LG Klimalar, tüm dünyanın Covid-19’la savaştığı ve her zamankinden daha fazla temiz havaya ihtiyaç duyduğu şu dönemde çok aşamalı filtre sistemi ile daha kaliteli, daha temiz hava sunuyor. Üstelik, UV Nano özelliği ile daha temiz ve hijyenik hava sağlayan LG 2021 serisi klimalar Iyonizer özelliğiyle de zararlı partikülleri yüksek oranda filtreliyor. Enerji tasarrufu sağlaması, daha düşük enerji ile hızlı soğutması, çevre dostu R32 gazı kullanımı, düşük gürültü oranı ve kolay kurulumu ile LG 2021 serisi klimalar, beklentilerin üzerinde performans sağlıyor.


Starbucks Mağazaları 15 Yıldır Mitsubishi Heavy ile Konfor Buluyor

Form MHI Klima Sistemleri, kurumsal şirketlere etkin iklimlendirme çözümleri sunmaya devam ediyor. 15 yıldır Starbucks mağazalarını yüksek teknolojili Mitsubishi Heavy VRF klimalarla iklimlendiren Form, kahve severlerin keyfine ortak oluyor.


2020’yi başarı ile tamamlayan Vaillant yeni organizasyon yapısı ile 2021 içinde iddialı

Vaillant Türkiye, COVID-19 salgınının yarattığı olumsuz etkilere rağmen 2020 yılında başarılı bir performans gösterdi. 2020 yılında pazar payını artırarak yüzde 46 büyüme yakalayan Vaillant Türkiye, kombi satışlarını da adetsel bazda yüzde 22 artırarak başarısını perçinledi. Vaillant Group Türkiye CEO’su Alper Avdel, “2020 yılında zorlu şartlara rağmen başarılı sonuçlara imza attık. 2021’de de bu başarımızı devam ettirmenin yanı sıra kaskad, ısı pompası ve VRF gibi yeni iş alanlarına da odaklanacağız” dedi.


Plastik boru sektöründe yarım asırlık tecrübe

Dünya’da 40’tan fazla ülkeye mekanik tesisat çözümlerini ulaştıran Wavin, 50 yıldır dünya plastik boru sektöründe; su tesisatından, ısıtma ve soğutmaya, yağmur suyu yönetiminden, altyapı ve kanalizasyona kadar birçok ürün ve çözüm sunuyor. 1955’de dünyanın ilk PVC plastik borusunu üretiminden, günümüzdeki yenilikçi sıcak & soğuk su sistemlerine kadar geliştirdiği inovatif ürünlerini dünyaya sunan Wavin, 2021’de yüzde 30 büyüme hedefliyor.


Alarko Carrier, yılın ilk çeyreğinde cirosunu yüzde 68 arttırdı

İklimlendirme sektörünün öncüsü Alarko Carrier, 2021 ilk çeyrek sonuçlarına göre cirosunu yüzde 68 artırdı. Pandeminin etkisinde geçen 2020’yi enerji verimliliği yüksek, insana ve çevreye duyarlı, kaynak kullanımını azaltan yenilikçi ürünler sayesinde yüzde 35 büyümeyle kapatan Alarko Carrier, yılın ilk çeyreğinde de bu performansını sürdürdü.


Wilo’dan atık su uygulamalarına özel pompa çözümü

Atık sularda katkı ve lifli partiküllerin miktarının artması pompaların tıkanmasına, bu durum da işletim sistemlerinde arızalara ve yüksek servis maliyetlerine neden oluyor. Pompa sistemleri sektörünün öncüsü Wilo, atık su uygulamalarına özel geliştirdiği teknolojilerle bu alanda yaşanan sorunlara da çözüm sunuyor. Sabit ve taşınabilir ıslak kuruluma uygun atık su dalgıç motorlu pompa Wilo Rexa UNI, tıkanmaları minimum düzeye indiren vorteks çarkı ile EN 12050-1'e göre foseptik içeren atık sular, kirli sular, pH değeri >4,5 olan akışkanlar ve yeni "B" malzeme modeli ile deniz suyu, kondens suyu, damıtılmış su gibi aşındırıcı akışkanlarda kullanılabiliyor. Ürünün "B" malzeme modelinde akışkanla temas eden tüm parçalar paslanmaz çelikten oluşuyor.


TRFMA, Tesis Yönetim Yasası için ilk adımı attı

Tesis Yönetim Derneği (TRFMA), Ankara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ile birlikte tesis yönetimi hizmetlerine ilişkin faaliyetlerin düzenlenmesine yönelik yasa, yönetmelik ve gerekli mevzuatın hazırlanması amacıyla Tesis Yönetim Yasası Çalıştayı’nın ilk toplantısını gerçekleştirdi.


İleri Teknoloji Systemair VRF Ürünleriyle Maliyet ve Zaman Tasarrufu

Systemair HSK, VRF ürünleriyle sektörde fark yaratıyor. Ürünlerinin sağlamlık, kompakt yapı, sessizlik ve verimlilik özellikleriyle ön plana çıktığını belirten Systemair HSK Genel Müdür Yardımcısı Serkan Gündüz, sistemin esnekliği sayesinde tesisin kullanım amacının değişmesi durumunda hızla yeni koşula adapte edilebildiğini vurguladı. Satış sonrası hizmet altyapısıyla da çok güçlü olduklarını ifade eden Gündüz, Türkiye’nin ve Avrupa’nın her bölgesine servis imkânı sağladıklarını söyledi.


İSEDA Yeni Yönetimini Seçti

İSEDA - İklimlendirme Soğutma Eğitim Danışma ve Araştırma Derneği Olağan Genel Kurul Toplantısı, 8 Nisan 2021 tarihinde İSEDA Dernek Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.


İhlas Yapı Projelerine Toshiba Klima İmzası

Üst düzeyde soğutma ve ısıtma konforu sunan Toshiba Multi Klima Sistemleri, Marmara 4 Evleri, Bizimevler Güzelce ve Bizimevler 8 Konut olmak üzere toplam üç projenin iklimlendirme ihtiyaçlarına çözüm sunacak.


Kombi Değişiminde Yoğuşmalı Kombi Seçiminin Önemi

Buderus, daha verimli ısınma sağlamanın en önemli etkenlerinden birinin doğru yoğuşmalı kombilerin tercih edilmesi olduğunun altını çiziyor. Yüksek Alman teknolojisi ile üretilen Buderus Logamax plus GB122i W sınıfının en yüksek standartlarına sahip 1:10 geniş modülasyon aralığı ile ısıtma ihtiyacına uyacak şekilde kendini uyarlıyor ve bu sayede daha verimli çalışıyor.


İç ve dış pazarda yükselen talep 2021’in ilk iki ayında üretimi yüzde 15 artırdı

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Nisan 2021 Sektör Raporu’na göre, inşaat malzemeleri sanayisinde geçen yılın son çeyreğinde yaşanan yüksek üretim artışı yeni yılın ilk iki ayında da devam etti. 2021 yılının ilk iki ayında inşaat malzemesi sanayi üretimi, geçen yılın ilk iki ayına göre yüzde 15 arttı.


Kale Banyo’dan suyun kıymetini bilen armatür ailesi: Zero

Kaliteli, fonksiyonel ve estetik ürünleriyle yaşam konforunu artıran Kale Banyo, tüketicilere bütünsel bir banyo deneyimi sunduğu Zero koleksiyonunda yer alan tasarruflu armatür serisini tanıttı. ‘İyi Bak Dünyana’ sorumluluğu doğrultusunda ürettiği tasarruflu armatürleri ile su kaynaklarının korunmasına destek olan Kale Banyo, Zero armatür serisindeki yüzde 40’lık su tasarrufu ile tüketiciye ekonomik çözüm sunarken, doğayı ve kaynakları koruma konusunda da önemli bir rol oynuyor.


LG PuriCare ile Temiz ve Sağlıklı Hava

Bulunduğu her ortama temiz ve taze hava sağlaması, Clean Booster özelliği ile ferah ve taze havayı 7,5 metreye kadar iletmesi, HEPA filtresi ve havadaki alerjenlerin yüzde 90’ınından fazlasını ortadan kaldırmasıyla astım ve alerji dostu olan hava temizleme çözümü LG PuriCare, Türkiye’de satışa sunuluyor.


Boğaziçi Üniversitesi’nde “İnşaat Laboratuvarı Binası”nın temeli atıldı

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Kampüsü’nde inşa edilecek “İnşaat Laboratuvarı Binası”nın temel atma töreni 27 Nisan’da yapıldı. Toplamda 4 bin 700 metrekarelik alana yayılan ve iki bloktan oluşan yapıda, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün Yapı, Zemin ve Malzeme laboratuvarlarıyla ofis ve depolar yer alacak. Yapının 2021’in sonunda tamamlanması planlanıyor.


Vaillant müşteri deneyimi odaklı iş yaklaşımını Kadir Has Üniversitesi Nex Gen CMO 2021’de anlattı

Vaillant Türkiye Pazarlama Direktörü Hazım Bumin, Kadir Has Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Nex Gen CMO 2021’de katılımcılara, Vaillant’ın müşteri odaklı iş stratejisi hakkında bilgi verdi. Bumin, “Vaillant olarak müşteri deneyimini en üst noktaya çıkarma hedefiyle sürekli yatırım yapıyoruz” dedi.


Dinamik Isı 30. Yılında Yoluna Başarı ile Devam Ediyor

Otuz yıldır, insan odaklı, kaliteye önem veren yapısıyla, 22 bin metrekare kapalı alana sahip 36 bin metre karedeki 4 üretim tesisinde 22 farklı sektöre Polietilen, Polistren ve kauçuk bazlı teknik köpüklerden yalıtım ve ambalaj çözümleri üreten Dinamik Isı; ulusal ve uluslararası pazarlarda koyduğu her hedefi başardı. Dinamik Isı 30. Yılı için tanıtım filmi hazırlattı.


ZeroBuild Türkiye’21 Çevrim İçi Sunum Başvuruları için Geri Sayım Başladı

Avrupa Birliği’nde 1 Ocak 2021 itibariyle zorunlu hale getirilen ‘Sıfır Enerji Binalar’a dönüşümün ülke gündemimizde yer alması için ilki Eylül 2020’de gerçekleştirilen Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Forumu ZeroBuild Türkiye’nin ikincisi, 22-26 Eylül 2021 tarihinde “Right Now, GO! - Hemen Şimdi, Harekete Geç” sloganı ile gerçekleştirilecek. Fikir önderlerini 5 gün boyunca dijital ortamda ağırlayacak etkinlikte, konuşmacı olarak deneyimini aktarmak isteyenler, www.turkiye.zerobuild.org adresinden 30 Nisan’a kadar başvuruda bulunabilecek.


Toshiba, Enerji Verimliliğinde Yüksek Avantaj Sağlayan, Yedinci Nesil SMMS-u’yu Tanıttı

Konutlar ve ticari binalar için yüksek verimli, yüksek performanslı ısıtma ve soğutma sistemleri sağlayan Toshiba, SMMS VRF'nin yedinci serisini tanıttı.


openBIM ne işe yarar?

buildingSMART Türkiye, ‘openBIM ne işe yarar?’ başlıklı webinar serisi kapsamında bugüne kadar beş toplantı gerçekleştirdi. Webinar serisinde geleceğin yapılarını konuştuklarını vurgulayan buildingSMART Türkiye Yürütme Kurulu Başkanı Muhammed Maraşlı, deneyimlerin paylaşılması ve fikir alışverişi için uzman isimlerle buluşmaya devam edeceklerini söyledi.


RAUTHERM SPEED HKV-DP polimer kolektör ile montaj sürelerini azaltın

2020'nin başından bu yana sektörde bulunan RAUTHERM SPEED HKV-D P polimer kolektör, hızlı kolay kurulumu, tekli kolektör çubuğunun kompakt ve çekici tasarımı ile dikkat çekmeye devam ediyor. Ayrıca polimer uzmanı REHAU, polimer ısıtma kolektörü ürün yelpazesine yeni aksesuarlar eklemeye devam ediyor.


Bosch Termoteknik’ten tasarruflu split klima kullanımı için dikkat etmeniz gereken ipuçları

Bosch Termoteknik, doğru ve tasarruflu klima kullanımı için önerilerini açıkladı. Konutlarda, işyerlerinde ve yaşam alanlarında klima kullanımının yararları tartışılmazdır. Klimatize edilmiş ortamlar, sağlıklı bir yaşam sağladığı gibi iş verimini de artırmaktadır. Klima soğutma fonksiyonu ile ön plana çıkmakla birlikte aslında İklimlendirme (Klimatizasyon), kapalı mekanın havasının istenen sıcaklık, nem, hava sirkülasyonu, temizliği için de kullanılmaktadır.


İnşaatta girdi maliyetleri arttı nakit akışı sorunları yaşanıyor

Türkiye Müteahhitler Birliği, Nisan 2021 İnşaat Sektörü Analizi’ni yayımladı. İnşaat sektöründeki girdi maliyetlerinin arttığına dikkat çekilen raporda, “İnşaat sektöründe ciddi finansal ve operasyonel sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar devamında sektörün çok sayıda alt sektörle ilişkisi kapsamında ekonominin genelinde nakit ihtiyacını artırarak kısa vadede önemli nakit akışı sorunlarına sebep olmaktadır” denildi.


Neden Baymak Isı Pompası?

Baymak’ın “Sıkça Sorulan Sorular” reklam serisinin yeni reklam filmi "Neden Baymak Isı Pompası?" yayında.


ODE Yalıtım’ın Yenilikçi Ürünlerine İki Ödül

Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketi ODE Yalıtım’ın Ar-Ge ve inovasyonu odağına alarak geliştirdiği yenilikçi ürünleri, bu yıl 18’incisi düzenlenen Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’nde iki ödül kazandı. ODE R-Flex 40 “Yılın Isı Yalıtımı Ürünü” olurken, Epikon Aflame ise “Yılın Su Yalıtım Ürünü” ödülüne layık görüldü.


Merkezi İklimlendirmede Yüksek Teknolojili Çözüm: Clivet Santrifüj Chiller

Form, Clivet soğutma grupları ile merkezi iklimlendirme ihtiyaçlarına verimli ve işlevsel çözümler sunuyor. Clivet Santrifüj Kompresörlü Soğutma Grupları, güçlü performansı ve verimliliğiyle fark yaratıyor.


OGM geri dönüşüme odaklandı

Türkiye orman varlığının korunması ve geliştirilmesi için çalışan Orman Genel Müdürlüğü (OGM), geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji konusunda da çalışmalarına devam ediyor. Ankara’daki genel merkeze kurulan 909 KW’lık güneş enerjisi santrali ile bir yılda 940 bin TL’ye tekabül eden enerji üretimi yapan OGM, yıllık enerji ihtiyacının neredeyse yüzde 40’ını güneş enerjisinden karşılamaya başladı.


Baymak kombilerde 7 yıl garanti fırsatı

Baymak, 1 Nisan – 23 Mayıs arasında tüm Baymak ve Brötje marka tam yoğuşmalı (premix) kombi ailesinde 3 yıllık standart garanti süresine, hiçbir ek ücret ödemeden 4 yıl ekleme avantajı sunuyor.


İSİB, Dış Ticaret İstihbarat Merkezi ve Ürün Arama Motoru Kurdu

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), üye kuruluşlarının ihracat potansiyelini artırmak ve pazar çeşitliliği sağlamak amacıyla Dış Ticaret İstihbarat Merkezi kurdu. İSİB ayrıca aynı amaçla resmi web sitesi www.isib.org.tr altında yeni bir Ürün Arama Motoru platformu oluşturdu. Bu iki platformun tanıtılması amacıyla 12 Nisan 2021 Pazartesi günü yapılan online üye toplantısı düzenlendi.


Systemair HSK’nın Kalitesi Güvenli Üretim Belgesi ile Tescillendi

Systemair HSK, sanayi işletmelerinin COVID-19 ile mücadelesinde rehber niteliği taşıyan ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) uzmanları tarafından hazırlanan Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi’ni almaya hak kazandı. Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme programının tüm şartlarını yerine getirerek COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi alan Systemair HSK’nın Genel Müdürü Ayça Eroğlu, “Systemair HSK olarak salgının ilk günlerinden itibaren pandemiye karşı ciddi tedbirler aldık. Aldığımız bu tedbirlerin böyle bir belgeyle taçlandırılmasından gurur duyuyoruz” dedi.


İstanbul Teknik Üniversitesi ve Türkiye Tasarım Vakfı’ndan: "Stratejik Tasarım ve Yönetimi" Eğitimi

İstanbul Teknik Üniversitesi ve Türkiye Tasarım Vakfı’nın birlikte hazırladığı Stratejik Tasarım ve Yönetimi eğitimi 24 Nisan’da başlıyor. 9 hafta boyunca sürecek eğitim, Nisan – Haziran ayları arasında hafta sonları çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.


Mitsubishi Heavy İklimlendirme Sektöründe Yeşil Dönüşüme Öncülük Ediyor

Form MHI Klima Sistemleri, verimli iklimlendirme çözümleri sunmaya devam ediyor. Çevreye duyarlı, düşük enerji tüketimi ve yüksek performansıyla öne çıkan R32 soğutucu akışkanlı Multi Split klimalarla iklimlendirme sektöründe yeşil dönüşümün öncüsü oluyor.


NEFFES Mantar ve Bakteri Dezenfeksiyon Testlerinden Tam Not Aldı

Form’un yüzde 100 yerli antiviral hava temizleyici cihazı NEFFES, Sağlık Bakanlığı onaylı, Ege Üniversitesi’ne bağlı akredite test firmasının yaptığı “havadaki mantar ve bakteri dezenfeksiyon” testlerinin her ikisinden de tam not aldı.


Wilo yağmur suyu geri kazanımı ile Türkiye’nin su kaynaklarını korumaya hazır

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 14 Ocak 2021’de kabul ettiği İstanbul İmar Yönetmeliği Taslağı’na göre bin metrekarenin üzerindeki parseller, kamu yapıları, alışveriş merkezleri ve inşaat alanı 5 bin metrekareyi geçen ticari yapılarda hem binaları zemin suyundan korumak hem de bahçe sulama, otomobil yıkama ve tuvalet rezervuarları gibi alanlarda kullanılmak üzere çatı ve zemin sularının yer altında oluşturulacak bir sarnıçta toplanması zorunlu hale getirildi. Yağmur suyu hasadı olarak da bilinen bu sistem, kişi başına düşen yaklaşık bin 519 m3'lük su miktarı ile su sıkıntısı çeken ülkeler arasında olan Türkiye’de su kaynaklarının verimli kullanılması adına büyük önem taşıyor. İleri teknolojisiyle pompa sistemleri alanında yeni nesil ürün ve sistemler geliştiren Wilo tam da bu noktada yağmur suyu geri kazanım ürünleri ile su kaynaklarının korunmasına katkıda bulunuyor. Çatıdan topladığı yağmur sularını Wilo- RAIN3 ve Wilo- RainSystem AF 400 pompaları aracılığıyla bahçe sulama, araç yıkama ve tuvalet rezervuarları uygulama alanlarında kullanıyor.


Uzmanlar Uyarıyor: Bahar Alerjisinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Alarko Carrier, bahar aylarının sıcak gündemlerinden biri olan bahar alerjisinin etkileri üzerine vatandaşları uyardı. Sadece açık havanın değil, kapalı ortamların da riskli olduğunu belirten uzmanlar, kapalı alanların havalandırılması için polen salınımının yoğun olduğu saatlere dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.


Lossnay ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları yüzde 100 taze hava sağlıyor

Mitsubishi Electric, pek çok farklı alanın ısıtma, soğutma ve havalandırma ihtiyacını karşılıyor. Mitsubishi Electric tarafından ilk olarak 1970’li yıllarda geliştirilen Lossnay ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları, odadaki sıcaklığı ve nemi büyük ölçüde korurken havanın tazelenmesine yardımcı oluyor ve iç mekânlara yüzde 100 taze hava sağlıyor. Endüstriyel üretim alanları, şehir merkezleri, iş yerleri, konutlar, oteller, okullar ve kreşler gibi birçok farklı ortamda pencere açılarak havalandırma yapılması yerine sürdürülebilir bir iç ortam hava kalitesi sağlayan Lossnay cihazları; sessizlik, yüksek verim ve konfor özellikleriyle dikkat çekiyor. Atmosferik ve kömür tozları, polen ve bazı bakterilerin iç ortam havasına karışmasını engelleyen Lossnay ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları, aynı zamanda havada bulunan virüslerin de dışarı atılmasını sağlayarak pek çok sağlık sorununun önüne geçmeye imkân tanıyor.


FORM, 43. Yapı Fuarı’na Damgasını Vurdu

Form Şirketler Grubu’nun iştirakleri Form Endüstri Tesisleri ve Form MHI Klima Sistemleri, 6-9 Nisan 2021 tarihleri arasında düzenlenen 43. Yapı Fuarı’na katıldı. Firmalar hem yerli üretim inovatif ürünlerini hem de Türkiye’de yetkili satıcısı oldukları dünyaca ünlü markaların ürünlerini fuar ziyaretçileriyle buluşturdular.


2020’de yüzde 40 büyüyen DemirDöküm 2021’de de büyümesini sürdürmeyi hedefliyor

DemirDöküm, pandemiye rağmen 2020'de büyümesini sürdürdü. Geçtiğimiz yılı yüzde 40 büyüme ile kapattıklarını belirten DemirDöküm CEO'su Alper Avdel; "Pandemide ‘önce sağlık’ dedik. Çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve müşterilerimizin sağlığını güvence altına alarak çalışmalarımızı aksatmadan sürdürdük. DemirDöküm olarak sektör ortalamasının üzerinde büyüyerek 2020’de ısıtma alanındaki etkinliğimizi daha da artırdık. Geleneksel iş kollarımızdaki önemli büyümenin yanında, kaskad, ısı pompası, VRF gibi yeni iş alanlarında büyüme rekorlarımızı tazeledik. 2021 yılı için hedefimiz, büyümemizi yükselen bir ivmeyle devam ettirmek" dedi.


Ode Yalıtım’da Üst Düzey Atama

ODE Yalıtım, satış ve pazarlama organizasyonunu yeni bir atama ile güçlendirdi. Türkiye’de ve yurt dışında çeşitli kademelerde yöneticilik görevleri üstlenen Özgür Kaan Alioğlu, ODE Yalıtım Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmalarına başladı.


Şirket Yöneticileri Toparlanmayı Yıl Sonunda Bekliyor

Covid-19 salgını son bir yıllık süreçte, çalışma hayatını ve dünya ekonomisini büyük ölçüde etkiledi ve dönüştürmeye başladı. İnsan kaynakları alanında dünyaca ünlü lider seçme ve yerleştirme firmalarından Wyser yaşanan tablonun yansımasını ölçümlemek üzere, Türkiye’deki firmalar da dahil Avrupa, Asya ve Amerika’daki 500’den fazla yönetici ile yaptığı özel araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Pandemide hangi sektörlerin nasıl etkilendiği, yöneticilerin gelecek beklentileri, salgının şirketlere etkisi, firma ve markaların ayakta kalma stratejileri, yakın gelecekteki yetenek yönetimi gibi çok sayıda parametrenin değerlendirildiği araştırmadan elde edilen veriler, gelecek yıllardaki yol haritasına da ışık tutacak nitelikte.


Wavin’den Naturel Park Projesi’ne inovatif boru çözümleri

40’tan fazla ülkeye ürün ve çözümler sunan Wavin, enerji verimliliği sağlayan yerden ısıtma & serinletme sistemleriyle Naturel Park Projesi’nde yer aldı. Wavin, ev sahiplerine her odanın sıcaklığını Sentio kontrol sistemi sayesinde, cep telefonlarından uzaktan kontrol edebilme imkanı sunuyor.


TRFMC 2021 Türkiye Tesis Yönetim ve Pandemi ile Mücadele Konferansı 1 Haziran’da başlıyor

40 milyar TL’yi aşkın ekonomik büyüklüğü ile 1 milyondan fazla kişiye istihdam sağlayan tesis yönetim sektörünün önde gelen ulusal ve uluslararası tesis yönetim firmaları, hizmet sağlayıcıları, yazılım, tesisat firmaları, makine, ekipman tedarikçileri, hijyen, dezenfektan, malzeme tedarikçileri ve tesis yönetim sektörünün profesyonelleri 1-2 Haziran 2021 tarihleri arasında bir araya gelecek. Bu yıl 3’üncüsü The Ritz – Carlton İstanbul’da düzenlenecek TRFMC 2021 Türkiye Tesis Yönetim ve Pandemi ile Mücadele Konferansı’nda bakanlardan belediye başkanlarına, öğretim üyelerinden sektör temsilcilerine kadar onlarca konuşmacı, sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini açıklayacak.


Form Endüstri Ürünleri’nden Tanıtım Webinarı

Form Endüstri Ürünleri, iklimlendirme sektöründeki öncü konumu ve tecrübesinden gelen bilgi birikimini, gerçekleştirdiği webinar ve seminerler ile sektörle paylaşıyor.


İhlas İnşaat Grubu üç projesi için Wilo’yu çözüm ortağı olarak seçti

İleri teknolojisi ile dünyada 149, Türkiye’de ise 29 yıldır faaliyet gösteren pompa sistemlerinin öncü markası Wilo, yüksek verimli pompa çözümleriyle Türkiye’nin önde gelen dev projelerine enerji tasarrufu sağlamaya devam ediyor. Türkiye’nin öncü inşaat şirketlerinden İhlas İnşaat Grubu; Avcılar Ispartakule’de Bizim Evler 8, Büyükçekmece’de Bizim Evler Güzelce ve Beylikdüzü Marmara Evleri 4 projelerinde çözüm ortağı olarak Wilo’yu seçti. Gruba ait üç yeni projede Wilo’nun dünyanın ilk akıllı pompası unvanına sahip Stratos MAXO ürününün yanı sıra ısıtma, hidrofor, yangın ve atık su ürün gruplarındaki pompa sistemleri kullanılıyor. Enerji verimliliği yüksek çözümleri ile bu üç projeye katma değer sağlayacak olan Wilo, geniş servis ağı ile olası bir arızaya 24 saat içerisinde müdahale etmesiyle de öne çıkıyor.


Türk İklimlendirme Sektörü 2021 Yılı Mart Ayında Tüm Zamanların İhracat Rekorunu Kırdı

Türk İklimlendirme Sektörü, 2021 yılının Mart ayında yaptığı 547 Milyon dolarlık ihracat ile aylık bazda tüm zamanların ihracat rekorunu kırdı. Sektörün ihracatı 2020 Mart ayına göre yüzde 38, 2021 yılbaşından bu yana ise yüzde 22 oranında arttı. Sektörün Türkiye ihracatından aldığı pay ise yüzde 2,5 seviyelerinden yüzde 3,2 seviyesine çıktı.


2020’nin son çeyreğinde yaşanan yüksek üretim artışı yeni yılın ilk ayında da devam etti

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Mart 2021 Sektör Raporu’na göre, inşaat malzemeleri sanayi üretimi, yeni yılın ilk ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 arttı. 2020 yılını 2019’a göre üretimde yüzde 9,1 büyüyerek kapatan inşaat malzemeleri sanayisi, geçen yılın son çeyreğinde yaşanan yüksek üretim artışını yeni yılın ilk ayında da sürdürdü.


Azerbaycan’dan Türk müteahhitlere Karabağ’ın yeniden imarı için davet geldi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türk müteahhitleri Karabağ’a davet etti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başkanlığındaki heyet ile gerçekleştirilen temaslarda konuşan Aliyev, “Karabağ’ın yıkık altyapısının ve üstyapısının yeniden imarı için Türk müteahhitlerine öncelik vereceğiz. Firmalarınızı, yatırımcılarınızı bekliyoruz” dedi. Aliyev ile görüşen heyette bulunan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, “Müteahhitlik firmalarımız Karabağ’ın yeniden imarı sürecinde gerekeni yapmaya hazırdır. Azerbaycanlı firmalarla ortaklık kurmaya da istekliyiz” diye konuştu.


2021’in en büyük üretim ve ticaret üssü projesi 9 Nisan’da kamuoyuna tanıtılacak

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) öncülüğünde, HİTAM Ortak Girişimi işbirliği ile Arnavutköy ilçesi Hadımköy mahallesinde 1 milyon 650 bin metrekarelik proje alanında hayata geçirilecek, mikro ve küçük işletmelerin orta ölçekli büyüklüğe erişimini sağlayacak ve sektörlerin birbirinden güç alacağı HİTAM Üretim ve Ticaret Üssü 9 Nisan 2021 tarihinde kamuoyuna tanıtılacak.


Lincoln Electric Türkiye’den yeni kaynak makineleri: Inverter 315-TIG AC/DC ve Inverter 315-TIG Pulse

Lincoln Electric Türkiye, en son invertör teknolojisi kullanılarak üretilen, TIG ve örtülü elektrod kaynağı yapabilen Inverter 315-TIG AC/DC ve Inverter 315-TIG Pulse kaynak makinelerini piyasaya sürüyor. Askaynak markalı kaynak makineleri; paslanmaz çelik, karbon çeliği, alaşımlı çelik, titanyum, magnezyum gibi çeşitli malzemelerin kaynağında, boru montajı, kalıp tamiri, petro-kimya, mimari dekorasyon, otomobil tamiri, bisiklet, hobi işleri ve genel üretim işleri için geliştiriliyor.


Binalarda BİD (Belgeleme, İletişim, Doğrulama) Süreci ve Faydaları

İSKİD Salgın Dönemiyle başladığı webinarlarla yapı ve iklimlendirme sektörünü bilgilendirmeye devam ediyor. TTMD BID (Commissioning Komitesi) Başkanı Emre Özmen tarafından verilecek sunumda Binalarda BİD (Belgeleme, İletişim, Doğrulama) Süreci ve Faydaları" anlatılacak.


43. Yapı Fuarı – TURKEYBUILD İstanbul Etkinlikleri İle Sektöre Katma Değer Sunmaya Hazırlanıyor

6 – 9 Nisan tarihleri aralığında TÜYAP’ta hibrit yaklaşımlar ile kapılarını açacak olan 43. Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbul, sunacağı yeni iş birliği ve ticaret fırsatlarının yanı sıra gerçekleştireceği etkinliklerle de sektöre yol göstermeye devam edecek.


Vaillant “Yeni Showroom Projesi” ile müşteri deneyimini ileriye taşımaya devam ediyor

Kombinin mucidi Vaillant, “Yeni Showroom Projesi” kapsamında hayata geçirdiği yeni showroom konsepti ile müşteri odaklı yapısını daha iyi seviyelere taşımayı ve müşterilerine çok daha verimli hizmet sunmayı amaçlıyor.


Ufuk Atan çeyrek asırlık kariyer yolculuğunu gençlerle paylaştı

Bursa Teknik Üniversitesi Kişisel Gelişim Topluluğu'nun düzenlediği dijital seminer etkinliğine konuşmacı olarak katılan Vaillant Group Türkiye Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Atan, çeyrek asırlık kariyer yolculuğunu ve iş hayatında başarıya giden süreçleri gençlerle paylaştı.


Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) 6. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi

Enerji Verimliliği Derneği (ENVER)'nin seçimli 6. Olağan Genel Kurulu 22 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Genel Kurulda yeni yönetim de belirlendi.


Türkiye Müteahhitler Birliği’nin yeni başkanı 2004-2011 yıllarında da aynı görevi yürüten Erdal Eren oldu

Türkiye’nin en köklü sivil toplum örgütlerinden Türkiye Müteahhitler Birliği 33’üncü Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Genel kurulda yönetim kurulu seçimlerini gerçekleştiren Türkiye Müteahhitler Birliği’nin yeni başkanı 2004- 2011 yıllarında da aynı görevi üstlenmiş olan Erdal Eren oldu. Seçimlerin ardından açıklama yapan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, “Hem üyelerimizin hem inşaat sektörünün hem konut sektörünün hem de genel olarak ülkemizin sorunları için fikirler üretmeye, çözüm önerileri sunmaya çalışacağız. Türkiye’nin kalkınması için STK’lar ve kamu ile işbirliğini mutlaka devam ettireceğiz ve geliştireceğiz” dedi.


