Siemens, Poyraz Rüzgar Enerji Santrali (RES) ile 45 Bin Hanenin Enerji İhtiyacını Karşılayacak

12.03.2015 tarihinde
DTK DERGİSİ / NEFİSE ÇALIK Paylaştı
1109 Görüntüleme
logo
 Siemens, Poyraz Rüzgar Enerji Santrali (RES) ile 45 Bin Hanenin Enerji İhtiyacını Karşılayacak

Siemens ve MÖN Grup şirketlerinden NM Enerji, 30 MW kurulu güç ve yıllık 120 GWh üretim kapasitesi sağlayacak Poyraz Rüzgar Enerji Santrali (RES) için anlaşma imzaladı. Ankara’da 18 Şubat tarihinde gerçekleşen imza törenine Siemens AG Başkan ve CEO’su Joe Kaeser, Siemens A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis ile MÖN Grup-NM Enerji Yönetim Kurulu Eş Başkanları Nihat ve Mehmet Özbağı katıldı.

Balıkesir’in Susurluk ilçesinde yaklaşık 700 metre rakımda kurulacak Poyraz RES’te, 108 metre kanat çapı ve 94 metre kule yüksekliğine sahip 10 adet Siemens SWT-3.2-108 model Direct Drive Türbinleri çalışacak. ‘Direct Drive’ teknolojisiyle dişli kutusuz türbinlere göre yüzde 50 daha az dönen ekipman sunarak kompakt tasarım ve yüksek verim sağlayan bu türbinler, aynı zamanda birleşim noktası olmayan-monoblok kanat teknolojisi nedeniyle yüksek güvenirlilik sunuyor. Faaliyete geçtiğinde 45 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak kapasitede enerji üretmesi hedeflenen ve yıllık 85 bin ton karbondioksit emisyonunun önüne geçmesi beklenen Poyraz RES’in 2016 yılının bahar aylarında üretime geçmesi planlanıyor. NM Enerji, kurulumun yanı sıra santralin servis ve bakım hizmetleri için de Siemens uzmanlığını tercih etti. Poyraz RES’in 10 yıllık Servis ve Bakım Hizmetleri Siemens tarafından sağlanacak.

Siemens AG CEO’su Joe Kaeser Türkiye’nin rüzgar enerjisi yatırımlarının artmasının önemine dikkat çekerek sürdürülebilir dünya için Siemens ve Türkiye ortaklığının birçok önemli proje gerçekleştirmesinin umut verici olduğunu kaydetti. Siemens Türkiye’nin rüzgar enerjisi alanındaki uzmanlığı nedeniyle Siemens AG’nin odak ülkelerinden biri olduğuna dikkat çeken Keaser; “Bu kağıt üzerinde imzalanan bir anlaşmadan öte karşılıklı işbirliğini ve güveni içeren bir sözleşme. İnanıyorum ki Poyraz RES’te Siemens Türkiye’nin önemli projelerinden biri olarak temiz ve sürdürülebilir enerji için diğer yatırımcılara örnek olacaktır” dedi.

 
logo 12.03.2015 tarihinde
DTK DERGİSİ / NEFİSE ÇALIK Paylaştı
1109 Görüntüleme

Etiketler :
 

Yorum Yapın

 
 

Copyright 2018. Tüm Hakları Saklıdır.

Argenova Teknoloji