MAKALELER
   
 

Soğutma kompresörü seçimi nasıl yapılır?

21.02.2020 tarihinde
Hvac Portal /
Hvac Portal
Paylaştı
630 Görüntüleme
   

Faruk Kömürcü

Erbay Soğutma ve Isıtma Cihazları

Su soğutma gruplarının en önemli parçalarının başında kompresörler gelmektedir. Cihazın soğutma kapasitesini kompresör belirlemektedir. Diğer bir deyişle Su Soğutma Grubunda bulunan toplam kompresörlerin soğutma kapasitesi grubun soğutma kapasitesini ifade etmektedir. Peki soğutma kompresörü seçimi nasıl yapılır?

İhtiyaç duyulan soğutma kapasitesi, cihazın kullanılacağı proses, cihazın çalışma şartlarına göre kompresör tipi belirlenir. Öncelikle kompresörün kapasitesini tayin eden iki temel parametrenin basit açıklamasını yapmak gerekir.

-          Evaporasyon Sıcaklığı: Soğutucu (evaporatör) içinde bulunan sıvı haldeki soğutucu akışkanın buharlaşma sıcaklığıdır.

-          Kondenzasyon Sıcaklığı: Kondenser içinde bulunan gaz halindeki soğutucu akışkanın yoğuşma sıcaklığıdır.

Evaporasyon sıcaklığı, cihazda kullanılacak olan evaporatör (buharlaştırıcı) tasarımına bağlı olarak ve talep edilen su sıcaklığına göre belirlenir. Yaygın olarak kullanılan Direkt Genleşmeli (DX) sistemlerde, tasarıma göre değişebilmekle beraber genel olarak su çıkış sıcaklığından 4°C çıkartılarak evaporasyon sıcaklığı bulunur. Örneğin 7°C su çıkış sıcaklığı için evaporasyon sıcaklığı 3°C olacaktır. Su çıkış sıcaklığı ile evaporasyon sıcaklığı arası fark ne kadar az olur ise cihazda kullanılacak evaporator yüzey alanı belli oranda artacaktır.

Kondenzasyon sıcaklığı ise cihazda kullanılacak olan kondenser (yoğuşturucu) tasarımına bağlı olarak hava soğutmalı kondenserli cihazlarda cihazın çalışacağı dış ortam sıcaklığına göre belirlenir. Kullanılacak kondenser tasarıma göre değişebilmekle beraber yaygın olarak dış ortam sıcaklığına 15°C eklenerek kondenzasyon sıcaklığı bulunur. Örneğin 35°C dış ortam sıcaklığı için kondenzasyon sıcaklığı 50°C olacaktır. Dış ortam sıcaklığı ile kondenzasyon sıcaklığı arası fark ne kadar az olursa kondenser yüzey alanı belli oranda artacaktır.

Kompresör kapasitesi tayininde Subcooling (Aşırı Soğutma) ve Superheat  (Aşırı Istıma) değerleri de etkin parametreler olup  aşağıdaki örnekte Subcooling: 8,3K ve Superheat: 11K alınmıştır. Diğer bir seçim kriteri de soğutucu akışkan tipidir ve genel olarak cihaz çalışma şartlarına göre seçilir.

Aşağıdaki resimde bir kompresör üreticisine ait örnek bir kompresör seçim çıktısının bir bölümü yer almaktadır. Dokümanda soğutucu akışkan tipi, evaporasyon sıcaklığı, kondenzasyon sıcaklığı ve soğutma kapasitesi değerleri açıkça görülebilmektedir.

 
 
 

Copyright 2018. Tüm Hakları Saklıdır.

Argenova Teknoloji