Pimtaş’ta kadın girişimciler bir araya geldi

Pimtaş Yönetim Kurulu Başkanı Şamil Tahmaz’ın ev sahipliği yaptığı organizasyonda başta Opet Yönetim Kurulu Başkanı Nurten Öztürk, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Tülay Kalav Ve Kocaeli Sanayi Odası Kadın Girişimciler Bakanı Dilek Çınar ve sanayi bölgesi yöneticilerinin katılımıyla Pimtaş’ta kadın girişimciler bir araya geldi.


Türkiye Müteahhitler Birliği Genel Kurulu gerçekleştirildi

Türkiye’nin en köklü sivil toplum örgütlerinden Türkiye Müteahhitler Birliği 33’üncü kez genel kurul heyecanını yaşadı. Birlik üyeleri, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı genel kurulda yeni yönetimi belirlemek üzere sandık başına gitti. Genel Kurul’da konuşan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Türk müteahhitlerin 50 yıllık yurtdışı tecrübesiyle 128 ülkede 420 milyar doların üstünde iş portföyü ile 10 binin üstünde proje üstlendiklerini belirtti. Yurtdışında en büyük eksiğin finansman olduğunu anlatan Yenigün, “Bu nedenle Eximbank imkanlarının artırılmasının öncelikli konu olmasını arzu ediyoruz. Proje üstlendiğimiz ülkelerde maruz kaldığımız politik ve mali riskleri asgariye indirecek enstrümanlardan da faydalanabilmek istiyoruz” dedi.


Yeni GROHE Eurosmart bataryaları fonksiyonelliği, tasarımı ve kolay montajı bir arada sunuyor

GROHE Fast Fixation Plus montaj süresini azaltıyor, yeni GROHE Eurosmart, geniş bir yelpazedeki varyantları makul fiyatlar ile sunuyor ve genişletilmiş özellikleriyle modern kullanıcıların ihtiyaçlarına uyum sağlıyor.


Akıllı Şehirleşme ve Akıllı Teknolojiler Sektöründe Güçlü Çıkış, Güçlü Ortaklık

Hem marka lansmanını hem de Ankara, İstanbul, San Francisco, Londra ve Seul ofislerinin açılışını duyuran Cerebrum Tech, son günlerde, aldığı 7 milyon dolarlık değerleme ve 1,7 milyon dolarlık yatırımla ve yaptığı nitelikli iş birlikleriyle teknoloji ve iş dünyasının odağında. Akıllı şehir çözümleri, veri analitiği, yapay zekâ, görüntü işleme, web ve mobil yazılımları konusunda çok uluslu çözümler oluşturan SmartICT şirketi de Cerebrum Tech ailesine katıldı.


Yeşil İş Buluşması 7-8 Nisan’da

Sürdürülebilir iş liderleri ve profesyonelleri için en önemli buluşma yeri YEŞİL İŞ 2021, 8. yılında 7-8 Nisan tarihlerinde farklı sektörlerden tüm paydaşları online olarak bir araya getirecek. Zirvede, ‘Değişimin Yeni Paradigmaları’ temasıyla pandemi sonrası öne çıkan küresel trendler değerlendirilecek. YEŞİL İŞ Zirvesi, Stratejik Çözüm Ortağı Schneider Electric, Ana Sponsor Shell ve Akademi Çevre,Nestle, Altın sponsorlar;P&G Turkiye ,Korozo Group, Denizbank,Metro Turkiye ,Tencel,Kibar Holding,MG,Brisa olmak üzere önemli sponsorların destekleriyle gerçekleşecek.


İSKİD’in 15. Dönem Yönetim Kurulu, Ayk Serdar Didonyan başkanlığında göreve başladı

Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar DİDONYAN, toplantı sırasında yaptığı konuşmada “İSKİD, sektörümüzün gelişmesi ve ortak sorunlarımızın çözümlenmesi için önemli faaliyetler yürütüyor. Bu değerli çalışmalar, 15. Dönem Yönetim Kurulumuzun çalışmaları ile artarak sürecektir. Yeni dönemde pandemi ile daha da önem kazanan iç hava kalitesi ve havalandırmanın önemi konusundaki iletişim çalışmalarımıza, dijitalleşme ve uluslararası faaliyetlerimize ağırlık vereceğiz.” dedi.


İSKİD, Türkiye İklimlendirme Sektörü 2020 Verilerini Değerlendirdi

İklimlendirme sektörünün 2020 yılı verileri İSKİD’in gerçekleştirdiği “İSKİD, Türkiye İklimlendirme Sektörü 2020 Verilerini Değerlendiriyor” webinarında ele alındı. 23 Mart Salı günü gerçekleşen dijital buluşmada, İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy, İSKİD İstatistik Komisyonu Başkan Yardımcısı Tunç Korun ve İSKİD Yönetim Kurulu Üyesi ve İstatistik Komisyonu Üyesi Volkan Arslan yer aldı.


Bosch Termoteknoloji ısıtma sistemlerinde maksimum doğalgaz tasarrufu için oda kumandası kullanımı öneriyor

Isıtma-soğutma sektörünün öncü markalarından Bosch Termoteknoloji, ısıtma sisteminizden daha fazla verim alınabilmesi için dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı.


Buderus kombi değişiminin faydalarını anlatıyor

Kombinin ekonomik ömrünü tamamlaması, eski teknolojiye sahip olması nedeniyle hem ekonomik hem kullanım kolaylığı açısından hayatınızı zorlaştırması, yüksek sesle çalışması, yoğuşma teknolojisine sahip olmaması veya kısıtlı modülasyon kapasitesine sahip olması gibi nedenler kombinin konforlu işletim sunmasını engeller ve yüksek doğal gaz faturaları ile karşılaşılmasına neden olur. İklimlendirme sektörünün uzman ve öncü markalarından Buderus kombi değişiminin faydalarını sıraladı.


Küresel tedarik zincirinde yaşanan sorunlar emtia fiyatlarını artırdı

İnşaat malzemeleri sektörünün çatı örgütü Türkiye İMSAD, pandemi nedeniyle küresel tedarik zincirinde yaşanan sorunların inşaat malzemeleri sanayisini de etkilediğini belirten bir açıklama yaptı. Tüm dünyada yaşanan emtia fiyatlarındaki artışta birbirini etkileyen birçok faktör olduğunun altını çizen Türkiye İMSAD Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “İçinde bulunduğumuz sürece, global lojistik aksamaların da eklenmesi sanayimizde sürdürülebilirlik sağlamayı güçleştirdi” dedi.


DemirDöküm’ün Düzce’deki yeni yetkili satıcısı Arse Isı oldu

DemirDöküm’ün yeni yetkili satıcısı Düzce ilinin Akçakoca ilçesindeki Arse Isı oldu. Açılış töreni, Akçakoca Belediye Başkanı Mehmet Okan Yanmaz ve DemirDöküm yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.


Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde dijitalleşmenin şirketlere etkisi konuşuldu

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin ikinci gününde konuşan T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Ülkeler arası yeni soğuk savaş enerjide de görülüyor. Daha fazla enerji ithal eden Çin gerçeği var ve yaptığı alımlarla dünyada emtia fiyatlarına etki ediyor ve artırıyor. Bugün artık sorunlar küresel olsa da çözümlerin yerel olduğu bir durum ortaya çıktı. Denge nasıl sağlanacak diye sorulursa, yeni sanayileşme mücadelesinde kimse geride kalmak istemiyor. Pil, yenilenebilir enerjiler gibi yeni yatırım alanları ortaya çıktı. Burada elbette balonlar ve çöküşler görülecektir. Ancak bu yaratıcı yıkımla yeniliğin ve gelişimin ortaya çıkardığı yeni bir ekonomiye geçeceğiz."


Vaillant Group Türkiye CEO’su Alper Avdel Sabancı Üniversitesi Öğrencileri ile Buluştu

Vaillant Group Türkiye CEO’su Alper Avdel, Sabancı Üniversitesi Kariyer Kulübü’nün, Türkiye’nin başarılı yöneticileriyle Sabancı Üniversitesi öğrencilerini bir araya getirmek amacıyla düzenlediği “CEO’larla Çay Sohbetleri” etkinliğinin konuğu oldu. Alper Avdel, pandemi sebebiyle online olarak düzenlenen etkinlikte, kendi hayatından örneklerle gençlerin kişisel gelişimine katkı sağlayacak bilgiler paylaştı.


EVCİL Solar Enerji, Yılın En İyi Çıkış Yapan Solar Enerji Şirketi” ödülüne layık görüldü

Diamonds Of Turkey 2021 ödülleri, Özge Ulusoy ve Mert Palavraoğlu sunumu ile Elite World Asia Otel'de gerçekleşti. Sanat ve iş dünyasından birçok ismin ödülle taçlandırıldığı organizasyonda, EVCİL Solar Enerji, Yılın En İyi Çıkış Yapan Solar Enerji Şirketi Ödülü’nü kazandı. Konuyla ilgili, 50 milyon dolar satış hacmine sahip EVCİL Solar Enerji Şirketi Genel Müdür’ü Mustafa Evcil, bu ödüle layık olmaktan oldukça gurur duyduğunu dile getirdi.


Üçay Mühendislik Hizmette Fark Yaratıyor

Güneş enerjisi kurulum mühendisliği süreci sadece anahtar teslim hizmet vermekle bitmiyor. Arka planında çalışan ve tüm kontrol sürecini yöneten operasyonel ekibe de sahip olmak gerekiyor. 22 yıllık tecrübeye sahip Üçay Mühendislik, 25 ilde 52 şubeye sahip organizasyonuyla sadece ulusal anlamda hizmet vermiyor aynı zamanda yerelleşerek tüm süreci kendi kontrolüyle yönetiyor. “Üçay Mühendislik olarak hizmette fark yaratıyoruz” diye konuşan Üçay Grup İcra Kurulu Üyesi İlgin Eray, “25 ile yayılmış profesyonel kadrolarımızla hizmet verdiğimiz her noktada teknik destek vermeye de her an hazır konumdayız” dedi.


Otellerde Konforun Yolu LG MULTI V

Toplu olarak yaşanan, zaman geçirilen tüm alanlarda iklimlendirme sistemleri büyük önem taşıyor. İklimlendirme sistemlerinin kalitesinin, binada bulunanların konforundan sağlığına, işletmenin verimliliğine kadar bir çok etkisi bulunuyor. Bu etkiyi en fazla yaşayan tesislerin başında ise oteller geliyor. Özellikle yüksek kapasiteli otellerde odalar, toplantı salonu, lobi ve eğlence alanları gibi farklı birimlerin farklı ihtiyaçlara göre iklimlendirilmesi, bunu yaparken operasyonel verimliliğin göz ardı edilmemesi en önemli etkenler arasında yer alıyor. Dünyanın ve Türkiye’nin en büyük otelleri, misafirlerinin konforu ve işletmelerinin ihtiyacını en efektif şekilde sağlayan LG MULTI V İklimlendirme Sistemlerini tercih ediyor.


Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde enerjide yeni dengeler masaya yatırıldı

Galata Wind sponsorluğunda gerçekleşen “Enerjide Yeni Dengeler” oturumunda Türkiye’nin ve enerji piyasasındaki rolü ve bu alandaki beklentiler, Türkiye’nin dev enerji şirketlerinin üst düzey yöneticileri tarafından ele alındı.


Form Endüstri Tesisleri ve Form MHI Klima Sistemleri, 2021 Yapı Fuarı’nda Yeni Ürünlerini Tanıtıyor

Form Şirketler Grubu uzun yıllardır katıldığı Yapı Fuarı’na bu yıl, Form Endüstri Tesisleri ve Form MHI Klima Sistemleri firmalarıyla katılacak.


Kazan Dairelerine Değer Kazandıracak Yeni Aldens W Serisi

Alarko; yaşam ömrü yüksek, ısıtmada yüksek verim sağlayan ve büyük projelere çözüm sağlayabilecek Aldens W serisi yoğuşmalı kazanları ile ürün portföyünü genişletti.


MAPS Scada Çözümüyle Bina Otomasyonunda Yüksek Enerji Verimliliği

Mitsubishi Electric, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) iş birliğiyle düzenlediği web seminerlerine bir yenisini daha ekledi. Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Takımı Scada & HMI Ürün Yetkilisi Burcu Çöpür; enerji takibi, raporlama ve analiz fonksiyonu sunan ve enerji verimliliğini artıran MAPS Scada ve Bina Otomasyon Sistemleri teknolojisini katılımcılarla paylaştı.


Mert Kalafatoglu Danfoss İklimlendirme Çözümleri Satış Direktörü Oldu

2019’dan bu yana Danfoss Türkiye’de Soğutma Segmenti Satış Direktörü pozisyonunda yer alan Mert Kalafatoglu 1 Nisan 2021 itibariyle görevine Danfoss Türkiye İklimlendirme Çözümleri Satış Direktörü olarak görevlendirildi.


Kentsel Dönüşüm Enerji Tasarrufu İçin Fırsattır

Enerji tasarrufu için en hızlı hareketin binalar özelinde başlatılması gerekliliğini ifade eden Yüksek Mimar, Pasif Ev Tasarımcısı ve Danışmanı ZeroBuild Türkiye Genel Sekreteri Yasemin Somuncu ile İnşaat Yüksek Mühendisi ve ZeroBuild Türkiye İnşaat Mühendisleri Ağı Lideri Ilgaz Doğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın olası bir depremde can kayıplarını önlemek amacıyla gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm çalışmalarının aynı zamanda enerji kazanımı için önemli bir fırsat sunduğuna dikkat çekti.


Bosch Termoteknoloji müşteri odaklı yaklaşımını geliştirmeye devam ediyor

Bosch Termoteknoloji, ‘Her zaman her yerde önce müşteri’ vizyonuyla müşteri yolculuğunun her noktasında sunduğu ürün ve hizmetlerle kullanıcılarının ihtiyaçlarını önceliklendiriyor.


Tasarımcı Gözüyle Test Ayar Dengeleme

ISKAV test, ayar ve dengelemenin önemine dikkat çekmek için ülkemizin önde gelen proje tasarımcılarıyla "Tasarımcı Gözüyle Test Ayar Dengeleme” konulu webinar düzenledi. 25 Mart 2021, Perşembe günü 14:00 – 15:00 saatleri arasında Sarven Cilingiroglu, Hamit Mutlu test, ayar ve dengeleme konusunu ele alacaklar.


İyi bak Su’yuna

Doğa ve insanlar için en yaşamsal kaynak olan suyun hızlı tüketimi, Mavi Gezegenimizi adım adım kuraklığa götürüyor. Bilinçli su tüketiminin çok daha önemli hale geldiği günümüzde Kale Banyo da doğaya dost, çevreci, sürdürülebilir ürün ve projeleri ile yaşama su olmaya devam ediyor. Kale Banyo’nun yeni nesil tasarım felsefesiyle ürettiği fotoselli banyo ve mutfak ürünleri, su tüketiminde sağladıkları yüksek tasarruf oranları ile bu konuda fark yaratıyor.


5. Nesil Isıtma Sistemi ile Karbonizasyona Son

AB ülkeleri karbonsuzlaşma amacıyla 5. nesil bireysel ve bölgesel ısıtma sistemlerine geçmek istiyor. 1 asırlık eski teknolojiyle ısıtılan mevcut binaların bu geçişe hazır olmadığına dikkat çeken Enover Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, küresel krize tek çarenin 5. nesil Enover sistemleri olduğunun altını çiziyor.


Teksan, ABD pazarı için Chicago’da

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiye rağmen 2020 yılını yüzde 9 büyüme ile tamamlayan Teksan, global genişleme atağına Amerika Birleşik Devletleri ile devam ediyor. 2019 yılında İngiltere’de açtığı Teksan UK Ltd. ile önemli başarılara imza atan şirket, yurt dışı zincirinin yeni halkası olan ABD ofisi Teksan USA LLC’yi Chicago’da açtı. Amerika kıtasında ABD’den başlayarak güçlenmeyi ve ihracatını artırmayı hedefleyen Teksan, önümüzdeki 5 yıl içinde 20 milyon dolarlık ihracat yapmayı planlıyor.


Su israfına engel olmak için toplumsal bilinçle hareket etmeliyiz

‘22 Mart Dünya Su Günü’ dolayısıyla bir açıklama yapan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, "Gelecekte su verimliliği hayati önem kazanacak. Sanayi ve konutlarda su israfına engel olmak için toplumsal bilinçle hareket etmeli, gelecek kuşaklara karşı sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz”


Azur Yalıtım, 3 yılda 30 dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirdi

Azur Yalıtım Kurucu Ortağı Murat Erenoğlu: "2020 yılında toplam ciromuzun %75’ini ihracat gelirlerinden oluşturduk. Bu dönemde yeni markalı ürünlerimizin lansmanlarını yaparak dünyanın dört bir köşesindeki müşterilerimize ürünlerimizi yüksek hizmet kalitesiyle ulaştırmanın gururunu yaşıyoruz." 2019 yılında “Teknik yalıtım ürünleri konusunda yurt dışındaki bağlantılarımızı, Türkiye'deki üretim gücünün rekabetçi ve kaliteli ürünleriyle birleştirip, yurt dışı bağlantılarımıza çözümler sunacağız.” diyerek çıktıkları yolda, dünyada yaşanan salgın kaynaklı ve ekonomik sıkıntılara rağmen, 4 kıta da 30 dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirerek önemli bir başarıya imza atan Azur Yalıtım'ın hedeflerini Azur Yalıtım Kurucu Ortağı Murat Erenoğlu ile konuştuk.


Ayk Serdar Didonyan'dan Sarbuz A.Ş. ile ilgili Basın Açıklaması

Sarbuz Isı Transferi Cihazları San.Tic.A.Ş. ortaklarından, uzun zamandır da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Ayk Serdar Didonyan, şirket ortakları tarafından Sarbuz, müşterilerine "Ayk Serdar Didonyan'ın "Sarbuz Isı Transferi Cihazları San.Tic.A.Ş. ile ilişkisinin kalmadığı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevinden alındığı" ile ilgili açıklamalarına basın duyurusuyla cevap verdi.


“Bendine Sığmayan İstanbul”

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Pera Müzesi tarafından Heinrich Böll Stiftung Türkiye iş birliğinde düzenlenen Istanbul Unbound (Bendine Sığmayan İstanbul) konferansı, kenti canlı ve cansız tüm varlıklarıyla birlikte ele alıyor. Balıklarından köpeklerine, su kaynaklarından kanalizasyon sistemine, metruk yapılarından mega inşaat projelerine, İstanbul’a dair çeşitli konuları ele alacak olan uluslararası etkinlik, 8–11 Nisan tarihleri arasında çevrimiçi gerçekleşecek. Konferans, 80’i aşkın akademisyen ve sanatçıyı bir araya getirecek.


İSKİD, Türkiye İklimlendirme Sektörü 2020 Verilerini Değerlendiriyor

İklimlendirme sektöründeki üretim, satış ve yeni teknolojilerin verilerini üye firmalar üzerinden toplayıp değerlendirerek kamuoyu ile paylaşan İSKİD her yıl gerçekleştirdiği Basın toplantısını bu yıl pandemi şartları sebebiyle internet üzerinden herkese açık olarak gerçekleştirecek.


Dizayn Grup Bayi Toplantısı ve Elitepipe Ürün Lansmanını Gerçekleştirdi

35.Yılını başarıyla geride bırakan Dizayn Grup, Conrad İstanbul Bosphorus’ da gerçekleştirdiği bayi toplantısı ve Elitepipe ürün lansmanın’da 2021 yılındaki girişim ve yeni hedeflerini sektör ile paylaştı.


DemirDöküm müşteri memnuniyetinde ve satış sonrası hizmetlerde referans noktası olacak

DemirDöküm’ün geleneksel olarak düzenlediği Yetkili Servisler Toplantısı, bu yıl “Dahası DemirDöküm” temasıyla dijital ortamda canlı yayın formatında gerçekleştirildi. Toplantıda 2020 yılı iş sonuçları, 2021 yılı hedefleri ve şirketin satış sonrası hizmetler kapsamında hayata geçirdiği çalışmalar DemirDöküm üst düzey yöneticileri tarafından değerlendirildi. Organizasyona Türkiye’nin dört bir yanından 250’ye yakın yetkili servis katıldı.


ODE Yalıtım'dan 100 Milyon Liralık Yatırım Atağı

Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketi ODE Yalıtım, R-Flex elastomerik kauçuk köpüğü ısı yalıtım malzemesinde 100 milyon TL’lik yatırım için düğmeye bastı. Eskişehir’deki üretim kampüsünde 20 bin metrekare kapalı alanda kurulacak yeni üretim tesisi ile birlikte elastomerik kauçuk köpüğü kapasitesini dört kat artıracak olan ODE Yalıtım, bu yatırımla Çin ile Almanya arasındaki coğrafyada en büyük üretici konumuna gelecek. Yeni üretim tesisinde 150 kişiye istihdam sağlayacaklarını söyleyen ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, “Son teknolojileri kullanacağımız tesisimizde elastomerik kauçuk köpüğündeki katma değerli tüm ürün gruplarını üretip ihraç ederek, ülke ekonomisine katkımızı sürdüreceğiz” dedi.


Türk İklimlendirme Sektörü Birleşik Krallık’ta Etkinliğini Artırıyor

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), Birleşik Krallık ile Türkiye’nin yaptığı serbest ticari anlaşması (STA) sonrası Birleşik Krallık’a düzenlediği dijital ticari heyet organizasyonunu toplam 361 görüşme ile tamamladı.


AKUT 25. Yılı’nda Büyük Marmara Depremini gündeme taşıyor

Ülkemizin ilk arama kurtarma sivil toplum kuruluşu AKUT Arama Kurtarma Derneği, 25. Kuruluş Yılı’nı kutluyor. Dernek bu kapsamda, AB Türkiye Büyükelçisi Nikolaus MEYER-LANDRUT’un onur konuğu olduğu, beklenen İstanbul Depremi ana konulu bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına ayrıca, başta BM Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu “INSARAG”, Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü “DgEcho” ve arama kurtarmanın AB’si kabul edilen “ECPP” olmak üzere birçok kurum ve ünlü isim görüntülü kutlama mesajlarıyla katıldı. Etkinliğe ayrıca, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Birinci Müsteşarı, Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölümü Başkanı Angel Gutierrez Hidalgo da katıldı.


İnşaat Malzemeleri Sektörü İyileşiyor

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi şubat ayı sonuçlarına göre, pandemi kısıtlamalarına ve sert mevsim koşullarına rağmen inşaat malzemeleri sanayisinde faaliyetlerdeki yükselişle birlikte erken bir geri dönüş yaşandı. Aşılamada olumlu gelişmelerin yanı sıra, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda talebin kuvvetlenmesi sonucu beklentilerde de son dönemlerin en yüksek iyileşmesi gerçekleşti.


“Mavi ile yeşili bir araya getiren şehirler hayal değil”

Mimarlık ve inşaat süreçlerinin çevresel etkilerini masaya yatırmak ve yeni çözüm önerileri sunmak amacıyla hazırlanan online konferans serisi Yeşil Rapido 2021’in ikinci oturumu 22 Mart Pazartesi günü online olarak gerçekleşecek. ‘Nefes Alan Bir Dünya için Tasarım’ temasıyla düzenlenecek olan konferans, ulusal ve uluslararası birçok isme ev sahipliği yapacak, mimari ve tasarım dünyasının temsilcilerini ağırlayacak.


HepaBooster ile klima sisteminizi COVID-19’a karşı korumaya alın

⦁ ASHRAE önerilerine göre geliştirilen HepaBooster, mevcut sirkülasyon hava sistemlerinin Hepa filtre teknolojisi ile hijyen açısından yükseltilmesine ve bağımsız hava filtreleme cihazı olarak da tek başına çözüm sunar.


Yüzeylerde virüs ve bakteri oluşumunu engelleyen yeni teknoloji: Kaleguard Defence

Kalebodur, bakteriler ve özellikle de Covid-19 gibi zararlı virüsler üzerindeki etkinliği klinik testlerle onaylanmış yeni bir yüzey koruma teknolojisi geliştirdi. Yeni çağın hijyen teknolojisine sahip Nano Gümüş İyonların kullanıldığı, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı Kaleguard Defence teknolojisi, gözle görünmeyen tehlikeli mikroorganizmaların gelişip çoğalmalarını engelleyerek, yaşam alanlarında uzun süreli hijyen sağlıyor.


Ses yalıtımlı ev al komşunla iyi geçin

Pandemi sürecinde evlerde daha fazla vakit geçirilmesi nedeniyle, binalarda gürültüye karşı duyarlılığın yükseldiğini belirten İZODER Başkanı Levent Gökçe, “İZODER danışma hattını arayıp komşu gürültüsünü engellemek için ses yalıtımı konusunda bilgi almak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Ses yalıtımının öneminin daha iyi anlaşıldığı bu dönemde, ‘Ev alma komşu al’ sözünü, ‘Ses yalıtımlı ev al komşunla iyi geçin’ şeklinde uyarlayabiliriz. Eviniz ne kadar kullanışlı olursa olsun, gürültü sorununuz varsa konforlu bir yaşam sürmeniz mümkün değil” dedi.


Cvsair, Pandemide Krizden Çıktı, İhracatta Rekor Kırdı

Türkiye'nin havalandırma markası Cvsair güvencesi ile üretilen 'Aircleaner' havalandırma cihazları, pandemi sürecinde Toplumsal Yaşam Kalitesini artırdı. Aircleaner cihazları bu dönemde, ülke sınırlarını aştı; Avrupa, Uzakdoğu, Ortadoğu ve Afrika'da 40 ülkeye ihraç edildi.


2020’yi başarıyla tamamlayan Vaillant 2021’e de güçlü girdi

Vaillant Türkiye, her yıl yetkili satıcıları ile bir araya geldiği geleneksel İş Ortakları Toplantısı’nı bu yıl koronavirüs sebebiyle dijital platformlar üzerinden gerçekleştirdi. “Farklısın Farkında mısın?” sloganı ile düzenlenen toplantıya Türkiye genelindeki tüm Vaillant Türkiye yetkili satıcıları ile Vaillant Türkiye çalışanlarından oluşan 355 kişi katılım gösterdi. Vaillant Group Türkiye CEO’su Alper Avdel, Vaillant Group Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erol Kayaoğlu, Vaillant Group Türkiye Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Atan, Vaillant Türkiye Pazarlama Direktörü Hazım Bumin ve Vaillant Türkiye Satış Direktörü Fatih Aylı’nın katılımıyla düzenlenen toplantıda Vaillant Türkiye’nin pandemi nedeniyle zorlu geçen 2020 yılında, yenilikçi bakış açısı ve dijitalleşmeye yönelik yatırımları sayesinde elde ettiği başarılar aktarılarak 2021 hedefleri açıklandı.


2021’de Güneş Enerjisine 40 Milyon Dolarlık Proje Hedefi

Dünya’daki ve Türkiye’deki enerji ihtiyacı gün geçtikçe artış göstermeye devam ediyor. Son yıllardaki teknolojik gelişmelerle beraber, güneş enerjisi sistemlerinin evlerde kullanımı da yaygınlaşıyor. Bu kapsamda, TEİAŞ’ın açıkladığı verilere göre 2021 yılı şubat ayı itibariyle güneş enerjisinin, üretilen toplam elektrik enerjisi içindeki payı yüzde 3,39 oldu. Kurulu gücün, toplam elektrik enerjisi içindeki payı ise yüzde 7,03 olarak gerçekleşti. Ayrıca veriler, 2021 şubat ayında üretilen enerjinin toplam elektrik enerjisi içindeki payının 2020’nin aynı ayına oranla yüzde 2,44’ten yüzde 4,09’a yükseldiğini ortaya koydu. Bu kapsamda, 2020’de güneş enerjisine 3 milyon euroluk yatırım yapan Evcil Solar’ın, 2021 yılında 40 milyon dolarlık proje hedefi bulunuyor.


Isı Pompası Teknolojileri, Uygulama Örnekleri, Türkiye Ve Avrupadaki Güncel Gelişmeler

İSKİD Salgın Dönemiyle başladığı webinarlarla bilgilendirmeye devam ediyor. İSKİD bünyesinde oluşturulan komisyonların organize ettiği webinarlar, sektör profesyonellerini bilgilendiriyor. İSKİD Isı Pompası Komisyonu tarafından organize edilen "Isı Pompası Teknolojileri, Uygulama Örnekleri, Türkiye Ve Avrupadaki Güncel Gelişmeler" webinarı 17 Mart saat 14'te Zoom üzerinden gerçekleştirilecek.


Su sorunu 2030'dan itibaren krize dönüşecek

Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak gelişen kuraklık, tüm dünyada etkisini artırıyor. Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan rapora göre, dünyada 50’den fazla ülkede 500 kent 2050 yılında su kıtlığı yaşayacak. Türkiye de gelecek 30 yıl içerisinde dünya su krizinden etkilenecek ülkeler arasında yer alıyor. Raporda 2016 yılından itibaren İstanbul’un kişi başına düşen su miktarının 1.700 metreküpün altına düşmesi nedeniyle su stresi yaşadığı belirtilirken, 2030 yılından itibaren su stresinin su krizine dönüşeceği uyarısı yapılıyor. 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında suyun ve enerjinin verimli kullanımı için acil tasarruf önlemlerine başlanması gerektiğini vurgulayan Wilo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Ürek, ülkemiz için tek sorunun barajlardaki yetersiz su olmadığını belirterek NASA tarafından açıklanan Türkiye’nin yer altı suları haritasındaki endişe verici sonuçlara dikkat çekti. Wilo Grup olarak dünya genelinde 100 milyon insanın temiz suya erişimini sağlama hedefleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Ürek, su teminine yönelik yeni kaynaklar ve yöntemler kullanmaya olanak veren ve optimize edilebilen akıllı pompalar ve yüksek verimli sistemler geliştirdiklerini açıkladı.


İlave adımlarla istihdamı yurtdışında artırmaya hazırız

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün Ekonomi Reformu Paketi hakkında değerlendirmelerde bulundu.


Toplu Yaşam Alanları ve Endüstriyel Tesislere Etkili Soğutma: LG Chiller

LG, Chiller Soğutucu Grubu altında, büyük binalar ve tesisler için etkin soğutma sağlamak üzere tasarlanan ideal, güçlü, enerji verimli ve düşük maliyetli hava soğutma çözümleri sunuyor. Dünyanın dört bir yanında toplu yaşam, ofis, kamu binaları, AVM ve kültürel etkinlik merkezleri LG Chiller ile iklimlendiriliyor.


2020’yi üretimde yüzde 9,1 büyüme ile tamamlayan inşaat malzemeleri sanayisinin ülkemize katkısı daha da artacak

Türkiye İMSAD’ın geleneksel hale gelen ‘Gündem Buluşmaları’nın 41’incisi, '2020’de Ne Oldu? 2021’de Sektörü Neler Bekliyor?’ başlığı altında düzenlendi. Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “İnşaat malzemeleri sanayisi olarak, yatırımlarımız, ticari faaliyetlerimiz ve yarattığımız istihdamla, ithalatın 3 misli ihracatımızla, ülkemiz ekonomisine kazandırdığımız cari fazlayla kritik bir rol üstleniyoruz. 2020 yılını üretimde yüzde 9,1 büyüme ile tamamlayan sektörümüzün, ülkemize katkısının daha da artacağına inanıyoruz” dedi. Pandemiden çıkışın (Pandexit) konuşulduğu toplantının konuşmacısı Dr. Can Fuat Gürlesel, dünya inşaat sektöründe yüzde 4,1 büyüme beklentisi olduğunu belirterek, Türkiye inşaat malzemeleri sanayisinin bu yıl ihracatta önemli bir artış yakalayabileceğine dikkat çekti.


Zorlu Enerji rüzgâr enerji kapasitesini artırıyor

Zorlu Enerji, jeotermalden güneşe, rüzgârdan elektrikli otomobil şarj istasyonuna kadar geniş bir yelpazede faaliyetlerini sürdürüyor ve yatırımlarını geliştirmeye devam ediyor. Zorlu Enerji, 135 MW kurulu güce sahip Gökçedağ Rüzgâr Enerji Santrali’nin kurulu gücünü 15,6 MW’lık ek kapasite artışına imkan verecek şekilde 150,6 MW’a yükseltmek üzere üretim lisansını yeniledi.


Yeni 112 Çağrı Merkezi Binasına Mitsubishi Heavy Konforu

Form MHI Klima Sistemleri, üstün teknolojili ürünleriyle yapıların iklimlendirme sistemlerine değer katmaya devam ediyor. Son olarak İstanbul Eyüp’de inşa edilen 112 Acil Çağrı Merkezi Hizmet Binası’nın iklimlendirme ihtiyacına, Mitsubishi Heavy VRF sistemleriyle çözüm ortağı oldu.


Bosch Termoteknoloji’den Bosch kombi sahiplerine kazandıran kampanya

İklimlendirme sektörünün öncü markalarından Bosch Termoteknoloji, Instagram hesabında 12 Mart – 12 Nisan tarihleri arasında yapacağı “Bosch Kombi Tavsiye Kampanyası” ile Bosch kombi sahiplerine kazandırmayı hedefliyor.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayan Tarihi Koruma ve Restorasyonda Çalışamayacak

Üstyapı, Altyapı, Su, Çevre, Gıda, Enerji konularında etkili ve kalıcı projeler geliştirmek için faaliyet gösteren Yeryüzü Mühendisleri Derneği, Tarihi Koruma ve Restorasyon alanında hizmet veren bireylere, Avrupa Birliği onaylı mesleki yeterlilik standartlarına uygun donanımlı elemanlara sertifika vermek amacı ile “KURAM Mesleki Sınav Merkezi” projesini hayata geçiriyor.


Isıtma ve Soğutmada EHP Sistemi

Evlerden fabrikalara, yollardan seracılığa kadar birçok alanda ısıtma ve soğutma sistemleri büyük rol oynuyor. Özellikle ısıtma sistemlerinde enerji tasarrufu sağlanmasına yönelik yıllardır süregelen araştırmalarda en büyük kazanımı sağlayan Enover Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, stratejik maden boru nano teknolojiyle buluşturdukları EHP teknolojisi ile birçok ısıtma ve soğutma sisteminde devrim yarattıklarını aktarıyor.


İnşaat malzemeleri sanayisi 2021’e sınırlı bir ihracat artışı ile başladı

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Ocak 2021 sonuçlarına göre, inşaat malzemeleri sanayisi yeni yıla sınırlı bir ihracat artışı ile başladı. İhracat 2021 yılı ocak ayında geçen yılın ocak ayına göre yüzde 3,7 artarak 1,82 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. İhracat ortalama birim fiyatı ise 2020 yılı ocak ayında 0,37 dolar/kg iken 2021 yılı ocak ayında 0,43 dolara yükseldi.


Liderler, değişen dünyayı konuşmak üzere Yeşil İş Zirvesi’nde buluşuyor

YEŞİL İŞ 2021, 8. yılında 7-8 Nisan tarihlerinde farklı sektörlerden tüm paydaşları online olarak bir araya getirecek. Zirvede, ‘Değişimin Yeni Paradigmaları’ temasıyla pandemi sonrası öne çıkan küresel trendler değerlendirilecek.


Mekanik Tesisat Tasarımcıları A’dan Z’ye İklimlendirmeyi Anlatıyor-2

Bosch Termoteknik, sektörün tecrübeli profesyonelleri ile hazırladığı iklimlendirmenin el kitabı niteliğinde video serisinin ikinci videosunu yayınladı. Hamit Mutlu, “Endüstriyel yapılarda enerji verimliliği fırsatları ve mekanik sistem çözümleri” konusunda bilgiler verdi.


Mitsubishi Electric Bir Asırdır Bilimin Işığında İleri Teknolojiler Geliştiriyor

100 yıldır evden uzaya kadar birçok farklı faaliyet alanında öncü teknolojiler geliştiren Mitsubishi Electric, 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası dolayısıyla inovatif teknolojilerini paylaştı. Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu; bir asırdır dünya genelinde her türlü soruna karşı çağın ötesinde, insana ve çevreye dost, ileri teknolojiler geliştirmeye devam ettiklerini söyleyerek son yıllarda hayata geçirilen öncü çalışmalardan örnekler verdi.


DemirDöküm 2021 yılı hedeflerini ‘Liderler Zirvesi’nde belirledi

DemirDöküm’ün yetkili satıcıları ve satış noktaları için geleneksel olarak düzenlediği "Liderler Zirvesi", bu yıl dijital ortamda canlı yayın formatında gerçekleştirildi. Teknolojinin desteğiyle pandemiye rağmen mesafeleri ortadan kaldıran DemirDöküm, “Dahası DemirDöküm” temasıyla düzenlenen organizasyonda 2020 yılı iş sonuçları ve 2021 yılı hedeflerini değerlendirdi.


GES Yatırımlarında Amortisman Süreleri Kısaldı

Fosil yakıtlar bakımından dezavantajlı olan Türkiye’nin ışınım değeri ve aktif rüzgar potansiyeli bakımından Avrupa’dan daha avantajlı olduğunu ifade eden Üçay Grup CEO’su Turan Şakacı, yenilenebilir enerji yatırımları hakkında önemli bilgiler paylaştı. Büyük yapıların atıl durumdaki çatılarına dikkat çeken Şakacı, fabrika ve otel gibi büyük yapıların kendi enerjisini üretebileceğinin altını çizdi ve ekledi: “Dünyada GES ekipmanları üretimi arttı ve metrekare başına üretim verimliliği oldukça yükseldi. Bu sebeple amortisman süreleri 10 yıldan 4-5 yıla düştü.”


1 milyon 499 bin konut satıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi, Ocak 2021 konut piyasası verilerini yayımladı. Verilere göre, İstanbul'da 2020 yılında konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 11,5 artarak 265 bine ulaştı. İstanbul harici illerde toplam konut satışları ise 1 milyon 234 bine ulaştı.


Türkiye İMSAD Başkanı Tayfun Küçükoğlu: “Bu olağanüstü dönemde yeteneklerimizi proaktif bir yapıya dönüştürmemiz gerekiyor”

İnşaat malzemeleri sektörünün çatı örgütü Türkiye İMSAD’ın yılda iki kez düzenlediği, 2021 yılının ilk Üye Dernekler Toplantısı 22 üye derneğin katılımıyla online olarak yapıldı. Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, pandemi nedeniyle olağanüstü bir döneme girildiğini belirterek, “Bu süreçte sektör olarak yeteneklerimizi son derece değişken, çabuk karar alan ve proaktif bir yapıya dönüştürmemiz gerekiyor” dedi.


Özbekistan’da Form Rüzgârı

Ar-Ge ve yerli üretime yaptığı yatırımlarla endüstriyel tesislerin ihtiyaçlarına verimli çözümler sunan Form Endüstri Tesisleri, Özbekistan’da bulunan MS Barer Textile ve Fergana Global Textile fabrikalarının yangın güvenliği, doğal havalandırma ve gün ışığı aydınlatma ihtiyaçlarını son teknoloji ürünleriyle karşılayacak.


Yapı Fuarı – TurkeyBuild Istanbul 6 – 9 Nisan tarihlerinde 43’üncü kez kapılarını açmaya hazırlanıyor

06 – 09 Nisan 2021 tarihlerinde düzenlenecek 43. Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbul, sektörde bilgi alışverişini sağlama ve inovasyonu teşvik etmenin yanı sıra sektörün; kamu, özel sektör ve akademik boyutları arasında etkileşim kurmayı sağlayarak, yeni fikirlerin tanıtımı için iş geliştirmeye yönelik etkinliklerle dolu, verimli bir platform sağlıyor. Sektörün trendlerinin belirleneceği, en son yapı teknolojilerinin ve ürünlerinin tanıtılacağı Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbul, bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Mimari Ustalık Sınıfları etkinliğiyle inşaat sektörünün nabzını tutmaya devam edecek.


Klimayla yüksek enerji tasarruflu ve sağlıklı iklimlendirme mümkün

Mitsubishi Electric’in teknoloji, tasarım ve üretimde mükemmelliğe işaret eden Mitsubishi Electric Quality anlayışıyla ürettiği ürünleri uzun yıllar boyunca sorunsuz çalışıyor ve deneyimleyenler en iyi seçim olduğunu teyit ediyor. Mitsubishi Electric Klima Sistemleri Ürün Müdürü Caner Güçer; ileri teknolojiye sahip iklimlendirme sistemleriyle yüksek düzeyde enerji verimliliği sağladıklarını söyleyerek mekânların tasarruflu ısıtılması ya da soğutulmasının mümkün olduğunu vurguladı ve artan sağlık endişeleri nedeniyle klimalardaki filtrelerin önemine dikkat çekti.


Dünyayı kurtarmak için 20 yılımız var

Ülkemizdeki yapı sektörünün çevre duyarlılığı konusunda gelişimine destek olmak amacıyla düzenlenen Yeşil Rapido 2021’in ilk oturumu online olarak gerçekleştirildi. Architecture 2030 CEO’su Edward Mazria’nın açılış konuşmasıyla başlayan konferansta; sıfır karbonlu binalar, sağlıklı ve doğal yapı malzemeleri, mimaride sağlığa etki eden gürültü, hava ve aydınlatma üçgeni konularına dikkat çekildi. Architecture 2030 CEO’su Edward Mazria, “Dünyanın geleceği için sıfır karbonlu yapılar inşa etmek zorundayız. Çünkü dünyamızı kurtarmak için 20 yılımız var. Bu noktada birinci adım planlama ve tasarım, ikinci adım ise yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı. Bu adımlar ile sıfır karbonlu ve enerji verimliliği sağlayan yapılar inşa etmek mümkün. Verimli yapı malzemeleri, doğru elektrifikasyon ve yenilebilir enerji yaklaşımıyla daha güzel bir gelecek inşa edebiliriz ve dünyamızı kurtarabiliriz”


ACademi Eğitim Platformu,İklimlendirme Sektörünün Gelişimine Katkı Sağlamaya Devam Ediyor

Alarko Carrier’ın eğitim ve yetkinlik kazandırma platformu ACademi Eğitim Platformu (Alarko Carrier Academi), geleneksel eğitimlerinin yanı sıra dijital ortamda zaman ve mekân bağımsız online eğitim imkanlarıyla sektör çalışanlarının mesleki ve kurumsal gelişimini destekliyor.


Halkbank, Yeniden Mitsubishi Heavy Dedi

Form MHI Klima Sistemleri, kurumsal şirketlere etkin iklimlendirme çözümleri sunmaya devam ediyor. Form MHI Klima Sistemleri, 2020 yılının ardından 2021’de de Halkbank’ın Split Klima Temin ve Montaj ihalesini kazandı.


Sürdürülebilir Geleceği Tasarlamaya davetlisiniz

Son bir yıldır yaşanan pandemi sebebiyle bu seneki konsepti “Pandemi ile Değişen Yaşam Alanları” olarak belirlenen, bu yıl yedincisi düzenlenen, “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışması, 23 Mayıs’a kadar yenilikçi, işlevsel, ekonomik ve esnek çözümler içeren tasarımları bekliyor. Bugüne kadar 100 binden fazla öğrencinin hayatına dokunan yarışmada dereceye girecek öğrenciler, para ödülünün yanı sıra, Rönesans Holding bünyesindeki Pusula programı için mülakata katılma şansına da sahip olacak.


Kentsel Dönüşüm Enerji Tasarrufu İçin Fırsattır

Enerji tasarrufu için en hızlı hareketin binalar özelinde başlatılması gerekliliğini ifade eden Yüksek Mimar, Pasif Ev Tasarımcısı ve Danışmanı ZeroBuild Türkiye Genel Sekreteri Yasemin Somuncu ile İnşaat Yüksek Mühendisi ve ZeroBuild Türkiye İnşaat Mühendisleri Ağı Lideri Ilgaz Doğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın olası bir depremde can kayıplarını önlemek amacıyla gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm çalışmalarının aynı zamanda enerji kazanımı için önemli bir fırsat sunduğuna dikkat çekti.


Friterm Yeni Ufuklara Doğru Gidiyor

Friterm uluslararası alanda yeni ufuklar açacak yeni işbirliği gerçekleştirdi. Isı Değiştiriciler alanında 60 yılldır faaliyet gösteren Fransız firması D'Hondt Thermal Solutions ile ortak şirket kurdu.


Bir Çağ Kapandı, Bir Çağ Açıldı. Dijital Çağa Başlamak ve Yaşamak…

SOSİAD Yön. Kur. Bşk. Turgay KARAKUŞ Değerli sektör paydaşlarımız, bilindiği üzere bir pandemi ile patlak veren ve dünyayı sanki bilim kurgu filmlerindeki gibi bir senaryo ile saran bir durumun içerisindeyiz. Bu durum ciddiyetini milyonlarca insanın hayatını kaybetmesi ile tescilledi. Bu durumdan ötürü çok üzgün ve tedirginiz. Covid-19 virüsünün bir an önce bitmesi ve dünyanın normalleşmesi şu sıralar en büyük arzumuz. Umuyoruz bu durum daha fazla insanın hayatına mal olmadan son bulur.


Yavru Vatanda FORM Rüzgarı

Sektörünün öncü firmalarından Form Şirketler Grubu, zengin ürün gamıyla farklı fonksiyonlardaki yapılara özel iklimlendirme çözümleri sunmaya devam ediyor. Ülkemizde birçok başarılı referansa sahip olan Form, KKTC’de üç büyük projeye imza attı. Lefkoşa Acil Durum Hastanesi, Ercan Uluslararası Havalimanı ve Merit Otel iklimlendirmede tercihlerini Form’dan yana yaptılar.


Kentsel dönüşüm sürecine bütüncül yaklaşımla bakmalıyız

'1-7 Mart Deprem Haftası’ dolayısıyla açıklamada bulunan GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, Türkiye’nin deprem kuşağında bulunduğunu belirterek, “Ülkemizde depreme hazırlıklı olmak amacıyla hayata geçirilen kentsel dönüşüm sürecine riskli yapı stokunun yıkılıp yeniden yapılması olarak değil, ekonomik, sosyolojik, insani boyutları da düşünerek bütüncül bir yaklaşımla bakmamız gerekiyor” dedi.


İSİB’ten Serbest Ticaret Anlaşması Sonrası Büyük Britanya’ya Dijital Ticari Heyet Organizasyonu

2021 yılına girmeden önce 2,74 trilyon dolarlık Gayri Safi Yurt İçi Hasılası ile dünyanın altıncı büyük ekonomisi olan Birleşik Krallık ile Türkiye’nin yaptığı serbest ticari anlaşması (STA) yeni dönemin kapılarını açtı. İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği de (İSİB) STA sonrası Büyük Britanya’ya 08-19 Mart 2021 tarihleri arasında dijital ticari heyet organizasyonu düzenliyor. Büyük Britanya Dijital Ticari Heyet organizasyonuna Türkiye’den 40 firma katılacak. Organizasyonuna katılan firmalar ısıtma, soğutma, tesisat, havalandırma ve klima ürün grupları ile heyete iştirak edecek. Büyük Britanya Dijital Ticari Heyet Organizasyonu, 08 Mart 2021 tarihinde TİM Başkanı İsmail Gülle, Türkiye Cumhuriyeti Londra Ticaret Baş Müşaviri Tarık Sönmez, İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, İSİB Denetim Kurulu Üyesi ve Heyet Başkanı Cem Savcı ile heyet katılımcısı firmaların temsilcilerinin katılacağı bir bilgilendirme toplantısı ile başlayacak.


Baymak’ta dijital dönüşüm için üst düzey atama

Baymak’ın Dijital Dönüşüm Kıdemli Müdürü Derya Günsel oldu. Günsel yeni görevinde Baymak’ın dijital dönüşüm stratejilerinin geliştirilmesinde kilit rol üstlenecek.


Güneş Enerjisine Yatırım Zamanı

Gelişen solar teknolojilerin fabrika ve büyük tesislere kendi elektriğini üretme imkanı sunduğunu belirten ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi Genel Koordinatörü İlgin Eray, minimum 25 yıl kullanılan sistemlerin 5 senede kendi maliyetlerini çıkardığını söyledi. İşletmeler için elektriğin önemli bir gider olduğunun altını çizen Eray, bazı sektörlere özel teşvikler ve güneş enerji santralleri hakkında önemli bilgiler paylaştı.


Bosch Termoteknik'ten yeni elektrikli konvektör ısıtıcı HC 4000

Isıtma ürün gamına yeni eklenen elektrikli konvektör ısıtıcı; 1500, 2000 ve 2500 W olmak üzere 3 farklı ısıtma kapasitesi seçeneği sunuyor. Devrilme emniyeti ve otomatik kapatma özellikleriyle güvenli kullanım sunan ısıtıcı, duvara montaj veya zemine konumlandırma imkânıyla her ortamda kullanılabiliyor.


Dijital Fabrikalar ve Robotların Geleceği

Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Bizel, “Dijital Fabrikalar ve Robotların Ruhu” sunumuyla robotların geleceğinden bahsederken, Ürün Yönetimi ve Pazarlama PLC Ürün Takım Lideri Merve Sarıhan ile Ürün Yönetimi ve Pazarlama Takımı Servo ve Hareket Kontrol Ürünleri Takım Lideri Ali Can Kıbrıslı “Titreşim Bastırma Kontrolü” başlıklı canlı demo sunumlarıyla Mitsubishi Electric’in güncel teknolojilerini tanıttılar.


Kız Çocuklarının Geleceğine Yatırım

Form Şirketler Grubu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği iş birliğiyle “Anadolu’da Bir Kızım Var Öğretmen Olacak” projesi kapsamında lise öğrenimi boyunca 60 kız öğrenciyi destekliyor.


ZeroBuild Türkiye’21 için Hazırlıklar Başladı

Tüm paydaşlara bir yol haritası sunabilmenin ötesinde ülkemizin sahip olduğu mimarlık-mühendislik-malzeme-inşaat bilgisi ve üretim-sanayi kabiliyetleri ile Sıfır Enerji Binalar’a ulaşmanın aslında hiç de zor olmadığının ortaya konulacağı ZeroBuild Türkiye’21 bu yıl tüm paydaşlara “Right Now, GO!” - Hemen Şimdi, Harekete Geç! diyecek.


İnşaat malzemeleri sanayisi üretimi artırdı, 2020 yılını yüzde 9,1 büyüme ile kapattı

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Şubat 2021 Sektör Raporu’na göre, inşaat malzemeleri sanayi üretimi aralık ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,1 büyüdü. Böylece 2020’nin son çeyreğinde üretim, 2019’un son çeyreğine göre yüzde 19 oranında arttı. İnşaat malzemeleri sanayi üretimi 2020 yılını ise 2019 yılına göre yüzde 9,1 büyüyerek kapattı.


Yenilenebilir Enerjiye Odaklanıyoruz

2021 yılında özellikle yenilenebilir enerji üzerine çalışmalar gerçekleştireceklerini ifade eden REHAU Türkiye Ülke Müdürü Murat Sarımaden, ayrıca komşu ülke ve coğrafyalarda REHAU Türkiye’nin gücünü ortaya koyacaklarını belirtti.


HVAC sistemleri için yaratıcı çözümler sunan CoolAutomation şimdi Türkiye'de!

CoolAutomation Türkiye Yetkilisi Meyzi Mazalto: "CoolAutomation, herhangi bir HVAC iklimlendirme sisteminin basit ve güvenilir bir şekilde IoT sistemlerine entegre edilmesini sağlayan ürünler tasarlıyor."


Evinize uygun yerden ısıtma türünü seçin

Doğru kullanıldığı takdirde yerden ısıtmanın verimli bir ısınma yöntemi olduğunu ifade eden REHAU Bina Çözümleri Teknik Bölümü Müdürü Ferhat Saraç, “Sizin ve eviniz için doğru çözüm konusunda size rehberlik edebilecek bir yerden ısıtma tesisatçısı ile görüşmeniz en iyisidir” dedi.


“Deprem kuşağında bulunan ülkemizde eski-yeni tüm binalarda su yalıtımı uygulamasının yapılması hayati önem taşıyor

Yatılım sektörünün çatı örgütü İZODER'in Yönetim Kurulu Başkanı Levent Gökçe, '1-7 Mart Deprem Haftası' kapsamında yaptığı açıklamada, depreme karşı güvenli yapılara sahip olmak için binaların su yalıtımı ile korunması gerektiğini belirterek, “Deprem kuşağında bulunan ülkemizde eski-yeni tüm binalarda su yalıtımı uygulamasının yapılması hayati önem taşıyor” dedi.


Türkiye İMSAD Başkanı Tayfun Küçükoğlu: “Depreme karşı mücadelede ihtiyacımız, ortak bilincimizi geliştirerek ritmimizi yükseltmektir”

‘1-7 Mart Deprem Haftası’ dolayısıyla açıklamada bulunan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “Türkiye’nin tüm şehirlerinde depreme karşı güvenli yapılara kavuşmak için kentsel dönüşümü hızlandırmalı, binaları yenileme ve güçlendirme çözümlerini iyi değerlendirmeliyiz. Mevcut durum ülkemizin, sektörümüzün gelişmişlik seviyesiyle daha uyumlu hale gelmeli. Bu işi gerçekleştirmek için dünya çapında geçerli yeteneklere sahibiz. İhtiyacımız, ortak bilincimizi geliştirerek ritmimizi yükseltmektir” dedi.


COVID 19 Perspektifinde Biyolojik Kirliliğe Karşı Mekanik Tesisatın Rolü: Bugün ve Yarın

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin düzenlediği “COVID 19 PERSPEKTİFİNDE BİYOLOJİK KİRLİLİĞE KARŞI MEKANİK TESİSATIN ROLÜ: BUGÜN ve YARIN” temalı çevirim içi Atölye Çalışması, 6-7 Mart 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek.


Mimarlık ve yapı sektörünün profesyonelleri online olarak bir araya geliyor

Daha yaşanabilir kentler ve sağlıklı yapılı çevreler tasarlamanın önemini sürdürülebilirlik çerçevesinde ele alan Yeşil Rapido Konferans serisi, bu yıl “Nefes Alan Bir Dünya İçin Tasarım” temasıyla online olarak hayata geçiyor. Ülkemizdeki yapı sektörünün çevre duyarlılığı konusunda gelişimine destek olmak amacıyla gerçekleşecek olan organizasyon; 3 Mart, 22 Mart ve 14 Nisan 2021 tarihlerinde üç ayrı oturumla ücretsiz olarak takip edilebilecek. Konferanslara katılım için yesilrapido.com üzerinden kayıt yapılabilir.


Elektrik üretiminin geleceği yeşil enerjide

Küresel ölçekte yenilenebilir kaynaklardan sağlanan elektrik üretimi 2020’de bir önceki yıla göre 340 TWh artışla toplamda 2 bin 805 TWh’ye ulaşarak tüm kaynakları geride bıraktı. Yenilenebilir enerji üretiminde 732,3 TWh ile Çin lider konumdayken, ABD 489,8 TWh’le ikinci, Almanya 224,1 TWh ile üçüncü, Hindistan 134,9 TWh ile dördüncü ve Japonya 121,2 TWh ile beşinci sırada yer alıyor. Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme sitesi encazip.com kurucusu Çağada Kırım’ın verdiği bilgiye göre; yeşil enerji bakımından önemli bir potansiyele sahip Türkiye ise geçen yıl toplamda 45,3 TWh elektrik üretimini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşıladı. Böylece, Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki büyüme oranı yüzde 20 seviyesinde gerçekleşti.


Buderus’tan yüksek verimlilik sağlayan oda kumandaları hakkında ipuçları

Buderus, kombilerini daha verimli kullanmak ve oda kumandası almak isteyen kullanıcılara dikkat edilmesi gereken noktaları açıklıyor. Kombiler, oda kumandalarıyla beraber kullanıldığında yüksek verimlilik sağlanır. Oda kumandaları; mekanın sıcaklığını kullanıcının ayarladığı derecede sabit tutmak için kombiyi optimum sürede çalıştırır. Böylece elektrik ve gaz faturalarında tasarruf sağlanır ve konfor artar. Oda kumandası kullanılmayan kombilerde ısıtılacak olan mekânda ortam sıcaklığını ölçen bir cihaz bulunmadığı için tesisat, gidiş-dönüş suyu sıcaklığını referans alarak çalışır.


Akıllı yapılara, akıllı çözümler

Günümüzde enerji maliyetlerinin düşürülmesinde alternatif kaynakların kullanımı, A veya A+ elektrikli ürünlerinlerin tercih edilmesi gibi seçenekler üzerinde durulurken; binalarda ısı kayıplarının en aza indirilmesi için çatıdan, cepheye, pencereden zemine kadar yalıtımın önemine dikkat çekiliyor. Akıllı Binalar da enerji verimliliği sistemleri ile giderek önem kazanıyor. GF Hakan Plastik yetkilileri bu nedenle Akıllı Binalar için yerden ısıtma sistemleri kullanımının enerji tasarrufu açısından daha avantajlı sistemler olduğunu vurguluyorlar. Isı pompası ve güneş enerjisi gibi alternatif ısıtma sistemleri ile uyumlu olan GF Yerden Isıtma Sistemi ile farklı ekipmana ihtiyaç duyulmaksızın ısınmanın sağlanabildiğini belirtiyorlar.


İklimlendirme Sektörünün 2020 Yılı Toplam İhracatı 4.6 Milyar $ Olarak Açıklandı

2020 yılı Aralık ayında bir önceki yıl Aralık ayı ihracatına oranla %25,2 artış görüldü. 2020 yılı Ocak- Aralık ayları arasında iklimlendirme sanayi sektörünün toplam ihracatı 4.6 milyar dolar olarak açıklandı.


İSKİD Salgın Sürecinde Geliştirilen Ürün ve Teknolojileri Anlattı

Tüm dünyada pek çok sektörü derinden etkileyen pandemi süreci, üzerinden geçen bir yılın sonunda gündemin öncelikli konusu olmaya devam ediyor. Pandemi ile birlikte iç hava kalitesinin de her zamankinden fazla ön plana çıktığı bu süreçte, iklimlendirme sektöründeki gelişmeler oldukça yakından takip ediliyor. İklimlendirme sektörünün gelişmesi ve uluslararası rekabette öne geçmesi yönünde sektör adına faaliyetler yürüten İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği İSKİD, Covid-19 sürecinde iklimlendirme sektörünün yaşadığı değişim ve dönüşümü uzmanlarla birlikte ele aldı. İSKİD üye firmalarından AFS, Arçelik, Beko ve General Filter Havak ve Form Şirketler Grubu’nun sponsorluğunda gerçekleşen “Covid-19 ve Diğer Hastalıklara Karşı İklimlendirme Sektöründe Çözümler ve Yeni Teknolojiler” konulu webinar, sektörün önde gelen isimlerini bir araya getirdi.


1. Online Türkiye İç Tesisat Zirvesi Programı Açıklandı

Gastechnics Dergisi ve GAZBİR-GAZMER iş birliği, 12 doğal gaz dağıtım şirketinin desteği ve 8 derneğin katkıları ile düzenlenen 1. Online Türkiye İç Tesisat Zirvesi'nin programı açıklandı.


Tasarruf finansman şirketleri için kanun teklifi kabul edildi

Finansman şirketlerinin faizsiz konut ve taşıt edindirme denetimini içeren kanun teklifi TBMM'de kabul edildi. Yasa ile faizsiz, peşinatsız ev ve taşıt edindiren tasarruf finansman şirketlerinin asgari sermaye tutarı 100 milyon TL olacak. Ayrıca BDDK'ye standart ve sınırlamalar getirme yetkisi verilecek. Teklifin yasalaşması durumunda, ilgili şirketlerin bir ay içinde yeni kanuna uyumlanmaları, altı ay içinde de sermaye şartını yerine getirmeleri gerekiyor.


Bodrum'un Enerjisi Güneşten

Üçay Grup, yenilenebilir enerjinin daha verimli kullanılmasını hedefleyen konseptiyle oluşturduğu Üçay Mühendislik Pro’nun ilk şubesini Bodrum’da açtı. Firmanın hedefi güneşli gün sayısı ve enerji tüketimi yüksek olan turizm bölgelerinde, yenilenebilir enerji kaynaklarından maksimum düzeyde faydalanmak.


Garanti BBVA “Bireysel Çevreci Bina Yalıtımı” alışveriş kredisi için İzocam’la işbirliği yaptı

Garanti BBVA, Bireysel Çatı Güneş Enerjisi Sistemi (GES) ürününün ardından Bireysel Çevreci Bina Yalıtımı ürününü de hizmete sundu. Yalıtım ile enerji tasarrufu bilincini yayma ve bu sayede sürdürülebilir yapılar oluşturma misyonu ile hareket eden İzocam ile iş birliği yapan Garanti BBVA, müşterilerine sunduğu kolay, hızlı ve sorunsuz alışveriş kredisi süreciyle yalıtım yatırımlarını kolaylaştırarak İzocam kalitesi ile binalardaki enerji verimliliğinin artmasına katkıda bulunuyor.


Mekanik Tesisat Tasarımcıları A’dan Z’ye İklimlendirmeyi Anlatıyor

İklimlendirme sektörünün öncü firmalarından Bosch Termoteknik, sektörün tecrübeli profesyonelleri ile hazırladığı iklimlendirmenin el kitabı niteliğinde video serisinin ilk videosunu yayınladı.


LG CeilingFan ile Daha Yumuşak ve Doğal Serinlik, Daha Geniş Hava Akışı

Yaz, kış fark etmeksizin klimalar tüm yaşam alanlarımızda yerlerini almaya başladı, yazın sağladıkları serinlik, kışları ise kolayca ısıtmasıyla tüketicilerin favori ürünleri arasında yer aldı. Şimdi LG, yaz aylarında serinlik sağlayacak, verdiği doğal serinlikle kullanıcıların konforunu üst düzeye taşıyacak LG CeilingFan’ı sunuyor. Mobil cihaz uygulaması ThinQ ile uzaktan kontrol edilebilen LG CeilingFan, güçlü motoru ve eşsiz tasarıma sahip kanatlarıyla üstün hava akış kalitesi sağlıyor, kullanıcılara serin bir ormanda oturuyormuş hissi veriyor.


İSKİD üyelerinin pandemide geliştirdiği ürün ve tekonolojiler webinarda ele alınacak

Tüm dünyada pek çok sektörü derinden etkileyen pandemi süreci, üzerinden geçen 1 yılın sonunda gündemin öncelikli konusu olmaya devam ediyor. Pandemiyle birlikte iç hava kalitesinin de her zamankinden fazla ön plana çıktığı bu süreçte, iklimlendirme sektöründeki gelişmeler oldukça yakından takip ediliyor. İklimlendirme sektörünün gelişmesi ve uluslararası rekabette öne geçmesi yönünde sektör adına faaliyetler yürüten İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği İSKİD, Covid-19 sürecinde iklimlendirme sektörünün yaşadığı değişim ve dönüşümü uzmanlarla birlikte ele alıyor. 23 Şubat Salı günü saat 14.00’te İSKİD üye firmalarından AFS, Arçelik, Beko ve General Filter Havak, Form Şirketler Grubu sponsorluğunda gerçekleşecek “Covid-19 ve Diğer Hastalıklara Karşı İklimlendirme Sektöründe Çözümler ve Yeni Teknolojiler” konulu webinar etkinliği, sektörün önde gelen isimlerini bir araya getirecek.


Vaillant Group Türkiye teknik eğitim faaliyetleri pandemi koşullarına uygun bir şekilde devam ediyor

Vaillant Group Türkiye, 2020 yılında pandemi koşullarına uygun bir şekilde eğitim çalışmalarına hız kesmeden devam etti. Vaillant Group Türkiye, yüz yüze ve online eğitimlerle 2020 yılında toplam 3768 iş ortağına ulaştı.Vaillant Group Türkiye çatısı altında Teknik ve Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen eğitim programı kapsamında Vaillant, DemirDöküm ve Protherm markaları özelinde eğitimler düzenlendi. Yıl boyunca devam eden eğitim programı çoğunlukla online platformlarda düzenlenirken pandemi koşullarına uygun şekilde yüz yüze yapılan eğitimlerde ise başta Vaillant Group Eğitim Merkezi olmak üzere Ankara’dan Bursa’ya, Mersin’den İzmir’e kadar birçok farklı ildeki iş ortaklarının katılımı gerçekleşti. Vaillant ve Protherm markalarında online platformlar üzerinden ve ayrıca Adana, İzmir, Denizli, Ankara, Bursa, Balıkesir illerinde yüz yüze düzenlenen toplam 96 eğitim seansında 1920 kişiye ulaşıldı. DemirDöküm markasında online platformlar ve Balıkesir, İzmir, Ankara, Mersin, Kocaeli illerinde yerinde düzenlenen toplam 84 eğitim seansında ise 1848 kişiye bilgi aktarımında bulunuldu.


VakıfBank’tan çevre dostu yeşil ev kredisi

VakıfBank, sürdürülebilir bankacılık çalışmalarına devam ediyor. Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile yakın zamanda 200 milyon Euro’luk 'Yeşil Konut Kredi’ anlaşması imzalayan VakıfBank, bu kapsamda ‘Yeşil Konut Kredisi’ kampanyası başlatıyor.


Baymak’ta “stratejik” atama

Baymak’ta Stratejik Pazarlama Müdürlüğüne Ece Salihoğlu getirildi. Kasım 2017’den bu yana Baymak’ta pazarlama ve marka alanında başarılı çalışmalara imza atan Salihoğlu, yeni görevinde Baymak ve BDR Thermea Group’un diğer marka stratejilerinin belirlenmesinde ve pazarlama faaliyetlerinin koordinasyonunda kilit rol üstlenecek.


REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Ocak Ayı Sonuçları Açıklandı

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Ocak 2021 sonuçları açıklandı. Endekse göre ocak ayında fiyatlar, bir önceki aya göre %0.25, geçen yılın aynı dönemine göre ise %7.08 oranında arttı. Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, peşinat kullanım oranının %51.22’ye yükseldiği ocak ayında markalı konut satışlarının %34.55’i bitmiş, %65.45’i bitmemiş konut stoklarından gerçekleşti. Kamuoyunda ‘markalı projeler’ olarak adlandırılan, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ sonuçlarına göre; ocak ayında, bir önceki aya göre %0.25, geçen yılın aynı dönemine göre %7.08 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %104.30 oranında nominal artış gerçekleşti.


Yabancıların Türkiye’de gayrimenkule ilgisi artıyor

Yabancılar, koronaya rağmen Türkiye’den konut almaya devam ediyor. TÜİK verilerine göre Ocak ayında yabancılara yapılan konut satışı 2 bin 675 oldu. Yabancıların en çok konut aldığı iller arasındaki ilk sırayı ise bin 380 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u 462 konut satışıyla Antalya, 179 konut satışıyla Ankara, 131 konut satışı ile Mersin ve 75 konut satışı ile Bursa izledi. Ocak ayında Türkiye’de en çok konut alanlar ise 459 konut ile İranlılar, 385 konutla Iraklılar, 260 konutla Ruslar, 168 konutla Afganlar, 88 konutla Yemenliler oldu.


Bosch Termoteknik profesyonelleri tasarruf için yoğuşmalı kombileri anlattı

Isıtma soğutma sektörünün öncü markalarından Bosch Termoteknik, yoğuşmalı kombilerin diğer kombilerden temel farklarını açıkladı. Kombiler arasındaki en temel fark; yoğuşmalı kombilerin konvansiyonel kombilerin işletim esnasında atmosfere attığı su buharının sahip olduğu enerjiyi de kullanabilmesi. Atık gazın içinde bulunan ve ısı transferiyle sıcaklığı düşen su buharı, sıvı faza dönüşerek yoğuşur. Yoğuşmalı kombiler adını bu yoğuşma işleminden alır. Eski kombilerde atık gazın sahip olduğu kullanılmayan enerji, yoğuşmalı kombilerde kullanılarak radyatörleri ısıtan tesisat suyuna aktarılır. Böylece aynı birim yakıttan daha fazla yararlanılır ve doğalgaz faturalarında tasarruf sağlanır.


Yıllık Bakım ve Temizlik İhtiyaci Olmayan Nano Teknolojik Petekler

Kombilerin derecesi yüksek olmasına rağmen tüketiciler ısınamıyor. Isınamama problemleri araştırıldığında ise standart peteklerin her yıl ihtiyaç duyduğu temizlik ve bakım gerçeği ile karşılaşılıyor. Tasarruflu ve verimli ısınarak bir kışı geçirmenin yolunun nano teknolojiye sahip peteklerden geçtiğini aktaran Enover Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, yıllık bakım ve temizlik gerektirmeyen EHP’li peteklerle bunun mümkün olduğunu belirtiyor.


Yurtdışında 100 bin Türk işçi hedefini Ortadoğu ve Afrika ile yakalarız

Açıklanan proje tutarı 5,2 trilyon dolara ulaşan Ortadoğu ve Afrika pazarları, Türk müteahhitler için büyük potansiyel taşıyor. En büyük pazarların Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Nijerya olması beklenirken, en büyük müşterinin Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu olması öngörülüyor. Bölgedeki yeni gelişme ve projeler doğrultusunda sektör için açılımlar sağlamak üzere çalışan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından düzenlenen video konferansta konuşan Middle East Economic Digest (MEED) Araştırma Direktörü Edward James, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde başarılı olmanın yolunun finansmanı da beraberinde getirmekten geçtiğini ifade ederek, “Türk müteahhitlerin pazardaki itibarı çok iyi. Kaliteli işler yapıyorlar. Bazı ülkeler Türk müteahhitleri çekmek istiyor” dedi. TMB Bakanı Mithat Yenigün de diplomatik sorunlarda iyileşme ve finansman imkanlarında gelişme halinde sektörün Ortadoğu ve Afrika’da öne çıkan 5,2 trilyon dolarlık pazardan büyük pay alabileceğini, bu çerçevede yurtdışında 100 bin Türk işgücü istihdamı hedefini de gerçekleştirebileceğini belirtti.


Hager Group, 2020 yılını 2.2 milyar Euro ciro ile kapattı

Enerji dağıtım, bina otomasyonu, kablo yönetimi ve enerji verimliliği faaliyet gösteren Hager Group, yıllık cirosunu bir önceki yıla göre 100 milyon Euro artırarak 2020 yılını 2.2 milyar Euro ciro ile kapattı. 2021 yılında enerji ölçüm cihazları ve akıllı bina otomasyonuna odaklanacak, globalde yüzde 10 büyümeyi hedefliyor.


Tek Dış Ünite ile Tüm Odalarda Klima Konforu

LG Multi Split Klimalar, tek bir dış ünite ile beş ayrı iç üniteyi ısıtıp soğutabiliyor. İster ev, ister iş yeri için olsun, LG Multi Split Klima kullanıcıları konfor ve şıklığın yanı sıra, kullanım kolaylığı ve mekandan tasarruf sağlıyor, enerji verimli ve sürdürülebilir bir iklimlendirme çözümü ile ihtiyaçlarını karşılıyorlar.


İnşaat malzemeleri sanayisi 2020’de miktar olarak tüm zamanların en yüksek ihracatını gerçekleştirdi

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Aralık 2020 sonuçlarında, inşaat malzemeleri sektörünün 2020 yılı ihracat ve dış ticaret performansı da ortaya çıktı. Covid-19 salgını tüm küresel ticarette yıkıcı etkiler yaratırken, inşaat malzemeleri sanayisi ihracatı, yılı sadece yüzde 1,5 kayıpla ve en az hasarla kapattı. 2020 yılını değer olarak yüzde 1,5 gerilemeye rağmen 21,16 milyar dolar ihracatla tamamlayan inşaat malzemeleri sanayisi, miktar olarak ise yüzde 16,2 artışla tüm zamanların en yüksek ihracatını gerçekleştirdi.


Buderus’tan Verimli Isınma İpuçları

Yüksek verimli ve kullanıcı dostu ürünler üreten Buderus, daha verimli ısınmanın ilk ve en önemli faktörünün doğru oda sıcaklığı olduğunun altını çiziyor. İdeal oda sıcaklıkları oturma odalarında 20-22°C iken yatak odalarında ise 18-20°C arasında belirlenmiştir. Verimli ısınma için ideal oda sıcaklığı 21°C olup, konfor şartı kişiden kişiye değişmektedir. Oda sıcaklığını 1°C daha düşük ayarlamak farklı lokasyonlara göre değişiklik göstermekle beraber, %8 ile %12 arasında yakıt tasarrufu sağlar.


Türk İklimlendirme Sektörü Özbekistan’da Ticari Hedeflerini Yükseltiyor

Türk İklimlendirme Sektörü, 2021 yılının ilk sanal ticari heyet organizasyonunu Özbekistan’a yaptı. İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) 26-28 Ocak 2021 tarihleri arasında Özbekistan’a düzenlediği sanal ticari heyet organizasyonunu 263 adet iş görüşmesi ile tamamladı.


Bosch Termoteknoloji’den kolay kullanım ipuçları

“Müşteri odaklı yaklaşım” ilkesini destekleyen çalışmalarına devam eden Bosch Termoteknoloji, bu ilke kapsamında 2019 yılında başlattığı “Bilinçli müşteri, Bilinçli tüketim” projesi ile YouTube kanalında farklı içeriklere yer veriyor. Bosch Termoteknoloji profesyonelleri tarafından ürün özellikleri ve kolay kullanım ipuçları anlatılan videolar ile kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak hedefleniyor.


Kapalı alanlarda sağlıklı ve temiz hava ancak doğru havalandırma ile sağlanabilir

Systemair HSK, hayata geçirdiği “Taze Hava Akımı” isimli kamuoyu bilgilendirme kampanyası kapsamında kapalı alanlarda sağlıklı ve temiz havanın ancak doğru havalandırma ile sağlanabileceğine dikkat çekiyor. Şirket, bilinçlendirme çalışmaları doğrultusunda son olarak Taze Hava Akımı webinar dizisine başladı. İlki Systemair HSK Genel Müdürü Ayça Eroğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen “Hava ve İklimin Geleceği” isimli webinara Afet Yönetimi ve Meteoroloji Profesörü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile Çevre ve Doğa Programları Yapımcısı Güven İslamoğlu katıldı. Etkinlikte küresel iklim değişikliğinin çevre ve sağlığa etkisi ile pandemi döneminde taze havanın önemi gibi konular masaya yatırıldı.


Merkezi İklimlendirmede Yüksek Teknolojili Çözüm: Clivet Santrifüj Chiller

55 yılı aşkın tecrübesi ve güçlü iş ortaklıklarıyla iklimlendirme sektörünün öncü firması Form, Clivet soğutma grupları ile merkezi iklimlendirme ihtiyaçlarına verimli ve işlevsel çözümler sunuyor. Clivet Santrifüj Kompresörlü Soğutma Grupları, güçlü performansı ve verimliliğiyle fark yaratıyor.


Türk İklimlendirme Sektörü 2021 Yılı Ocak Ayında İhracatını Artıran 2. Büyük Sektör Oldu

Türk İklimlendirme Sektörü, 2021 yılının Ocak ayında yaptığı 401,2 Milyon dolarlık ihracat ile ihracatını artıran 2. büyük sektör oldu. 2020 Ocak ayından bu yılın Ocak ayına göre yüzde 11’lik bir ihracat artışı yakalayan Türk İklimlendirme Sektörü, Aralık 2020’de kırdığı tüm zamanların ihracat rekorunu Ocak 2021’de istikrarlı bir düzeye oturttu.


Dizayn ödüllü Bosch Condens 7000i W

Bosch Condens 7000i W yoğuşmalı kombi, üstün teknolojisiyle sunduğu 24 Kw 30 Kw kapasitesiteleri ve titanyum cam ön panele sahip tasarımı ile evlere hem estetik katıyor hem de, 36 desibel ses seviyesiyle konfor sunuyor. %93 verimlilik sağlayan Condens 7000i W, doğalgaz faturalarınızdan da tasarruf etmenize de imkan sağlıyor.


Fosil Yakıt Kullanmadan da Isınmak Mümkün

LG Therma V Monobloc Isı Pompası, fosil yakıt kullanmadan kaliteli, verimli ve düşük maliyetli ısınma sağlıyor. Dış havadan emilen doğal enerji kullanan Therma V, CO2 emisyonunu yüksek oranda azaltıyor. Betonarme ya da kerpiç, kent ya da kırsal fark etmeksizin her yerde her tür yapıya uygun olan Therma V Monobloc, bu özelliği ile çevre dostu ısınma ve sıcak su sağlıyor. LG Therma V, yaz aylarında da soğutma ihtiyacını karşılayarak yine enerji tasarrufuna katkıda bulunuyor. LG’nin yenilikçi ve çevre dostu R32 soğutucuya sahip ısıtma sistemi THERMA V Monobloc da en çevre dostu ürünler arasında gösteriliyor.


Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisinin Öncüsü Zorlu Enerji

Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki öncülerinden olan Zorlu Enerji, Manisa'da bulunan Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali’ne entegre olarak güneş enerjisinden elektrik üretmek üzere “Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi” kuracak. Yenilenebilir üretim şekillerini bir araya getirerek oluşturulan, Türkiye’de birleşik (hibrit) enerji santrallerinin öncü örneklerinden biri olacak proje ile kaynakların daha etkin ve verimli kullanımına imkan sağlanacak.


Nefess’e Sağlık Bakanlığı Onaylı Laboratuvardan Tam Not

Form’un %100 yerli Antiviral Hava Temizleyici cihazı NEFFES, Sağlık Bakanlığı onaylı, Ege Üniversitesi’ne bağlı akredite test firmasının yaptığı “havadaki bakteri dezenfeksiyon” testlerinden tam not aldı. UV-C ultraviyole sterilizasyon teknolojisi ile havada uzun süre asılı kalan virüs ve bakterileri yok eden NEFFES, iç ortamlarda sağlıklı bir atmosfer yaratılmasını sağlıyor. Solunum yoluyla bulaşan hastalıkların yayılmasına karşı mücadelede etkili bir çözüm olma yolunda ilerleyen NEFFES, NFS400 ve NFS1000 modelleriyle ofis, okul, kreş, muayenehane, hastane, eczane, restoran, kuaför, mağaza, market, otel ve ev gibi farklı amaçlara yönelik iç mekanlarda kullanılabiliyor.


Baymak 2020 yılında %30 büyüyerek ciroda 1 milyar TL’yi aştı

Baymak, pandemiye rağmen kombi, klima, ısı pompası ve tüm diğer ürünlerinde adetsel büyümesini sürdürdü. 2020 yıl sonu itibarıyla 1 milyar TL ciro hedefini aşan Baymak, geçen yılı yüzde 30 büyüme ile tamamladı. Şirket, 2021 yılında da yüzde 30 büyüme hedefliyor.


Bosch Partner Program’dan 3 Kat Puan Kampanyası

Üyelerine sağladığı avantajlarla sektörünün iddialı sadakat kulüplerinden biri olan Bosch Partner Program, Türkiye genelinde başlattığı 3 kat puan kampanyası ile yeni yıla başladı. Bosch Partner Program üyeleri, 1 Ocak – 31 Mart tarihleri arasında devreye alımını gerçekleştirdikleri Bosch Condens 2200i W modelinin 20 ve 24 kW kapasiteleri, Condens 2300i W ve Condens 2500 W kombileri için 3 kat puan kazanma şansı yakalayacaklar.


İnşaat malzemeleri sanayisi 2020 yılını üretim ve ihracatta hızlı büyüme ile kapattı

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Ocak 2021 Sektör Raporu’na göre, 2020 yılının kasım ayında bir önceki yılın kasım ayına göre inşaat malzemeleri sanayisinin üretimi yüzde 15,8, ihracatı ise yüzde 13 arttı. Kasım ayında 2,06 milyar dolar seviyesine ulaşan inşaat malzemeleri ihracatıyla, değer olarak 2020 yılının en yüksek aylık ihracatı gerçekleşti.


Mitsubishi Electric Turkey Klima Sistemleri Üretim A.Ş. Ege’de Sektörünün İhracat Yıldızı Oldu

Mitsubishi Electric Turkey Klima Sistemleri Üretim A.Ş., Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde iklimlendirme sektöründeki 905 firma içinden 2020 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren firma olarak “Ege Bölgesi İklimlendirme Sektörü İhracat Yıldızı” ödülüne lâyık görüldü. Ev tipi klimaların geliştirilmesi ve üretimi için Manisa’da kurduğu fabrikasında 2017 yılı sonunda üretime başlayan firma, Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory konseptiyle tasarlanan tesiste yüksek teknolojili ve çevreye dost ürünler üretiyor.


LG ARTCOOL Klima ile Kış Aylarında Doğal Sıcaklık

Uzaktan yönetilmesi, sessiz çalışması ve enerji tasarruflu olması ile öne çıkan LG ARTCOOL Klimalar, iyonlaştırma özelliğiyle doğanın tam içinden gelmişcesine temiz bir hava sunuyor.


Çevre dostu şofben Baymak BH 12 konfordan ödün vermiyor

Baymak’ın 3 yıl garantili yeni şofbeni, üstün emniyet sistemi ve 12 litrelik kapasitesiyle sıcak su keyfini farklı bir boyuta taşıyor.


Bosch Termoteknoloji’den doğalgaz tasarrufu için ipuçları

Isıtma-soğutma sektörünün öncü markalarından Bosch Termoteknoloji, ısıtma sistemlerinin daha verimli kullanımı için dikkat edilmesi gereken noktaları açıklıyor. Soğukların kendini iyice hissettirdiği şu günlerde kullanıcılar, ısıtma sistemlerini daha verimli kullanırken aynı zamanda maksimum yakıt tasarrufu da sağlamak istiyor. Bosch Termoteknoloji, doğalgaz tasarrufu için en önemli noktaların yetkili servisler tarafından cihazlarda periyodik bakım yapılması ve oda sıcaklığı ayarının bilinçli uygulanması olduğunu vurguluyor.


Daha Düşük Doğal Gaz Faturası İçin 5 Etkili Adım

Konutlarda verimli ve tasarruflu ısınmanın önünde çeşitli engeller bulunuyor. Bu engellerin başında da eski teknolojili standart petek kullanımının ve ısı kaybına neden olan faktörlerin yer aldığını belirten Enover Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, daha düşük doğal gaz faturası için alınması gereken önlemleri sıralıyor.


Buderus’tan Avantajlı Ek Garanti Kampanyası

Buderus, son kullanıcıların ısıtma sistemlerinden daha fazla verim almalarını ve kombilerinin performansını geleceğe taşıyabilmeleri için 2021 yılı ek garanti kampanyasını hayata geçirdi.


Orta Doğu ve Afrika yurtdışı müteahhitlikte pandemiye aşı olacak

Türkiye Müteahhitler Birliği, 2021 yılının ilk İnşaat Sektörü Analizi Raporu’nu yayınladı. Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde 2021 yılı ve sonrası için bilinen ve planlanan 5,4 trilyon dolar büyüklüğünde projenin olduğuna dikkat çekilen raporda, Türk müteahhitlerinin bu projelerden pay alabilmesi için finansman temini ve yapıcı diplomasiye ihtiyaç olduğu vurgulandı.


Isınmada Çevre Dostu Çözüm: LG Therma V Isı Pompası

Her türlü yapıya uyan, yüksek verimli ve düşük maliyetli bir ısınma çözümü olan LG Therma V Isı Pompası, çevre dostu özellikleriyle de ön plana çıkıyor. Ağırlıklı olarak havadan emilen doğal enerji ile çalışan LG Therma V, yağ veya gaz boylerlerine kıyasla CO2 emisyonunu önemli ölçüde azaltıyor. Therma V, bu özelliğiyle de çevreyi korumak isteyen herkesin favorisi oluyor.


Pimtaş Plastik Yatırıma Devam ediyor

Pimtaş Yönetim Kurulu Başkanı Şamil Tahmaz: Pimtaş Plastik olarak yükselen teknolojiye ayak uydurmak, daha rekabetçi kaliteli ve çevreci ürünler üretmek için Ar-Ge çalışmalarımızı üniversiteler ile birlikte yürütüyoruz. Pimarge yeni ürün geliştirilmesi ve mevcut ürünlerin iyileştirilmesi noktasında değer yaratmaya devam ediyor.


Geleceğin yeşil enerji uzmanları meslek kolejinden yetişecek

Smart Energy ile Özel Adem Ceylan Final Meslek Teknik Koleji, geleceğin yeşil enerji uzmanlarını yetiştirmek için işbirliğine gitti. Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren kolejin “Yenilenebilir Enerji” bölümünde eğitim gören gençler, “ara eleman” değil, “aranan eleman” olarak sektöre kazandırılacak.


Yapay zekâ destekli, çevre dostu Legendera klima

Mitsubishi Electric, yeni yılda yüksek enerji tasarruflu, yapay zekâ destekli Legendera serisini sunuyor. Mitsubishi Electric’in Legendera serisi klimaları; mekân analizini üçüncü boyuta taşıyan “3D i-See Sensör” isimli yapay zekâ teknolojisi, yüksek enerji verimliliği, gelişmiş filtre sistemi özelliklerinin yanı sıra iddialı tasarımı ve renkleriyle dikkat çekiyor. Kuzguni siyah, inci, duru beyazı ve yakut kırmızısı renk seçenekleri bulunan Legendera klimalar, yapay zekâ algoritmasıyla kişilerin mekân içinde en çok zaman geçirdikleri yerleri algılıyor, bu sayede az kullanılan alanları daha az serinleterek ya da ısıtarak maksimum konfor ve minimum enerji tüketimi sağlıyor.


Türk İklimlendirme Sektörü 2021’de 5 Milyar Dolar İhracatı Aşmayı Hedefliyor

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, Türk İklimlendirme sektörünün 2020 yılını pandemi sürecine rağmen 4,66 milyar dolar ihracat ile tamamladığını ifade ederek 2021 yılındaki hedeflerinin 5 Milyar doları aşmak olduğunu ifade etti. İSİB tarafından online şekilde yapılan basın toplantısında İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Şanal, Türk İklimlendirme Sektörünün 2020 yılı ihracat büyüklükleri ve gelişmeleri ile 2021 yılı hedefleri ve beklentilerini basın mensupları ile paylaştı.


Pimtaş Plastiğin Büyümesinin Tamamlayıcı Gücü Yatırımları

Son yıllarını yatırım yaparak geçiren Pimtaş Plastik, 2021 yılına da güçlü hedefler koydu. 2021 yılında üretim kapasitelerini yüzde 35, cirolarında yüzde 40 büyüme hedeflerken bu kapasite artışları ile birlikte de istihdam da yüzde 15 artış gerçekleştirmeyi hedefledi.


Tasarruflu Peteklerle 8 Milyar TL Kasamızda Kalacak

1 metreküp doğal gaz için konutlarda ortalama 182,6 kuruş ödeyen tüketiciler, ısınmak için günde yaklaşık 20 TL harcıyor. Konutlarda yıllık ortalama 15 milyar metreküp doğal gazın tüketildiğine ve bunun ekonomik değerinin 28 milyar lira olduğuna dikkat çeken Enover Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Malik Çağlar, geliştirdiği EHP teknolojisinin yer aldığı peteklerin kullanımıyla doğal gazdan %30,5’e varan oranda tasarruf sağlayarak, yılda ortalama 8 milyar TL’nin cebimizde kalacağına dikkat çekiyor.


Toshiba’nın Yeni VRF Serisine Japonya’da Yüksek Onur Ödülü

Toshiba Carrier, Japonya’da piyasaya yeni sürdüğü VRF Serisi ile Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Ödülü'nü almaya hak kazandı. Bakanlık ve Enerji Tasarrufu Merkezi (JEC) tarafından desteklenen ödül programı, şirketler ve eğitim kurumlarının yürüttüğü enerji tasarrufu çalışmalarını ödüllendirerek diğer kuruluşlara da rol model olmasını hedefliyor.


Yalıtımsız binalarda enerjinin %80’i ısıtma ve soğutmaya harcanıyor

Sürdürülebilir bir dünya için son yıllarda enerji verimliliği konusunda bireysel farkındalığın arttığına işaret eden Avrupa’nın mantolama markası Baumit, hayatımızı geçirdiğimiz konut ve iş yerlerimizde doğru ısı yalıtımı ile enerji tüketiminin yüzde 50 oranında azaltılabileceğine dikkat çekiyor. Binalarda yapılacak ısı yalıtımı ile iklim değişikliği ve küresel ısınmaya karşı mücadele edilirken tasarruf da ediliyor.


Enerji Geri Kazanım Sistemlerinin Önemi ve Faydaları

Kompresör tekniğinde sıkıştırma işlemi için kullanılan enerjinin yüzde 93’e yakın kısmının ısıya dönüştürülerek radyasyon yolu ile kaybedildiğini belirten Atlas Copco Kompresör Tekniği Ürün ve Pazarlama Uzmanı Erdem Enç, “İyi tasarlanmış bir enerji geri kazanım sistemi, kaybedilen bu enerjinin büyük bir kısmının geri kazanılmasını ve kullanılabilir bir enerjiye dönüşmesini sağlar."


Buderus Kombinin Ustası Yarışmasına İki Ödül Daha

Yılda bir defa Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği tarafından düzenlenen 12. Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nde Buderus; 2019 yılında gerçekleştirdiği Türkiye’nin En İyi Kombi Ustası projesiyle iki farklı kategoride ödül aldı. Doğrudan pazarlama kampanyalarının değerlendirildiği ve ticari etkinliği yüksek olan, ölçülebilir ve sonuç getiren başarılı pazarlama projelerinin ödüllendirildiği etkinlikte Buderus, Entegre Etkinlik Pazarlaması Kampanyası kategorisinde 1.’lik, Yarışma ve Festivaller kategorisinde 2.’lik ödülünün sahibi oldu.


ZEROBUILD FORUM’21 Fikir Önderleri ile “Harekete Geç” Demeye Hazırlanıyor

Yaşanılabilir bir dünya için enerji verimliliği ve enerji tasarrufu, ülkemiz ve dünyamız açısından büyük önem taşıyor. Enerjinin büyük kısmı ise binalar tarafından kullanılıyor. Tüketilen enerjinin önemli bir kısmının ithal edildiği, enerji tasarrufunun bizlere getireceği kazancın her geçen gün daha iyi anlaşıldığı ülkemizde, sadece binalarda kullanmak için her sene yaklaşık 15 milyar dolar enerji ithal ediliyor. Avrupa Birliği’nde 1 Ocak 2021 itibariyle zorunlu hale getirilen ‘Sıfır Enerji Binalar’a dönüşümün ülke gündemimizde yer alması için ilki 2020 yılının Eylül ayında gerçekleştirilen ZeroBuild Forum’un ikincisinin tarihi ve ana teması 11-18 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası’nda açıklandı. ZeroBuild Forum’21; 22-26 Eylül 2021 tarihinde “Right Now, GO! - Hemen Şimdi, Harekete Geç” sloganı ile gerçekleştirilecek.


Enerji tasarrufu için çevre dostu inovatif teknolojiler şart

Enerji verimli, çevreci, yenilikçi ürün ve hizmetleriyle sürdürülebilir bir dünya için çalışan Mitsubishi Electric, Enerji Tasarrufu Haftası’nda daha iyi bir gelecek için verimlilik sağlayacak değişimlerin önemini vurguladı. Daha İyisi İçin Değişim ve Çevre Felsefesi Eko Değişim doğrultusunda yol alarak dünya genelinde toplumların yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen Mitsubishi Electric, enerji verimliliği konusundaki çalışmalarını her geçen yıl artırıyor. Pandemiyle birlikte insanların çevreye dair farkındalıklarının arttığını söyleyen Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu, hafta kapsamında markanın enerji verimliliğine verdiği önemin yanı sıra çevre ile ilgili hedefleri konusunda bilgiler verdi.


Yanlış mühendisliğin bedelini vatandaşlar ödüyor

Doğalgaz faturalarınızın yüksek gelme nedeni yanlış kombi seçiminiz olabilir. Konu hakkında bilgi veren ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi Genel Koordinatörü İlgin Eray, “Türkiye’de yılda 1 milyon yeni kombi satılıyor. Yanlış mühendislik hesapları sebebiyle vatandaşlara ihtiyacın üstünde çalışan ve yüksek tüketime neden olan kombiler satılıyor. Bu da beraberinde fazla doğalgaz tüketimi getiriyor. Yanlış mühendisliğin bedeli faturaya yansıyor.” dedi ve doğru kombi seçiminin ipuçlarını anlattı.


Üretimde Yapay Zekâ ve Robot Teknolojilerinin Geleceği

Türkiye'de fabrika otomasyonu ve ileri robot teknolojileri alanında iddialı bir oyuncu olan Mitsubishi Electric, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen sosyal medya canlı yayınında öğrencilerle buluştu. Pandemiyle birlikte dijital etkinliklerini artıran Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Bizel, markanın ileri teknolojiye sahip yeni nesil ürün ve çözümleriyle üretimin dijitalleşmesine yaptığı katkıyı öğrencilerle paylaştı.


Kış Aylarında Klima ile Isınmak

Klima kullanımının yaz aylarıyla sınırlı olduğuna yönelik algı son yıllarda değişmeye başladı. Kış soğuklarında evlerini hızlıca ısıtmak isteyenler ya da kış aylarını daha yumuşak iklimli ve doğalgazı olmayan bölgelerde geçirenler ısınmak için de klimayı tercih ediyor. LG, kış aylarında evlerini ısıtırken, sağlıklı hava sağlamak isteyenlere LG DUALCOOL Klimaları öneriyor. LG DUALCOOL Klimalar sessiz çalışması, enerji tasarrufu sağlaması ve kullanıcılar evde yokken bile dışarıdan yönetilebilmesiyle öne çıkıyor.


Froumann'dan 2.5 milyon TL’lik Ar-Ge yatırımı

Froumann Profesyonel Hava Temizleme Sistemleri, SARS CoV-2 virüsünü filtreleyen cihaz geliştirdi. Avrupa’da lider olmak için çalışmalarını sürdüren marka, 120 milyon TL’lik ciro hedefliyor.


Wilo’dan temiz su temininde yenilikçi teknoloji

Kentsel nüfus oranının hızla artmasının yanı sıra özellikle son dönemlerde yaşanılan kuraklık nedeniyle temiz ve güvenilir içme suyu ihtiyacının karşılanması gün geçtikçe daha da önemli hale geliyor. İleri teknolojisi ile doğal kaynakları korumaya katkıda bulunan pompa sistemleri sektörünün öncüsü Wilo, içme suyuna uygunluk sertifikasına sahip yeni çok kademeli pompa serisi Medana CH1-L ile en önemli hayati ihtiyaçlardan biri olan temiz su temininde güvenilir çözümler sunuyor.


Wilo enerji tasarruflu ürünleriyle dünya kaynaklarını koruyor

Artan nüfus, küreselleşme, teknolojik gelişmeler, refah seviyesinin yükselmesi ve değişen tüketim alışkanlıkları gibi etkenler dünyanın enerji ihtiyacını hızla artırıyor. Kaynakların tükenmeye başlaması ekosistem dengesini olumsuz yönde etkiliyor. Bu bağlamda enerji tasarrufu kavramı üretimden tüketime, sanayi kuruluşlarından bireylerin günlük yaşam alışkanlıklarına kadar tüm alanlarda büyük önem taşıyor. Binalarda, endüstride ve altyapı uygulamalarında bulunan ısıtma, soğutma, havalandırma sistemlerinin yanı sıra su temini ve atık su uygulamalarında da kullanılan 10 bine yakın pompa sistemleri ürün çeşidiyle Wilo, enerji kaynaklarının korunmasına katkıda bulunuyor. Enerji Tasarrufu Haftası kapsamında açıklamada bulunan Wilo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Ürek, Wilo Grup olarak 100 milyon insanın temiz suya erişimini sağlama hedefleri doğrultusunda enerjiyi verimli kullanan akıllı ürün ve çözümler geliştirmek için Ar-Ge ve inovasyona çok fazla yatırım yaptıklarını vurguladı.


Yapı Sektörün 2021 performansını pandeminin seyri, para politikası ve reformlar belirleyecek

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Aralık 2020 Sektör Raporu’nda, inşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sanayisinin 2021 yılı performansını, pandeminin seyri, para politikası ve reformların belirleyeceği vurgulandı. Raporda, inşaat malzemeleri sanayi üretiminin ekim ayında bir önceki yılın ekim ayına göre yüzde 18,2 arttığı, bu yükselişte içeride mevcut inşaat işlerindeki canlanma ile özellikle dış pazarlardaki talep artışının etkili olduğu belirtildi.


Akfen Yenilenebilir Enerji 2020’de tamamı yerli kaynaklardan enerji üretimini %45 artırdı

Türkiye’de yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından üretim 2020 yılında rekor kırarken, Akfen Yenilenebilir Enerji’ye ait güneş, rüzgâr ve hidroelektrik santrallerindeki yıllık yeşil enerji üretimi geçen yıla göre yüzde 45 artışla 1.730 GWh’e çktı. 570 bin hanenin enerjisi Akfen santrallerinden karşılandı. Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Kayrıl Karabeyoğlu, 2020 yılında rüzgâr ve güneşteki hava şartlarının enerji üretimine uygunluğunun yanı sıra devreye aldıkları yeni yatırımlar ile önemli bir büyümeye imza attıklarını ifade etti.


Buderus uzmanlığının ürünü: Logamax plus GB122i

Buderus’un yeni nesil duvar tipi yoğuşmalı kombisi Logamax plus GB122i daha verimli, güvenli, estetik ve kompakt boyutları sayesinde en küçük yaşam alanlarına bile uyum sağlıyor. Logamax plus GB122i sınıfının en yüksek standartlarına sahip 1:10 geniş modülasyon aralığı ile ısıtma ihtiyacına uyacak şekilde kendini uyarlıyor ve bu sayede daha verimli çalışıyor. Logamax plus GB122i, 30 kW’a kadar sıcak kullanım suyu çıkışıyla evlerde her zaman yeterli sıcak suyun bulunmasını sağlıyor.


SARS CoV-2’nin Mutasyona Uğraması ve Bulaşıcılığının Artması Temiz Hava’nın Önemini Artırdı

SARS CoV-2 virüsü bilinen adıyla Coronavirus’ün mutasyona uğrayarak yüzde 70 daha hızlı bulaşma özelliği kazanmasıyla havalandırma ve hava filtrasyonunun önemi arttı. ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ve pek çok bilim kuruluşu havalandırma ve taşınabilir HEPA filtreli cihazların kullanımı ile hastalığın bulaşma riskinin azaltılabileceğini belirtiyor. Türkiye’de geliştirilen ve SARS Cov-2 virüsünü temizlediği kanıtlanan Profesyonel Hava Temizleme Sistemleri üreticisi FROUMANN markasının CEO’su Burak Yakupoğlu geliştirdikleri ürünün ortam havasını nefes hizasından çekerek üç aşamalı bir filtreleme siteminden geçirdiğini ve havadaki virüs yükünü azalttığını belirtti.


Elektrik motoru üretiminde hedef; Türkiye’yi dünyanın üretim üssü yapmak

Türk sanayisinin itici gücünü oluşturan elektrik motoru üretiminin yerli temsilcisi Gamak, 2020 yılını sürdürülebilir büyüme ve kalite yönetimi ile yurtiçi ve yurtdışı pazar payında reel bir artışla kapattı. Türkiye pazarı liderliğine sahip olan Gamak, önümüzdeki iki yıllık süre içerisinde ise ciro beklentisini iki katına çıkarmayı hedefliyor. Gamak küresel markalar GE (General Electric) ve Vestas ile rüzgâr türbin jeneratörlerinin üretimi konusunda çözüm ortaklığı yapıyor.


Farklı İklimlendirme İhtiyaçlarına Esnek Çözümler Mitsubishi Heavy PAC Serisinde

55 yıllık Form tecrübesi ve Japon Mitsubishi Heavy teknolojisinin birleşimiyle kurulan Form MHI Klima Sistemleri, üstün özelliklere sahip profesyonel seri split klimalar ile ofis, mağaza ve market gibi ticari alanların iklimlendirmesine değer katıyor. Verimliliği ve fonksiyonel özellikleriyle dikkat çeken Mitsubishi Heavy Profesyonel (PAC) serisi klimalar, ticari iklimlendirme alanına çok yönlü çözümler getiriyor.


Vaillant pandemi dönemindeki içerik yaklaşımını Content Marketing Summit’te anlattı

Vaillant Türkiye, 3. Content Marketing Summit’te, pandemi ile yeniden tasarlanan içeriklerini anlattı. Vaillant Türkiye Pazarlama Direktörü Hazım Bumin, “Vaillant olarak 140 yılı aşkın süredir tüm dünyada evlerde konforun simgesiyiz. Sunduğumuz içeriklerle bu zorlu dönemde de müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmaya, evlerindeki konforu sürdürmeye yönelik çalışmalara odaklandık” dedi.


DemirDöküm İsomiX ile akıllı ısınma dönemi başlıyor

İklimlendirme sektörünün öncü markalarından DemirDöküm, yoğuşmalı kombi ürün ailesini genişletmeye devam ediyor. Tüketicilerin beklentileri doğrultusunda ürün gamını geliştiren DemirDöküm, akıllı özelliklere sahip yeni kombisi İsomiX'i satışa sundu.


LG Therma V Isı Pompası Kış Soğuklarına Karşı

LG Therma V Isı Pompası, kış soğuklarının başladığı şu günlerde, ister kentte, ister kırsal alanda olsun, her türlü yapıya uygun, yüksek verimli, düşük maliyetli ve çevre dostu ısıtma sunuyor. Zahmetsiz ve kolay kurulumu ile öne çıkan LG Therma V, kullanıcıların sıcak su ihtiyacının yanı sıra, yazları soğutma ihtiyacını da karşılıyor.


LG Termosifon, Etkili Ve Çevre Dostu Performans

LG Electronics (LG), CES® 2021'de gelişmiş, enerji tasarrufu sağlayan Inverter Isı Pompalı Termosifon’unu sunuyor. CES İnovasyon Ödülü sahibi olan yeni model, elektrik tüketimini ve işletme maliyetlerini düşürürken, hızlı ve etkili su ısıtmayı destekleyen LG’nin ünlü DUAL Inverter Kompresörü tarafından destekleniyor. Dahası, oldukça verimli ve dayanıklı akıllı cihaz, evin içinden veya dışından rahat kontrol için LG ThinQ™ uygulamasıyla uyumlu.


11 Yıllık Ar-Ge Çalışmasının Sonucu Enerji Verimliliğinde Çağ Değiştirdi

Enerji verimliliği tüm dünyada gündem konularının ilk sırasında yer alıyor. Tasarruflu ısınmak için ise ülkeler ve şirketler bazında Ar-Ge çalışmalarına sınırsız kaynak ayrılıyor. Dünyada ısı transferi ve buna bağlı enerji verimliliğinde çağ değiştiren yeni bir teknolojiye sahip olan Enover Enerji, stratejik maden boru tamamen Ar-Ge’ye bağlı geliştirerek nano teknolojiyle buluşturduğu EHP teknolojisi ile enerji verimliliğinde oyunu değiştiriyor.


Türk İklimlendirme Sektöründen Kolombiya’ya İhracat Atağı

Türk İklimlendirme Sektörü, 2020 yılının son sanal ticari heyet organizasyonunu Kolombiya’ya yaptı. İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) 1-4 Aralık 2020 tarihleri arasında Kolombiya’ya düzenlediği sanal ticari heyet organizasyonunu 149 adet iş görüşmesi ile tamamladı. Kolombiya sanal ticaret heyetine ülkemizden 25 firma, Kolombiya’dan ise 34 farklı firma katılım sağlarken yapılan görüşmelerde ticari ilişkiler geliştirilmesine ve büyütülmesine yönelik pek çok konu firmalar arasında masaya yatırıldı.


5 kişinin bulunduğu odayı ortalama 59 dakikada bir havalandırmamız gerekiyor

Yeni COVID-19 tedbirleri, belirli gün ve saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulamasını beraberinde getirdi. İç hava kalitesi de, zamanımızın büyük bölümünü evde geçirdiğimiz bu süreçte üzerinde durulması gereken konuların başında geliyor. İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy, evde iç hava kalitesini yüksek tutmak için yapılması gerekenler hakkında önemli ipuçları verdi.


Isıtma sektörü Türkiye’de güçlü bir potansiyele sahip

DemirDöküm Satış Direktörü Ufuk Atan: "İklimlendirme sektörünün ürettiği ürünler herkes için temel bir ihtiyaç. Bu nedenle içinde bulunduğumuz Covid-19 salgını sürecinde ön plana çıkan “evlerde kalma, ısınma, havalandırma kalitesi ve hijyen ihtiyacı” gibi konular, sektörümüzün önemini bir kez daha ortaya koydu. Bu kapsamda tüketicilerimizin ürünlerimize daha kolay ulaşabilmeleri, ürünlerimizi seçebilmeleri, satın alabilmeleri ve pandemi döneminde gönül rahatlığıyla montajını yaptırıp kullanabilmeleri için altyapımızda önemli yenilikler yaparak bu alanda sektörümüz için öncü girişimleri hayata geçirdik."


Vaillant Pandemiye Rağmen Yüzde 50 Büyüyecek

Vaillant, pandeminin etkisiyle tüm dünyada zor bir sürecin yaşandığı 2020’de, müşteri memnuniyeti odaklı iş stratejisi, dijital altyapısı ve evlere tasarruf getiren yenilikçi ürünleriyle büyümeye devam etti. Pandemiye rağmen 2019’da elde ettiği büyümenin üzerine çıkan Vaillant Türkiye, bu yıl yüzde 50 büyüme bekliyor. Vaillant Türkiye’nin 2020 yılı performansının değerlendirildiği online basın toplantısında konuşan Vaillant Group Türkiye CEO’su Alper Avdel, “Vaillant Group Türkiye olarak tüm yatırımlarını sadece ana iş kollarına yapan, son derece odaklı bir grubuz. Gelecekle ilgili planlarımız içerisinde de sadece bu sektöre yatırım yapmak var. Amacımız; pazar payımızı ve üretim çeşitliliğini artırarak müşteri memnuniyetini üst seviyeye çıkarmak” dedi.


Hidrojen uyumlu kombi

Bosch Termoteknoloji Almanya’nın, dünyadaki tüm Bosch lokasyonlarının katılımıyla gerçekleştirdiği “Profesyoneller Anlatıyor” serisinin ilk yayınında izleyicilere Bosch’un öncelikle İngiltere’de piyasaya sunmayı planladığı yeşil enerji dostu hidrojen uyumlu kombisi anlatıldı.


İnşaat malzemeleri sanayi üretimi eylül ayında yüzde 19,7 arttı

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Kasım 2020 Sektör Raporu’na göre, inşaat malzemeleri sanayi üretimi eylül ayında geçen yılın eylül ayına göre yüzde 19,7 artış gösterdi. İnşaat sektörü ise son 8 çeyrek dönem boyunca küçüldükten sonra 2020 yılı üçüncü çeyreğinde yüzde 6,4 oranında büyüme gösterdi. İnşaat sektöründeki büyüme, inşaat malzemeleri sanayisini de olumlu etkiledi.


İSKİD, Makine Mühendisliği Öğrencileri ile Buluşmalarına Devam Ediyor

İSKİD Üniversite Sanayi İş birliği çalışmaları kapsamında, İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy ve Üniversite Sanayi İş Birliği ve Burs Komisyonu Başkanı Herman Haçaduryan, Yıldız Teknik Üniversitesi-Makine Mühendisliği Bölümü birinci sınıf öğrencilerinin “Makine Mühendisliğine Giriş” dersine konuk oldular.


Enerji Verimliliğinde İnovatif Ürünleriyle “Dünyayı Kurtaracak” Türk Girişimciler Aranıyor!

Schneider Electric, İnovasyon Zirvesi kapsamında, enerji verimliliği alanında yenilikçi ürün ve çözüm geliştiren, global pazarlara açılmayı ve girişim sermayelerine erişmeyi hedefleyen Türk girişimcilere “Solar Impulse Efficient Solution” sertifikasyon programına başvurmaları için çağrı yaptı!


Türkiye’nin Mühendis Kızları Seslerini Kendi Şarkılarıyla Duyuruyor

Kadınların, iş gücüne katılımının en düşük olduğu profesyonel alanlardan biri olan mühendislik alanında daha fazla yer almalarını sağlayarak, ekonomik ve sosyal güçlenmeye katkıda bulunmak amacıyla yürütülen Türkiye’nin Mühendis Kızları projesinin artık kendine özgü bir şarkısı var.


8 STK’dan ortak bildiri ‘Depreme Karşı Tekiz’

Türkiye’nin toplumsal belleğinde büyük kayıplar ve derin acılara yol açan depreme karşı 8 STK, 7 başlık altında oluşturulan ortak bir bildiri açıkladı. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) girişimiyle bir araya gelen Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TürkMMMB), Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ve Yapı Denetim Kuruluşları Birliği (YDKB) ‘Depreme Karşı Tekiz’ dedi.


İSİB'in yılın son sanal heyet organizasyonunu Kolombiya’ya

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) yılın son sanal heyet organizasyonunu 1-4 Aralık 2020 tarihleri arasında Kolombiya’ya düzenliyor.


İklimlendirme sektöründen genç mühendislere “Mesajınız Var”

İSKİD Üniversite Sanayi İş birliği çalışmaları kapsamında, sektörün duayenleri ile yapılan röportajlardan oluşan “İklimlendirme Sektöründen Genç Mühendislere MESAJINIZ VAR” kitabı, iklimlendirme sektörünü yaşayan ağızlardan anlatıyor. Kitapta profesyonellerin, mesleki tecrübelerinin yanı sıra yaşam öykülerinden de kesitler sunuluyor.


Tüketicilerin yüzde 85’i satış noktasından kombi satın almayı tercih ediyor

DemirDöküm, Türkiye genelinde kombi kullanım alışkanlıkları ve satın alma yolculuğuna ilişkin gerçekleştirdiği pazar araştırmasının bulgularını paylaştı. Tüketiciler kombilerini; bozulduğu, yeni eve taşındığı veya yüksek gelen doğal gaz faturalarına çözüm bulmak için değiştiriyor. Yeni kombi satın alma süreci 2 hafta ile 1 ay arasında değişirken, internette başlayan kombi araştırma süreci yüzde 85 oranında satış noktasında sona eriyor.


İklimlendirme sektörü ve ekonomi dünyasının önde gelen isimleri “İSKİD-İklimlendirme Trendleri” webinarında buluştu

Sağlığımıza doğrudan ya da dolaylı olarak etki eden iç hava kalitesi, zamanımızın büyük bölümünü kapalı mekanlarda geçirdiğimiz bugünlerde üzerinde durulması gereken önemli konuların başında geliyor. Türkiye iklimlendirme sektörünün, toplumun yaşam kalitesini artıran çalışmalarında, çevreyi gözeten, yenilikçi, güvenilir nitelikleriyle gelişmesi; sektörü yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da saygın ve öncü bir konuma taşımak vizyonuyla faaliyetlerini yürüten İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği İSKİD, iç hava kalitesi konusunu, güncel verileri ve merak edilenleri uzmanlarla birlikte ele aldı. İSKİD üyesi Arçelik ve Bomaksan firmaları sponsorluğunda 19 Kasım Perşembe günü gerçekleşen “İSKİD-İklimlendirme Trendleri” webinar etkinliği, sektörün önde gelen isimlerini bir araya getirdi. İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy, pandemi sürecinde toplum sağlığı açısından iklimlendirme ve havalandırma teknolojilerinin öneminin daha da arttığını söyledi. Prof. Dr. Emre Alkin, webinarda yaptığı konuşmada Covid-19’un Türk ve dünya ekonomisi üzerindeki etkilerini açıkladı.


Yaklaşan Su Krizinde Çözüm Yüksek Teknolojili Akıllı Kentler

Dünya genelinde küresel ısınmaya bağlı yaşanan şiddetli kuraklıklar ve kentlerin önlenemez nüfus artışı çok önemli bir problemi daha beraberinde getiriyor: Su Krizi… Dünyanın lider su çözümleri üreticisi Grundfos Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Burak Gürkan konu hakkında şu açıklamada bulundu: “Yakın gelecekte yaşanması beklenen su krizi ve bu krize bağlı sorunlar için özellikle kent planlamalarında suyun yönetimine dikkat etmek ve inovatif dijital çözümler kullanmak oldukça önemli. Geliştirilen teknolojileri kent yaşamının planlanmasına entegre etmek, su krizine çözüm olacağı gibi aynı zamanda artan enerji ihtiyacına paralel enerji verimliliği de sağlayacak."


Vaillant’tan toprak, su ve hava kaynaklı yenilikçi ısı pompası: flexoTHERM

Vaillant, Green iQ konsepti kapsamında üretilen premium ısı pompası flexoTHERM ile kullanıcılarına minimum enerji tüketimi ile en yüksek derecede konfor sunuyor. Toprak, su veya hava kaynaklı olarak kullanılabilen çevreye duyarlı bir ürün olan flexoTHERM,yenilikçi konseptiyle uygulama şekline göre üç enerji kaynağında da yüksek tasarruf vadediyor.


Doğalgaz Kullanımı Arttıkça Hava Kalitesi de Artıyor

Dünyada her yıl 8.8 milyon kişi hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybediyor. European Heart Journal isimli bilim dergisinde, Profesör Thomas Münzel imzasıyla yayımlanan rapora göre hava kirliliği sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı tütün kullanımı nedeniyle hayatını kaybedenlerden daha fazla. “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre hava kirliliğinin en önemli sebeplerinden biri ısınma amacıyla kullanılan odun ve kömür gibi parçacık salınımı yüksek yakıtlar” diyen Üçay Mühendislik Genel Koordinatörü Özgür Şahin, doğalgazın yanma sürecinde ortaya çıkan katı parçacık salınımı bakımından odun ve kömürden 25 kat daha az olduğuna dikkat çekti ve ekledi: “Doğalgaz kullanımı ile hava kalitesi arasında doğru orantı var.”


Kale, tesisatçıların yanında

Ustaların mesleki bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi için Türkiye’nin dört bir yanında çalışmalarını sürdürenKaleseramik, “Eğitim Seminerleri” kapsamında düzenlendiği ‘Tesisatçılar Buluşması’nı İstanbul’da bulunan Fulya Mağazası’nda gerçekleştirildi. Pandemi önlemleri nedeniyle, İTESO’ya üye sınırlı sayıda tesisat ustasının davet edildiği seminerde, katılımcılara yeni ürün ve uygulama teknikleri hakkında bilgi verildi.


BELIMO Turkey Otomasyon A.Ş. Türkiye’de 5. Yılını Kutluyor

İklimlendirme sistemlerini kontrol etmek amacıyla geliştirdiği novatif saha cihazlarıyla ve mühendislik çözümleriyle 5 yıl kadar kısa bir sürede Türkiye pazarında 50’ye yakın referansa imza atan İsviçre merkezli Belimo, Türkiye’de 5. yılını kutluyor.


DemirDöküm CEO’su Alper Avdel: "Açık ara liderliğe devam ediyoruz"

DemirDöküm, yetkili satıcıları ile her yıl sezon başlangıcında çeşitli formatlarda yaptığı buluşmayı, bu yıl pandemi koşulları nedeniyle, “Liderler Buluşması” konsepti ve tüm yetkili satıcılarının katılımı ile dijital ortamda gerçekleştirdi. "Mesafeler Açık Ara, Biz Bir Aradayız" konseptiyle düzenlenen toplantı, DemirDöküm'ün Türkiye genelinde 200’ü aşkın iş ortağının katılımı ile gerçekleşti. Liderler Buluşması’nda pandemi sürecinde alınan önlemler, satış, pazarlama ve finans alanında hayata geçirilen uygulamalar, yılın son çeyreğinde iş ortakları için hazırlanan projeler ve satışa sunulacak yeni ürünlerin yanı sıra hedefler de paylaşıldı.


Bilfen Kolejleri’nin Havası Neffes ile Güvende

İklimlendirme sektörünün öncü firmalarından Form tarafından geliştirilen %100 yerli Antiviral Hava Temizleyici Neffes, okulların havasını temizliyor. Standart hava temizleme cihazlarından farklı olarak ortamdaki virüsleri yok eden UV-C sterilizasyon teknolojisi ve HEPA filtresi ile virüslere karşı çifte koruma sağlayan Neffes sayesinde, sınıfların havası artık daha güvenli.


Alarko Carrier, En Çok Ar-Ge Yatırımı Yapan Şirketler Arasında

İklimlendirme sektörünün öncü markası Alarko Carrier, 2019 yılında ayırdığı 9 milyon TL’nin üzerindeki kaynakla Türkiye’nin Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan firmalarının yer aldığı listeye 142. sıradan girdi.


Baymak’a TSE Onaylı Güvenli Üretim Belgesi

Türkiye iklimlendirme pazarının öncü markası Baymak, pandemi sürecinin ilk günlerinden itibaren devreye koyduğu sosyal mesafeli güvenli üretim koşulları sayesinde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından verilen COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi’nin sahibi oldu.


Yerli ve yenilenebilir enerji tasarruf ettiriyor

Üretimin artmasına paralel olarak elektrik ihtiyacı da artıyor. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) verilerine bakıldığında Türkiye, 2010 yılında toplam 55.721 GWh yenilenebilir enerji üretirken bu miktar 2018 yılında 97.771’e yükseldi. Türkiye, Çin ve ABD’nin ardından sıcak alanında en fazla yararlanan üçüncü ülke olurken 200 milyon dolarlık enerji tasarrufu da sağladı. Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi encazip.com’un kurucusu Çağada Kırım, yenilenebilir enerji konusunda büyük bir potansiyele sahip olan ülkemizde yeterli rüzgar, güneş, nehir ve jeotermal potansiyeli olduğunu ancak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının doğru ve sürdürülebilir olarak teşvik edilmesi ve tüketicilerin de bu konuda daha bilinçli olması gerektiğini söylüyor.


İklimlendirme Sektörünün En İyi İhracatçıları Ödüllerini Aldı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 2019 yılı ihracatında 20 kategoride başarı gösteren firmaları ödüllendirdi. 2019 yılı ihracat ödül törenini pandemi dolayısıyla yüz yüze gerçekleştiremediklerini ifade eden İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, Birliği oluşturan tüm firmaların var güçleri ile Türkiye’nin kalkınması ve büyümesi konusunda çalıştıklarını ifade etti.


Baymak’tan Yeni BYH Hidrofor Serisi

İklimlendirme sektöründe geniş ürün yelpazesiyle farklı yaşam alanlarının ihtiyaçlarına akılcı çözümler sunan Baymak’ın yeni BYH serisi; büyük konut, hastane, otel gibi projelerin basınçlı su ihtiyaçlarını karşılıyor. Baymak mevcut hidrofor ailesine yeni eklenen BYH serisinde, çok katlı ve daireli yaşam alanlarının su ihtiyaçlarına yüksek teknolojisi ile karşılık veriyor.


Isıtmanın Uzmanı Buderus’tan Verimli Isınma İpuçları

İklimlendirme sektörünün uzman ve öncü markalarından Buderus, kış aylarının gelmesiyle beraber tüketicilere verimli ısınmanın yollarını aktarıyor.


Kobiler için Dış Pazarlara ulaşmak TeameX’le artık çok kolay

Mehmet Ören - İş aralarında, sigara, kahve içerken, iki veya birkaç kişi bir araya geldiğinizde işlerin daha iyi yapılması, yapılan işlerdeki açıklardan konuşur musunuz? Büyük ihtimalle konuşursunuz. Herman Haçaduryan arkadaşları Tunuslu Bahaeddine Berrima ve Rus Alice Alieva yine bir iş molasında Türkiye'de çeşitli firmalarda iş yapan arkadaşlar olarak, bu arkadaşların yeteneklerinden faydalanılarak neler yapılabilir sorusunun doğurduğu bir iş modeli, bir strart-up olarak doğmuş.


Türkiye, elektrik ihtiyacının tamamını sadece güneşten bile sağlayabilir.

Uzmanlar, Türkiye ekonomisinin en büyük sorunlarından biri olan cari açığın sebebini fosil yakıt ithalatı olarak açıklıyor. TÜİK ve Merkez Bankası verilerine göre Türkiye, 2013 – 2017 yılları arasında 219,8 milyar dolar cari açık verirken aynı dönemler içinde 213 milyar dolarlık enerji ithalatı gerçekleştirdi. Türkiye’nin elektrik üretimi için toplam 93 Gigawatt Kurulu güce sahip olduğunu belirten ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi Genel Koordinatörü İlgin Eray, bu rakamın içinde güneş ve rüzgar enerjisinin payının 15 Gigawatt olduğuna dikkat çekti ve ekledi: “Türkiye, toplam elektrik ihtiyacının tamamını sadece güneşten bile sağlayabilir.”


DemirDöküm MaxiPremix Isıtırken Kazandıracak

DemirDöküm, iklimlendirme sektörüne kazandırdığı yeniliklere bir yenisini ekledi. Şirket, inşaat sektörünün artan tasarruflu ve çevreci yoğuşmalı kazan talebi için MaxiPremix'i geliştirdi. Bozüyük Ar-Ge merkezinde geliştirilen ve üretilen yeni duvar tipi yoğuşmalı kazanlar, sahip olduğu yeni teknolojilerle kullanıcısına yüzde 108'lik verimlilik sağlayarak merkezi ısıtmada yakıttan maksimum tasarruf ettirecek.


İklimlendirme Sektörü, FIFA Dünya Kupası 2022’nin Havasını Değiştirmeye Hazırlanıyor

Türk İklimlendirme Sektörü, 2022 yılında FIFA Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak olan Katar’ın iklimlendirme alanında yapacağı yatırımların adresi olmak istiyor. Bu doğrultuda çalışan İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) 05-08 Ekim 2020 tarihleri arasında Katar’a düzenlediği ikinci sanal heyet organizasyonunu 80 saat süren toplam 150 adet iş görüşmesi ile tamamladı.


Taze Hava Akımı Kampanyası

Systemair HSK, “Taze Hava Akımı” bilinçlendirme kampanyasıyla pandemiyle birlikte kritik önem kazanan iç ortam hava sağlığına dikkat çekiyor. Toplum sağlığı ve bireylerin konforu kapalı alanlardaki iç hava kalitesi ile doğrudan bağlantılı. Bugüne kadar yeterince önemsenmeyen iç ortam hava sağlığı, tüm dünyayı derinden etkileyen pandemiyle birlikte zamanının büyük kısmını kapalı alanlarda geçiren bireylerde büyük bir endişeye neden oldu. Ortamda havalandırma nasıl yapılmalı, hangi iklimlendirme sistemlerini tercih etmek gerekir, mekanları ısıtıp soğuturken aynı zamanda havalandırmayı sağlıklı bir şekilde sağlamak nasıl mümkün olabilir gibi pek çok soru uzunca bir süredir gündemdeki yerini koruyor. Tüm bu sorulara açıklık getirerek iç ortam hava sağlığı konusunda birey ve kurumlarda bilinç artışı sağlamayı hedefleyen iklimlendirme sektörünün öncü markası Systemair HSK, “Taze Hava Akımı” isimli bir kampanya başlattı. Mekânların iç hava kalitesini artırıp insanlara taze hava sağlamak misyonuyla çalışan Systemair HSK, “Taze Hava Akımına Kapılın” sloganıyla hayata geçirdiği kampanya kapsamında, kapalı alanlarda sağlıklı ve temiz havanın ancak doğru “havalandırma” ile sağlanabileceğine dikkat çekerek alınması gereken önlemleri anlatacak. Bu doğrultuda hastanelerden alışveriş merkezlerine, okullardan otellere, fabrikalardan ofislere kadar pek çok farklı alanda sektör profesyonellerine ulaşılarak toplum sağlığı için taze havanın önemi ve doğru havalandırma yöntemleri hakkında bilgi verilecek. Aynı zamanda vatandaşların evleri, ofisleri, çocuklarının okulları, gittikleri alışveriş merkezleri, oteller ve hastaneler gibi mekanlarda iç ortam hava sağlığını nasıl sorgulayabilecekleri konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılacak.


Isomer, Viessmann ile hedef büyütüyor

Postmodern toptancılık sisteminin iklimlendirme sektöründeki öncüsü olan ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi, dünyanın lider ısı teknolojisi üreticilerinden Viessmann ile hedeflerini büyütüyor. Türkiye genelinde bin 400’e yakın bayisi bulunan şirket, Alman teknoloji devi Viessmann’ın gelişmiş ürün gamıyla 2021 hedefini, 2 bin 500 bayi olarak açıkladı.


Wilo akıllı şehirlere yönelik teknolojilerini tanıttı

Dünya kaynaklarını koruyan yeni nesil ürün, sistem, hizmet ve çözümler geliştiren Wilo, 8 Ekim 2020 tarihinde online olarak gerçekleşen Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri Konferansı’nda dijital standıyla yer alarak ziyaretçileri ile buluştu. “5G, IoT, AAI ve CoT Hizmetleri Altyapısı ile Akıllı Şehir Çözümleri" panelinde katılımcılarla bir araya gelen Wilo Türkiye Altyapı ve Endüstri Satış Müdürü Şanver Demirata, Wilo’nun akıllı şehir çözümlerinin yanı sıra akıllı şehirlerde öne çıkan teknolojiler ve dünyada teknolojinin geleceği üzerine konuşma yaptı. Demirata konuşmasında, geleceğin akıllı şehirlerinde tasarımların odak noktasında teknolojinin olacağını vurguladı.


İklim değişikliğinin çarpıcı izleri objektiflerde

Alarko Carrier’ın küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkilerine dikkat çekmek için bu yıl 7.’sini düzenlendiği Küresel İklim Değişikliği Fotoğraf Yarışması sonuçlandı. Yarışma bu yıl da, dünyayı etkileyen en büyük tehditlerden biri olan iklim değişikliğinin yarattığı tahribatı ve çevresel etkilerini dikkat çekici karelerle gözler önüne serdi.


Vaillant’ın Türksat Model Uydu Yarışması’nda desteklediği B-Dispate finale kaldı

Toplumsal hayata değer katma hedefiyle sponsorluk çalışmalarına devam eden Vaillant, 5. Türksat Model Uydu Yarışması’nda B-Dispate takımına malzeme ve forma desteği verdi. Vaillant’ın sponsor olduğu, üniversite öğrencilerinden oluşan B-Dispate, 149 takım arasında finale katılmaya hak kazanan 22 takımdan biri oldu.


DemirDöküm, sektörün geleceği için meslek liseli öğrencilere destek olmaya devam ediyor

DemirDöküm, iklimlendirme sektörünün geleceğini şekillendirecek gençlerin eğitimine desteğini sürdürüyor. Bu yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Meslek Liseleri öğrencileri için beşinci kez hayata geçirilen ücretsiz mesleki eğitim ders kitabı dağıtım projesini ile 20 bine yakın Meslek Liseli 11.sınıf öğrencisi DemirDöküm sponsorluğunda hazırlanan kitaplar ile ders başı yaptı.


İSİB’in İkinci Sanal Heyet Organizasyonu Katar'a Yapılıyor

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) ikinci sanal heyet organizasyonunu 05-08 Ekim 2020 tarihleri arasında Katar’a düzenliyor. Katar Sanal Heyet organizasyonuna Türkiye’den 18 firma katılacak. Sanal heyet organizasyonuna katılan firmalar ısıtma, soğutma, havalandırma ve klima ürün grupları ile heyete iştirak edecek.


Klima pazarı hem nicelik, hem de nitelik yönünden hızlı bir gelişim gösterdi

İSKİD, Türkiye’nin 2020 yılı iklimlendirme sektörünün yaz ve Covid-19 karnesini açıklayarak sektör ile paylaştı.


İklimlendirme sektöründe son durum

İSİB Başkanı Mehmet Şanal; "Pandemi ile birlikte İklimlendirme sektöründe Ar-Ge ve inovasyonun önemi daha da arttı. Çevre odaklı, sağlık ve hijyen merkezli ürün ve hizmet çeşitliliği de artacak." İSİB İklimlendirme sektörünün durumunu internet üzerinden gerçekleştirilen basın toplantısıyla paylaştı. Basın toplantısına İSİB Başkanı Mehmet Şanal, İSİB Başkan Yardımcısı Ali Aktaş, İSİB ve OAİB yetkilileri katıldı. İSİB Başkanı Mehmet Şanal, İklimlendirme Sektörünün 2019’tan 2020 geçişi perspektifinden son Durumu & Büyüklükleri hakkında açıklamalarda bulundu.


Enerji sektöründe trendler

Gelişen teknolojiyle hem elektriğin kullanımı hem de üretimi konusunda her geçen gün yeni trendler ortaya çıkıyor. Gerek hayatımızı kolaylaştıran gerek çevreye hizmet eden bu trendler aynı zamanda geleceği de şekillendiriyor. Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi encazip.com enerji dünyasındaki son zamanların trendlerini sıraladı.


İSİB, Sanal Heyetiyle Kazakistan’a Çıkarma Yaptı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (İSİB) 15-16 Eylül 2020 tarihlerinde Kazakistan’a düzenlediği ilk sanal heyet organizasyonu 150 saat süren toplam 226 birebir görüşme ile tamamlandı. Türkiye’den 22 firmanın, Kazakistan tarafından ise 74 firmanın katıldığı sanal heyet organizasyonunda toplam 392 yetkili, toplantılarda ticari süreçlerin geliştirilmesi ve yürütülmesi yönünde bilgi alışverişinde bulundu.


Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Sanal Forumu “ZEROBUILD FORUM’20” Başlıyor

Enerji tasarrufunun her geçen gün daha da önemli olduğu ülkemizde, AB’de 1 Ocak 2021 itibariyle zorunlu hale getirilen ‘Sıfır Enerji Binalar’a dönüşümün hızlanması için, dünyadan ve Türkiye’den 150’ye yakın uzmanın bir araya geleceği ZeroBuild Forum’20 için geri sayım başladı. Forum, 23-27 Eylül tarihleri arasında herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak www.zerobuild.org adresinde gerçekleşecek. Tüm oturumlar anında simultane hizmeti ile İngilizce veya Türkçe olarak izlenebilecek. Avrupa Birliği’nde 1 Ocak 2021’den itibaren tüm yeni binalarda zorunlu hale getirilen ve birçok ülkenin eylem planında yer alan Sıfır Enerji Binalara dönüşümü ülkemizde de hızlandırmak hedefi ile 23-27 Eylül 2020 tarihleri arasında dijital ortamda gerçekleşecek Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Sanal Forumu ZeroBuild Forum’20’de 35 ülkeden 136 fikir önderi, 48 oturumda Sıfır Enerji Binalar’ı her açıdan ele alacak


1400 KOBİ Mühendislik Desteği ile Korunacak

İklimlendirme ve güneş enerjisi sistemlerinde faaliyet gösteren ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi, bin 400 KOBİ’ye mühendislik desteği sunarak ekonominin daraldığı bu günlerde onların iş potansiyelini artırıyor. Tüm Avrupa’da yaygın olan ve Postmodern Teknik Toptancılık olarak adlandırılan sistem ile KOBİ’ler büyük hacimli işleri alarak işlerini büyütme fırsatı yakalıyor.


Buderus son kullanıcıların aklındaki soruları yanıtlıyor

İklimlendirme sektörünün uzman ve öncü markalarından Buderus, tüketicilerin aklındaki “Kombi ilk çalıştırma işlemi nasıl olmalıdır?” sorusunu ele aldı.


ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi Toptancılık Anlayışını Değiştiriyor

İklimlendirme ve güneş enerjisi sistemlerinde faaliyet gösteren ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi, salt ürün odaklı toptancılığı, Postmodern Teknik Toptancılık anlayışı ile değiştirerek Türkiye genelindeki bin 400’e yakın bayisine mühendislik, pazarlama ve eğitim desteği sağlıyor. “Postmodern Teknik Toptancılık” anlayışı ile bayilerin faaliyet alanı genişliyor ve iş hacmi büyüyor. Bayilerini dijital dönüşüme de entegre eden şirket Türkiye’deki yüzlerce KOBİ’nin de varlığını sürdürmesini sağlıyor. Postmodern Teknik Toptancılık anlayışı ile bin 400 bayisine ürün tedarikinin yanı sıra mühendislik, pazarlama ve eğitim desteği de sunan ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi, Avrupa’da bile örneğine az rastlanan bu model ile Türkiye’nin dört bir yanındaki bayilerini dijital sisteme entegre ederek onların geleceğini garanti altına alıyor.


LG, Üçüncü Kez AHRI Performans Ödülü Aldı

LG Electronics (LG), kısa bir süre önce Klima, Isıtma ve Soğutma Enstitüsü (AHRI) tarafından üst üste üçüncü kez Performans Ödülüne layık görüldü ve test edilen 73 modelin tümü performans değerlendirmesini geçti.


Farkında Olmak Ayrıcalıktır

Vaillant Türkiye, Green IQ serisine özel olarak hayata geçirdiği “Farkında olmak ayrıcalıktır” dijital iletişim kampanyası ile dünyamızın korunması konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Vaillant’ın “Sürdürülebilirlik”, “Teknoloji”, “Konfor”, “Verimlilik” vaatleriyle desteklenen kampanyada farkında olmanın hem kendimiz hem de dünyamız için yarattığı değer; “Farkında olmak ayrıcalıktır” web sitesi, özel podcast’ler ve sosyal medya aracılığıyla doğanın ve yaşamın kıymetini bilenler ile buluşturuluyor.


İnşaat malzemesi sanayisi Üretimde yüzde 27, ihracatta yüzde 28’lik artış gösterdi

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Ağustos 2020 Sektör Raporu’na göre, haziran ayında inşaat malzemesi sanayisinin üretimi geçen yılın haziran ayına göre yüzde 27, ihracatı yüzde 28 arttı. Haziran ayındaki üretim artışında içeride işlere dönüş ve işlerin yeniden başlamasıyla dış pazarların açılması etkili oldu.


İSİB’in ilk Sanal Heyet Organizasyonu Kazakistan’a yapılıyor

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) 15-16 Eylül 2020 tarihlerinde Kazakistan’a ilk sanal heyet organizasyonunu düzenliyor. İklimlendirme Sanayi özelinde bir ilk olacak sanal heyet organizasyonuna Türkiye’den 22 firma katılacak. Yoğun başvurunun olduğu sanal heyet organizasyonuna katılan firmalar ısıtma, soğutma, havalandırma, klima, tesisat ve yalıtım malzemeleri ürün grupları ile heyete iştirak edecek.


TSE’den DemirDöküm’e Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi

İklimlendirme sektörünün öncü markalarından DemirDöküm, Bozüyük’te yer alan DemirDöküm Fabrikaları ve Panel Fabrikası’nda pandemi sürecinin en başından itibaren hayata geçirdiği güvenli üretim uygulamaları ve düzenlemeleriyle, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından verilen COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi’ni almaya hak kazandı.


Yerli Üretim Form WSHP Tüm Kapasite İhtiyaçlarına Çözüm Sunuyor

İklimlendirme sektörünün öncü firmalarından Form Şirketler Grubu, 55 yıllık sektör deneyimi ve AR-GE’ye verdiği önemle yerli üretim faaliyetlerine devam ediyor. Türkiye’nin ısı pompası konusunda öncü ve en büyük deneyime sahip firması Form, özellikle ısı pompası alanında uzun yıllardır gerçekleştirdiği başarılı projeler ve bu konudaki bilgi birikimi ile, 2019 yılında yenilikçi ve enerji verimliliği yüksek yerli sudan havaya ısı pompası üretimine başladı. İlk olarak 11, 15 ve 22 kW kapasitelerde üretim yapan Form, 2020 yılında 3, 7 ve 9 kW’lık modellerin de üretimine başlayarak, kapasite aralığını 3 ila 22 kW arasında olacak şekilde genişletti.


LG, IFA Berlin'de Sağlıklı Solunumun Geleceğini Açıkladı

LG, Bireysel Kullanıma Uygun Giyilebilir Hava Temizleyicisi Purıcare™ ile Devrim Yapıyor. LG Electronics (LG), IFA 2020'de PuriCare™ Giyilebilir Hava Temizleyici ile, kişisel temiz hava tanımına yeni bir anlam kazandıracak. Temiz hava çözümlerinde global lider olan LG, uzun süredir sağlıklı ve hijyenik yaşamla ilişkilendiriliyor. LG’nin bu alandaki ünü, şirketin, yeni ve taşınabilir koruma sağlayan, giyilebilir hava temizleyicisi kategorisi oluşturulmasını sağladı. LG PuriCare Giyilebilir Hava Temizleyici, belirli pazarlarda dördüncü çeyrekten itibaren satışa sunulacak.


Sıfır Enerjili Binalar nasıl geliştirilecek, ZeroBuild Forum’20'da konuşulacak

"Dünyada birçok başarılı örneği bulunan, Avrupa Birliğinde 1 Ocak 2021’den itibaren tüm yeni binalarda zorunlu hale getirilen ve birçok ülkenin de eylem planlarında yer alan Sıfır Enerji Binalara dönüşüm konusunu, ZeroBuild Forum’20 ‘de her açıdan ve dünyanın dört bir köşesinden konunun uzmanları ile ele alacağız. Sanal ortamda 5 gün sürecek etkinlikte, herkes istediği yerden çevrimiçi ve ücretsiz olarak oturumları takip edebilecek, sorularını konunun uzmanlarına iletebilecek." Sıfır Enerji Binalar'a dönüşüm konusunda dünyanın dört bir yanından birçok lider ve yenilikçinin bir araya geldiği yılın en önemli Sıfır Enerjili Bina etkinlği ZeroBuild Forum’20 hakkındaki sorularımızı Forumun Genel Sekreteri Özgür Kaan Alioğlu, yanıtladı.


Pandemi Sürecinde En Büyük Değişimi Sağlık Hizmeti Veren Binalar Yaşadı

Pandemi süreci tüm sektörleri derinden etkiledi, ancak en çok etkilenen sektörlerin başında, hiç şüphesiz sağlık alanı geliyor. IBISWorld raporuna göre, Avustralya’da kritik hastaları tedavi etmek için gereken cihazlarla donatılmış yoğun bakım ünitesi bulunan kamu hastanelerinin oranı yüzde 20’yi geçmiyor. NHS İngiltere ise, hastaların yüzde 20’sinin farklı hastalıklarını tedavi ettirmek için hastanede bulundukları sırada salgına yakalandığını belirtiyor. Bu, birçok insanın sadece salgın hastalığın değil, aynı zamanda hastanelerin rolünün daha fazla farkına varmasına neden oldu. Salgın sağlık kuruluşlarını oldukça zorladı ve bundan sonraki yaşam artık eskisi gibi olmayacak. Peki, pandemi sonrası sağlık tesisleri nasıl olacak? Hastaneler yeni normlara nasıl hazırlanabilir? Değişiklikler mekansal ve yönetimsel boyutlarda gerçekleşiyor…


Schneider Electric, Koronavirüs Salgını Sonrası Sanayide Güçlenmenin Yol Haritasını Paylaştı

Schneider Electric, COVID-19 kriziyle birlikte iş dünyasının ana gündeminde yer alan ‘yeni normale hazırlık’ için 4 temel adımdan oluşan bir yol haritası yayınladı. Schneider Electric Grup Başkanı ve Global CEO’su Jean-Pascal Tricoire liderliğinde, şirketin 180 yılı aşkın deneyimi ve 100’ü aşkın ülkede dijitalleşme, enerji yönetimi ve otomasyon alanındaki başarılı çalışmaları doğrultusunda hazırlanan yol haritasında güven ve iş birliği gibi temel faktörlere de dikkat çekildi.


Kombi satın alma sürecinde nelere dikkat etmeliyiz?

İster evinize ilk kez kombi taktırın ya da evinizdeki kombiyi yenisi ile değiştirmek isteyin... İdeal kombinize karar vermeden önce; Kombinizin yılın büyük bir bölümünde hem ısınma hem sıcak su ihtiyaçlarınız için çalışacağını, istenmeyen tehlikelere karşı güvenli olması gerektiğini, kaliteli ve verimli bir kombinin eviniz için lüks değil ihtiyaç olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.


Aironn, Yeni Ürün Grubuyla Türkiye’de Yine Bir “İlk”e İmza Attı

Türkiye İklimlendirme Sektörünün yenilikçi kuruluşu Aironn A.Ş.’nin, yeni ürün grubu “Çok Kanatlı Duman Damperleri”, EN 1366-10 Standardına göre yapılan testleri ilk seferde başarıyla geçerek, Türkiye’nin yerli üretilen ilk 1000 Pascal sızdırmazlık sınıfına sahip çok kanatlı duman damperi olduğunu kanıtladı.


Sıfır Enerji Binalar, ZeroBuild Forum’20 de inşa edilecek

Çevre, ülke ekonomisi ve bireysel kazanım özelinde büyük bir öneme sahip olan ‘Sıfır Enerji Binalar’, Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Sanal Forumu ZeroBuild Forum’20’de uluslararası konuşmacılar ve tüm ilgili paydaşların katılımı ile ele alınacak. Tüketilen enerjinin büyük kısmının ithal edildiği, enerji tasarrufunun her geçen gün daha da önemli olduğu ülkemizde, ‘Sıfır Enerji Binalar’a dönüşüme dair yol haritası sunmayı hedefleyen forum, 23-27 Eylül 2020 tarihleri arasında dijital ortamda gerçekleşecek. Bu yıl “Dünya Çözüm Bekliyor, Çözüm: Sıfır Enerji Binalar” sloganı ile düzenlenecek olan ZeroBuild Forum’20, sıfır enerji binalara geçişi hızlandırmak hedefi ile 5 gün boyunca Türkiye’den ve dünyadan fikir önderlerini bir araya getirecek.


Alarko Carrier’ın 7. Küresel İklim Değişikliği Fotoğraf Yarışması başladı

Alarko Carrier’ın küresel iklim değişikliğinin etkilerine dikkat çekmek için bu yıl yedincisini düzenlediği Küresel İklim Değişikliği Fotoğraf Yarışması başladı. 15 Eylül’e kadar devam edecek yarışmaya fotoğrafla profesyonel veya amatör olarak ilgilenen herkes katılabiliyor.


Klima ile ilgili DOĞRU bilinen YANLIŞLAR

Günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlanan klimalar, mekanların iç hava kalitesini arttırarak bizlere daha konforlu bir yaşam imkanı sunuyor. Ancak klimanın doğru kullanılması sağlıklı yaşam ve konfor için büyük önem taşıyor. Son yıllarda kullanıcılar, klima cihazı satın almadan önce marka, fiyat gibi konuların yanı sıra enerji tüketimi, hızlı montaj, ekonomik yedek parça gibi konularda da önemli hassasiyetler gösteriyor. İSKİD (İklimlendirme, Soğutma, Klima İmalatçıları Derneği) klima ile ilgili DOĞRU bilinen YANLIŞLAR’ı tüketiciler için şöyle sıraladı,


Daha Sağlıklı Bir Gelecek İç Mekanlarda Başlar

Carrier'dan Web Seminer Serisi: Daha Sağlıklı Bir Gelecek İç Mekanlarda Başlar Semineri


Schneider Electric Esnek Bir Çalışma Düzenine Geçiyor

Pandeminin ilk gününden itibaren çalışanları ve müşterilerinin sağlığı ve güvenliği için gerekli tüm tedbirleri alan Schneider Electric, yeni normalin gerekliliklerine uygun yeni ve daha verimli çalışma yollarını hayata geçiriyor. Çalışanlarına %50 oranında uzaktan çalışacakları bir düzen sunan marka daha esnek, daha akıllı ve daha dijital bir ofis yapısı oluşturuyor. Bu yeni çalışma düzeni ile çalışanlarının enerjisini yükselterek hem zihinsel hem de fiziksel verimliliklerini artırmayı amaçlıyor.


LG Single Split Klima ile Her Zaman Daha Fazlası

LG Electronics (LG), LG Single Split klimalarla, ister ev, ister küçük ticari işletmelere temiz, ferah ve doğadan gelen yenilenmiş hava sunuyor. LG Single Split klimaların çok yönlü üniteleri, kullanıcılara en uygun iklimlendirme çözümü sunmak amacıyla farklı konfigürasyonlarda birleştirilebiliyor. Evlerden ofislere, mağazalardan ticari işletmelere kadar ihtiyaç duyulan her alanda iklimlendirme çözümü sunan LG Single Split Klimalar, daha güçlü ve çok yönlü sistem olanakları sunmak için çoğalan kombinasyon seçenekleriyle de dikkat çekiyor.


GİGDER, 2023’te Uluslararası Yatırımcıya 15 Milyar Dolarlık Konut Satışı Hedefliyor

Pandemi nedeniyle mart ayında düşüşe geçen yurt dışına konut satışları haziran ayında artış gösterdi. Bu yıl toplamda uluslararası yatırımcılara 5 milyar dolarlık konut satışı gerçekleştirilmesini öngördüklerini söyleyen Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, 2023 yılında bu rakamın 15 milyar dolara ulaştırılması yönündeki hedeflerini de paylaştı. Bu doğrultuda tanıtım dışında, hukuk, güvenlik ve eğitim alanında da projeler gerçekleştirmeyi planlayan GİGDER’in hedef pazarları içinde Avrupa ülkelerinin yanı sıra Çin, Hindistan ve Pakistan gibi ülkeler de yer alıyor.


Endüstriyel Tesislerde Pandemi Tedbirleri

Pandemi sürecinde iklimlendirme sistemleri ile ilgili birtakım yanlış bilgilendirme ve uygulamaların önüne geçmek amacıyla sivil toplum kuruluşları ile birlikte 28 Mayıs’ta kurulan 10 STK ve Uzman Hekimlerden oluşan İklimlendirme Teknik Kurulu AVM’lerde, Otellerde, Okullar ve Kreşlerde, Ofislerde, “Gar Binaları, Otobüs Terminalleri ve Deniz Ulaşım Yolcu Salonları Pandemi Tedbirlerinden sonra Endüstriyel Tesislerde Pandemi Tedbirlerini açıkladı.


Vestel Proje Ortağım, V6 serisinin yeni VRF ürünlerini sektöre sunuyor

Vestel Proje Ortağım V6 serisinin yeni VRF ürünlerini21 Temmuz’da gerçekleştirdiği online lansman aracılığıyla sektörün beğenisine sundu. V6 ailesinin yeni VRF üyeleri kapasite ve verimlilik beklentilerini üst düzeyde karşılamasıyla dikkat çekiyor.


GF Hakan Plastik yeniden ofiste

Covid 19 sürecinin yoğun etkisi altında geçirilen 2020 yılının ilk yarısını, aldığı kararlarla güvenli bir şekilde yöneten GF Hakan Plastik, normalleşme sürecinde yeniden ofiste.


Manisa Büyükşehir Belediyesi AVM Projesinde Pompa Sistemleri Wilo’ya Emanet

Wilo, pompa sistemleriyle Türkiye'nin en prestijli projelerine katma değer sağlamaya devam ediyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve AVM, otel, ofis konseptiyle dikkat çeken “Manisa Büyükşehir Belediyesi AVM, Otel, İş Merkezi ve Çevre Düzenlemesi Yapım İşi” projesinin yangın pompaları dahil tüm su temin sistemlerinde tek çözüm ortağı olarak Wilo tercih edildi. Dev projede, yangın sistemlerinde dünyada en çok kullanılan NFPA20’ye uygun UL listeli, FM onaylı Wilo yangın pompalarının yanı sıra atık su, sirkülasyon ve hidrofor alanlarında da Wilo ürünleri kullanılacak. Enerji verimliliği yüksek çözümleri ile projede yüksek sistem verimliliği sağlayacak olan Wilo, geniş servis ağı ile olası bir arızaya 24 saat içerisinde müdahale etmesiyle de dikkat çekiyor.


Schneider Electric, Yapay Zeka ile Yeni Nesil Yetenek Yönetimi Platformu Geliştirdi

Schneider Electric, yapay zeka teknolojilerinden yararlanarak kurum için bir yetenek yönetimi platformuna imza attı. Küresel iş dünyasında ilkler arasında giren Şeffaf Yetenek Platformu, şirketin 144 bin çalışanına kendilerini geliştirme ve kariyer planlarında teknolojinin gücünden yararlanma fırsatları sunuyor.


Vaillant Yenilenen Modülasyonlu Oda Termostatları ile Evlere Tasarruf ve Konfor Getiriyor

Verimliliği en üst seviyeye çıkaran ürünlere yatırım yapan Vaillant, enerji tüketiminde önemli ölçüde tasarruf sağlayan oda termostatlarını yeniledi. Vaillant, Modülasyonlu Oda Termostatları ürün ailesinin daha fonksiyonel ve şık tasarımlı yeni üyeleri VRT 380/380f sensoHOME ve VRC 720/720f sensoCOMFORT serisi ile müşterilerine tasarrufu ve konforu aynı anda sunmaya devam ediyor.


GF Hakan Plastik eğitimlere online devam ediyor

Covid 19 sürecinde de eğitimlerine ara vermeyen GF Hakan Plastik, satış ekibi, bayileri ve sektör profesyonelleri ile gerçekleştirdiği online eğitimlerle bir yandan sektör ihtiyaçlarını değerlendirirken bir yandan da bilgi tazelemesi yaptı.


Buderus Star Club’ın Kat Kat Puan Kampanyası 31 Temmuz'a kadar devam ediyor

Buderus Star Club’ın, biri tüm Türkiye diğeri ise İstanbul, İzmir ve Ankara’ya özel iki farklı kat kat puan kampanyası 31 Temmuz tarihine kadar uzatıldı.


Müteahhitler Covid-19 salgını sonrasına odaklandı, gözler yine Afrika’da

Koronavirüs pandemisi nedeniyle küresel ekonomi yavaşlarken, Türk müteahhitler yurtdışında salgın sonrası döneme odaklandı. Türkiye Müteahhitler Birliği’nin üç ayda bir yayınladığı İnşaat Sektörü Analizi’nin Temmuz 2020 sayısına göre; salgının ardından ivme kazanacak kalkınma planları çerçevesinde gerçekleştirilecek projeler ile Sahra altı Afrika ülkeleri Türk müteahhitleri için krizden çıkış fırsatı sunuyor. Finansman temini ve pazar çeşitlendirme çalışmalarını hızlandıran TMB, yurtdışında yıllık 20 milyar dolarlık proje hedefine yönelik olarak Afrika’nın yanı sıra Asya ülkelerinde de salgının ardından hayata geçirilecek projelerden kaydadeğer pay alabilmek amacıyla bölgesel kalkınma bankaları ve ülke eximbankları ile temasları artırdı.


Vestel Proje Ortağım, V6 serisi yeni VRF ürünlerini sektöre sunuyor

Vestel Proje Ortağım V6 serisi yeni VRF ürünlerini 21 Temmuz Salı günü gerçekleştireceği online lansman aracılığıyla sektörün beğenisine sunuyor. V6ailesinin yeni VRF üyeleri kapasite ve verimlilik beklentilerini üst düzeyde karşılamasıyla dikkat çekiyor.


ISKAV 16. Ulusal İKS Eğitmenleri Konferansı İnternet Üzerinden gerçekleştirildi

ISKAV 16. Ulusal İKS Eğitmenleri Konferansı İklimlendirme Başlığıyla 6-8 Temmuz 2020 Tarihlerinde İnternet Üzerinden Webinar olarak gerçekleştirildi. Konferansa Türkiye’nin farklı illerinden 36 eğitmen online olarak konferansa katıldı. Konferansın açılışı 6 Temmuz Pazartesi günü ISKAV Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yönet tarafından yapıldı.


ISO, Mitsubishi Electric’in Manisa fabrikasının yüksek kalitesini onayladı

Mitsubishi Electric Turkey Klima Sistemleri Üretim A.Ş., Uluslararası Standartlar Teşkilatı (ISO) 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi’ni aldı. Mitsubishi Electric, 2017 yılında faaliyete geçen Manisa fabrikasında yüksek teknolojili ve çevreye dost ev tipi klimalar üretiyor. Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory konseptiyle dizayn edilen fabrikasında üretim gerçekleştiren Mitsubishi Electric Turkey Klima Sistemleri Üretim A.Ş., ihracattaki başarılarının yanı sıra iç piyasaya ve Manisa bölgesindeki istihdama da katkı sağlıyor. ISO standardına göre verilen bu sertifika; yeni bir kalite yönetim sistemiyle planlı, kontrollü, ölçülebilir ve analiz edilebilir bir işletme yaklaşımı benimsendiğini kanıtlıyor.


DSÖ, Koronavirüsün aeresoller aracılığıyla da bulaşabildiğini kabul etti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 32 ülkeden 239 bilim insanının katılımıyla Journal Clinical Infectious Diseases'da yayınlanan açık mektubunun ardından COVID-19'un havadan yayılabilmesi ile ilgili ortaya çıkan kanıtlarını kabul ettiğini açıkladı. REHVA, DSÖ'nün birçok REHVA uzmanı da dahil 239 bilim insanının imza attığı mektubun içeriğinin kabulünü memnuniyetle karşıladığını açıkladı.


DemirDöküm WhatsApp Hattı ile tüm hizmetlerini tek tıkla erişilebilir hale getirdi

Covid-19 pandemisiyle birlikte WhatsApp uygulamasıyla müşterilerine "EvdeKal" diyerek keşif destek ve görüntülü keşif hizmeti vererek büyük beğeni toplayan DemirDöküm, tüketici dostu hizmet kalitesini genişletti. DemirDöküm müşterileri, pandemi sonrasında da dilerlerse çağrı merkezini arayarak dilerlerse Whatsapp Hattı üzerinden tek tıkla tüm taleplerini iletebilecekler.


Siemens ve Salesforce, işyerlerinin güvenliği için iş birliği yapıyor

Siemens ve Salesforce, şirketlerin pandemi sonrası yeniden güvenli bir şekilde çalışma ortamına dönüşünü desteklemek için geleceğin akıllı ve bağlantılı çalışma ortamlarını kuruyor. Siemens’in Akıllı Altyapılar çözümlerini Salesforce’un Work.com çözümleriyle bir araya getiren iş birliği kapsamında şirketlere akıllı ve veriye dayalı kararları hızlı bir şekilde almaları için gereken araçlar sunulacak. Böylece çalışma alanlarının küresel çapta güvenli bir şekilde yeniden açılması sağlanacak. İki şirketin teknolojik altyapılarına dayanan ortak çözümler arasında ‘temassız ofis’ ve ‘gelişmiş temas takibi’ de yer alıyor.


LG CeilingFan Doğal Serinlik Sağlıyor

LG, güçlü motor teknolojisi ve eşsiz kanatları ile geniş alanlarda doğal hava akışı sağlayarak, kullanıcılara serin bir ormanda oturuyormuş hissi veren yeni Yüksek Kaliteli Çift Kanatlı Tavan Vantilatörü LG CeilingFan’ı kullanıcıların beğenisine sundu. Mobil cihaz uygulaması ile uzaktan kontrol edilebilen LG’nin yeni ürünü, Ağustos Ayı itibariyle Türkiye’de satışa sunulacak.


İzmir Bakırçay Üniversitesi, İklimlendirme İhtiyacını Mitsubishi Heavy VRF Sistemlerle Karşıladı

Form MHI Klima Sistemleri, Mitsubishi Heavy Industries markalı ürün gamıyla farklı ölçekteki kapalı alanların iklimlendirme ihtiyaçlarına çözüm sunuyor. Bu kapsamda İzmir’in Menemen ilçesindeki İzmir Bakırçay Üniversitesi de, Mitsubishi Heavy’nin enerji verimli ve üstün teknolojili Heat Pump VRF sistemlerini tercih etti.


Dünya Sağlık Örgütü'ne Yönelik Asgari Nem Düzeyi Kampanyasına Condair Desteği

Bilim adamları, Dünya Sağlık Örgütü'nü (DSÖ) COVID-19 sonrasında, nem seviyesi ve solunum sağlığı arasındaki bağlantıyı gözden geçirmeye çağırıyor. Condair Nemlendirme A.Ş.’nin de imzaladığı kampanya, bilim ve sağlık camiasının önde gelen isimleri tarafından da destekleniyor.


Atık su transferi için yerli üretim

Wilo, ülkemizde pek çok atık su toplama ve transfer merkezinde tercih edilen Wilo-EMUport ıslak montaj terfi istasyonunu artık Türkiye’de üretiyor. 1200mm’den 3000mm’ye varan çaplarda, 12000mm yüksekliğinde DN200 çıkış çapına kadar pompaların içerisine yerleştirilebilen HDPE şafta sahip terfi istasyonu, paslanmaz çelik veya Polietilen borulama ve iç aksam gibi seçenekleri ile uygulama alanına göre malzeme seçim olanağı sunuyor.


Schneider Electric'e Solar Impulse Verimli Çözüm Ödülü

Schneider Electric’in EcoStruxure Microgrid Advisor ve NEO Network çözümleri Solar Impulse Verimli Çözüm ödülünün sahibi oldu ve giderek büyüyen Schneider Electric ödüllü çözümler portföyüne katıldı. Ödül, ekonomik kârlılık ve ekolojik sürdürülebilirlik anlamında yüksek standartlara sahip ürün, hizmet ve süreçlere veriliyor.


Ofislerde alınması gereken pandemi tedbirleri

İklimlendirme Teknik Kurulu Ofislerde alınması gereken pandemi tedbirlerini açıkladı. ESSİAD, MMO, ISKAV, İSKİD, MTMD, MÜKAD, TTMD, TRFMA, UTTMD ve doktorlardan Prof. Dr. Ali Osman Karababa, Prof. Dr. Ayşın Zeytinoğlu, Prof. Dr. Candan Çiçek, Prof. Dr. Dilek Yeşim Metin, Doç. Dr. Ebru Ortaç Ersoy, Prof. Dr. Feride Aksu Tanık’ın yer aldığı MMO İklimlendirme Teknik Kurulu, binalarda durum tespiti, askeri ve lojistik yapılar, spor tesisleri-yüzme havuzları, fabrika ve endüstriyel tesisler, düğün salonu-restoran-disco ve barlarda alınması gereken pandemi tedbirlerini açıkladı. Açıklamada, “Covid-19 Pandemisinin dünya ve ülkemizi uzun bir süre etkileyeceği gerçeğinden hareketle gündemimize aldığımız bu bir dizi çalışma, ilgili mekanlardaki eksiklikler ile yanlış bilgi ve uygulamaların giderilerek sağlıklı, güvenli ortamlar oluşturulmasına yöneliktir. Bu çerçevede Ağustos ayı sonunda okulların açılmasına yönelik kararın yeniden gözden geçirilmesi ve AVM’ler ile büyük işyerlerinin işletme şartlarının daha önce yaptığımız açıklamalar doğrultusunda kontrol edilmesi gerektiğini önemle belirtmek isteriz.” denildi.


Oteller ve Toplu Taşımada alınması gereken pandemi tedbirleri

Makine Mühendisleri Odası İklimlendirme Teknik Kurulu, pandemiye yönelik yeni çalışmalarından olan Oteller ve Toplu Taşıma Araçlarında alınması gereken tedbirleri, 22 Haziran Pazartesi günü yapılan online basın açıklaması ile kamuoyu ile paylaştı.


Vaillant Türkiye pandemi sürecine rağmen ilk 5 ayda güçlü büyümesini devam ettirdi

Vaillant Türkiye, koronavirüse karşı aldığı en üst seviyede önlemler ile tüm çalışanları ve tedarik zinciri ile müşterilerine kesintisiz hizmet vermeye devam ediyor. Vaillan Türkiye CEO'su Alper Avdel ve Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu internet üzerinden sektörel basın temsilcileri ile bir araya geldi. Evlerde daha fazla vakit geçirmeye başladığımız Covid-19 pandemisi sürecinde iklimlendirme ürünlerinin öneminin daha da artığını belirten Vaillant Group Türkiye CEO’su Alper Avdel, “Vaillant Türkiye olarak bu dönemde görev ve sorumluluklarımızın bilinciyle hareket ediyor, müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırıyoruz. Bu yolda attığımız adımlarla yılın ilk 5 ayında salgına rağmen hedeflerimize paralel sonuçlar elde ettik.” açıklamasında bulundu. Vaillant Türkiye CEO'su Alper Avdel toplantının son bölümünde basın mensuplarının sorularını cevaplandırırken, Vaillant'ın havalandırma alanında ürünler geliştirdiğini de söyledi.


Alarko Carrier, “Türkiye’nin En Değerli 100 Markası” arasındaki yerini korumaya devam ediyor

Alarko Carrier, lider ve bağımsız uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in 2007’den bu yana yayınladığı “Türkiye’nin En Değerli 100 Markası” listesinde bir kez daha yer aldı. Brand Finance listesinde ısıtma-soğutma-havalandırma kategorisindeki tek marka olan Alarko Carrier, listeye dahil olduğu 2012 yılından bu yana 7. kez Türkiye’nin en değerli markaları arasında yer alma başarısını gösterdi.


SOSİAD Dünya Soğutma Günü Uluslararası Etkinlikleri Kapsamında Webinar Düzenliyor

Geçtiğimiz yıl ilk kez kutlanan ve soğutmanın sürdürülebilir gelecek açısından önemine dikkat çekmeyi amaçlayan 26 Haziran Dünya Soğutma Günü çerçevesinde dünyanın her yerinde etkinlikler düzenleniyor. Bu yıl, Dünya Soğutma Günü teması olarak “Yaşam için Soğuk Zincir” teması belirlendi.


Koronavirüs döneminde klima kullanımı

Vaillant, evlerde daha fazla vakit geçirdiğimiz COVID-19 pandemisi sürecinde, klimada doğru kullanımı ve uygun model seçiminin önemine dikkat çekiyor. Klimada çevre dostu ürünleri ve yaygın yetkili satıcı ağı ile hizmet veren Vaillant uzmanları, yaz aylarının olmazsa olmazı haline gelen klimaları doğru kullanarak hem sağlığımızı koruyabileceğimizi hem de tasarruf sağlayabileceğimizi vurguluyor.


Teknolojinin Uzmanları Bir Arada: Schneider Electric ‘Innovation Day’

Schneider Electric, ‘Innovation Day: Resilient Digital Transformation’ etkinliği ile Orta Doğu ve Afrika bölgesinden 2.000’i aşkın IT sektörü liderini dijital ve interaktif bir konferans ortamında ağırladı. Dünyanın dört bir yanından konuşmacıların yer aldığı buluşmada teknolojinin küresel salgın sonrası yeni süreçte büyüme ve gelişime ne şekilde fayda sağlayabileceği masaya yatırıldı.


Covid 19 ve Yüzme Havuzları

Makina Mühendisler Odası ile Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği'nin ortak olarak düzenlediği Covid19 ve Yüzme Havuzları webinarı MMO İstanbul Suat Sezai Gürü Uygulamalı Eğitim Merkezi Sorumlusu Özgür Arslan moderatörlüğünde yapılan webinarda MTMD YDK YK Üyesi Üzeyir Uludağ ve UHE (Ulusal Havuz Enstitüsü) YK Başkanı Korcan Kurtoğlu sunumlarıyla yer aldılar.


MMO İklimlendirme Teknik Kurulu AVM’lerde Pandemi Tedbirleri'ni açıkladı

Uzman Sekiz Kuruluşun ve TTB Üyesi Tabiplerin Katılımı ile Oluşan MMO İklimlendirme Teknik Kurulu’nun Covid-19 Pandemisine Yönelik İlk Çalışması Olan AVM’lerde Pandemi Tedbirleri Metni Açıklandı.


Çevre ve enerji ile dost yeni klima: DemirDöküm Kion

DemirDöküm yenilikte hız kesmiyor. Ürünleriyle 66 yıldır tüketicilerini üst düzey iklimlendirme konforu ve taze havayla buluşturan DemirDöküm, sıcak yaz günlerini inverter klima ailesinin yeni üyesi Kion ile serinletecek. Dört farklı kapasite seçeneğiyle her mekânda kullanılmak üzere geliştirilen Kion; kompakt boyutlarıyla yer tasarrufu, üstün özellikleriyle kullanıcısına yüksek tasarruf sağlıyor.


REHAU BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'ni imzaladı

Sürdürülebilirlik stratejilerinin kapsamını gün geçtikçe genişletmeye devam eden REHAU, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzaladı. REHAU CEO’su William Christensen, sorumlu kurumsal yönetim konusunda dünyanın en büyük ve en önemli kurumlarından birinin üyesi olarak, kendilerini sürdürülebilirlik ilkelerine adadıklarını duyurdu.


Samsung Wind-Free klima ile yazın sağlıklı serinlik

Samsung’un yenilikçi teknolojilerinin yanı sıra tasarımıyla da oldukça farklılaşan Wind-Free sağlıklı serinlik teknolojisine sahip Wi-Fi kontrollü duvar tipi kliması, kullanıcıların sıcak havalarda doğrudan rüzgâra maruz kalmadan hızla serinlemesini sağlamasıyla dikkatleri üzerine çekiyor.


Schneider Electric, Sınır Bilişim ile Müşterilerinin Yeni, Verimli ve Güvenilir Hizmetler Sunmalarına Destek Oluyor

Schneider Electric, Sınır Bilişimin doğru şekilde kullanılması durumunda kurumların operasyonlarında hata, arıza ve risklerin önüne geçebileceklerini, aynı zamanda hizmetlerinde yüksek performans ve verimlilik elde edebileceklerini belirtiyor. Enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümünde dünya çapında uzman olan Schneider Electric, Sınır Bilişim (Edge Computing) alanında başarılı bir operasyonun temel özelliklerini ve bu sayede kurumların sağlayabilecekleri avantajları paylaştı.


Form; Doğal Kaynakları Kullanan Referansları ile Yılda 30 bin Ton CO2 Gazının Doğaya Salınımını Engelliyor

Yenilikçi teknolojiye sahip ürünleriyle doğa dostu bir yaklaşım sergileyen Form Şirketler Grubu, insanlığın ortak mirası olan doğamıza verdiği değeri tüm hizmet alanlarına yansıtıyor. Form Şirketler Grubu; başarılı iş ortaklıkları, AR-GE çalışmalarına verdiği değer ve üretimini yaptığı yerli ürünleriyle tam 55 yıldır doğayı koruyan ve enerji tasarrufu sağlayan iklimlendirme çözümleri sunuyor.


Sürdürülebilir dünya için tüketim alışkanlıklarımız masaya yatırılıyor

Wilo, yeni webinar serisi “Wilo Mikrofon” ile pandemi sürecinde de paydaşlarıyla iletişim halinde kalmaya devam ediyor. Su ve enerji kaynaklarının hayatımızdaki değerinin daha fazla hissedildiği bu dönemde, dünya kaynaklarının verimli ve tasarruflu kullanılması konusu da çok daha önemli bir hale geliyor. Bu konuda sorumluluk duyarak geliştirdiği sürdürülebilirlik stratejisi çerçevesinde tüm çalışmalarını yürüten Wilo, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Wilo Mikrofon’a TV yapımcısı, yönetmen ve çevre uzmanı Güven İslamoğlu’nu konuk ediyor. Sürdürülebilirliğin önemi, dünyada ve Türkiye’de sürdürülebilir bir gelecek için yapılan çalışmalar ve tüketim alışkanlıklarının su ve enerji kaynaklarına etkilerinin konuşulacağı webinar, ücretsiz ve herkesin katılımına açık olarak düzenlenecek.


FORM UV-C Uygulamaları İle Yaşamın Her Alanında Sağlıklı Hava Çözümler Sunuyor

Form Şirketler Grubu, 55 yıllık sektör tecrübesiyle kapalı alanların steril iklimlendirme ihtiyacına Amerika’nın UV-C konusunda önde gelen markası Steril Aire ile yenilikçi bir çözüm sunuyor. Kapalı alanlarda bulunan iklimlendirme sistemlerine entegre edilebilen UV-C ışık teknolojisi, hava içerisindeki virüslerin DNA yapılarını bozarak etkisiz hale getiriyor. Normalleşme sürecine girilen bu günlerde, kapalı alanların ortam havasının sterilizasyonu için büyük önem taşıyan bu teknoloji, aynı zamanda işletme maliyetlerini azaltarak, enerji verimliliği sağlıyor.


Mitsubishi Electric Çevre Hedeflerini Büyüttü

Köklü inovasyon mirası ve bilgi birikiminden aldığı güçle üstün teknolojiye sahip, enerji verimli, çevreci, yenilikçi ürün ve hizmetler sunan Mitsubishi Electric, daha iyi bir gelecek ve sürdürülebilir bir dünya için çalışmalarını sürdürüyor. Her çağın gereksinimlerini önceden görüp geleceğin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yeni teknolojiler geliştiren Mitsubishi Electric; kurumsal ilkesi “Daha İyisi İçin Değişim” ve çevre ilkesi “Eko Değişim” doğrultusunda dünya genelinde toplumların yaşam kalitesini artırmak için çalışıyor. Uluslararası sivil toplum kuruluşu CDP (Karbon Saydamlık Projesi) tarafından iklim değişikliği ve su verimliliği konusunda 4 yıl art arda en üst seviye olan A sınıfına lâyık görülen yeşil şirket, Yeni Çevresel Sürdürülebilirlik Vizyonu 2050 ile çevrenin korunmasına yönelik faaliyetlerini daha da yoğunlaştırıyor.


Mekanik Uygulamaların Dijital Dünyadaki Geleceği

Makine Mühendisleri Odası’nın düzenlediği Mekanik Tesisatta Dijital Dönüşüm Etkinliği ve Sanal Sergi'nin ikinci günü olan 29 Mayıs Cuma gününde, Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği tarafından saat 16.15-18.00 arasında Mekanik Uygulamaların Dijital Dünyadaki Geleceği paneli gerçekleştirildi.


Eurovent Derneği büyümesini sürdürüyor

63.Eurovent Derneği Genel Kurulu Toplantısı 74 yeni üyeyi ağırladı. Eurovent Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Naci Şahin: "Derneğin geleceğine yönelik önemli kararlar aldık. Tüm endüstri ortaklarımızı ortak hedeflerimizin peşinde, bize katılmaya çağırıyorum.” dedi.


Avrupalı müteahhitler Türkiye Müteahihler Birliği’nin öncülüğünde krizi fırsata dönüştürmeyi ele aldılar

Dünya inşaat sektörünün yaklaşık olarak yarısını elinde tutan Avrupalı uluslararası müteahhitler, Covid-19 salgının sektör üzerindeki etkilerini ele almak ve mevcut krizin fırsata dönüştürülmesinin yollarını aramak üzere Türkiye Müteahhitler Birliği’inin (TMB) öncülüğünde bir araya geldiler.


Schneider Electric Dijitalleşmede Kritik Rol Üstleniyor

Schneider Electric ve IDC ortaklığında hazırlanan ‘Uzmanlık Hizmetleri – Ticari ve Operasyonel Dayanıklılığı En Üst Düzeye Çıkarmak’ adlı araştırmaya göre, dijital dönüşüm sürecinde hizmet sağlayıcılardan destek almak, kurumları daha kârlı; toplumsal ve çevresel anlamda daha faydalı kılıyor. Dijitalleşme ile uçtan uca operasyon mükemmelliğinin sağlanması için kurumlara gerekli uzmanlığı sağlayan üçüncü parti kurumlar, şirketleri kendi iş alanlarına odaklanmaları ve rekabette güçlenmeleri için destekliyor.


LG DUALCOOL Klimayla Akıllı Yaşam

Yaz aylarının vazgeçilmezi klimalar, LG DUALCOOL ile akıllı hale geldi. Doğal serinlik sunan LG DUALCOOL Klimalar, LG ThinQ özelliği ile her yerden yönetilebiliyor.


XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu Sanal Ortamda Gerçekleştirilecek

“Daha Sürdürülebilir bir Gelecek için Esnek HVAC Çözümleri” başlığını taşıyan Sanal TTMD XIV. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu 1-4 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. TTMD’nin ilk kez sanal olarak gerçekleştireceği sempozyum tüm dünyaya canlı olarak yayımlanacak.


MTMD, Pandemi Süreçlerinde Sağlık ve Güvenlik Webinar’ı

Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği 20 Mayıs Çarşamba günü, saat 14.00-15.15 arasında “Pandemi Süreçlerinde Sağlık ve Güvenlik Yaklaşımları Webinarı” gerçekleştirdi.


Dijital Fabrikalar Evlere Taşınıyor

Mitsubishi Electric, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası iş birliğiyle başlattığı “Dijital Fabrikalar Zamanı” webinar dizisinde paydaşlarıyla buluşuyor. “Evden uzaya” kadar çok sayıda sektörde ileri teknoloji çözümleriyle öne çıkan Mitsubishi Electric, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) iş birliğiyle webinarlar düzenlemeye başladı. İşletmelerin üretim hatlarının dijitalleşmesini ve bu sayede akıllı üretime geçmelerini sağlayan Mitsubishi Electric, “Dijital Fabrikalar Zamanı” konseptiyle hayata geçirilen online seminerlerde “Gömülü Bilgisayar Sistemleri”, “Robotlar” ve “Akıllı PLC’ler” başlıklı konularla ilgili güncel gelişmeleri katılımcılarla paylaşıyor. Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Bölümü Ürün Yönetimi ve İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Tolga Bizel’in sunumu ile ilki 16 Mayıs’ta gerçekleşen ve 6 Haziran’a kadar her hafta cumartesi günleri devam edecek olan webinarlar, ücretsiz ve herkesin katılımına açık.


Smart Energy’de Kadın Çalışan Oranı Yüzde 50’ye Yaklaştı

Türkiye’de kısa sürede önemli bir büyüme kaydeden yenilenebilir enerji sektörünün 60 bin kişiye istihdam imkanı yarattığına dikkat çeken Smart Energy Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, güneş enerjisinde kadınların işgücüne katılımı açısından önemli fırsatlar bulunduğunu vurguladı. “Fırsat eşitliği” ilkesi ile kadın çalışan oranının Smart Energy’de yüzde 50’ye yaklaştığını belirten Demirdağ, “Fabrikamızdaki 33 istasyonun 22 kilit noktası kadınların yönetiminde. Bazı bölümlerde kadın istihdamı yüzde 65’in üzerinde” dedi.


Wilo’dan yeni ürün: Çok yönlü kullanıma uygun Wilo-Atmos GIGA-N

Suya ve geleceğe yön verme hedefiyle ilerleyen Wilo; CronoNorm-NL serisini geniş ısı aralığı özelliğiyle çok farklı uygulamalarda bile kullanıma uygun olan Wilo-Atmos GIGA-N ile genişletiyor. Maksimum 150mss basma yüksekliği ve 1000m3/h debi kapasitesinde çalışabilen yeni Wilo-Atmos GIGA-N, sökülebilir kaplini ile hızlı ve kolay bakım imkanı sağlıyor. Yıpranmaya karşı dirençli kataforez kaplaması ve bakım gerektirmeyen rulman yataklarıyla uzun ömürlü bir kullanım sunan Wilo-Atmos GIGA-N, Wilo-EFC dönüştürücü ile ağa bağlanarak tehlike oluşturabilecek durumların erken tespiti için pompa yatağında bir sıcaklık ve titreşim denetimi uygulayabilecek şekilde de tasarlanabiliyor.


GE Yenilenebilir Enerji ve Fina Enerji, Türkiye’de 193 MW Gücünde Rüzgâr Santralleri Kuracak

• GE Yenilenebilir Enerji, Türkiye’deki dört rüzgâr santrali için 52 adet 3 MW platformu karasal rüzgâr türbininin tedarikçisi oldu • Toplam 193 MW kapasiteye sahip projeler, 195.000 evin enerji ihtiyacını karşılamaya ve 650.000 ton CO2 tasarrufu yapmaya yetecek kadar yenilenebilir enerji üretecek • Bu projelerde kullanılacak 156 kanadın üretimi, GE’nin İzmir, Bergama’daki LM Wind Power fabrikasında gerçekleştirilecek


Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu: “Bu zor dönemi atlattığımızda sektörümüz uluslararası pazarda daha üst seviyede konumlanacak”

Türkiye İMSAD’ın geleneksel hale gelen ‘Gündem Buluşmaları’ toplantısının 33’üncüsü, küresel salgın nedeniyle ikinci kez internet üzerinden gerçekleştirildi. ‘Pandemi Döneminde Küresel Ticareti Sürdürmek’ başlığı altında düzenlenen toplantıda online katılımcılara seslenen Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “Bu zor dönemi atlattığımızda inşaat malzemeleri sanayisinin uluslararası pazarda güvenilir bir sektör olarak daha üst seviyede konumlanacağına inancımız tam” dedi. Toplantının konuşmacısı İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin ise Türkiye’nin, 155 milyar dolara kadar yükselen imalat sanayisinin sürdürülebilir ve iddialı becerisi ile önümüzdeki dönemde en önemli çekim merkezlerinden biri olacağını vurguladı.


Schneider Electric: Modernizasyonlar ile Bina Yönetiminde Kârlılık ve Verimlilik Mümkün

Schneider Electric, küresel deneyimi ve uzmanlığıyla bina otomasyonlarının modernizasyon uygulamalarına ışık tutuyor. Şirket, doğru çözümlerle bu alanda yüksek kârlılık ve verimlilik sağlamanın mümkün olduğunu vurguluyor.


Küresel salgın inşaat malzemeleri sanayi ihracatını olumsuz etkiledi

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Mart 2020 sonuçları açıklandı. Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi mart ayı sonuçlarına göre; Covid-19 salgını, inşaat malzemeleri sanayi ihracatını da olumsuz etkiledi. İhracat değer olarak geçen yılın mart ayına göre yüzde 5,8 geriledi.


İbis Hotel Merter, Verimli Heat Recovery VRF Sistemlerle İklimlendirilecek

55 yıllık Form Şirketler Grubu güvencesi ve Japon Mitsubishi Heavy ortaklığında kurulan Form MHI Klima Sistemleri, enerji verimliliği yüksek Mitsubishi Heavy VRF ürünleriyle Merter’de yapımına devam edilen İbis Hotel’in iklimlendirme ihtiyacını karşılıyor.


ASHRAE Hava Yoluyla Bulaşan Hastalıklar Görüş Belgesi Tercüme Edildi

ASHRAE tarafindan yıllar önce hazırlanmış ve sürekli olarak güncellenen "Hava yolu Bulaşan Hastalıkların Minimize Edilmesi İçin İklimlendirme Sistemlerine Yönelik Binalarda Alınması Gerekli Olan Tedbirler" ile ilgili öneriler "ASHRAE Hava Yoluyla Bulaşan Hastalıklar Görüş Belgesi - İklimlendirme Sistemleri Etkisi ve Öneriler" adıyla Türkçe'ye tercüme edildi. Doküman https://www.hvacportal.org/firma_kataloglari adresinden indirilebilir.


Çanakkale Sayısal Karasal Yayın Kulesi’nin İklimlendirme Tercihi Form Oldu

55 yıllık deneyimi, güçlü iş ortaklıkları ve üretime verdiği değerle kapalı alanlara üstün iklimlendirme çözümleri sunan Form Şirketler Grubu’nun iştiraki Form Endüstri Ürünleri, Çanakkale Sayısal Karasal Yayın Kulesi’nin iklimlendirme alanındaki çözüm ortağı oldu.


Pandemi ve İklimlendirme

Pandemi döneminde hava sıcaklıkların da yükselmeye başlamasıyla gerek evlerde gerekse mağazalar ve alış veriş merkezlerinde İKLİMLENDİRME ve HAVALANDIRMA cihazları kullanımı toplumun gündeminde yer almaya başladı. İklimlendirme sektörünün gelişmesi ve uluslararası rekabette öne geçmesi yönünde sektör adına faaliyetler yürüten İSKİD (İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği), yaşam alanlarında iklimlendirme ve havalandırmanın önemini ve yapılması gerekenleri değerlendirdi.


İnşaat malzemeleri sanayisine COVID-19 etkisi arttı

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Nisan 2020 Sektör Raporu’na göre; Covid-19 salgınının inşaat malzemeleri sanayisi üzerindeki olumsuz etkisi nisan ayında daha yoğun hissedildi. Türkiye İMSAD üyeleri ile nisan ayının ilk yarısında yapılan ve tüm alt sektörleri kapsayan 'Covid-19 Salgınının İnşaat Malzemeleri Sanayisine Etkisi' anketi sonuçlarına göre inşaat malzemesi sanayisinin yüzde 85’inin sipariş iptali ile karşılaştığı görüldü. Ankete göre iç pazarın yüzde 25,8’i yüksek oranda sipariş, iş, proje iptali yaşadı. Siparişlerde iptal yaşamayan inşaat malzemeleri üreticilerinin oranı ise yüzde 14,5 oldu.


Akıllı pompa teknolojisine geçişle enerji tüketimi azalır

Dünya genelindeki enerji tüketiminin yüzde 10’u pompalardan kaynaklanıyor. Şu anda faal olan pompaların yaklaşık yüzde 90’ı eski ve verimsiz. Wilo yetkilileri, Akıllı pompa teknolojisine geçiş yapılarak dünyadaki enerji tüketiminde yüzde 4 oranında azalma sağlanması mümkün olduğunu belirtiyorlar. Dünyadaki enerji tüketiminde yüzde 4 oranı, yaklaşık 1 milyar insanın evinde tükettiği elektriğe eşdeğer olduğunu belirten Wilo Türkiye Endüstri Satış Müdürü Yusuf Öztürk, doğru pompa seçiminin önemini vurguluyor. “Wilo Enerji Çözümleri Projesi” ile 2019 yılında dünya genelinde 10 bin enerji çözümü projesini hayata geçirdiklerini söyleyen Öztürk, Wilo’nun yüksek verimli pompaları sayesinde işletmelerde gerçekleşen enerji tasarrufunun yıllık 1.8 TWh olarak hesaplandığını söylüyor.


Isıtma, Soğutma ve Kullanım Suyu İçin Çözüm Mitsubishi Heavy Hydrolution Isı Pompası

Mitsubishi Heavy’nin yeni nesil ısı pompası Hydrolution, rakiplerine göre üstün özellikleriyle sektöre yeni bir soluk kazandırıyor. Tek cihazda ısıtma, soğutma ve kullanım sıcak suyu gibi bir konutun ihtiyacı olabilecek tüm unsurları tek sistem üzerinden karşılayan Hydrolution, aynı zamanda mevcut kalorifer sistemleri ve güneş enerjisi ekipmanlarıyla da uyumlu çalışıyor. Hydrolution Isı Pompası, verimli teknolojileriyle de öne çıkıyor.


Alarko, 66 yıllık bilgi birikimini sektörün hizmetine sunuyor

İklimlendirme sektörünün öncü markalarından Alarko Carrier, 66 yıllık bilgi birikimini “Alarko Carrier On-line Eğitim Platformu-ACademi" ile bu alanda eğitim alan öğrenciler ve sektör profesyonellerinin hizmetine açtı. Yapılan geliştirmeler sonucunda katılımcılar, ACademi platformunda yer alan 200'ün üzerinde eğitim programı ve bunlara ait sınavlara ücretsiz ulaşabiliyor.


DemirDöküm görüntülü keşif hizmetine başladı

DemirDöküm, tüketici dostu hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Koronavirüs nedeniyle içinde bulunduğumuz sosyal izolasyon sürecinde satış sonrası hizmetlerde müşterilerine kesintisiz hizmet sunmaya devam eden DemirDöküm, görüntülü keşif hizmetine başladı. Türkiye'nin dört bir yanındaki tüketiciler, ev ve ofisleri için en ideal yoğuşmalı kombiye DemirDöküm mühendislerinin ücretsiz görüntülü danışmanlık hizmetiyle ulaşma şansı bulacak.


2020 EUROVENTSUMMIT Ertelendi

Devam eden COVID-19 salgını nedeniyle, EUROVENTSUMMIT organizatörleri organizasyonun 2021'e ertelendiğini açıkladı. 2020 Eylül'de yapılması planlanan proje, 12-15 Ekim 2021 tarihleri arasında Antalya'da gerçekleşecek.


Pandemi Sonrası Tarım Alanları Değerlenecek Kısa Dönemli Kiralamalar Öne Çıkacak

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını insan sağlığının yanı sıra ekonominin aktörleri olan sektörleri de farklı açılardan etkilemeye devam ediyor. Gelişmeleri, gayrimenkul perspektifinden ele alarak çeşitli sektörlerde yaşanan değişim ve dönüşümü anlatan TSKB Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Departmanı Yöneticisi Berk Ünsal, salgın sonrasında yatırımcılar için de yeni fırsatlara işaret ediyor.


Akıllı Şehirlerde Verimli Su Yönetiminin Yolu Yapay Zekadan Geçiyor

Dijital çözümleriyle suya yön veren Wilo, Nexos yapay zeka teknolojisine sahip Wilo-Rexa SOLID-Q ile atık su istasyonlarında akıllı pompa döneminin mimarı oldu. Kentsel nüfus oranının günden güne artmasıyla sürdürülebilir su ihtiyacının karşılanması ve oluşan atık suyun verimli bir şekilde yönetilmesi çağımızın en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. İleri teknolojisi ile dünya kaynaklarını korumaya katkıda bulunan yeni nesil hizmet ve çözümler geliştiren pompa üreticisi Wilo, Nexos yapay zeka teknolojisine sahip Wilo-Rexa SOLID-Q ile akıllı şehirlere ve çağımızın ihtiyaçlarına son teknoloji akıllı sistem çözümü sunuyor. Yüksek işletim güvenilirliği, düşük bakım ihtiyacı, enerji verimliliği, ihtiyaca göre dizayn edilebilme gibi özellikleriyle dikkat çeken Wilo-Rexa SOLID-Q, sahip olduğu yazılım sayesinde tıkanmaya sebep olan maddeleri tespit ederek kendi kendini temizleyebiliyor. Akıllı ara yüzü sayesinde mobil cihazlarla etkileşime geçebilen Wilo-Rexa SOLID-Q, tüm verilere anlık olarak ulaşılmasını da sağlıyor. Arıtma teknolojilerinde yapay zekalı pompa döneminin mimarı Wilo, inovatif teknolojisi ile dikkat çeken Wilo-Rexa SOLID-Q ile dijitalleşmenin getirdiği avantajları kullanıcılara yaşatıyor.


Geleceğin ısıtma sistemleri Oyak Göksupark konutlarında

Isıtma, soğutma ve havalandırma sektörünün lider markalarından Buderus’un yeni nesil yoğuşmalı kazanları Oyak Göksupark konutlarında kullanılacak.


Bina Otomasyonu, Önleyici Sağlık Hizmetidir

İyi havanın “önleyici sağlık hizmeti” anlamına gelmesinin ve verimliliği arttırmasının sebepleri nelerdir ve bina otomasyonu bu konuda size nasıl yardımcı olabilir? Günümüzde, soluduğumuz hava kalitesinin sağlığımız ve verimliliğimiz üzerinde önemli bir etkisi olduğuna dair farkındalık hızla artmaktadır. Philips, Dyson ya da AL-KO gibi şirketler, hava nemlendiriciler ve saflaştırıcıları pazarlayarak bu trendi takip etmektedirler. Ev tipi hava saflaştırıcılarının küresel piyasası 2015 yılında altı milyon ünite seviyesindeyken bu rakamın 2021 yılına kadar neredeyse dört katına çıkması beklenmektedir. Bu trend, yolcu bölümündeki havayı temiz tutan HEPA (Yüksek Verimli Parçacık Hava) filtrelerini sistemlerine entegre etmekte olan araç üreticileri tarafından da desteklenmektedir. Evlerinde temiz havayla uyanan ve işlerine temiz araçlarıyla giden insanlar, aynı zamanda günlerinin büyük bir bölümünü geçirdikleri ofislerinde çalışırlarken de temiz hava solumayı beklemektedirler. Ticari binalar, içlerinde yaşayan, çalışan ve oynayan insanların sağlıklı kalmalarını sağlamak için daha da temiz mekanlar haline geliyor. İsterseniz, sağlıklı havanın neden bu kadar önemli olduğuna ve bu konuda neler yapılabileceğine yakından bir göz atalım.


ErP uyumlu Termo Teknik LOGIC Premix Yoğuşmalı Kombi 5 yıl garantili

Sınıfının en yüksek enerji verimliliğine ve en kompakt boyutlarına sahip kombisi olarak adlandırılan ve ErP(Energy Related Products-Enerji İlişkili Ürünler) yönetmeliğini tam olarak karşılayan LOGIC Premix Yoğuşmalı Kombi, 30 Haziran 2020 tarihine kadar kombilerini açtıranlara 3 yıl artı garanti hediye ediyor, böylece toplam garanti süresi 5 yıla uzuyor.


Alarko Carrier’dan takipçilerine mesaj var

Alarko Carrier, COVİD 19 salgını nedeniyle evlerde daha uzun kalınan bu günlerde hazırladığı birbirinden farklı video içeriklerle, iş ortakları, çalışanları ve tüketicileriyle dijital kanallar üzerinden iletişimini sürdürüyor.


Nef projelerinde GF Hakan Plastik ürünleri kullanılıyor

Projelerinin odağına tasarım ve inovasyonu alan Nef‘in, suyun sağlıklı taşınması yolunda tercihi GF Hakan Plastik ürünleri oldu. Nef Sancaktepe, Nef Reserve Kandilli ve Nef Çekmeköy projelerinin temiz ve atık su tesisatları GF Hakan Plastik Aquasystem PP-R ve PVC ürünleri ile döşendi.


LG’den Serin Bir Esinti: Dualcool Klimalar

LG her ortama uyum sağlayacak şıklıktaki Dualcool Klimalar ile, sadece doğal bir serinlik keyfi sunmakla kalmıyor, enerji tasarrufunu da sağlıyor.


İSKİD, Türkiye’nin 2019 yılı iklimlendirme sektörü karnesini açıklayarak sektör ile paylaştı

İstatistik sonuçlarına göre, en büyük pazar olan ev tipi klima ve değişken debili klima sistemleri (VRF / VRV / VRS) pazar büyüklüğü, önceki yıla göre %30 oranında düşüş gösterdi. İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy, bu verilerin sektörü oluşturan ana firmaların dağıtım kanallarına yaptıkları toptan satış dataları çerçevesinde belirlendiğini, perakende pazarda ise düşüşün bu kadar büyük oranda olmadığını belirtti. Atasoy yaptığı değerlendirmede, “2018 yılında yaşanan kur dalgalanması ile perakende pazarı tam da sıcak sezon içindeyken, ciddi şekilde etkilendi. Bu nedenle dağıtım kanalı stoklarında bulunan ürünlerin önemli bir bölümü 2019 yılına sarktı ve bu ürünlerin etkisi ile 2019 yılı toptan satışları, önceki yıla oranla düşük kaldı” dedi.


2019 Ağustos ayından beri yükselen endeks COVID-19 ile mart ayında hızla geriledi

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi mart ayı sonuçlarına göre; faaliyet, güven ve beklenti verilerinden oluşan Bileşik Endeks, küresel COVID-19 salgınının etkisiyle 71,44 puana inerek 2013 yılından bu yana en düşük seviyesini gördü.


Coronodan Sonraki Değişimler

Prof. Dr. Macit Toksoy - Pek çoğumuz salgın nasıl sona erecek diye endişe içinde iken, bazılarımız gelecekle ilgileniyorlar ve “Coronodan (COVID-19) Sonra” (CS) bir şeylerin değişeceği konusunda hemfikirler. Ama bu bazılarımızın çoğunluğu, ne değişecek, ne kadar değişecek çok emin değiller; değişim olması gerektiği heyecanı değişimin kendisini aşmış görünüyor. Hatta değişim gereksinimi, uygarlığın 2020 yılının başında bir virüse karşı çaresizliği ve ülkeyi de içeriyor.


Dijital pazarlama pastası bir yılda yüzde 13 artacak

Statista verilerine göre, dünya çapındaki dijital reklam harcamaları 2020 sonunda 384 milyar dolara ulaşacak. Araştırmaya göre, 2021’de pazar hacminin 435 milyar dolara çıkması öngörülüyor. Şirketler, Covid-19’un olumsuz etkilerini azaltmak için dijital pazarlamaya ağırlık verme eğiliminde.


Clivet’den Aynı Anda Isıtma ve Soğutma Sağlayan Multi Function Soğutma Grubu

Form Şirketler Grubu, İtalya menşeili Clivet marka soğutma grupları ile farklı merkezi iklimlendirme ihtiyaçlarına verimli ve işlevsel çözümler sağlıyor. Clivet’in yeni Multi Function (MF) seri Hava Soğutmalı ve Su Soğutmalı Soğutma Grupları, aynı anda ısıtma ve soğutma ihtiyacının olduğu otel, iş merkezi, hastane, endüstriyel tesis gibi yapıların bu ihtiyacını tek cihaz ile karşılıyor.


Kablosuz Yangından Koruma Teknolojisi

En yüksek seviyede algılama güvenilirliği sağlamak için eşsiz ASAtechnology ile birlikte tasarlanan, emniyetli kablosuz iletime yönelik yüksek güvenilirlikte mesh teknolojisi.


Gaziantep Mutaş Halı Fabrikası’na Yangın ve Duman Güvenliği Sağlayan Sistem

Form Şirketler Grubu 55 yıllık tecrübesi, AR-GE ile yerli üretime verdiği değerle endüstriyel tesislerin iklimlendirme ve yangın güvenliği ihtiyaçlarına yönelik verimli çözümler sağlıyor. Grup bünyesindeki Form Endüstri Tesisleri, Gaziantep’de bulunan Mutaş Halı üretim tesisini yerli üretim TROKE marka duman tahliye kapakları ile yangına karşı güvenli hale getirdi.


Askaynak Kaynak Makineleri Artık 3 Yıl Garantili

Lincoln Electric Türkiye, Askaynak markalı kaynak ve plazma kesme makineleri için garanti süresini 3 yıla çıkarıyor. Şirketin yetkili servisleri tarafından kurulumu yapılan veya garanti kaydı yaptırılan makineler 3 yıl boyunca üretim hatalarına karşı güvence altında olacak. Garanti kapsamında bulunan ürünler tüm Türkiye’deki yetkili servislerden tamirat hizmeti alabilecekler.


CNR FLEX Yönetim Kurulu Başkanı Caner Çakır “Sürecin Normalleşmesi İçin Gayret Göstereceğiz.’’

CNR FLEX, Dünya’da olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle piyasadaki fırsatçıların önünü kesmek için ürünlerini eski fiyattan piyasaya sürerek sürecin normalleşmesinde gayret göstereceklerini açıkladı.


MGT Filtre Genel Müdürü Onur Töngüt, MGT Filtre'deki yenilikler ve Endüstriyel Filtre Sistemlerinin önemini anlattı

MGT Filtre Genel Müdürü Onur Töngüt, Filtre sistemlerindeki gelişmeler ve bu gelişmelere göre MGT Filtre Çerkezköy Fabrikası’ndaki yatırımları anlattı. 1992 yılında kurulan MGT Filtre, 2000’li yıllarda Türkiye’de gelişen endüstriyel tesislerle birlikte kendini sürekli olarak geliştirdi. Yakın zamanda filtrasyon sistemleri için açıklanan yeni normlara uygun test sistemlerini devreye alan MGT Filtre’deki gelişmeleri MGT Filtre Genel Müdürü Onur Töngüt’le konuştuk.


DemirDöküm kesintisiz hizmete devam ediyor

DemirDöküm, koronavirüs sürecinde müşterilerine kesintisiz hizmet sunmaya devam ediyor. Servis çalışanları için üst seviyede önlem alan DemirDöküm, çağrı merkezi ve WhatsApp uygulaması üzerindeki keşif destek hattından “EvdeKal” sürecinde de müşterilerine kesintisiz ısı konforu sunuyor.


Yerli üretim Lennox paket klimalarda ürün gamı genişledi

Form Şirketler Grubu, 2019’da Amerikan Lennox firması ile imzaladığı lisans anlaşması kapsamında Türkiye’de üretimine başladığı Lennox paket klimalarda üretim atağına geçti. Şimdiye kadar Lennox’un 80 kW üstü kapasitelerdeki paket klimalarını üreten Form, Mart 2020 itibariyle üretim ağını genişleterek 20 kW’dan 250 kW’a kadar farklı kapasite ve modellerde üretim yapmaya başladı.


İşe yüzde 45 daha az gittik

Google, koronavirüs salgınının başlamasından bu yana ülkelerdeki hareketliliğinin nasıl değiştiğine ilişkin “Covid 19 Topluluk Hareketlilik Raporları”nı yayımladı. 131 ülkeyi kapsayan rapora göre, Türkiye’de işe gitme oranında yüzde 45’lik bir azalma görüldü.


Müteahhitler Mücbir Sebep Savunması Yapabilecek

Koronavirüs (Covid-19) salgını, her yeni gün yeni yasal düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de geçtiğimiz gün Kamu İhale Kanunu hakkında Cumhurbaşkanlığınca yayımlanan Genelge oldu. Genelge’ye göre, kamu ihalelerinde iş alan müteahhitler (yükleniciler), ihalesini aldıkları işlerin sözleşmeye uygun olarak tamamlanması konusunda salgın sebebiyle zorluk yaşamaları hâlinde ilgili idareye başvurarak mücbir sebep savunması yapabilecek.


Form MHI Klima Sistemleri’nden En Zorlu Şartlarda Bile Yüksek Verimlilikte Çalışan Qton Teknolojisi

Form Şirketler Grubu’nun ortağı Japon teknoloji devi Mitsubishi Heavy Industries, geliştirdiği çevreci teknolojilerle verimi arttırırken, doğamızı korumayı hedefliyor. MHI’nın en yeni ürünü havadan suya ısı pompası Qton’un, CO2 gazını kullanarak sıcak su üretimi yapabilme teknolojisi sebebi ile gelecekte adından çokça söz ettirmesi bekleniyor.


İSKİD anketlerle COVID-19 salgınının sektöre etkilerini ölçerek çözüm arıyor

İSKİD, COVID-19 salgınının iklimlendirme ve havalandırma sektörüne etkisini belirleyebilmek amacıyla, üyelerine yönelik anketler düzenliyor. Anketlerle elde edilen sektörel veriler ve talepler, paydaş kurumlar üzerinden devlet ve diğer ilgili mercilere iletilerek, sektöre yönelik destek ve önlemlerin alınması amaçlanıyor.


Korona, emlak alışkanlıklarını da değiştirdi

Koronavirüs insan ilişkilerinden alışverişe, iş yapış şekillerimizden yemeklere neredeyse tüm alışkanlıklarımızı hızla değiştiriyor. Emlak da bu değişimden nasibini alan sektörlerden. Artık bahçeli müstakil evlere ilgi artarken müşteriler, bir odayı ofise çevirmek üzere ekstra bir oda istiyor.


BVN, 5S Çalışmalarının Eğitim Aşamasını Tamamladı

30 yıldır havalandırma sektöründe faaliyet gösteren BVN, fan ve dıştan rotorlu motor üretimi yaptığı fabrikasında Görsel Yönetim ve Yalın Üretim metotları doğrultusunda çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda işletmelerde ayıklama, düzenleme, temizleme, standartlaştırma ve disiplin ilkelerini uygulamaya yönelik başlıklar ve bu başlıkların altına uyulması gereken ilkeleri içeren 5S eğitimi üretim ve idari personelin katılımı ile gerçekleştirildi.


Wilo eğitimlerini dijitale taşıdı

İleri teknolojisi ile dünya kaynaklarını korumaya katkıda bulunan yeni nesil hizmet ve çözümler geliştiren pompa üreticisi Wilo, koronavirüs ile mücadele kapsamında resmi makamların duyurduğu tedbir ve prosedürler doğrultusunda eğitimlerini dijital ortama taşıyor. Dijital çözümleriyle suya yön veren Wilo, pompa sektöründeki haberler, yeni ürün ve referanslar, ihtiyaç duyulan her an canlı destek sağlanması gibi pek çok içerik ve özelliği içerisinde barındıran Wilo Social uygulaması üzerinden buluştuğu müşterilerine, dijital eğitim imkanı sunuyor. Wilo’nun alanında uzman kadrosu tarafından verilecek eğitimler; endüstriyelden domestik ürün gamına, enerji çözümlerinden temel pompa prensiplerine, dünyanın ilk akıllı pompası Stratos Maxo’dan yapay zekaya sahip Rexa Solid Q’ya kadar birçok konuda teknik bilgi sağlamasının yanı sıra enerji kaynaklarının verimli kullanılması gibi markanın önem verdiği tüm değerleri aktarmaya da olanak sağlıyor. Eğitimlere katılmak ya da geçmiş eğitim sunumlarına ulaşmak için Wilo Social uygulamasındaki menüden Wilo eAcademy’i seçmek yeterli.


Alarko Şirketler Topluluğu'ndan Milli Dayanışma Kampanyası’na destek

Alarko Şiketler Topluluğu'ndan yapılan yazılı açıklama; "Alarko Şirketler Topluluğu olarak; içinde bulunduğumuz bu zor günlerde birlik ve beraberlik içinde hareket etmenin önemine binaen, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başlatılan “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” Milli Dayanışma Kampanyası’na, muhtelif kurumlarımıza yapmış olduğumuz ayni ve nakdi yardımlarımız dışında 1.000.000,-TL (Bir milyon lira) ile katkıda bulunuyoruz. En büyük dileğimiz, bu zorlu dönemi güçlü bir dayanışma ile en kısa sürede ve en az hasarla geride bırakmak."


İnşaat malzemeleri sanayi üretimi 15 ay sonra ilk kez ocak ayında arttı

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Mart 2020 Sektör Raporu’na göre; yeni yıla hızlı bir başlangıç yapan inşaat malzemeleri sanayi üretimi, 2020 yılı ocak ayında 2019 yılı ocak ayına göre yüzde 9,3 arttı. Böylece 15 aydır gerileyen sanayi üretimi yeniden ilk kez ocak ayında arttı. Koronavirüs salgını etkilerinin mart ayı verilerinde ortaya çıkması bekleniyor.


Relax Yaşamkent banyo fanlarında BVN’i tercih etti

Havalandırma sektöründe 30 yıldır faaliyet gösteren BVN, Ankara Relax Yaşamkent projesini de referanslarına ekledi. Yaklaşık 15.000 metrekarelik arazide, 3 konut kulesi ve 1 ticaret bloğundan oluşan proje Ankara’nın cazibe merkezlerinden biri olan Çankaya’da yer alıyor. Projede yer alan toplam 423 dairede 800 adet BVN dekoratif plastik banyo&wc aspiratörü kullanıldı. Sessiz ve korozyona karşı dayanıklı BVN Plastik Banyo Aspiratörü, termik korumalı ve çevresel faktörlere karşı da uzun ömürlü motora sahip. Ön panelinin ince ve sıkı olması ile sağlam ve estetik montaj imkanı sunuyor.


BVN, sertifikalarına bir yenisini daha ekledi

BVN kalite ve dayanımını sertifikalar ile belgelemeye devam ediyor. BVN, yeni nesil binalarda önem kazanan ve insan can güvenliğini doğrudan ilgilendiren duman ve ısı tahliye fanlarında kalite ve güvenliğini ön planda tutuyor.


Koronavirüs hastalığı (COVID-19) virüsünün (SARS-CoV-2) işyerlerinde yayılmasını önlemek için bina hizmetleri nasıl çalıştırılır ve kullanılır

REHVA, HVAC veya sıhhi tesisat sistemleri ile ilgili faktörlere bağlı olarak COVID-19'un yayılmasını önlemek için koronavirüs hastalığı (COVID-19) salgını olan alanlarda bina hizmetlerinin işletilmesi ve kullanımı hakkındaki tavsiyelerini özetlemektedir.


COVID-19 Salgını Sırasında Bina İşletimleri için Rehber

Her geçen gün etkisi artmakta olan COVID-19 salgını hakkında ASHRAE ve üyesi olduğu REHVA tarafından yayımlanmış bilgiler TTMD tarafından Türkçe’ye çevrildi. TTMD Üyesi Doç. Dr. M. Zeki YILMAZOĞLU tarafından Türkçe’ye çevrilen, REHVA “COVID-19 Guidance Document” ve ASHRAE “Guidance for Building Operations During the COVID-19 Pandemic” kaynak yayınları ve Prof. Dr. Ahmet ARISOY tarafından REHVA COVID-19 Kılavuz Belgesi esas alınarak hazırlananan ve ASHRAE tarafından yayımlanan “Guidance for Building Operations During the COVID-19 Pandemic” yazısı ile AICARR tarafından yayımlanan “Protocol for Risk Reduction of SARS, CoV2-19 Diffusion with the Aid of Existing Air Conditioning and Ventilation Systems” isimli kaynak dikkate alınarak genişletilerek yeniden düzenlenen “TTMD HVAC COVID-19 Salgını Önlemleri” kaynak yayını yayınlandı.


Birleşim Grup Genel Merkez Binası Aiolos Air HybriCool® Endirekt Evaporatif Soğutmalı Klima Ünitesi ile Havalanıyor

2018 Yılında faaliyete geçen Aiolos Air İleri Havalandırma Teknolojileri A.Ş. ilk ürününü Birleşim Grup Dudullu Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Genel Merkez Binası’nda taze hava ihtiyacını kış ve yaz sezonunda karşılamak üzere devreye aldı.


Güvenli suya erişim, hijyenin sağlanması ve sağlığın korunması için çok önemli

Temizlik/hijyen, sağlığın korunmasında en hassas konuların başında geliyor. Mekan, havalandırma sistemi gibi kullanım sularının da kontrol altında olması ve sağlık koşullarını karşılaması gerekiyor. Dünya genelinde yaşanan sağlık sorunlarından korunma önlemlerinin başında el temizliği önemle vurgulanıyor. Bakteri ve virüslerin en temel geçiş yolunun “el” olması nedeniyle el temizliği, günlük yapılması gereken en önemli kişisel temizlik olarak gösteriliyor. Ellerin sık sık ılık su ve sabunla yıkanması, bulaşıcı hastalıkların artmasını ve yayılmasını önlemenin en etkili yolu olarak gösteriliyor.


Türkiye İMSAD Başkanı Tayfun Küçükoğlu: “Memleket meselesi haline gelen bu zorlu süreci atlatmamız için inşaat malzemesi sektörü de mücbir sebep destek kapsamı

Türkiye inşaat malzemesi sanayisinin çatı kuruluşu Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği), ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketi kapsamında, mücbir sebep nedeniyle vergi desteğinden faydalanacak sektörlere yönelik düzenlenen tebliğ ile ilgili açıklama yaptı. Türkiye İMSAD Başkanı Tayfun Küçükoğlu, toplam üretimi, gerçekleştirdiği ihracatı, istihdamdaki payı ve diğer sektörlerle yakın ilişkisinden dolayı stratejik öneme sahip Türkiye inşaat malzemesi sektörünün de mücbir sebep desteği kapsamına alınmayı beklediğini belirterek, “Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri kapsamında ‘mücbir sebep hali’ ilan edilen sektörler arasına inşaat malzemesi sanayisinin de dahil edilmesiyle, bir memleket meselesi haline gelen içinde bulunduğumuz bu zorlu süreci en az hasarla atlatacağımıza inanıyoruz” dedi.


KBSB Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özyıldırım Yeni Dönemde KBSB'de yapılacakları anlattı

Şubat ayında gerçekleştirilen genel kurulda KBSB - Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Cem Özyıldırım, yeni dönemde Yönetim kurulu olarak gerçekleştirmeyi hedefledikleri çalışmalar hakkında Hvac Portal'a bilgiler verdi.


İklimlendirme Sektöründe Mükemmel Müşteri Memnuniyeti Ödülü DemirDöküm'ün

DemirDöküm, müşteri memnuniyetinde hayata geçirdiği çalışmalarla sektörde fark yaratmaya devam ediyor. DemirDöküm, Türkiye'nin müşteri memnuniyetini ölçen ilk ve tek yarışması A.C.E Awards'da bir kez daha ödüle layık görüldü. 27 sektörde müşteri deneyimini en iyi yöneten ulusal ve uluslararası markaların belirlendiği Mükemmel Müşteri Memnuniyeti Başarı Ödülleri'nde DemirDöküm, ‘Isı Sistemleri’ kategorisinin birincisi oldu.


Tadilat mevsiminde su pompalarını unutmayın

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte evler için tadilat mevsimi de başladı. Tadilatın ana kalemlerinin başında ise sirkülasyon pompaları ve hidrofor sistemleri gibi konular geliyor. Pompa sistemleri ile büyük projelerin çözüm ortağı olan Wilo; yazlık evler, apartmanlar, siteler ve tarım alanları için ideal bir pompa sistemine ihtiyaç duyan son kullanıcılara da ev tipi kullanıma özel olarak tasarlanan Initial Line serisiyle yanıt veriyor.


“Sanayi ve konutlarda su israfının önüne geçmeliyiz”

Türkiye İMSAD Başkan Vekili ve Sözcüsü Ferdi Erdoğan:“Sanayi ve konutlarda su israfının önüne geçmeliyiz.” Türkiye İMSAD’dan ‘22 Mart Dünya Su Günü’ dolayısıyla yapılan açıklamada, sanayi ve konutlarda su tüketim stratejilerinin geliştirilerek su israfının önüne geçilmesi gerektiği vurgulandı.


Tesisatlarda Corona Virüs İçin Önlemler

Dünya genelinde süregelen Covid-19 pandemisi ile ilgili REHVA’nın hazırlamış olduğu çerçevesinde “Tesisatta Corona Virüs Salgını için Alınabilecek Önlemler” TTMD Üyesi Prof. Dr. Ahmet ARISOY tarafından sıralandı.


DemirDöküm "Doğru Seçim" filmlerine yenisini ekledi

Doğru seçimlerin hayattaki önemine dikkat çektiği reklam kampanyası ile büyük beğeni toplayan ve pazarlama sektörünün en prestijli ödüllerini alan DemirDöküm, yeni “Doğru Seçim” reklam filmlerini yayımladı. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da cast kullanılmadan gerçek kişilere yer verilen yeni filmlerinde, mesleğini uzun yıllardır severek yapan kişilerin gerçek hayat hikayeleri anlatılıyor.


Vaillant Türkiye, büyümesini 2019 yılında da sürdürdü

Vaillant Türkiye, yetkili satıcıları ile birlikte moral depoladığı geleneksel Aile Toplantısını bu yıl 5-10 Şubat tarihleri arasında Bali’de gerçekleştirdi. “Markam Vaillant, Kafam Rahat” mottosuyla düzenlenen toplantıda 2019 yılı değerlendirilirken, 2020 yılı hedefleri paylaşıldı.


İSİB, Türk İklimlendirme Sektörünü Temsilen Climate World Fuarı’ndaydı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), Rusya’nın başkenti Moskova’da 10-14 Mart 2020 tarihlerinde düzenlenen Climate World Fuarı’nda Türk iklimlendirme sektörünü tanıttı.


KOBİ'ler müşterisini dijitalde buluyor. Dijital pazarlama hacmi 2,5 milyar TL

KOBİ’ler satışlarını veya marka bilinirliğini artırmak için dijital pazarlamaya yöneliyor. AdExBenchmark’ın yayınladığı rapora göre, Avrupa’da dijital reklam hacmi 55 milyar Euro. Türkiye’de bu hacim 2,5 milyar TL.


RoyalCert’ten Türkiye’nin enerji verimliliği hamlesine destek

RoyalCert Enerji EKB programını bir sosyal sorumluluk ve farkındalık anlayışıyla ele alıyor. Bu anlayış çerçevesinde bina yönetici/sahiplerine enerjiyi nasıl verimli kullanacakları ve nasıl tasarruf edebilecekleri hakkında bilgiler veren RoyalCert hem sektörü hem de halkı bilinçlendirmeyi misyon edinerek Türkiye’nin enerji verimliliği hamlesine de tüm gücüyle destek veriyor.


Alarko Carrier, enerji verimliliği yüksek ürünlerini Mardinli sektör profesyonellerine tanıttı

Alarko Carrier, yeni geliştirilen üstün teknolojili ve yüksek verimli Toshiba Estia ısı pompası ve Toshiba VRF cihazlarını Mardin ve çevresinde faaliyet gösteren mekanik proje, taahhüt-tesisatçı firmalar ile kamu ve özel kurum mühendislerine tanıtmak üzere bir toplantı düzenledi. Mardin Erdoba Elegance Hotel’de yapılan toplantıda Toshiba VRF Sistemi ve Toshiba/Carrier ısı pompalarıyla ilgili detaylı sunumlar yapılarak cihazların üstün özellikleri katılımcılarla paylaşıldı.


Süleyman Akım'la Tesisat ve Mühendislik Sohbetleri-5 /"Doğa ile Uyumlu Mimari ve Mühendislik"

"Süleyman Akım'la Tesisat ve Mühendislik Sohbetleri" video-röportaj seri söyleşilerimizin 5.sini yayınlıyoruz. Bu bölümde Süleyman Akım, "Doğa ile Uyumlu Mimari ve Mühendislik" başlığında konuştuk.


Danfoss'un hedefi, büyüme ve geleceğe daha fazla yatırım

2019 yılında güçlü finansal sonuçlar elde eden Danfoss, temel iş kollarına yatırım temposunu ve müşterileri için en cazip teknoloji ortağı olma konumunu korudu. Danfoss, 2019 yılında satışlarını %3 artırarak seneyi 6,3 milyar Avro seviyesinde tamamladı ve operasyon karını (EBITA) %6 artırarak, %12,3 oranı ile 771 milyon Avro seviyesinde açıkladı. Danfoss’un operasyon faaliyetlerinden gelen nakit akışı ise %17 artarak 789 milyon Avro seviyesine ulaştı.


Türkiye'nin ilk doğa koruma kütüphanesi İzmir'de açıldı

Doğa koruma ve doğa kültürü üzerine çalışmalar yapan araştırmacılar için kurulan Doğa Kütüphanesi’nin açılışı 14 Mart Cumartesi günü, araştırmacı ve doğa severlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Türkiye’deki ilk doğa koruma konulu kütüphane olan Doğa Kütüphanesi, İzmir Seferihisar’da bulunan Doğa Okulu’nun araştırma binasında hizmet verecek.


“TAYÇED Akademi” Uygulamalı Atık Yönetimi Mesleki Eğitim Programı

Geleceğin Çevre Mühendisleri, teorik atık yönetimi bilgileriniuygulamalı eğitim ile pekiştiriyor.“ Çevre Mühendisliği” öğrencileri atık yönetimini sektörün liderlerinden dinleyecek ve uygulamaların içinde yer alarak mesleklerini erkenden deneyimleme imkânı yakalayacak.


Danfoss iş ortaklarıyla “Birlikte Daha İyiye”

Isıtma, soğutma, motor kontrol sistemleri ve güç çözümleri alanlarında dünya lideri Danfoss, 27 Şubat tarihinde, Les Ottomans otelinde düzenlenen toplantıda Türkiye’den soğutma alanındaki iş ortaklarıyla bir araya geldi.


REHAU, ARDEX işbirliğiyle her mekanda yerden ısıtma mümkün olacak

Yapı teknolojileri alanında lider firmalardan biri olan Rehau, Ardex markasıyla önemli bir işbirliğine imza attı. Yerden ısıtmalı zeminler için son teknolojileri sunan Ardex - Rehau işbirliğiyle her mekanda yerden ısıtma gerçekleştirilebilecek.


DemirDöküm'ün hedefi açık ara liderliğini sürdürmek

CEO Alper Avdel; “Liderliğimizi geliştirerek devam ettirme sözümüzü tutmanın gururunu yaşıyoruz. 2019 yılında yoğuşmalı kombi satışlarımızı artırdık. Türkiye genelinde açık ara liderliğimiz devam etti. DemirDöküm’ün yetkili satıcıları için geleneksel olarak düzenlediği "Liderler Zirvesi" Kıbrıs'ta gerçekleşti. Bu yıl "Açık Ara" temasıyla düzenlenen zirveye 200 iş ortağı katılırken, 4 gün süren etkinlikte 2019 yılı iş sonuçları ile 2020 yılı hedefleri paylaşıldı.


Mitsubishi Electric Klimalar, Yüksek Kalitesi ile Uzun Yıllar Konfor Sunuyor

Köklü teknolojik altyapısının yansıması olan yüksek performanslı klimalarıyla dikkat çeken Mitsubishi Electric, iklimlendirme sektöründe referans bir marka olmuş durumda. Mitsubishi Electric, 1968’de dünyanın ilk çapraz akışlı fan kullanan duvar tipi kliması Kirigamine modelini piyasaya sundu. 1970 yılında ise İkinci Dünya Savaşı döneminde keşfedilen, giriş ve egzoz hava kaynaklarını tamamen ayırarak iç ortama yalnızca temiz havanın girmesini ve nem dengelenmesini sağlayan membran kâğıt teknolojisini ısı geri kazanımlı Lossnay havalandırma cihazları olarak ticarileştirdi. Şirketin başarısı, aldığı onlarca ödül ve piyasaya sürdüğü üstün teknolojili çevre dostu klimalarla katlanarak arttı.


GYODER, Colliers iş birliğiyle yabancı yatırımcılara yol gösteriyor

GYODER’in uluslararası gayrimenkul hizmetleri şirketi Colliers iş birliği ile yabancı kurumsal yatırımcılar için hazırladığı ‘REstate Turkey-A Close Look to Comparable Markets’ raporunun üçüncü sayısı yayınlandı. İstanbul başta olmak üzere Türkiye’de gayrimenkul piyasasının araştırıldığı rapor, Türkiye pazarına girmeyi planlayan yatırımcılara karşılaştırmalı verilerle yol gösteriyor.


Wilo Bakım Paketleri ile İşletmelerde Yüksek Verimlilik

Wilo, ürünlerinin sorunsuz şekilde çalıştığını düzenli olarak kontrol etmek ve uzun vadede güvenilirliklerini korumak üzere ihtiyaca göre özelleştirilen alternatifli bakım paketleri sunuyor. Standart, konfor ve premium bakım paketlerinde; sistem ölçümünden analize, ilave garantiden aşınmış parça değişimine, teknik eğitimden ücretsiz ekstra servis hizmetine, yazılım güncellemelerinden sistem optimizasyonuna kadar farklı seçenekler sunan Wilo, inovatif bakış açısını servis hizmetlerine de yansıtıyor.


Yüksek Enerji Verimli, Akıllı Teknoloji: KXZR Heat Recovery VRF

55 yıllık Form Şirketler Grubu güvencesi ve Japon Mitsubishi Heavy ortaklığında kurulan Form MHI Klima Sistemleri, KXZR Heat Recovery VRF ürünüyle yenilikçi ve son teknoloji iklimlendirme çözümleri sunuyor.


İklim Kontrolü Ödülleri’nde Alarko Carrier’a “Yılın Üreticisi” ödülü

Alarko Carrier, yüksek teknolojili 39HQ Klima Santralleriyle, Birleşik Arap Emirlikleri Enerji ve Sanayi Bakanlığı himayesinde Dubai’de düzenlenen İklim Kontrolü Ödülleri’nde (Climate Control Awards-2019) “Yılın Üreticisi” ödülünü almaya hak kazandı.


Buderus, Mixx Awards’ta Altın Ödülün Sahibi Oldu

Isıtma sektörünün önde gelen firmalarından Buderus, Türkiye’nin En İyi Kombi Ustası Projesi ile ödül aldı.


LG Artcool Klima, Doğadan Temiz Hava

Şık tasarımı ile LG Artcool Klima, jet soğutma sistemi, iyonlaştırma özelliğiyle temiz bir ortam sağlaması, uzaktan yönetilmesi, sessiz çalışması ve enerji tasarruflu olması ile öne çıkıyor. LG Artcool Klima, Dual Inverter teknolojisiyle yüksek verimlilik sağlarken, doğanın tam içinden gelmişcesine temiz bir hava sunuyor.


Süleyman Akım'la Tesisat ve Mühendislik Sohbetleri-4 / Doğal Soğutma-Yatay Mimari

"Süleyman Akım'la Tesisat ve Mühendislik Sohbetleri" video-röportaj seri söyleşilerimizin dördüncüsünü yayınlıyoruz. Doğal Soğutma ve Yatay Mimari konusunu ele aldığımız 4. video-röportajımızda; Makina Mühendisi Süleyman Akım'la mimarlık ve tesisat ilişkisi üzerinden tarihsel bir perspektifte konuştuk.


Türk Isı Bilimi Akademisyenlerinin Büyük Buluşması

Türk Isı Bilimi ve Tekniği Derneği ve Türk Isı Bilimi ve Tekniği Dergisi’ne emeği geçen akademisyenler Türk Isı Bilimi ve Tekniği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Bıyıkoğlu’nun davetiyle bir araya geldiler. Ortaya Türk ısı biliminin tarihçesinin anlatıldığı kısa bir belgesel çıktı.


Başkentgaz Güvenli Doğal Gaz Kullanımı için Sektör Temsilcileri ile Bir Araya Geldi

Ankara'da yaklaşık 5 milyon kullanıcıya kaliteli, güvenli ve kesintisiz doğal gaz dağıtım hizmeti sunan Başkentgaz, Gastechnics Dergisi ve Gazbir – Gazmer desteğiyle 5. İç Tesisat Buluşması’nı düzenledi.


LG Türkiye, İklimlendirme ve Enerji Çözümlerinde Bayilik Sistemine Ağırlık Verecek

LG Electronics (LG)iklimlendirme ve enerji çözümleri alanındaki yeni ürünlerinin yanı sıra, 2020 strateji ve yapılanma planlarını Antalya’da düzenlediği bir toplantıyla iş ortaklarına anlattı. LG, 2020’de çevreci bakış açısıyla geliştirdiği, Enerji verimli, üstün ısıtma ve soğutma kapasiteli ürünlerini son kullanıcıya bire bir temas ederek anlatmak amacıyla, bayilik sistemine ağırlık vererek Türkiye’nin dört bir yanında bayilik yapılanmasına gidecek.


 

Copyright 2018. Tüm Hakları Saklıdır.

Argenova Teknoloji